Barn- och ungdomslitteratur

• Sv. förf. • Utl. förf.

Tillbaka till första sidan

Sv. förf.

3712. Bland tomtar och troll 1907-1982. Redaktör Elsie Jonsson. Semic, 1982. Förlagsband med skyddsomslag. 215 s. Jubileumsnummer - 75 år, med bilder av John Bauer, Einar Norelius, och Hans Arnold. Gott skick.   100 kr
 

7296. Davidson, Ingela och Ekström, Susanna: Vill du leka? Alla slags lekar, sånglekar, danslekar. Berghs, 1992. Dekorerat pappband. 144 s. Rikt illustrerad i färg av många klassiska illustratörer, musiknoter.  90 kr
 

6584. Fitinghoff, Laura: Erik och Saima: (i lövsprickningen): berättelse för ungdom. Med teckningar av Jenny Nyström-Stoopendaal. Lars Hökerberg, 1912. Ny, översedd upplaga. Ryggklotband. 168 s. Namnteckning. Omslaget med fläckar.   60 kr
 

6046. Gripe Maria: Elvis! Elvis!. Bonniers, 1973. Originalutgåva. Dekorerat pappband. 160 s. Med teckningar av Harald Gripe. Namnteckning.   50 kr
 

6952. Isacsson, Gunnar: Barnens bok om djur. Tiden, 1990. Dekorerat pappband. 109 s. Illustrerad med helsides färgfoton av ett urval av svenska däggdjur och fåglar.   80 kr
 

6586. Kyulenstierna-Wenster, Elisabeth: De nio kamraterna. En skolflickshistoria. Bokförlaget Ardor, 1941. Sjätte upplagan. Ryggklotband. 192 s. Namnteckning.   40 kr
 

6104. Lindgren Astrid: Kajsa Kavat. Rabén & Sjögren, 1982. Tredje upplagan, trettonde tryckningen. Dekorerat laminatband. 118 s. Illustrationer och omslag av Ingrid Vang Nyman. Berättelsen ”Under körsbärsträdet” har utgått i denna upplaga. Tillskrift.   50 kr
 

3246. Lindgren, Astrid: Sunnanäng. Illustrerad av Ilon Wikland. Stockholm: Rabén & Sjögren, 1959. Dekorerat pappband. 105 s. Gott skick.   200 kr
 

6420. Lindgren, Astrid: Britt-Mari lättar sitt hjärta. Rabén & Sjögren, 1945. Andra upplagan av debutboken. Illustrerat klotryggband. 126 s. Gott skick.   200 kr
 

5771. Lindgren, Astrid: Vi på Saltkråkan. Rabén & Sjögren 1964. Förlagsband med skyddsomslag. 244 s. Illustrerad. Skyddsomslaget med skador. Tillskrift.  80 kr
 

6105. Lindgren, Astrid: Lillebror och Karlsson på taket. Rabén & Sjögren, 1982. Åttonde upplagan. Dekorerat laminatband. 151 s. Illustrationer och omslag av Ilon Wikland.   50 kr
 

4244. Modin, Uno:  Zorro som polishund: berättelse för ungdom. B. Wahlströms, 1954. 2:a upplagan. 156 s. Illustrerad med teckningar av Stellan Lüsch-Olsson. (Djurböcker för ungdom; 70). Pärmkanterna nötta.   40 kr
 

7578. Rosendahl, Sven: Första fjärilboken. Bilder av Kaj och Per Beckman A. V. Carlsons Bokförlags AB, 1952. Dekorerat pappband. 63 s.  90 kr
 

7300. Råde, Lasse: Knep, list och konster. Bild: Robert Nyberg. Alfabeta, 1994. Dekorerat pappband. 124 s. Illustrerad  80 kr
 

5773. Saxon, Johan Lindström: Lasse och bror hans, far hans och mor hans. Litteraturförlaget, 1910. Dekorerat klotryggband. 100 s. Illustrerad. Namnteckning.   70 kr
 

5086. Stiernstedt, Marika: Ullabella. Bonniers, 1965. Dekorerat pappband. 231 s. Illustrationer av Nils von Dardel och Kurt Jungstedt. Omslag av Kurt Jungstedt. (De odödliga ungdomsböckerna; 40)   70 kr
 

6107. Strömberg, Sigge: Två tjuvpojkar i skolan. (Ur Kalle Svenssons dagbok). Bonniers, 1955. Dekorerat ryggklotband. 144 s. Illustrationer och omslag av Jan Lundquist. (Önskeböckerna) Tillskrift.   50 kr
 

6108. Sundvall, Viveca: Eddie och Maxon Jaxon. Rabén & Sjögren, 1991. Dekorerat laminatband. 152 s. Illustrationer och omslag av Eva Eriksson. Tillskrift.  40 kr
 

5774. Unnerstad, Edith: Sagor vid dammen. Rabén & Sjögren, 1965. Förlagets klotryggsband. 164 s. Omslag och illustrationer av Ylva Källström. Yvig namnteckning.   80 kr
 

7579. Wernström, Swen Teaterflickan. Wahlströms, 1952. Klotryggband. 117 s. (Wahlströms flickböcker; 667) Namnteckning på försättbladet, något nötta pärmhörn och kanter.   40 kr
 

7580. Öhman Meta: Första djurboken. Bilder av Åke Eriksson. A. V. Carlsons Bokförlags AB, 1949. Dekorerat pappband. 64 sidor. Svag rygg. Namnteckning.  80 kr
 

Utl. förf.

3371. Carroll, Lewis: Alice’s Adventures in Wonderland with Brunos Revenge. Illustrations by Helen Monro. Thomas Nelson and Sons Ltd. Utan år, troligen 1950-tal. Klotband utan skyddsomslag. 219 s. Blyertsanteckning.   80 kr
 

598. Cooper, James Fenimore: Den siste mohikanen. Stockholm: Tiden, 1960. Förlagsband utan skyddsomslag. 356 s. Illustrerad av Eric Palmquist. (Tidens bokklubb.)   80 kr
 

5077. Cooper, James Fenimore: Den siste mohikanen. Från engelskan av Alf Henrikson. Bonniers, 1945. Femte–sjunde tusendet. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. 280 s. Illustrationer av H. M. Brock. (De odödliga ungdomsböckerna; 8) Svag rygg. Några blyerstanteckningar. Namnteckning.   60 kr
 

202. Crompton, Richmal: Bill den otrolige. Stockholm: Wahlströms, 1967. Pappband. 157 s. Illustrerad. (De klassiska ungdomsböckerna.) Utkom första gången på svenska 1923 under titeln ”En riktig tjuvpojke”. Nyskick.   60 kr
Mer information

7301. Crompton, Richmal: Bill på nya äventyr. Lindblads, 1967. Dekorerat pappband. 153 s. Illustrerad av Thomas Henry. Utkom första gången på svenska 1924. (De klassiska ungdomsböckerna)   40 kr
 

6110. Crompton, Richmal: En riktig tjuvpojke. Bokförlaget Ardor, 1947. Dekorerat ryggklotband. 160 s. Illustrationer av Hildur Söderberg. Stämplar.  40 kr
 

203. Defoe, Daniel: Robinson Kruse: för Sveriges ungdom fritt berättad av Henrik Wranér. Med 116 teckningar av Gerda Tirén. Barnbiblioteket Saga. Förlagsband utan skyddsomslag. 326 s. Illustrerad.   100 kr
 

6388.. Disney, Walt: Askungen. Efter Perrault. Illustrationerna ur Walt Disney’s tecknade film Askungen. Texten författad av Torben Gregersen på grundval av filmen. Översatt till svenska av Åke Holmberg. Rabén & Sjögren, 1950 . 36 s. Illustrerad. Originalklotryggband med tryckta pärmar, liten spricka i ryggens väv.   200 kr
 

7581. Ellis, Edward S.: Bakhållet vid Ohio. Bonniers 1963. Tionde–tolfte tusendet. Dekorerat pappband. 181 s. Illustrerad. (De odödliga ungdomsböckerna; 21)   60 kr
 

7302. Forester, C.S.: Fregatten Delaware. Bonniers, 1968. Dekorerat pappband. 290 s. Omslag och illustrationer av Eric Palmquist. (De odödliga ungdomsböckerna; 79)   70 kr
 

5764. Hoffman, Beth Greiner: Opp och hoppa. Svensk text: Erna och Gösta Knutsson. Folket i Bilds förlag, [195?]. Förlagets pappband med pärmbild. [24] s. Illustrationer avTibor Gergely. (FIB:s gyllene bok 94). En sida nedritad med kulspets.   50 kr
 

5079. Kipling Rudyard: Första Djungelboken. Bonniers, 1951. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. 183 s. Översatt av Britt G Hallqvist. Illustrationer av J. Lockwood Kipling och W. H. Drake. Omslag av Björn von Rosen. (De odödliga ungdomsböckerna; 42). Liten skada överst på ryggen. Namnstämpel.   60 kr
 

5080. Kipling, Rudyard: Andra djungelboken. Översättning av Britt G. Hallqvist. Bonniers, 1952. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. 205, (2) s. Illustrationer av J. Lockwood Kipling. Omslag av Björn von Rosen. (De odödliga ungdomsböckerna; 43). Namnstämpel.   70 kr
 

5765. Kipling, Rudyard: Kim. Hela världens lille vän. Berättelse från Indien. 1–2. Översatt af Ezaline Boheman. Gebers, 1902. Andra upplagan. Halvklotband med främre omslag medbundet. 190 + 251 s. Namnteckning.   100 kr
 

3857. Kästner, Erich: Den 35 maj. Översättning av Verna Lindberg. Illustrationer av Gustaf Carlström. Bonniers, 1933. Dekorerat pappband. 114 s Illustrerad. (Bonniers barnbibliotek; 14)   90 kr
 

5766. Lachman, Ruth Marbe: Här var det flygmaskiner. Svensk text: Erna och Gösta Knutsson. Folket i Bilds förlag, [195?]. Förlagets pappband med pärmbild. [28] s. Illustrationer avLenora och Herbert Combes. (FIB:s gyllene bok 89). Ryggen skavd. Namnteckning.   50 kr
 

7105. Marryat, Frederick: Skeppshunden Snarleyyow. Björck & Börjesson, 1927. Förlagets ryggklotband. 376 s.   60 kr
 

5081. Nordhoff Charles och James Norman Hall: Myteri!. Översättning av Louis Renner. Bonniers, 1965. Dekorerat pappklotband. 297 s. Omslag och illustrationer av Stig Södersten. (De odödliga ungdomsböckerna; 76).   70 kr
 

6590. Norton, Mary: Lånarna i luften. Bonniers, 1964. Klotryggsband. 180 s. Illustrerad av Ilon Wikland. (Regnbågsböckerna). Nötta pärmhörn.   50 kr
 

5767. Pyle, Howard: Kung Arthur och hans riddare. Skriven och illustrerad av Howard Pyle. Översättning av Sven-Ingmar Pettersson. Niloe, 1984. Klotband med skyddsomslag. 318 s. Illustrerad. (Niloe-biblioteket. Gröna serien) Tidigare utgiven i annan översättning. Skyddsomslaget med reva.  90 kr
 

7108. Smith, Harriet Lummis: Pollyannas juveler. Översättning av Wendela Leffler. Lindblads, 1957. Tredje upplagan. Förlagets ryggklotband. 217 s. (De klassiska ungdomsböckerna)  50 kr
 

2512. Stevenson, Robert Louis: Den svarta pilen: en berättelse från Rosornas krig. Översatt av Louis Renner; illustrerad av Uno Stallarholm. Bonniers, 1946. Dekorerat pappband. 244 s. (De odödliga ungdomsböckerna; 30). Gott skick.   70 kr
 

7303. Stevenson, Robert Louis: Självmördarklubben. Lindblads, 1970. Dekorerat pappband. 149 s. Omslag av Hans Arnold. (De klassiska ungdomsböckerna)   40 kr
 

5083. Stevenson, Robert Louis: Kidnappad. David Balfours äventyr. Översättning av Nils Holmberg. Bonniers, 1955. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. 219s. Illustrerad av Stig Södersten. (De odödliga ungdomsböckerna; 50). Tillskrift.   70 kr
 

7109. Stevenson, Robert Louis: Skattkammarön. Från engelskan av Gunnar Mascoll Silfverstolpe. Bonniers, 1952. 15:e-22:a tusendet. Förlagets ryggklotband. 241 s. Illustrationer av Walter Paget. Omslag av Bertil Lybeck. Snedläst. (De odödliga ungdomsböckerna: 17)  50 kr
 

2513. Turner, Ethel S.: Sju syskon. Översatt av Viveka Starfelt; illustrerad av Georg Lagerstedt. Bonniers, 1952. Dekorerat pappband. 201 s. (De odödliga ungdomsböckerna; 3). Gott skick.   70 kr
 

2514. Turner, Ethel S.: Stora syster. Översatt av Viveka Starfelt; illustrerad av Georg Lagerstedt. Bonniers, 1952. Dekorerat pappband. 242 s. (De odödliga ungdomsböckerna; 11). Blekt rygg. Gott skick.   70 kr
 

7584. Twain, Mark: Tom Sawyers äfventyr. Björck & Börjesson, 1915. Andra upplagan. Häftad. 213 s. Illustrerad. Ouppskuren. (Björck & Börjesson Berömda böcker 19). Namnteckning.  90 kr
 

7582. Twain, Mark: Tom Sawyer som detektiv och Tom Sawyer på resa. Björck & Börjesson, 1911. Dekorerat pappband. 214 s. Illustrerad. Namnteckning.   90 kr
 

7583. Twain, Mark: Huckleberry Finns äfventyr.. Björck & Börjesson, 1915. Tredje upplagan. Häftad. 290 s. Illustrerad. Ouppskuren. (Björck & Börjesson Berömda böcker 9). Namnteckning.   90 kr
 

3858. Uttley, Alison: The Knot Squirrel Tied. Pictures by Margaret Tempest. London: Collins, 1946. Dekorerat pappband med främre skyddsomslag medbundet. 101 s. Illustrerad i färg. Solkigt omslag.   80 kr
 

3860. Uttley, Alison: The Speckledy Hen. Pictures by Margaret Tempest. London: Collins, 1947. Dekorerat pappband med främre skyddsomslag medbundet. 78 s. Illustrerad i färg.   90 kr
 

3859. Uttley, Alison: Little Grey Rabbit’s Christmas. Pictures by Margaret Tempest. London: Collins, 1946. Dekorerat pappband med främre skyddsomslag medbundet. 102 s. Illustrerad i färg.   90 kr
 

5085. Verne Jules: Tsarens kurir. Översättning av Åke Runnquist. Hallqvist. Bonniers 1954. Bunden i förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. 286 s. Illustrationer av Paul Férat. Omslag av Stig Södersten. (De odödliga ungdomsböckerna; 46). Tillskrift.  80 kr
 

6955. Vintermannen: en rysk folksaga Illustrerad av T. Sjeverjova. Från ryska av Kjell Rehnström. Opal, 1975. Dekorerat pappband. Kvarto. 26 s. Genomgående illustrerad.   70 kr
 

Tillbaka till första sidan

Tillbaka till denna listas topp