![]() Böcker om böcker Böcker om böcker Böcker om böcker 5750. A catalogue of the works of Linnaeus issued in commemoration of the 250th anniversary of the birthday of Carolus Linnaeus 1707–1778. Sandbergs bokhandel, 1957. Häftad. 180 s. (Sandbergs antikvariatsförteckning; 12) 150 kr 407. Alla tiders böcker. Stockholm: Svenska antikvariatföreningen, 1959. Häftad. 70 s. 60 kr 3728. Bergh, Severin: Svenska riksarkivet 1837-1846. Norstedts, 1927. Halvfranskt band med främre omslag medbundet. 160 s. (Meddelanden från svenska Riksarkivet; 7). Exlibris. Inklistrat tidningsklipp på bakre pärmens insida. 150 kr 5747. Berman Nils: Strindberg i stadsarkivet. Bokvännerna, 1978. Pappklotband med skyddsomslag. 166 s. Upplaga 700 exemplar. Lång dedikation ”från tillgivne författaren”. 90 kr 2913. Berman, Nils: På bokjakt i egna hyllor och andras. Sällskapet Bokvännerna, 1963. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 132 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 62). Exlibris, namnteckning. 80 kr 4792. Berndtsson, Gustaf Emil: Min katalog: två gamla bokvänner ger nybörjare råd om katalogisering av en privat boksamling. Av Gustaf Emil Berndtsson, Erik J. Knudtzon; med förord av Thure Nyman. Sällskapet Bokvännerna, 1961. Häftad. 62 s. (Bokvännens miniatyrserie; 15) 90 kr 4793. Bernström, Carl Fr.: Om luffaretyper och annat kallprat vid aftonbrasan. Skolan för bokhantverk, 1930. Häftad. 71 s. Tryckt i 250 numrerade ex. varav detta är nr 151. Tidigare tryckt i festskriften ”Minnen och tankar” 1915. ”Luffarna” syftar på kringvandrande typografer. 120 kr 2915. Berömda böcker: bokhistoriska uppsatser. Tredje samlingen. Sällskapet Bokvännerna, 1964 . Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 177 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 66). Exlibris, namnteckning. 100 kr 2914. Berömda böcker: bokhistoriska uppsatser. Sällskapet Bokvännerna, 1956. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 202 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 29). Exlibris, namnteckning. 100 kr 5720. Björck & Börjesson. Katalog 360. Svensk topografi. (6872 nr). Stockholm, 1943. Häftad. 332 s. Nött omslag, en del förstrykningar. 100 kr 4794. Björkbom, Carl: Några drag ur den kinesiska boktryckarkonstens historia.. Skolan för Bokhantverk, 1935. Illustrerad. Häftad. 40 sidor. Tryckt som elevarbete i 250 exemplar. Veck på främre omslags högra hörn. Delvis ouppskuren. 150 kr 2916. Blades, William: Böckernas fiender. Översättning av Carl Olof Nyman; teckningar av Åke Eriksson. Sällskapet bokvännerna, 1958. Dekorerat pappband med bägge omslagen medbundna. 101 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 43) Exlibris, namnteckning. 100 kr 2917. Boken i vårt hjärta: en skrift till Thure Nyman. Utgiven av Sällskapet Bokvännerna. Redaktion Nils Nordqvist m.fl. Sällskapet Bokvännerna, 1969. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 206 s. Illustrerad. Exlibris. 100 kr 5748. Bring, Samuel E.: Handledning i svensk bibliografi. Gebers, 1948. Pappklotband utanskyddsomslag. 101 s. (Grafiska institutets skriftserie; 4) 70 kr 5821. Clemensson, Gustaf: Papperets historia intill 1880. Gebers, 1953. Pappklotband med skyddsomslag. 98 s. Illustrerad. (Grafiska institutets skriftserie; 8) 80 kr 4110. Dahl, Svend: Bokens historia. Översättning och svensk bearbetning av Henning Wieslander. Natur och Kultur, 1961, andra omarbetade upplagan. Halvfranskt band med övre guldsnitt, båda omslagen medbundna. 287 s. Illustrerad. 180 kr 5721. Dal, Erik: Scandinavian Bookmaking in the Twentieth Century. Christian Ejlers Forlag, 1968. Linneklotband med skyddsomslag. 134 s. Illustrerad. Innehåll: The Scene About 1900: Morris and Jugend. The Scene About 1930: Architects and Functionalism. The Scene About 1960: Tradition and Innovation. 150 kr 4796. Depositio cornuti typographici. Översättning från tyska av Nils Wessel. Skolan för bokhantverk, 1929. Häftad. 38 s. Illustrerad. Tryckt i 27 numrerade ex. varav detta är nr 151. Delvis ouppskuren. Depositionen var en ceremoni där boktryckeriarbetaren förklarades som gesäll under femton- och sextonhundratalen, i Tyskland och även i de nordiska länderna. 80 kr 8179. Ehrencron-Müller, Holger: Anonym- og pseudonym-lexikon for Danmark og Island til 1920 og Norge til 1814. København: Hagerup, 1940. Häftad. 391 s. Omslaget med veck och skador, inlagan till största delen ouppskuren. 150 kr 3382. En fackbok till Jan Cornell 23.5.1964 från vänner och kolleger. Bonniers, 1964. Häftad. 96 s. 80 kr 5822. Eneroth, Otto: Handbok i papperskännedom. Bröderna Lagerström, 1957. Tredje upplagan. Häftad. 141 s.Illustrerad. (Nordisk boktryckarekonsts fackbibliotek; 17) 80 kr 4797. Ett urval av 1400- och 1500-tals tryck samt konstnärliga bokband ur Thore Virgins samling på Qvarnfors Bibliotheca Qvarnforsiana, Uppsala 1946. Häftad. 71 s. + 16 planschsidor. 381 katalogiserade bokband ur Thore Virgins boksamling. Med förord av förre riksbibliotekarien Isak Collijn. 100 kr 5722. Forssberger, Annalisa: Fyra aspekter på boken. Rabén & Sjögren, 1959. Häftad. 60 s. (Rabén & Sjögrens nyårshälsning). Aspekterna är bokhandelsmedhjälparens, biblioteksassistentens, författarens och läsarens. 70 kr 5723. Gissing, George: Ur Henry Ryecrofts privata papper. Översättning av Fanny Ekenstierna. Inledning av Klara Johanson. Vignetter av Nils Otterhäll. Sällskapet Bokvännerna, 1963. Klotryggband. 69 s. 50 kr 5724. Grafiska Institutet 1944-1954 Minnesskrift sammanställd med anledning av institutets första tio år. Stockholm 1954. Häftad. 116 s. Illustrerad. Innehåller bl.a. Carl Hultenheim uppsats, ”En studie i tradition” s. 40–69, med en intressant typsnittsgenomgång och typografisk filosofi. 100 kr 5749. Guldsmedernas Skrå av år 1501. Utgivare John Kroon. AB Malmö Ljustryckanstalt, 1959. Pergamentimitation band med fyra upphöjda bind. Faksimiltryck i svart med 12 sidor pergamentbehandlat färgfaksimil efter originalhandskrift i Kungl. Bibilioteket. Texttolkning Willian Karlsson, granskad och kompletterad av K.G. Ljunggren, historisk kommentar Sven T. Kjellberg. 142 s. 100 kr 4798. Hanotaux, Gabriel: Franska bibliofiler. Översättning och anmärkningar av Carl Olof Nyman. Sällskapet Bokvännerna 1958. Häftad. 69 s. Tryckt i 600 ex. (Bokvännens Miniatyrserie nr 9) Ouppskuren. Blekt rygg. 70 kr 7589. Helgerånet : från mässböcker till munkepärmar. Redaktörer: Kerstin Abukhanfusa, Jan Brunius, Solbritt Benneth; fotograf: Kurt Eriksson. Carlssons bokförlag i samarbete med Riksarkivet och Stockholms medeltidsmuseum, 1993. Dekorerat klotband. 199 s. Illustrerad i färg och svartvitt. Tillskrift. 100 kr 4799. Hubbard, Elbert: Ett budskap till Garcia. Med en orienterande inledning om The Roycrofters och som slutskrift ”staden Tagaste”. Bröderna Lagerströms Förlag 1912. Dekorerat pappband. 47 s. + 2 planscher. Stygnen i ryggen något svaga. 100 kr 3082. Jacobsson, Roger: På bokhistoriskt vis: ouvertyrer & utblickar. Carlssons, 1998. Förlagsband med skyddsomslag. 143 s. Illustrerad. (Bokhistoriska skrifter; 2) Nyskick. 120 kr 859. Joubert: Tankar om böcker och författare. Med inledning av professor Paul V. Rubow. Översättning av Eva Alexanderson. Häftad. 57 s. Uppsala: Lundequistska bokhandeln, 1969. Osprättad. 100 kr 1838. Kumlien, Acke: Bokstav och ande. Stockholm: Norstedt, 1948. Häftad. 126 s. + 80 planschsidor. Delvis osprättad. 130 kr 5653. Lenning, Einar: Färgernas system och harmoni: handledning för envar enligt Ostwalds färglära. Stockholm: Bröderna Lagerströms förlag, 1943. Tredje, översedda upplagan. Häftad. 109 s. Illustrerad. (Nordisk boktryckarekonst fackbibliotek XV). 80 kr 5654. Lenning, Einar: Färgernas system och harmoni: handledning för envar enligt Ostwalds färglära. Stockholm: Bröderna Lagerströms förlag, 1925. Första upplagan. Häftad. 108 s. Illustrerad. Mindre fläckar på omslaget. Tillskrift. 90 kr 2140. Lindberg, Sten G.: Bokbandslitteratur. En systematisk förteckning. Särtryck ur Biblis 1975, 188-232 s. Illustrerad. 30 kr 4416. Lönn, Klas: Att samla stockholmiana. Stockholm: Sällskapet Bokvännerna, 1950. Häftad. 62 s. Upplaga 650 exemplar. (Bokvännens småskrifter; 3.) 60 kr 5725. Mardersteig, Giovanni: Den märkliga historien om en inkunabels födelse. Gentile da Folignos Kommentar till Avicenna, tryckt av Petrus Maufer i Padua år 1477. Bokvännerna. 1973. Pappband. 33 s. Illustrerad. Upplaga 500 exemplar. (Bokvännens bibliotek nr 93). Rygghuvudet med mindre skada. 80 kr 2034. Natur och Kultur 50 år. Ur ett bokförlags historia. Borås: Natur och Kultur, 1972. Förlagsband med skyddsomslag. 135 s. 70 kr 5823. Nerman Ture: Svenska bokbindareförbundet. Historik 1893–1943. Stockholm, 1943. Halvfranskt band med fem upphöjda bind, marmorerade för- och eftersättssidor och marmorerat snitt. Främre omslag medbundet. Stor 8:o. 263 s. Illustrerad. 150 kr 5726. Nodier,Charles: Der Büchernarr. Mit Vorwort und Erläuterungen von Ejnar Munksgaard. Übersetzt von Inga Junghanns. Helingsche Verlagsanstalt, Leipzig 1926. Pappband. 46 s. 90 kr 7218. Nordin, Joh. Gabr.: Handbok i boktryckarekonsten. Norstedts, 1881. Förlagets dekorerade klotband. 394 s. Flera planschsidor samt rikt illustrerad i texten. Några mindre fläckar i fläckar i inlagan, annars gott skick. Pärmkanter något nötta. Namnteckning, exlibris. 400 kr 2921. Nordqvist, Nils: Berömda svenska boktryckare. Sällskapet Bokvännerna, 1972. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 351 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 90). Exlibris, namnteckning. 150 kr 406. Nordqvist, Nils: Hortulus animæ och livres d’heures 1480-1520. Stockholm: Thule, 1960. Häftad. 52 s. Illustrerad. Julgåva från tryckeriaktiebolaget Thule tryckt i 400 exemplar. 60 kr 4801. Nordqvist, Nils: Hortulus animae och livres d’heures 1480-1520. Thule, 1960. Häftad. 52 s. Illustrerad. (Julgåvor från Tryckeriaktiebolaget Thule; 11). En julhälsning bilagd. 80 kr 4800. Nordqvist, Nils: Erhard Ratdolt. Euklidestryckaren i Venedig, liturgitryckaren i Augsburg. Thule, 1961. Häftad. 61s. Illustrationer i rött och svart. Tryckt i 400 exemplar. (Julgåvor från Tryckeriaktiebolaget Thule; 11). Tryckt i 400 exemplar. 90 kr 2920. Nordqvist, Nils: Berömda boktryckare. Samling 3. Sällskapet Bokvännerna, 1967. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 218 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 77). Exlibris, namnteckning. 150 kr 2919. Nordqvist, Nils: Berömda boktryckare. Samling 2. Sällskapet Bokvännerna, 1961. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 310 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 55). Exlibris, namnteckning. 150 kr 5727. Nordqvist, Nils: Triumviratet i Lyon: Robert Granjon, Bernard Salomon, Jean de Tournes. Biblioteksförlaget, 1959. Häftad. 60 s. : Illustrerad. (Jul- och nyårshälsning från Biblioteksförlaget, 1959). 60 kr 2922. Nyman, Thure: Lustresor på bokfloden. Samling 1. Bokvännerna, 1959. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 107 s. Illustrerad. (Bokgåvan; 1959). Exlibris, namnteckning. 60 kr 2923. Nyman, Thure: Lustresor på bokfloden. Samling 2. Besök hos Balzac och andra strövtåg i bokvärlden. Bokvännerna, 1961. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 125 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 56). Exlibris, namnteckning. 90 kr 5727b. Ollfors Anders: Litterärt och bibliofilt. Om böcker och boksamlande. Norma, 1989. Förlagsband med skyddsomslag. 130 s. 80 kr 2767. Ordning, redbarhet och snabb expedition: Svenska bokhandlareföreningen 1893-1993. Huvudredaktör Thomas Rönström. Svenska bokhandlareföreningen/Informationsförlaget, 1995. Klotband med skyddsomslag. 222 s. Illustrerad. 100 kr 2924. Pleijel, Hilding: Böcker och människoöden: minnen från ett halvsekels fynd och forskningar. Sällskapet Bokvännerna, 1968. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 119 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 84). Exlibris, namnteckning. 100 kr 5728. Plesner K. F.: Böger. Essays for bogsamlere. C.A. Reitzels forlag, 1942. Pappband med omslag och rygg medbundna. 122 s. Illustrerad. Ryggens kanter lite nötta. Exlibris. 120 kr 7651. Ranius, Allan: Lokalhistoriska svenska bibliografier. Linköping, 1986. Andra upplagan. 87 s. 70 kr 7347. Sandqvist, Inga-Britta: Varia: förteckning över skrifter författade 1920–1974 av Torsten Althin. Tekniska museet, 1974. Dekorerat pappband. 49 s. 100 kr 2925. Silfverstolpe, Gunnar Mascoll: Mina böcker och andra uppsatser. Sällskapet Bokvännerna, 1955. Häftad. 107 s. (Bokvännens julbok; 1955). Exlibris, namnteckning. 60 kr 3883. Simon, Howard: 500 years of art in illustration, from Albrecht Dürer to Rockwell Kent. World Publishing Company, 1947. Third printing. Klotband utan skyddsomslag. 476 s. Kvarto. Genomillustrerad. 250 kr 2926. Sjögren, Gunnar P. O.: En enda hylla: minnen och reflexioner av en bokvän. Sällskapet Bokvännerna, 1964. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 126 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 69). Exlibris. Dedikation. 90 kr 2927. Svedberg, The(odor): Om synliggörande av utplånad skrift. Stockholm, 1916. Häftad 9 s., 7 planschblad. Särtryck ur: Meddelanden från Svenska riksarkivet ; N.F. I:39-41. Svedberg, The och Ivar Nordlund: Om synliggörande av utplånad skrift II. Stockholm, 1918. 5 s., 6 planschblad. Särtryck ur: Meddelanden från Svenska riksarkivet ; N.F. I:42-44. Tillsammans 50 kr 6422. Svensk exlibrisbibliografi samt anvisningar för det praktiska ordnandet av en exlibrissamling. Stockholm: Bröderna Lagerströms förlag, 1939. Häftad. 44 s. Illustrerad. 120 kr 2928. Svenska boksamlare: några uppsatser ur Bokvännen 1946-1960 valda av Thure Nyman. Bokvännerna, 1976. Dekorerat pappband utan skyddsomslag. 134 s. Illustrerad. (Bokvännens bibliotek; 98). Exlibris, namnteckning. 90 kr 5729. Svensson, Georg: Konstnären och boken. Bonniers. 1972. Dekorerat förlagsklotband utan skyddsomslag. 221 s. Illustrerad. 120 kr 5751. Sverige och jorden runt i gamla bilder. Katalog över gamla kartor, topografiska utsikter i kopparstick, litografi och andra grafiska utföranden samt originalteckningar och akvareller. Bildantikvariatet P. Thulin, 1962. Häftad. XIV s. + 446 sidor i tvåspalt. Avslutas med ett person-, ämnes- och ortsregister. 120 kr 2835. Tarkiainen, Kari: Förvaringsmedel för arkivhandlingar: råd och anvisningar om bindning och kartongläggning, hopfästning av akter samt etikettering av volymer. Liber distribution, 1975. Klammerhäftad. 47 s. Illustrerad. (Meddelanden från svenska Riksarkivet; 12) 30 kr 4802. Till en bokvän: en samling uppsatser tillägnade Gunnar Josephson. Stockholm, 1959. Häftad. 161 s. Ägarstämpel. 60 kr 5824. Weidenhayn, Albin: Svenska Bokbindareförbundet under 25 år. Minnesskrift.. Svenska Bokbindareförbundet, 1918. 8:o. Halvfranskt band med fem upphöjda bind, marmorerade för- och eftersättssidor och marmorerat snitt. Främre omslag medbundet. 183 s. Illustrerad. 120 kr 5825. Westerberg, Henning: Bokbindare-Gesällskapet i Stockholm 1631–1981. Jubileumsskrift. Stockholm, 1981. Häftad. 203 s. Illustrerad. 90 kr 5753. Willers, Uno: Svensk sjöhistorisk litteratur 1800–1943. Bibliografi utarbetad på uppdrag av Sjöhistoriska Samfundet. Stockholm, 1956. Häftad. 211 s. 180 kr 2836. Zetterling, Leif: Stilanalys: försök till analys av förhållandet mellan de olika tidsepokernas skrifter (typsnitt) och andra stiluttryck (arkitektur, måleri, skulptur, möbelkonst. Spektra, 1969. Förlagsband med skyddsomslag. 154 s. Till större delen illustrerad. Naggat skyddsomslag. 100 kr |