Antikviteter och konsthantverk

• Antikviteter och konsthantverk

Tillbaka till första sidan

Antikviteter och konsthantverk

8012. Sylvén, Torsten och Jane Fredlund: Är möbeln äkta? Konstsnickaren Torsten Sylvén bedömer antika möbler och ger råd till Jane Fredlund. ICA bokförlag, 1992. Dekorerat pappband. 127 s. Illustrerad med färgfotografier och teckningar. Innehåller också signaturer och stämplar.  140 kr
 

5564. Adlerstam, Nils: Guldsmederna i Sverige: något om guldsmedsbranschens ekonomiska historia fram till industrialismens genombrott. Natur och kultur, 1948. Häftad. 173 s. + 5 planschsidor. Illustrerad. Ouppskuren.  120 kr
 

4229. Amidi, Majid: Vårda orientaliska mattor. Forum, 1991. Laminerat förlagsband. 127 s. Kvarto. Illustrerad.   150 kr
 

1777. Andrén, Erik: Svenskt silver. Uddevalla: Forum, 1964. Häftad. 119 s. Illustrerad. (Forums konsthantverksserie).   80 kr
 

5566. Andrén, Erik: Möbelstilarna: en handbok i den svenska möbel- och inredningskonstens historia. Saxon & Lindström, 1950. Andra tillökade upplagan.Pappband. 279, s. + 4 planschblad. Illustrerad. Gott skick.  120 kr
 

7080. Ankarsrums bruk. Kaminer och kokspisar från Ankarsrums bruk 1904–1949. Sammanställd av Patrik Möller i samarbete med Ankarsrums hembygdsförening. Gamleby: PM bokförlag, 2004. Häftad. 208 s. Rikt illustrerad. Innehåller faksimiltryckta priskuranter. I första delen finns även brukets övriga gjutgodstillverkning vid början av 1900-talet. Nytt exemplar  150 kr
 

4061. Antikvitetsboken. Sju kapitel om konst och samlande. Redaktör Stig Fogelmarck. Wahlström & Widstrand, 1947. Halvfranskt band med främre omslag medbundet. 308 s. Illustrerad. Namnteckning.   220 kr
 

4382. Baille, G.H.: Watchmakers & Clockmakers of the World. Volume 1. N.A.G. Press, London 1982. Dekorerat pappband. 387 s. Ägarstämpel.   250 kr
 

5567. Barsali, Isa Belli: Medieval Goldsmith’s Work: 71 Plates in full colour. Översatt från italienskan av Margaret Crosland. Paul Hamlyn, 1969. Förlagsband med skyddsomslag. 157 s. Rikt färgillustrerad.   80 kr
 

8289. Baud-Bovy, Daniel: Peasant art in Switzerland. London: The Studio, 1924. Grönt halvklotband. 76 s. + 178 sidor illustrationer varav ca 10 planscher i färg, med klädedräkter, smycken, bruksföremål, byggnadskonst, m.m. Mycket gott skick.   350 kr
 

1215. Bengtsson, Bengt: Matsilver förr och nu. Motala: ICA-förlaget, 1967. 2:a upplagan. Häftad. 92 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Namnteckning (Ur Kulturens samlingar)   90 kr
Mer information

5570. Benzon, Gorm: Antikviteter från när och fjärran. Granskad av Enar Klingberg; översättning Aslög Davidson; teckningar: Gorm Benzon. Forum, 1965. Förlagsklotband utan skyddsomslag. 269 s. + 8 planschblad. Illustrerad. Snedläst.   90 kr
 

6886. Boulay, Anthony du: Chinesisches Porzellan. Ariel Verlag, 1967. Förlagsband med skyddsomslag. 128 s. Mycket rikt illustrerad i färg och svart-vitt. Text på tyska. Mindre revor i skyddsomslaget.   120 kr
 

5571. Braun, Anne: Historical targets. Roydon Publishing Co., 1983. Förlagsband med skyddsomslag. 144 s. Illustrerad, delvis i färg.   120 kr
 

6697. British Craftsmanship Edited by W. J. Turner. Collins, 1958. 322 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad med 48 färgplanscher och 152 svartvita illustrationer. Namnteckning.   150 kr
 

2635. Brooks, John A: Glass: 100 masterpieces of crystal and colour. Camden House Books, 1973. Förlagsband med skyddsomslag. 80 s. Kvarto. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg.   130 kr
 

1778. Bruck, Henrik: Antikvitetsresan. Stockholm: Bonnier, 1965. Förlagsband utan skyddsomslag. 118 s. Illustrerad.   80 kr
 

5572. Bruck, Henrik: Antikvitetsresan. Foto: Sam Stadener; teckningar: Björn Gidstam. Bonniers, 1965. Förlagets pappband utan skyddsomslag.118, [1] s. + 12 planschblad. Illustrerad.  70 kr
 

5233. Bukowskis 100 år: 1870–1970: jubileumsutgåva. [Med svenskt och engelskt förord av Gregor Aronowitsch]. Bukowskis konsthandel AB/Rotogravyr, 1970. Linneband utan skyddsomslag, 203 s. Genomgående illustrerad.   100 kr
 

4230. Cedrenius, Gunilla:  Kärna, tråg, spinnrock: att samla gamla bruksföremål av trä. Bonniers, 1971. Dekorerat pappband. 77 s. Illustrerad. Namnteckning.   80 kr
 

1043. Curtis, Tony: Silver. Storbritannien: Lyle publications, 1976. Dekorerat pappband. 126 s. Liten 8:o. Genomgående illustrerad med svartvita teckningar. (Antiques and their values) Namnteckning.   60 kr
 

2606. Dahlbäck Lutteman, Helena: Tryckta servisdekorer under empiren. Nationalmuseum och Ica bokförlag, 1992. Häftad. 79 s. Illustrerad i färg och svartvitt. Fläck av prislapp på framsidan.   80 kr
 

7442. Dahlbäck Lutteman, Helena: Majolika från Urbino och andra orter i Italien i Nationalmuseum. Liber, 1981. Dekorerat pappband. 231 s. Illustrerad.   80 kr
 

3054. De la Gardie, Christina: Gamla ting från badrum och boudoir. Bonniers, 1974. Dekorerat pappband. 93 s. Illustrerad. (Bonniers samlarserie)   100 kr
 

5573. Druitt, Silvia: Antique personal possessions. Illustrerad av Mary Camidge & Mary Sims. London: Peerage, 1986. Andra utgåvan. Förlagets pappband utan skyddsomslag. 128 s. Illustrerad, delvis i färg. Första utgåvan på annat förlag 1980.   90 kr
 

8009. Einarson, Anna Lena: Lantlif: en bok om vårt orörda kulturarv. Text, urval, bildarrangemang: Anna Lena Einarson; foto: PeO Eriksson. Rabén Prisma/Sköna hem antikspecial, 1997. Dekorerat pappband. Kvarto. 121 s. Rikt illustrerad i färg.   100 kr
 

2608. Engelskt silver 1660-1830: en utställning ordnad av Victoria & Albert museum i samarbete med British council. Stockholm, 1958. Häftad. 59 s. + 19 planschblad. Illustrerad.   40 kr
 

5574. Erixon, Sigurd: Gammal mässing. Ica-förlaget, 1964. Häftad. 111 s. + 8 planschblad. Illustrerad. Pärmkanterna lite kantstötta.  90 kr
 

4062. Fehrman, Maj: Kuriöst och vardagligt: en bok från Kulturhistoriska museet i Lund. Ica-förlaget , 1963. Häftad. 100 s. Illustrerad. Namnteckning.   80 kr
 

7642. Fine Netsuke. from An Important American East Coast Museum. Part II London 1977, Christies. Häftad. 65 s. + en utvikbar plansch. Rikt illustrerad.   120 kr
 

8431. Fischer, Ernst: Kongl. slottssnickaren och schatullmakaren Gottlieb Iwersson. Röhsska Konstslöjdsmuseet, Göteborg 1916. Häftad. 64 sidor text samt 23 planschblad med 51 svartvita foton. Ryggsläpp, inlaga i gott skick.   200 kr
 

5575. Friedländer, Max J.: Konst och konstkännare. Natur och kultur, 1948. Halvklotband utan skyddsomslag. 209 s. + 40 planschblad. Illustrerad.   70 kr
 

5576. Frölich, Hans: Antikvitetsköparens ABC. Forum, 1946. Häftad. 153 s. Illustrerad. Namnteckning.   70 kr
 

6887. Gascoigne, Bamber: Kejsare, dynastier och konstskatter. Översättning av Margareta Eklöf, fackgranskning av Bo Gyllensvärd. Bonniers, 1974. Förlagsband med skyddsomslag. 256 s. Illustrerad, mestadels i färg.  70 kr
 

5577. Gauthier, J. Stany: La Connaissance des styles dans le mobilier. Paris: Charles Moreau, 1947. Trådhäftad. 282 s. Illustrerad. Namnteckning. Gott skick.   150 kr
 

2753. Grote-Hasenbalg, Werner: Orientaliska mattor: en kortfattad vägledning. Leipzig, Kungsholmens bokhandel, utan år (1936). Dekorerade klotband. 24 s. + 48 färgplanscher.   200 kr
 

3016. Groth, Håkan: Nyklassicismen i Sverige: svenska möbelstilar och interiörer 1770-1850: med katalog över möbeltyper och -stilar och förteckning över arkitekter, konstnärer och. Norstedts, 1994. 2. upplagan. Dekorerat pappband. 224 s. Illustrerad (huvudsakligen i färg).   300 kr
 

7643. Gyllensvärd, Bo: Kinesiskt porslin och dess förhistoria. Ur Kulturens samlingar. ICA-förlaget, 1977. Dekorerat pappband. 144 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt.   90 kr
 

5578. Gyllensvärd, Bo: Kinesisk konst under 5.000 år: Gustav VI Adolfs gåva till svenska folket. Östasiatiska museet, 1977. Häftad. 112 s. Illustrerad. (Östasiatiska museets utställningskatalog; 27)   70 kr
 

8338. Harrison, Dick: Fajanserna kring Östersjön: utställning på Kulturen i Lund 20 oktober 1991-16 februari 1992. 2, Det historiska landskapet: Östersjöområdet under andra hälften a. Foto: Lars Westrup; nytecknade kartor: Dick Harrison. Lund: Kulturen, 1991. Häftad. 32 s. Illustrerad.  60 kr
 

5579. Hayward, Helena: The Connoisseur’s handbook of antique collecting: a dictionary of furniture, silver, ceramics, glass,f ine art, etc.. Edited by Helen Hayward. Connoisseur, 1964. Andra tryckningen. Dekorerat pappband. 320 s. Illustrerad.  80 kr
 

4514. Henschen, Ingegerd: Svenska vävnader. Forum, 1960. Andra omarbetade upplagan. 129 s. Häftad med skyddsomslag. Illustrerad.   70 kr
 

4967. Herlitz-Gezelius, Ann Marie: Jugend från auktioner och samlingar. Stockholm: Bonnier, 1975. Dekorerat pappband. 79 s. Illustrerad. (Bonniers samlarserie).  100 kr
 

4566. Hernmarck, Carl: Fajans och porslin. Svensk keramik före 1850. Wahlström & Widstrand,. Häftad. 164 s. Svartvita illustrationer i texten samt 12 planschsidor i färg. Exlibris. Mindre fuktfläck på omslaget.   150 kr
 

8383. Hovmålaren Carl Fredrik Torsselius Tapetmålarbok. Med mönster till målade väggdekorationer i rokoko och gustavianska stilformer. Redaktör Sigurd Wallin. Nordiska museet, 1965. 209 s. Illustrerad med 64 svartvita planscher med färgbeskrivningar och 13 planscher i färg. Häftad med något nött skyddsomslag. Stort format. (Nordiska museets Handlingar, 63). Bilder och beskrivningar av 1700-talets väggdekorationer och målade tapeter.  700 kr
 

5234. Häggqvist, Arne: Konst och konstköp. Askild & Kärnekull, 1974. Tredje upplagan. Dekorerat pappband. 252 s. Illustrerad.   80 kr
 

4383. Jagger, Cedric: Klockor från hela världen. Svenska Bokhandlareföreningen, 1977. Förlagsklotband utan skyddsomslag. Kvarto. 256 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt.   150 kr
 

2613. Johnson, Chester: Klockor och ur. Illustrerad av Harry McNaught. Tiden , [1965]. Dekorerat pappband. 45 s. Illustrerad. Liten tvär 8:o. (Odysseyböckerna).   70 kr
 

4384. Just, Johannes:  Meissener Jugendstilporzellan. Leipzig, 1983. Dekorerat pappband. 164 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. (Kulturgeschichtliche Miniaturen).
  140 kr
 

6699. Kinesiska gravfiguriner. Östasiatiska museet, 1987. Dekorerat pappband. 69 s. Rikt illustrerad i svartvitt och färg.   80 kr
 

6888. Kinesiskt ur Röhsska konstslöjdmuseets samlingar. Göteborg: Röhsska konstslöjdmuseet, 1983. Häftad. 95 s. Rikt illustrerad i färg och svart-vitt. Särtryck ur Röhsska konstslöjdmuseets årsbok 1980/82. Oläst skick.   80 kr
 

3366. Kümmel, Otto: Das Kunstgewerbe in Japan. Berlin: Schmidt, 1911. Dekorerat klotband. 200 s. (Bibliothek für Kunst- und Antiquitätensammler; Band 2). Mit 168 Textabbildungen, 4 Markentafeln. Något nötta hörn.   150 kr
 

7323. Lagercrantz, Bo: Gamla tallrikar: ur tallrikens historia. ICA-förlaget, 1972. Sjätte upplagan genomgången och kompletterad av Inga Arnö-Berg. Häftad. 98 s. Illustrerad. Litet ryggsläpp.  60 kr
 

1601. Lagercrantz, Bo: Iris, Vineta och Gröna Anna. Rörstrandsserviser 1860-1960. Uppsala: ICA-förlaget, 1967. Häftad. 91 s. Rikt illustrerad, till stor del i färg. Dekorregister och signaturer.   100 kr
 

7884. Lagerquist, Marshall: Svenska stolar efter holländsk-engelska förebilder. Rekolid, 1987. Faksimil av 1946 års upplaga. Vackert privatbundet halvklotband med bägge omslagen medbundna. 106 s. Rikt illustrerad med teckningar och svartvita fotografier. Någon understrykning med blyerts.  250 kr
 

5137. Lassen, Erik: Keramik : den europeiska keramiken från medeltiden till våra dagar. Natur och kultur, 1969, Helklotband med skyddsomslag. 239 s. Illustrerad.  150 kr
 

1049. Levande textil. Uppsala: STF, 1987. Dekorerat pappband. 215 s. Illustrerad. (STF:s årsbok 1988) Innehåller artiklar om lin, siden, uniformer, ull, Sjuhäradsbygden, moderna tryckta tyger m.m. m.m.   70 kr
Mer information

2202. Lindblom, Jack: Vävda tapeter. LT, 1979. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. 185 s. Rikt illustrerad.   90 kr
 

8011. Lindomemöbler. Mölndals museum. Katalog till utställningen om lindomemöbler 27 mars–27 november 1994. Göteborg, 1994. Klammerhäftad. 59 s. Rikt illustrerad i färg. Behandlar främst signerade stolar från 1790–1840 med uppgifter om signering, signaturregister och stolmakarnamn.  80 kr
 

6096. Ljungström, Attis (Astrid): Klubbat!: med auktionspriser från 1960-tal till 1980-tal.. Ica bokförlag, 1982. Dekorerat pappband. 256 s. Illustrerad.   70 kr
 

4387. Loomes, Brian: Watchmakers & Clockmakers of the World. Volume 2. N.A.G. Press, London 1976. Dekorerat pappband. 263 s.   300 kr
 

1045. Munthe, Gustaf: Gamla möbler: möbelkonst och möbelstilar genom tiderna. Stockholm: Natur och Kultur, 1927. Halvfranskt band med främre omslag medbundet. 232 s. Illustrerad.   300 kr
Mer information

7444.. Munthe, Gustaf: Konsthantverkaren Christian Precht. Ett bidrag till den svenska rokokons historia. Natur och Kultur, 1957. Häftad. 357 s. Illustrerad. Veck i ryggen. Ouppskuren.   90 kr
 

5583. Mästerverk i Nationalmuseum: konsthantverk. En konstbok från Nationalmuseum redigerad av Carl Hernmarck. Ehlins, 1954. Ryggskinnband utan skyddsomslag. 155 s. Illustrerad delvis i färg. (Årsbok för Svenska statens konstsamlingar; 2)   80 kr
 

5584. Nessim, Nils: Orientaliska mattor. AB Nils Nessim, 1966. Andra upplagan. Pappband. 71 s. Illustrerad. Bandet med böjt hörn.   50 kr
 

106. Neugebauer, R och J Orendi: Handbuch der orientalishe Teppichkunde. Leipzig: Verlag Karl W. Hiersemann, 1922. Pappband utan skyddsomslag. 246 s. Illustrerad i färg och svartvitt. En utvikbar karta.   200 kr
 

5587. Nilsson, L. E.: Stillära för hantverkare. Göteborg: Svensk Tapetseraretidnings förlag, 1929. Häftad. 176 s. Illustrerad. Mycket gott skick.  100 kr
 

6700. Nisbeth, Åke och Torbjörn Fogelberg: Reijmyre glasbruk. Linköping, 1960. Häftad. 168 sidor + 40 sidor med föremålsbilder i svartvitt. Särtryck ur Meddelanden från Östergötlands och Linköpings stads museum, 1960-61. Nyskick.   480 kr
 

8156. Nordenfelt, Eva: Ephraim Ståhl: en kunglig stolmakare. Atlantis, 2007. Förlagsband med skyddsomslag. 279 s. Mycket rikt illustrerad i färg.   220 kr
 

3057. Nordenson, Eva: Engelsk keramik. Forum, 1968. Häftad. 117 s. Illustrerad.   80 kr
 

5588. Nordiskt konsthantverk: konsthantverkarnas gilles utställning i Liljevalchs konsthall 7 sept–6 okt 1946 Stockholm, 1946. Häftad. 96 s. + 32 annonssidor.   150 kr
 

6079. Norrahammar. Kokspisar och kaminer 1878-1949 Sammanställd av PM-bokförlag. Producerad i samarbete med Norrahammars industrimuseum. Gamleby: PM-bokförlag, 2006. Häftad. 155 s. Rikt illustrerad med foton och bilder ur äldre priskuranter. 1878 års kurant är inte illustrerad. 1903 och 1905 års priskuranter har faksimiltryckts i sin helhet. Därefter har de modeller tagits med som tillkommit. Förlagsnytt exemplar.
  150 kr
 

5591. Palmgren, Nils och Hilding Östlund: Konstskojare. Rabén & Sjögren, 1944. Förlagsklotband utan skyddsomslag. 181 s. Illustrerad. Namnteckning.   70 kr
 

8290. Peasant art in Austria and Hungary. Edited by Charles Holme. London: The Studio, 1911. Grönt halvklotband. 54 s. + 108 sidor illustrationer varav ca 10 planscher i färg, med klädedräkter, smycken, bruksföremål, byggnadskonst, m.m. (Studio; Special autumn number, 1911) Gott skick.  350 kr
 

8291. Peasant art in Italy. Edited by Charles Holme. London: The Studio, 1913. Grönt halvklotband. 39 s. + 92 sidor illustrationer varav ca 10 planscher i färg, med klädedräkter, smycken, bruksföremål, byggnadskonst, m.m. (Studio; Special autumn number, 1913) Gott skick.  350 kr
 

5593. Persson, Sigurd: Modernt svenskt silver. Lindqvist, 1951. Häftad. 77 s. Mycket rikt illustrerad med svartvita fotoplanscher.  80 kr
 

4239. Persson, Sigurd:  Sigurd Persson silver. Sune Sundahl: bild. Stockholm: Författaren, 1979. Förlagsband med skyddsomslag. 84 s. Huvudsakligen illustrerad. Kvadratisk kvarto. Svensk, tysk och engelsk parallelltext.   300 kr
 

4391. Ray, Marcia: Collectible Ceramics. An Encyclopedia of Pottery and Porcelain for the American Collector. New York: Crown Publishers Inc., 1974. Linneband utan skyddsomslag. 256 s.   120 kr
 

2592. Ribbing, Magdalena: Smyckeboken. Foto: Stig-Göran Nilsson; granskning av sakuppgifterna Hans Bolin. Askelin&Hägglund, 1984. Dekorerat pappband. 125 s. Illustrerad.   200 kr
 

5663. Ropers, H: Morgenländische Teppiche. Ein Auskunftsbuch fur Sammler und Liebhaber. Richard Carl Schmidt, 1922. Vierte, völlig neubearbeitete auflage. Klotband utan skyddsomslag. 179 s. Illustrerad delvis i färg. (Bibliothek für Kunst und Antiquitätensammler) Ett par mindre fläckar på frampärmen.   180 kr
 

5344. Rosenström, P. H.: Gammal koppar: om kopparslagare och kopparsaker. Malmö: ICA-förlaget, 1963. Häftad. 91 s. Rikt illustrerad. Ägaretikett, namnteckning.  80 kr
 

4072. Rossi, Filippo: Italienskt guldsmide. Från tiohundratalet till artonde seklet. Allhems förlag, 1958. Förlagets klotband med skyddsomslag i kassett. 245 s. Rikt illustrerad med bl.a. 83 monterade helsidesplanscher i färg.   350 kr
 

5595. Russian porcelain in the Hermitage collection: Russkij farfor v Ermitaze. Introd. and comp. by L. Nikiforova; photographs by V. Priymenko. Förlagsband med skyddsomslag. Leningrad, 1973. 26 s. + 164 planscher i vackert färgtryck. Engelsk och rysk text. Liten reva i skyddsomslaget.   200 kr
 

5345. Santesson, B. O.: Gammalt tenn. ICA-förlaget, 1965. Tredje upplagan. Häftad. 104 s. Illustrerad. Sprickor i omslagets plastning.   80 kr
 

3453. Schlossmacher, Karl: Edelsteine und Perlen. Stuttgart: Schweizerbart, 1954. Klotband. 280 s. + 2 planschsidor i färg. i färg. Illustrerad. Tabeller. Ägarstämpel. Blekt rygg.   200 kr
 

3705. Schoultz, Gösta von: Kistor. Nordiska museet, 1949. Häftad. 18 s. + 48 planschsidor. Ägarstämpel.Dålig rygg.   150 kr
 

5138. Seitz, Heribert: Gammal keramik: fajans, porslin m.m. genom tiderna. Natur och Kultur, 1929. Halvklotband utan skyddsomslag, båda omslagen medbundna. 211 s. + 1 färgplansch. Illustrerad. Sex sidor med ”Några av de vanligast förekommande märkena m.m.” Biblioteksstämpel.   150 kr
 

8339. Singleton, Esther: The Collecting of Antiques. The Macmillan Company, New York 1946. Blått klotband utan skyddsomslag. 338 s. Illustrerad.  80 kr
 

108. Sjöberg, Lars och Hans Sundblom: Renovering av gamla möbler. Uppsala: Ica-förlaget, 1973. 2:a upplagan. Häftad. 172 s. Illustrerad.   100 kr
 

3456. Soop, Hans: Silver, brons, mässing, tenn: bruksföremål från örlogsskeppet Vasa. Med fotografier av Hans Hammarskiöld. Signum, 2001. Dekorerat pappband. 87 s. Illustrerad.   100 kr
 

1055. Sten. Uppsala: STF, 1989. Dekorerat pappband. 216 s. Illustrerad. (STF:s årsbok 1990) Innehåller artiklar om Ale stenar, stensmide, landskapsstenar, täljsten, slipstenar, m.m. m.m.   70 kr
Mer information

5598. Stora samlarboken. Redaktör Ulf Lindahl. Ica-förlaget, 1979. Tredje tryckningen. Dekorerat pappband. Kvarto. 288 s. Illustrerad. (Stora idéböckerna)   80 kr
 

5800. Sundström, Lennart: Modernt svenskt glas. Författad på grundval av Elisa Steenbergs text till ”Modern Swedish glass”. Lindqvist, 1950. Klotryggband. 18 s.+ 31 planschblad med svartvita foton. Illustrerad. Namnteckning.   90 kr
 

7445. Svedenfors, Folke: Vävskedsmakeri och hornslöjd: två utdöda hemslöjder: med särskild hänsyn till Sunnerbo härad i Småland. Nordiska Museet, 1952. Häftad. 157 s. Illustrerad. (Svenskt liv och arbete; 16)  200 kr
 

5599. Svenskt konsthantverk från sekelskifte till sextiotal: en konstbok från Nationalmuseum. Redigerad av Dag Widman. Rabén & Sjögren, 1967. Dekorerat pappklotband med delvis genomskinligt skyddsomslag. 157 s. Illustrerad.  120 kr
 

5848. Svensson, Sigfrid: Allmogemöbler: folklig möbelkonst under sjuhundra år. Bilder från Nordiska museet. Nordisk Rotogravyr, 1949. Häftad. 44 s. Genomgående illustrerad med fotografier i svartvitt.   90 kr
 

7885. Sylvén, Torsten: Mästarnas möbler. Stockholmsarbeten 1700–1850. Prisma, 1999. Andra upplagan. Klotband med skyddsomslag. 555 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Gott skick.   500 kr
 

8340. Thomas, Denis: Dictionary of fine arts. A Comprehensive Survey of the World of Art. Hamlyn, 1981. Dekorerat pappband. 199 s. Illustrerad.   100 kr
 

3706. Thulin, Björn: Antikronder. Bonniers, 1962. 8:o. Förlagsband utan skyddsomslag. 159 sidor. Illustrerad med svartvita fotografier.   60 kr
 

1731. Tunander, Britt och Ingemar: Oskariana: möbler, husgeråd och prydnadsting från Oscar II:s tid. Uppsala: ICA-förlaget, 1971. Häftad. 120 s. Rikt illustrerad.   90 kr
 

1732. Tunander, Britt och Ingemar: Viktoriana: engelsk antikrond i London och Sverige. Uppsala: ICA-förlaget, 1969. Häftad. 140 s. Rikt illustrerad. Nyskick.   80 kr
 

7777. Uddenberg, Agneta: Antikguiden. Svenska Dagbladet, 1988. Dekorerat pappband. 166 sidor. Illustrerad. Oläst skick.   90 kr
 

4240. Ugglas, Carl R. af.:  Bidrag till den medeltida guldsmedskonstens historia. 1, Johannes Moniks kalk i Vreta och den Douglas’ska monstransen på Stjärnorp. Wahlström & Widstrand, 1941. 69 s. + 4 planschblad. Illustrerad. (Kungliga Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar; 50:39.   100 kr
 

4074. Ugglas, Carl R. af: Kyrkligt guld- och silversmide. Wahlström & Widstrand i kommission, 1933. Häftad. 50 s., + 24 planschblad. Illustrerad. (Ur Statens historiska museums samlingar ; 2)   70 kr
 

5602. Wanscher, Ole: Möbelkonsten: typer och interiörer från fem årtusenden. Forum, 1967. Klotband med skyddsomslag. Kvarto. 419 s. Mycket rikt illustrerad. Skyddsomslaget något fransigt i kanterna.  400 kr
 

5603. Wanscher, Ole: Möbelkonstens historia. Forum, 1964. Häftad med skyddsomslag. 79 s. Illustrerad.  80 kr
 

7644. Welander-Berggren, Elsebeth: Antikt. Sköna hem antikspecial. Foto: PeO Eriksson, Ralf Turander; bildarrangemang: Anna Lena Einarson. Sköna hem, [1989] Förlagsband med skyddsomslag. 136 s. Stort format.  90 kr
 

5667. Westermann, Poul: Aegte Taepper. Kort og Mönstertegninger af Poul Westermann. Martins Forlag, 1957. Tredie oplag. Vackert dekorerat pappband med skyddsomlag. 207 s. Rikt illustrerad i svart/vitt samt med åtta färgplanscher och fem utvikbara kartor.   100 kr
 

2593. Willsberger, Johann: De skönaste uren från sex sekler. Bernces, 1975. Förlagsband med skyddsomslag. 184 s. Kvarto. Illustrerad. Skador i skyddsomslaget.   180 kr
 

7213. Wintzell, Inga: Monogram. Korta notiser om monogrammets historia, från bomärken till kungliga namnchiffer: om monogram på textil, porslin, metall och andra material: föremål ur Nordiska Museets samlingar. Tre tryckare, 1965. Förlagsband med skyddsomslag. 135 s. Boken består till större delen av illustrationer i färg och svartvitt.   80 kr
 

1047. Åmell, Nils Magnus: Från pottskåp till praktmöbler: en antikvitetshandlares minnen. Stockholm: Wahlström&Widstrand, 1955. Förlagsband med skyddsomslag. 124 s. Illustrerad, Liten reva på baktill på omslaget.   170 kr
 

5346. Åstrand, Barbro: Gamla ur. ICA-förlaget, 1966. Andra upplagan. Häftad. 106 s. Illustrerad. (Ur Kulturens samlingar). Namnteckning.   89 kr
 

4517. Örtengren, Kerstin: Klassiska porslinsdekorer. tjugo färgbilder av dekorerad keramik ur Nationalmuseums samlingar, sammanställda och kommenterade av Kerstin Örtengren som studiematerial för porslinsmålare. Ica-förlaget, 1973. Häftad. 20 s.+ 20 planschsidor.   60 kr
 

Tillbaka till första sidan

Tillbaka till denna listas topp