Deckare och thrillers

• Gebers kriminalserie/Gebers dubbeldeckare • Sv. författare • Utl. författare

Tillbaka till första sidan

Gebers kriminalserie/Gebers dubbeldeckare

6592. Barbette, Jay: Vem vill min död? / Edmund Crispin: Lik i leksaksbod. Gebers, 1961. Pappband utan skyddsomslag. 227 + 220 s. (Gebers dubbeldeckare; 7).   60 kr
 

8087. Barbette, Jay: Dockansiktet / Stephen Ransome: Visslaren. Gebers, 1960. Pappband utan skyddsomslag. 265 + 204 s. (Gebers dubbeldeckare). Snedläst  60 kr
 

6593. Boswell, John: Blå fasanen / Helen Nielsen: Den femte besökaren. Gebers, 1960. Pappband utan skyddsomslag. 238 + 171 s. (Gebers dubbeldeckare; 4).  60 kr
 

3564. Brown, Fredric: Döden har många dörrar. Gebers, 1952. 246 s. Förlagsband med skyddsomslag. (Gebers kriminalserie). Snedläst.   80 kr
 

3565. Brown, Fredric: Kanske en mördare. Gebers, 1954. 263 s. Förlagsband med skyddsomslag. (Gebers kriminalserie). Något snedläst.   90 kr
 

3567. Brown, Fredric: Det tysta skriet. Gebers, 1951. 291 s. Förlagsband utan skyddsomslag. (Gebers kriminalserie). Liten fläck på främre snitt.   50 kr
 

5432. Brown, Fredric: Död dvärg i manegen. Gebers, 1949. Klotryggband utan skyddsomslag. 326 s. (Gebers kriminalserie)  50 kr
 

3569. Coxe, George Harmon: Den rädda fästmön. Gebers, 1952. Förlagsband utan skyddsomslag. 281 s. (Gebers kriminalserie). Liten fläck på omslagets framsida.   50 kr
 

3574. Curtiss, Ursula: Rösten ur mörkret. Gebers, 1950. Förlagsband utan skyddsomslag. 259 s. (Gebers kriminalserie). Snedläst.   50 kr
 

6594. Curtiss, Ursula: Halvenskilt / D.M. Devine: Döden har sin gång. Gebers, 1967. Pappband utan skyddsomslag. 190 + 283 s. (Gebers dubbeldeckare; 18). Nötta pärmkanter. Recensionsstämpel.   60 kr
 

3578. Dickson, Carter: Mina framlidna fruar. Gebers, 1954. 262 s. Förlagsband utan skyddsomslag. (Gebers kriminalserie). Nött rygg. Namnteckning.   40 kr
 

3579. Du Bois, Theodora: Mord bland medicinare. Gebers, 1947. 225 s. Förlagsband utan skyddsomslag. (Gebers kriminalserie).   50 kr
 

3581. Goldman, R.L.: Farlig filmreklam. Gebers, 1950. 287 s. Förlagsband utan skyddsomslag. (Gebers kriminalserie). Biblioteksficka baktill.   40 kr
 

3585. Marsh, Ngaio: Ridå för sista akten. Gebers, 1948. 375 s. Förlagsband utan skyddsomslag. (Gebers kriminalserie). Snedläst.   60 kr
 

6595. Masur, Harold Q: Döden ringer på ... Till svenska av Sune Lundquist. Gebers, 1951. Förlagsband utan skyddsomslag. 297 s. (Gebers kriminalserie). Små skavmärken på omslagets framsida.   50 kr
 

3589. Suneson, Vic: I dimma dold. Gebers, 1952. Andra upplagan. 245 s. Förlagsband utan skyddsomslag. (Gebers kriminalserie).   60 kr
 

Sv. författare

5398. Balderson Bo: Partiledarn avgår med döden. Bonniers, 1982. Originalutgåva. Förlagsband med skyddsomslag. 303 s. Småveck på skyddsomslaget.   60 kr
 

529. Balderson, Bo: Statsrådet och döden. Stockholm: Bonniers, 1971. Delfinpocket. 202 s. Oläst skick.   35 kr
 

7842. Bergstrand, Mikael: Låt barnen komma till mig. Forum, 2008. Förlagsband med skyddsomslag. Oläst skick. 379 s.  80 kr
 

989. Bolinder, Jean: Högsta rätt. DDR: Bokhuset, 1983. 203 s. Kartonnage.   60 kr
 

990. Bornemark, Kjell: Legat till en trolös. Värnamo: Norstedt, 1982. Förlagsband med skyddsomslag. 228 s.   50 kr
Mer information

4082. Burman, Fale: Alibi och nya spetsar. Bonniers, 1957. Häftad. 203 s.   80 kr
 

3073. Durling, Ulf: Gammal ost. Forum, 1971. Andra upplagan. Häftad. 181 s. Veck på omslagshörn.   70 kr
Mer information

147. Ekman, Kerstin: Den brinnande ugnen. Stockholm: Bonnier, 1965. Pappband utan skyddsomslag. 225 s.   60 kr
 

7844. Gilek, Elisabeth: Varför dog Monika P?. Wahlström & Widstrand, 2008. Förlagsband med skyddsomslag. 349 s.  70 kr
 

5604. Giron, Tage: Begravd i tysthet. Norstedts, 1975. Förlagsband med skyddsomslag. 244 s. Skyddsomslaget med mindre skada.   50 kr
 

6295. Gissy Peter: Diagnos: Mördad. En Robert Krüger-deckare. Semic 2005. Förlagsband med skyddsomslag. 312 sid. Nyskick.   100 kr
 

8119. Granath Sven: Klyftan. Bonniers, 1960. Häftad. 191 s.  50 kr
 

4255. Gustafsson, Maria: Den vidunderliga utsikten: spänningsroman. Norstedts, 2003. Förlagsband med skyddsomslag. 275 s. Nyskick. Författaren, med en bakgrund som tolk och tv-producent, är debutant.   60 kr
 

5605. Gyllander, Roland: Fara från fjärran: detektivroman. Bonniers, 1968. Häftad. 207 s. Spår efter prislapp. Mindre hörnveck på omslagets framsida.  50 kr
 

5606. Göransson-Ljungman, Kjerstin: 27 sekundmeter, snö. Bonniers, 2001. Förlagsband med skyddsomslag. 200 s. Utkom första gången 1939. Oläst skick.  80 kr
 

5607. Heiden, Peter: Mördande fakta. Sörlins förlag, 1954. Häftad. 205 s.  60 kr
 

4085. Holmér, Hans: Monika: polisroman. Wahlström & Widstrand, 1991. Förlagsband med skyddsomslag. 303 s. Namnteckning.  60 kr
 

5678. Hövenmark, Nils: Döden i Svartselet.. Vår bok, 1986. Förlagsband med skyddsomslag. 201 s.   60 kr
 

7887. Jansson, Anna: Inte ens det förflutna. Spänningsroman. Norstedts, 2008. 307 s. Mindre reva i skyddsomslaget.   80 kr
 

149. Jonason, Anders: Fallet Grete. Stockholm: Bonnier, 1963. Häftad. 163 s.   70 kr
 

148. Jonason, Anders: Död för mödan. Stockholm: Bonnier, 1959. Häftad. 188 s.   60 kr
 

5399. Kampås, Ingrid: Skuggor av hat. Prisma, 2003. Förlagsband med skyddsomslag. 238 s. Oläst skick.   90 kr
 

4894. Kanger, Thomas: Söndagsmannen: kriminalroman. Norstedts, 2004. Förlagsband med skyddsomslag. 311 s. Nyskick.   80 kr
 

4893. Kanger, Thomas: Sjung som en fågel: kriminalroman. Norstedts, 2002. Förlagsband med skyddsomslag. 301 s.   70 kr
 

5069. Karjel, Robert: De hängdas evangelium. Wahlström & Widstrand, 2005. Förlagsband med skyddsomslag. 285 s. Recensionsstämpel på övre snitt.  70 kr
 

5680. Kellgren, Nils: Fyra ur leken.. Tidens förlag, 1956. Häftad. 303 s.  60 kr
 

5777. Lang, Maria Det är ugglor i mossen. Norsteds, 1974. Originalupplaga. Förlagsband med skyddsomslag. Oläst skick. 229 s.   70 kr
 

153. Lang, Maria: Dubbelsäng i Danmark. Stockholm: Norstedt/Vår bok, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 223 s.   70 kr
 

6515. Lang, Maria: En främmande man. Norstedts 1962. Häftad. 205 s. Originalupplaga.   50 kr
 

6516. Lang, Maria: De röda kattorna. Norstedts, 1965. Häftad. 223 s. Originalupplaga.   60 kr
 

5142. Larsson, Åsa: Det blod som spillts: spänningsroman. Bonniers, 2004. Förlagsband med skyddsomslag. 407 s. Nyskick  80 kr
 

6390. Lundberg, Kristian: Grindväktaren: roman. Symposion, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 183 s.   80 kr
 

5815. Mankell, Henning: Brandvägg. Ordfront, 1998. Förlagsband med skyddsomslag. 453 s. Snedläst.  50 kr
 

5816. Mattson, Eva: Tala efter pipet. Bonniers, 2002. Förlagsband med skyddsomslag. 252 s. Förlagsny.  70 kr
 

6658. Moström, Jonas: Svart cirkel. Natur och Kultur, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 335 s. Nyskick.   90 kr
 

7585. Mårtenson, Jan: Spionen: en Homandeckare. Wahlström & Widstrand, 2007. Förlagsband med skyddsomslag. 388 s. Nyskick.  80 kr
 

5819. Mårtenson, Jan: Gamens öga. Wahlström & Widstrand 1994. Kartonnage. 365 s.   50 kr
 

7310. Mårtenson, Jan: Gamens öga. Wahlström & Widstrand, 2006. Nyutgåva i kartonnage. 365 s. Förlagsny.   70 kr
 

6861. Nesser, Håkan: Kommissarien och tystnaden: kriminalroman. Bonniers, 1997. Förlagsband med skyddsomslag. 321 s. Femte boken om Van Veeteren.   70 kr
 

3062. Oker-Blom, Inga: Illdåd på spåret. Almqvist & Wiksell, 1960. Häftad. 237 s. Solkigt omslag.   50 kr
 

5864. Palmström, Uno: Om någon är född eller död. Acacia, 1990. Pocket. 193 s.   40 kr
 

2404. Pettersson, Gösta: Vådaskottet. Bonniers, 2001. Förlagsband med skyddsomslag. 222 s. (Bonniers kriminalklassiker). Originalupplaga 1938. Nyskick.   80 kr
 

8120. Regis, Julius Nr 13 Toroni. Gebers, 1919. Andra upplagan. Häftad. 205 s. Ouppskuren.  70 kr
 

6659. Rudberg, Birgitta: Oskuldens sista år. Det hände sig våren 1913: detektivroman. Tre Böcker, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 255 s. Nyskick.   80 kr
 

8121. Rune, K. G.: Den röda fjädern: detektivroman av K. G. Rune [Gustaf Bringeman]. Wahlström & Widstrand, 1926. Häftad. 183 s. Snedläst.  100 kr
 

8122. Rönblom H.-K.: Döden i grytan. Norstedts 1957. Första upplagan. Häftad. 202 s. Namnteckning. Litet hörnveck på främre omslag.  70 kr
 

4261. Sjöwall, Maj och Wahlöö, Per: Polismördaren. Vår bok/Norstedts, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 285 s. Namnteckning.   60 kr
 

8123. Sjöwall, Maj och Wahlöö, Per: Den vedervärdige mannen från Säffle. Norstedts, 1974. Förlagsband med skyddsomslag. 230 s. (Vår Bok)  50 kr
 

6112. Sjöwall/Wahlöö: Mannen som gick upp i rök. Litteraturfrämjandet, 1988. Dekorerat laminatband. 168 s.   40 kr
 

5070. Smedberg, Åke: Blod av mitt blod: kriminalroman. Bonniers, 2005. Förlagsband med skyddsomslag. 250 s. Nyskick.  80 kr
 

7148. Stigson, Arne: Den resandes ensak. Bonniers, 1957. Häftad. 214 s. Författaren, vars egentliga namn var Arne Malmberg, var kulturredaktör på Norrköpings Tidningar.  50 kr
 

7065. Stigson, Arne: Spel över dödlinje. Bonniers, 1955. Tredje–fjärde tusendet. Häftad. 226 s. Svag rygg.  50 kr
 

150. Suneson, Vic: Hon såg sig dö. Stockholm: Bonnier, 1976. Pappband utan skyddsomslag. 233 s. Exlibris.  60 kr
 

3715. Suneson, Vic: Sorgen bär svarta blommor. Wahlströms, 1969. Dekorerat pappband. 250 s. (Nya Månadsdeckaren).   40 kr
 

8124. Suneson, Vic: Döden kastar långa skuggor. Gebers, 1957. Förlagsband utan skyddsomslag. 257 s. (Fanfarböckerna) Namnteckning.   40 kr
 

6114. Suneson, Vic: Mord i själva verket. B. Wahlströms, 1954. Pappband utan skyddsomslag. 255 s. Exlibris.  40 kr
 

6297. Svensson, Carin: Lamslagen. Forum, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 273 s. Nyskick.   90 kr
 

6114b. Topelius, Ann-Sofi och Christer: Mord i hemmiljö. Delta, 1976. Häftad. 236 s. Spår efter prislapp. Snedläst, överstruken namnteckning.   40 kr
 

6517. Trenter Ulla: Påfågeln. Bonniers, 1969. Häftad. 193 s. Originalupplaga. Dedikation.   80 kr
 

6121. Trenter, Stieg Sturemordet. Bonniers, 1962. Originalutgåva. Häftad. 209 s. Omslaget med hörnveck.   80 kr
 

6116. Trenter, Stieg: Ristat i sten. Bonniers, 1955. Pocket. 188 s. (Zebrapocket).   40 kr
 

6118. Trenter, Stieg: Sjöjungfrun. Bonniers, 1969. Förlagsband utan skyddsomslag. 221 s. (Svalan).   70 kr
 

6119. Trenter, Stieg: Skuggan. Bonniers, 1968. Pappband utan skyddsomslag. 188 s. (Bonniers folkbibliotek).  40 kr
 

6120. Trenter, Stieg: Sturemordet. Bonniers, 1964. Pappband utan skyddsomslag. 218 s.  40 kr
 

1549. Trenter, Ulla: Tigerhajen: en roman om brott. Stockholm: Bonnier, 1975. Förlagsband med skyddsomslag.   60 kr
 

6122. Trenter, Ulla: Kungens lilla piga. Bonniers, 1970. Förlagsband med skyddsomslag. 196 s. (Bokklubben Exlibris).   40 kr
 

6123. Trenter, Ulla: Odjuret. Bonniers, 1972. Förlagsband utan skyddsomslag. 197 s. (Svalan).   40 kr
 

6124. Trosell, Aino: Tvångströjan: kriminalroman. Prisma, 2004. Förlagsband med skyddsomslag. 285 s. Nyskick.   40 kr
 

6213. Weiss, Lars: I morgon du: en kriminalroman. Norstedts, 2003. Förlagsband med skyddsomslag. 351 s. Nyskick.   80 kr
 

999. Westerberg, Sven: Onsalaaffären. Norge: Tiden, 1987. Förlagsband med skyddsomslag. 227 s. Debuten.   80 kr
 

6216. Widholm, Torsten: Varför kan män inte säga Nej? Roman i thrillerform. MBF, 2004. Förlagsband med skyddsomslag. 285 s. Nyskick.   80 kr
 

4897. Witt, Otto: Orangeriets hemlighet. Hugins förlag, 1916. Häftad. 245 s. Fläck på främre omslag. Nött rygg.   70 kr
 

6217. Zweigbergk, Helena von: Kärleken skär djupa sår. Bokförlaget Semic, 2003. Förlagsband med skyddsomslag. 333 s. Nyskick.  60 kr
 

7312. Öberg, Hans-Olov: Klöver kungar. Ett fall för Micke Norell. Piratförlaget, 2007. Förlagsband med skyddsomslag. 223 s. Förlagsny. Stämpel ”Läsex.” på övre snitt.   70 kr
 

Utl. författare

5388. Boileau, Pierre och Thomas Narcejac: Varginnorna. Strömbergs, 1957. Häftad. 180 s. Fint exemplar.   70 kr
 

5614. Hale, Christopher: Man talar om mord: detektivroman. Lindqvist, 1949. Häftad. 203 s. Namnteckning.   60 kr
 

6054. Poe Edgar Allan: Sällsamma historier. urval och med förord av Tage la Cour. Bra Böcker, 1976. Förlagsklotband utan skyddsomslag. 208 s. illustrationer av Arild Rosenkrantz.   60 kr
 

6209. Westlake, Donald E.: Den heta stenen: detektivroman. Bonniers, 1982. Förlagsband med skyddsomslag. 209 s. Ngt slitet skyddsomslag.  40 kr
 

8088. Ambler, Eric: Dimitrios mask. Bonniers, 1967. Häftad. 215 s. Veck på främre omslag.  40 kr
 

8089. Ambler, Eric: Fara på färde. Spektra, 1976. Dekorerat pappband. 201 s. (Spektras deckaress i urval av Jan Broberg; 19)  40 kr
 

8090. Ambler, Eric: Ett slags vrede. Bonniers, 1965. Första utgåvan. Häftad. 243 s.  60 kr
 

8091. Ambler. Eric: En smutsig historia. Arthur Abdel Simpsons fortsatta öden och äventyr. Bonniers, 1969. Häftad. 197 s.  60 kr
 

5387. Ames Delano: En medpassagerares död. Forum, 1952 . Häftad, med omslag av Poul Ströyer. 247 s. Något snedläst.   50 kr
 

8092. Ames, Delano: Mord i familjen. Wahlströms. 1959 Pappband utan skyddsomslag. 255 s. Namnteckning.  50 kr
 

6860. Anderson, Louise: Förnimmelse av död: kriminalroman. Minotaur, 2005. Förlagsband med skyddsomslag. 447 s.   80 kr
 

5852. Ballinger, Bill S.: Undan för undan. B. Wahlströms, 1957. Häftad. 252 s. Delvis ryggsläpp.  40 kr
 

8094. Blake, Nicholas: Mitt mord är ditt. Norstedts, 1961. Förlagsband med skyddsomslag. 251 s. (Vår bok)  50 kr
 

6049. Blake, Nicholas: Dödsmasken. Norstedts, 1962. Förlagsband med skyddsomslag. 282 s. Fläck på skyddsomslagets baksida.   60 kr
 

8095. Blake, Nicholas: Mord på minuten. Översättning Tore Zetterholm. Vingförlaget, 1958. Förlagsband utan skyddsomslag. 267 s. Namnteckning. Omslaget med bruksspår.  40 kr
 

8093. Blake, Nicholas: Dagen efter döden. Norstedts, 1967. Häftad. 237 s.  60 kr
 

5431. Boileau-Narcejac: Döden säger: Kanske. Bonniers 1969. Häftad. 181 s.  40 kr
 

5389. Brand, Christianna: Katt och råtta. Berghs, 1956. Förlagsband med skyddsomslag. 227s.   80 kr
 

7365. Brylla, Thomas: Eld och svavel: kriminalroman. Bokförlaget Bombus, 2007. Förlagsband med skyddsomslag. 328 s. Deckare i Uppsalamiljö. Små märken i skyddsomslaget.  70 kr
 

8096. Campell, A: Doktor Sartorius. Schildts, 1942. Halvfranskt band. 319 s. Ryggsläpp, inlagan fin.  40 kr
 

4884. Candy,Edward: Mord i vitt. Ljus förlag, 1955. Häftad. 270 s. Nött rygg.   50 kr
 

1551. Carr, John Dickson: Den ihålige mannen. Falun: Bonnier, 2001. Förlagsband med skyddsomslag. 298 s. (Bonniers kriminalklassiker).   70 kr
 

4652. Carr, John Dickson: Strängt hemligt. Bonniers, 1966. Häftad. 236 s. Veck på främre omslag. Kupong på bakre omslags insida: Läsexemplar för bokhandeln.   80 kr
 

6125. Chandler, Raymond: Kvinnan i sjön. Bonniers, 1954. Pappband utan skyddsomslag. 268 s. (Bonniers folkbibliotek). Lite snedläst.  50 kr
 

5433. Charteris Leslie: Helgonets vendetta. Bra böcker, 1972. Förlagsband med skyddsomslag. 278 s.  50 kr
 

5390. Chase James Hadley: Sällan blommor till bruden. Lindqvists, 1951. Originalutgåva. Häftad. 206 s.   70 kr
 

159. Chesterton, G.K.: Fader Browns hemlighet. Ungern: Bra Böcker, 1980. Förlagsband med skyddsomslag. 125 s. Ett par små revor i skyddsomslaget.   50 kr
Mer information

4251. Cheyney, Peter: Tro vad ni vill. Wahlströms 1953. Häftad. 223 s. Översättning av Karl-Rune Östlund, omslag av Bertil Hegland. Snedläst.   60 kr
 

4247. Cheyney, Peter: Ett strå vassare. Wahlströms 1955. Häftad. 222 s. Översättning av Karl-Rune Östlund, omslag av Eric Arne Ericson.   50 kr
 

4248. Cheyney, Peter: Försöka duger. Wahlströms 1956. Häftad. 221 s. Översättning av Karl-Rune Östlund, omslag av Eric Arne Ericson.   40 kr
 

5391. Christie, Agatha: Klockan K. Bonniers, 1985. Förlagsband med skyddsomslag. 256 s. Veck på skyddsomslaget.   60 kr
 

8102. Christie, Agatha: Mordet på Orientexpressen. Bonniers, 1953. Häftad. 220 s. (Trumfserien) Nött rygg.   40 kr
 

4076. Christie, Agatha: Dolken från Tunis. Wahlströms Månadsdeckare, 1961. Förlagsband med skyddsomslag. 252 s. Skyddsomslaget trasigt.   50 kr
 

1554. Christie, Agatha: Döden på Nilen. Stockholm: Bonnier, 1956. Förlagsband utan skyddsomslag. 281 s. (BFB:s Deckarserie)   60 kr
 

8100. Christie, Agatha: En flicka kom till Bagdad. Översättning Birgitta Hammar. Bonniers, 1976. Förlagsband med skyddsomslag. 225 s.  40 kr
 

5392. Christie, Agatha: Trick med speglar. Bonniers, 1984. Förlagsband med skyddsomslag. 220 s. Gott skick. Namnteckning.   60 kr
 

8104. Christie, Agatha: 4.50 från Paddington. Bonniers, 1958. Första utgåvan, åttonde–tionde tusendet. 244 s. Veck på bakre omslag, delvis ryggsläpp  60 kr
 

8105. Clark, Douglas: Dödsdans kring lantlig kyrka. Bra Deckare, 1981. Förlagsband med skyddsomslag. 205 s.  40 kr
 

5608. Collins, Wilkie: Månstenen I-II. Översättning och efterskrift av Olov Jonason. Natur & Kultur, 1962. Förlagets pappband med skyddsomslag. 607 sidor. Två volymer. (Levande litteratur, Natur och Kulturs klassikerserie) Skyddsomslagen med mindre skador.   90 kr
 

4885. Cross, Amanda: James Joycemordet. Gebers, 1968. Häftad. 183 s. Läsveck i ryggen.   60 kr
 

6050. Curtiss, Ursula: Vad lider natten. Gebers, 1962. Häftad. 185 s.   60 kr
 

4886. Dahl, Kjell Ola: Den vackre trumslagaren. Bonniers, 2004. Förlagsband med skyddsomslag. 300 s.   80 kr
 

5436. Daly, Elizabeth: Mord i sinnet.. Ica-förlaget, 1952. Häftad. 224 s.   50 kr
 

5437. Davis, Dorothy S.: En syndares död. Berghs, 1957. Häftad. 180 s. Namnteckning.  60 kr
 

7063. Devine, D.M.: Mördaren hack i häl/ Nielsen, Helen: Mord vid midnatt. Gebers, 1968. Pappband med skyddsomslag. 270 + 191 s. (Gebers dubbeldeckare; 20). Mindre revor i skyddsomslaget.  70 kr
 

6051. Dickson, Carter: Det slutna rummet. B Wahlströms, 1960. Pappband utan skyddsomslag. 251 s.   50 kr
 

8106. Doyle, Arthur Conan: Sherlock Holmes äventyr. Nutidens förlag, 1926. Klotband med främre omslag medbundet. 271 s. Illustrerad  60 kr
 

5440. Fischer, Else: Varför dog Anette. Bra böcker, 1973. Förlagsband med skyddsomslag. 206 s. Mindre reva i skyddsomslaget  40 kr
 

7314. Forbes, Colin: Psykopaten. Forum, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 278 s. Förlagsny.   80 kr
 

5441. Ford, Leslie: Mord bland guldfiskar. Lindqvists förlag, 1951. Häftad. 224 s. Recensionsstämpel.  70 kr
 

5609. Gaboriau, Emile: Den lille mannen i Batignolles. Lindqvist, 1975. Häftad. 115 s. (Dartmoorserien; 1) Ouppskuren.   50 kr
 

7703. Gardiner, Meg: Sekten. Prisma, 2008. Förlagsband med skyddsomslag. 374 s. Nyskick.  100 kr
 

1557. Gardner, Erle Stanley: Fallet med det tudelade huset. GDR: Bra Böcker, 1974. Förlagsband med skyddsomslag. 225 s.   40 kr
 

5610. Gardner, Erle Stanley: Distriktåklagaren och gåtan med den mördade prästen. Tidens bokklubb, 1962. Förlagsband utan skyddsomslag. 229 s.  40 kr
 

5611. Gardner, Erle Stanley: Fallet med den skrikande kvinnan. Bonniers Folkbibliotek, 1960. Förlagsband med skyddsomslag. 213 s. Snedläst.  50 kr
 

5612. George, Elizabeth: Till minnet av Edward. Prisma, 1991. Förlagsband med skyddsomslag. 398 s. Snedläst.  60 kr
 

5613. Gill, B.M.: En man i juryn. Månadens Deckare, 1988. Förlagsband med skyddsomslag. 204 s.   50 kr
 

8107. Gilman, Dorothy: Mrs Pollifax i farten. Bonniers/Svalan, 1974. Förlagsband med skyddsomslag. 226 s. Namnteckning.  40 kr
 

4653. Hayes, Joseph: Skräckens timmar. Bonniers, 1955. Häftad. 243 s. Snedläst.   60 kr
 

5650. Highsmith, Patricia: Ediths dagbok. Askild & Kärnekull 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 293 s.  60 kr
 

5651. Hillerman, Tony: Coyote väntar. Legenda, 1991. Förlagsband med skyddsomslag. 253 s. Skyddsomslaget med mindre skada.  60 kr
 

1703. Hyland, Stanley: Vem skall hängas? Stockholm: Bonnier, 1962. Häftad. 223 s. Ett inmurat 1800-tals lik i Londons parlament får sällskap av färskare döda.   75 kr
 

5668. Innes, Michael: Den levande döda. Tomas förlag, 1967. Häftad. 209 s. Exlibris.   60 kr
 

5669. Innes, Michael: Hamlet, hämnas!. Gebers, 1949. Förlagsband utan skyddsomslag. 387 s. (Gebers Kriminalserie)   60 kr
 

5670. Innes, Michael: Porträtt av okänd gentleman. Bra Böcker, 1976. Förlagsband utan skyddsomslag. 208 s. Exlibris.   40 kr
 

4654. James, P. D.: Ett opassande jobb för en kvinna: en detektivroman. Wahlström & Widstrand, 1974. Pocket. 224 s. Originalutgåva i W & W-serien. Oläst skick.   60 kr
 

5673. James, P. D.: Smak för döden.. Svalan, 1988. Förlagsband med skyddsomslag. 463 s.   60 kr
 

2651. James, P.D.: Böjelser och begär. Bonniers, 1991. Förlagsband med skyddsomslag. 427 s. (Svalan).   70 kr
 

5671. James, P.D.: Mord i sinnet. Wahlström & Widstrand, 1990. Förlagsband med skyddsomslag. 243 s. Fläck av prislapp på omslagets baksida.  60 kr
 

5674. Joensuu, Matti: Blott för kärleks skull. Alba, 1985. Förlagsband med skyddsomslag. 184 s.  60 kr
 

5675. King, Laurie R.: En helig dåre. Rabén Prisma, 1996. Förlagsband med skyddsomslag. 236 s.  70 kr
 

4080. Klopfer, Karl Ed.: Börskungen: kriminalroman. K.B. Boströms bokförlag, 1911. 2:a upplagan. Häftad. 132 s. Liten ryggskada nedtill.   120 kr
 

5778. Lathen, Emma: Fara i lyxbil. Spektra, 1973. Dekorerat pappband. 253 s.   60 kr
 

6227. Lawrence, John: Razzia på kusten: detektivroman. Romanförlaget, 1949. Häftad. 95 s. (Nyckelböckerna). Snedläst.   40 kr
 

1559. Levin, Ira: Bädda för död. Stockholm: Berghs, 1954. Häftad. 275 s.   40 kr
 

4889. Levin, Ira: Bädda för död. Berghs förlag, 1954. Häftad. 275 s. Fläck på främre omslag.   50 kr
 

5779. Lindell, Unni: Nattsystern: kriminalroman. Piratförlaget, 2003. Förlagsband med skyddsomslag. 403 s. Oläst skick. Recensionsstämpel på övre snitt.   70 kr
 

5780. Linklater, J. Lane [pseud. för Alex Watkins] Svart opal. Översättning från engelskan av Folke Himmelstrand. Lindqvists förlag, 1952. Häftad. 200 s. (Deckar Klubben).   60 kr
 

5781. Lockridge Frances och Richard: Döden är anonym. B. Wahlström, 1962. Förlagsband med skyddsomslag. 254 s. (Månadsdeckare; 75) Smårevor i skyddsomslaget.  60 kr
 

5783. Lockridge, Frances och Richard: Min älskade bov. B. Wahlström, 1965. Skinnimmiterat pappband, 254 s. (Wahlströms elit-romaner, röda serien)  40 kr
 

2220. Lovesey, Peter: Vaxdockan. Bra Böcker, 1979. Förlagsband med skyddsomslag. 199 s. Namnteckning.   50 kr
 

5807. MacDonald John D.: Illdåd planeras. B.Wahlström, 1969. Förlagsband med skyddsomslag. 254 s. Omslag av Hans Arnold.   40 kr
 

5806. Macdonald, Hector: Spelet. Bonniers, 2001. Förlagsband med skyddsomslag. 471 s. Oläst skick.   80 kr
 

1560. MacDonald, Philip: Hals över huvud. Stockholm: Bonnier, 1940. Häftad. 271 s. Osprättad.   50 kr
 

5141. MacDonald, Philip: Farliga frågor. Bra Böcker, 1969. Förlagsband med skyddsomslag. 269 s.   70 kr
 

5809. Mace, Merlda: Mord alla gånger. Lindqvists förlag 1952. Klotryggsband utan skyddsomslag. 192 s.  50 kr
 

5810. Marsh Ngaio: Sista hindret. Bra Deckare, 1977. Förlagsband med skyddsomslag. 302 s.   40 kr
 

7064. Mason, Howard: Schack och matt. Tomas förlag AB, 1954. Dekorerat pappband. 232 s. Namnteckning. Märke efter prislapp på omslagets baksida.  60 kr
 

2219. Mcbain, Ed: Länge sen vi sågs. Norstedt, 1980. Förlagsband med skyddsomslag. 199 s. (Vår Bok). Exlibris.   60 kr
 

5785. McBain, Ed: Blodsband. Bra Deckare, 1984. Dekorerat pappband. 174 sidor.  40 kr
 

5394. McCloy, Helen: Någon ämnar mörda mig. Skoglunds, 1948. Häftad. 336 sidor. Omslagsteckning av Gunnar Lindwall. Delvis ryggsläpp, inlagan fin.  70 kr
 

7316. McDermid, Val: I terrorns skugga. Alfabeta, 2007. Förlagsband med skyddsomslag. 297 s. Förlagsny.  90 kr
 

5805. McDermid, Val: Stjärnspådd. AlfabetaAnamma, 2002. Förlagsband med skyddsomslag. 272 s. Förlagsny. Recensionsstämpel på övre snitt.  70 kr
 

5808. McGerr, Patricia: I valet och kvalet. Spektra, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 223 s. (Spektras nya deckar-ess i urval av Jan Broberg, nr 17)   60 kr
 

5813. Moyes, Patricia: Den långa tystnaden. Bra böcker, 1977. Förlagsband med skyddsomslag. 275 s. Skyddsomslaget buckligt.   40 kr
 

6513. Moyes, Patricia: Calypso macabre. Bra Deckare, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 238 s. Lie fransigt skyddsomslag. Namnteckning.  40 kr
 

5814. Muir Augustus: Farragon-gåtan: kriminalroman. Åhlén & Söners Förlag, 1936. Halvklotband utan skyddsomslag. 281 s.   60 kr
 

5853. Nielsen, Helen: Farligt lik. B. Wahlströms, 1962. Förlagsband med skyddsomslag. 254 s. (Månadsdeckaren)   50 kr
 

6053. Ocork, Shannon: Mord på första sidan. Awe/Gebers, 1982. Dekorerat pappband. 250 s.  70 kr
 

3374. Ouentin, Patrick: Misstänkt fall. Skoglunds, 1958. Häftad. Något snedläst.   70 kr
 

5395. Ouentin, Patrick: Peter Duluth har döden i hälarna. Skoglunds pocket, 1962. Häftad. 222 s.   40 kr
 

5854. Parkinson Keyes, Frances: Middag på Antoines. A&W/Gebers, 1957. Förlagsband med skyddsomslag. 254 s. (Fanfarböckerna). Skyddsomslaget fransigt upptill.   40 kr
 

5065. Parsons, Julie: Timglaset. Bonniers, 2005. Förlagsband med skyddsomslag. 299 s. Nyskick.   70 kr
 

5855. Patrick, Quentin: Ladys lusthus. B. Wahlströms, 1984. Dekorerat pappband. 254 s.   40 kr
 

5856. Patrick, Quentin: På kryss med mördare. Rabén & Sjögren, 1968. Pocket. 178 s. (Tema). Skyddsomslag hemtillverkat i plast.   40 kr
 

5857. Patrick, Quentin: Vad som göms i snö. Skoglunds, 1964. Pocket. 193 s.   40 kr
 

8108. Patrick, Quentin: Bridgemysteriet. Hasselgrens, 1944. Häftad. 159 s. Snedläst. Namnstämpel.  70 kr
 

7328. Peltomaa, Marianne: Räkenskapens tid: kriminalroman. Schildts, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 271 s.  80 kr
 

2652. Peters, Ellis: Djävulens novis. Bonniers, 1994. Förlagsband med skyddsomslag. 222 s. Namnteckning.   70 kr
 

5858. Poe, Edgar Allan: Hemlighetsfulla och fantastiska historier. Ny öfversättning av Tom Wilson. Björck & Börjesson, 1908. Vackert halvklotband. 295 s.   90 kr
 

6055. Powell, Richard: Bort med puffran kvinna. Lindqvists förlag ,1970. Förlagsklotband utan skyddsomslag. 222 s. Ägarstämpel.   50 kr
 

1982. Procter, Arthur: Murder in Manhattan. USA: William Morrow&Company, 1930. Klotband. 276 s. Namnteckning.   50 kr
 

5859. Proctor, Maurice: Mord bland blommor. Tidens bokklubb, 1953. Första svenska utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. 236 s. Skyddsomslaget med skador.   40 kr
 

5860. Propper, Milton M.: Snälltåget 7.45. Tidens bokklubb, 1949. Förlagsband utan skyddsomslag. 308 s.   40 kr
 

6056. Queen Ellery: Skomysteriet. Bra Böcker, 1971. Förlagsklotband med skyddsomslag. 255 s. Snedläst, skyddsomslaget något slitet.   50 kr
 

1396. Queen, Ellery: Mr Queen har otur. Stockholm: Bonnier, 1964. Förlagsband utan skyddsomslag. 291 s. (Bonniers folkbibliotek)   50 kr
 

1562. Queen, Ellery: Den stängda dörren. Stockholm: Bonnier, 1952. Förlagband utan skyddsomslag. 254 s. (Bonniers Folkbibliotek). Snedläst. Namnteckning.   40 kr
 

5861. Queen, Ellery: Konsthandlarens kista. Aldus/Bonniers, 1963. Pocket.253 s. (Delfinböckerna; 89) 40 kr  40 kr
 

5863. Queen, Ellery: Tio dagars underverk. Bonniers, 1958. Förlagsband utan skyddsomslag. 300 s.   50 kr
 

4655. Quentin, Patrick: Mrs Snows eldprov. Skoglunds, 1961. Häftad. 282 s. Novellsamling.   50 kr
 

165. Quentin, Patrick: Spindeln: en Peter Duluth-roman. Stockholm: Skoglunds, 1953. Häftad. 300 s.   80 kr
 

1563. Quentin, Patrick: Är min son mördaren?. Stockholm: Skoglunds, 1955. Häftad. 303 s.   60 kr
 

6057. Quentin, Patrick: Peter Duluth på permission. Skoglunds. 1959. Andra upplagan. Pocket. 238 s.   40 kr
 

8109. Quentin, Patrick: Peter Duluth möter en rival. Skoglunds, 1962. Pocket. 230 s. Oläst skick.  40 kr
 

6058. Rattray, Simon: Livsfarlig spänning. Lindqvists förlag, 1959. Häftad. 234 s. (Deckarvännernas månadsklubb) Sista sidan med småfläckar, något slitet omslag.   50 kr
 

6060. Reilly Helen: Argan list. B. Wahlströms, 1974. Pappband utan skyddsomslag. 254 s.  40 kr
 

6061. Reilly Helen: Ingen tid att förlora. B. Wahlströms, 1966. Pappband utan skyddsomslag. 255 s. Snedläst, nötta pärmhörn.  40 kr
 

6062. Rhode, John: Viskningen. Skoglunds, 1929. Privatbundet halvklotband, främre omslag medbundet. 278 s. Namnteckning.
  80 kr
 

6063. Rice Craig: Fel mord. Bonniers Folkbibliotek,1958. Pappband utan skyddsomslag. 255 s. (BFB:s deckarserie)   40 kr
 

1564. Rice, Craig: Lik förbannat. Stockholm: Bonnier, 1957. Förlagband utan skyddsomslag. 255 s. (BFB:s Deckarserie).   40 kr
 

2410. Rice, Craig: Söndagsduvan försvinner. Bonniers, 1960. Förlagsband med skyddsomslag. 250 s. (BFB:s deckarserie). Skada baktill på skyddsomslaget.   60 kr
 

6064. Rice, Craig: Rätt mord. Bonniers Folkbibliotek, 1959. Pappband utan skyddsomslag. 255 s. (BFB:s deckarserie)   40 kr
 

8110. Rice, Craig: Rena barnleken. Bonniers, 1961. Häftad. 202 s.  80 kr
 

8111. Rice, Craig: Söndagsduvan försvinner. Bonniers, 1958. Första utgåvan. Häftad. 236 s. Namnteckning.  60 kr
 

8501. Rimington, Stella: I riskzonen. Damm förlag, 2008. Förlagsband med skyddsomslag. 390 s.  80 kr
 

6066. Robinson, Peter: Efter alla år av saknad. Minotaur, 2003. Förlagsband med skyddsomslag. 460 s. Oläst skick.  60 kr
 

7317. Robotham, Michael: Förlorad. Bonniers, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 380 s. Förlagsny.   90 kr
 

6350. Roughan, Howard: Löftet om en lögn. Forum, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 339 s. Nyskick.   90 kr
 

1398. Sale, Richard: Statist i huvudroll. Uddevalla: Norstedt, 1949. Häftad. 192 s.   40 kr
 

6073. Sayers Dorothy: Oskuld och arsenik. Översättning av Sonja Bergvall. Aldus/Bonniers, 1964. Delfinpocket. 203 s.   40 kr
 

8112. Sayers, Dorothy: Lord Peters smekmånad: en kärlekshistoria med detektiva avbrott. Bonniers 1962. Delfinpocket. 329 s.  40 kr
 

8113. Sayers, Dorothy: Mördande reklam. Bonniers, Stockholm 1950. Halvklotband utan skyddsomslag
308 s. (Bonniers Folkbibliotek)  40 kr
 

1399. Scheen, Kjersti: Ingen applåd för mördaren. Falun: Legenda, 1997. Förlagsband med skyddsomslag. 253 s.   70 kr
Mer information

167. Simenon, Georges: Maigret på fel spår/Hasselbusken. Stockholm: Bonniers, 1971. Förlagsband med skyddsomslag. 289 s.   60 kr
 

173. Simenon, Georges: Maigret gillrar en fälla. Stockholm: Bonnier, 1957. Originalupplaga. Häftad. 169 s. Sliten.   120 kr
Mer information

175. Simenon, Georges: Min vän kommissarie Maigret. Översättning av Gunnel Vallquist. Stockholm: Bonnier, 1952. Originalupplaga. Häftad. 173 s. Lite lös i ryggen. Namnt. (Bonniers tredje Maigret på svenska.)  120 kr
Mer information

8115. Simenon, Georges: Sanningen om Bébé Donge. Bonniers, 1962. Delfinpocket. 142 s.  40 kr
 

6294. Smith, Ian: Koltrastrapporten. Översättning Björn Linné Norstedts, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 344 s. Nyskick.  90 kr
 

6127. Smith, Martin Cruz: Gorkijparken. Översättning av Sam J. Lundwall. Norstedts, 1981. Förlagsband med skyddsomslag. 393 s. Snedläst.  50 kr
 

4959. Spiegelman, Peter: Mörkt förflutet: kriminalroman. Norstedts, 2005. Förlagsband med skyddsomslag. 359 s. Nyskick.   80 kr
 

8116. Stagge, Jonathan: De tre fasorna. Skoglunds, 1949. Häftad. 334 s. Omslagsteckning av Gunnar Lindvall. Läsveck i ryggen.  80 kr
 

6128. Stangerup, Helle: Diamanter är dygdens lön. En skälmroman. Bonniers, 1971. Häftad. 195 s. Snedläst.  40 kr
 

6129. Stangerup, Helle: Gravskrift över Rödluvan. Bonniers, 1968. Häftad. 160 s. Snedläst.   50 kr
 

6130. Stewart, Mary: Min bror Michael. Bonniers, 1961. Häftad. 258 s. Namnteckning. Veck på ett av omslagets hörn.   50 kr
 

322. Stout, Rex: Kvintetten som sprängdes. DDR: Bokhuset, 1975. Pappband med skyddsomslag. 176 s.   40 kr
 

1650. Stout, Rex: En väv av lögn. Österrike: Bra Böcker, 1976. Förlagsband med skyddsomslag. 184 s.   60 kr
 

3714. Stout, Rex: Kvintetten som sprängdes. Bra Böcker, 1977. Förlagsband med skyddsomslag. 175 s. Diskret namnteckning. Solkigt skyddsomslag.   70 kr
 

6131. Stout, Rex: Nästan död. B. Wahlströms, 1958. Pappband utan skyddsomslag. 254 s.  40 kr
 

6132. Straker, J.F.: Lik i lovart. Prisma, 1963. Pocket. 230 s.  40 kr
 

6655. Subcomandante Marcos / Paco Ignacio Taibo II: Osaliga döda: kriminalroman. Ordfront, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 226 s. Nyskick. Recensionsstämpel på övre snitt.   90 kr
 

5396. Symons, Julian: Döden går på vernissage. Fahlcrantz & Gumaelius, 1949. Originalutgåva. Häftad. 245 s. Snedläst, i övrigt i gott skick.   80 kr
 

7364. Syvertsen, Jan-Sverre: Utan onda aningar. Piratförlaget, 2007. 266 s. Stämpel ”Läsexemplar” på övre snitt.   70 kr
 

8502. Taylor, Andrew: I det tysta. Forum, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 337 s.   70 kr
 

6134. Turèll, Dan: Mord i duvslaget: kriminalroman. Bonniers, 1986. Förlagsband med skyddsomslag. 249 s.   70 kr
 

4890. Wallace, Edgar: Ambrose Saults gåta. A.B. J. Hasselgrens förlagsbokhandel, 1943. Häftad. 192 s.   70 kr
 

8117. Wallace, Edgar: Cyankaliumtuben. Allas Bokförlag AB, 1942. Häftad. 94 s.   70 kr
 

8118. Wallace, Edgar: Mannen på Carlton. Översättning Gösta Dahl. Schildts, 1943. Häftad. 190 s. Ryggen något lös.   60 kr
 

2653. Walters, Minette: Bränningen. Bonniers, 1999. Förlagsband med skyddsomslag. 349 s.   60 kr
 

6204. Walters, Minette: Eko. Bonniers, 1998. Förlagsband med skyddsomslag. 356 s.  60 kr
 

6205. Warriner, Thurman: Brott i sten. Lindqvists förlag ,1956. Förlagsklotband utan skyddsomslag. 200 s. Solbrun rygg.  59 kr
 

6206. Wells, Carolyn: Ledtråden. Nordiska förlaget, 1918. Häftad. 248 s. Namnteckning. Omslaget lite slitet.   60 kr
 

6207. Wells, Carolyn: Mordet på femte avenyn. Svenska Pressbyrån i distibution, 1947. Häftad. 238 s.   80 kr
 

6514. Westlake, Donald E.: En skojares arv. Bonniers/Svalan, 1971. Förlagsband med skyddsomslag. 206 s.   40 kr
 

6135. Wetering, Janwillem van de: Den blonda babianen. Bra Deckare, 1979. Förlagsband med skyddsomslag. 236 s.   40 kr
 

6208. Wetering, Janwillem van de: Gatfågeln. Bra Deckare, 1985. Dekorerat pappband. 315 s.   50 kr
 

5397. Wilson, Laura: Min allra bästa vän: kriminalroman. Ordfront, 2003. Förlagsband med skyddsomslag. 245 s. Recensionsstämpel på övre snitt. Oläst skick.   80 kr
 

6210. Wright, L.R.: Den misstänkte. Legenda, 1987. Förlagsband med skyddsomslag. 218 s.  60 kr
 

2172. Wynne, Anthony: Den gula kristallen. Lindqvists förlag, 1943. Häftad. 234 s.   40 kr
 

6211. Yates, Peter: Döden i grön hatt.. Lindqvists förlag ,1949. Pocket. 192 s.  60 kr
 

6212. Zangwill, Israel: Det stora bow-mysteriet, samt novellen Galgen har inte alltid rätt. Med inledning av Jan Broberg. Klassiska Deckare, 1982. Förlagsband med skyddsomslag av Hans Arnold. 180 s.  60 kr
 

Tillbaka till första sidan

Tillbaka till denna listas topp