![]() Etnologi och folklivsforskning Etnologi och folklivsforskning Etnologi och folklivsforskning 271. Bergmark, Matts: Bad och bot. Stockholm: Natur och Kultur, 1959. Pappband med skyddsomslag. 313 s. Illustrerad. 150 kr 1533. Bilder ur lanthandelns historia. Sammanställda av Julius Ejdestam, Nathan Hedin och Erik Nygren. Utgivna av AB Hakon Swenson till dess 25-årsjubileum. Ica-förlaget, 1965. 2:a upplagan. Halvfranskt band med övre guldsnitt. 437 s. Illustrerad. Oläst skick. 200 kr 7202. Bondepractica eller Wädher-Book. Christofers bokförlag, 1961. Femte upplagan. Dekorerat pappband. 111 s. 40 kr 6756. Bondepractica. En lijten book som kallas bonde-practica eller vädher-book : innehållandes någhra sköna reglor, huruledes man skal känna, och lära heela århsens lopp, alltijdh. Bröderna Lagerström, 1924. Häftad. 113 s. Illustrationer och dekorationer av Leon Welamson. Nytryck utgivet i samband med Jordbrukets Dag 1924 efter första svenska upplagan 1662. Omslaget med några småfläckar och ett hörnveck. Ouppskuren. 100 kr 6085. Burland, Cottie Arthur: Människor utan maskiner. Till svenska av Nils Jacobsson. Gebers, 1966. Klotband med skyddsomslag. Kvarto. 249 s. Rikt illustrerad. (Vetandets värld) 100 kr 7819. Craigie, William A.: Scandinavian folk-lore. Illustrations of the traditional beliefs of the Northern peoples. Selected and translated. London, 1896. Halvfranskt band med fem upphöjda bind. 554 s. Namnteckningar. Nötta pärmkanter, för- och eftersättsblad med mindre åldersfläckar, inlagan fin. 350 kr 4176. Ejdestam, Julius: Samling kring bordet. Rabén & Sjögren, 1975. Dekorerat pappklotband. 167 s. Illustrerad. 70 kr 3038. Erixon, Sigurd: Svensk folklivsforskning: uppsatser 1929-1965. Carlssons. 1999. Häftad. 184 s. Sammanställd och redigerad av Karl-Olov Arnstberg. Nyskick. 70 kr 7563. Fataburen. Nordiska Museets och Skansens Årsbok 1971. Illustrerat pappband med linnerygg. 200 s. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hur synen på barndomen förändrats. Barnarbete i agrarsamhället. De oäkta barnen. Svenska dopseder. Kolten som barnplagg. Om tennsoldater och tennfigurer. Fint skick. 60 kr 6758. Folket i fest. Redaktion: Erik Lundberg m.fl. LT:s förlag, 1946. Dekorerat klotryggband med skyddsomslag. 212 s. Illustrerad. Kapitel om byggnadskultur, folkdräkter, folkmusik och spelmän, folkdans, danslekar. Inklistrat tack från förlaget. 80 kr 6759. Folket i Norden berättar. Redaktion: Christian Axel-Nilsson m.fl. Nordiska museet, 1973. Häftad. 168 s. Illustrerad. S. 7–168 i denna bok ingår även i Fataburen, Nordiska museets och Skansens årsbok 1973. 60 kr 7472. Forsberg, Vera: Majstång och julgran. Rabén & Sjögren, 1972. Tredje upplagan. Häftad. 149 s. Illustrerad. Oläst skick. 50 kr 7332. Gullberg, Hjalmar: Röster från Skansen. Nordiska museet, 1941. 24-sidigt häfte utan paginering. Illustrerad. Särtryck ur: Fataburen. Nordiska museets och Skansens årsbok. 1941. Omslaget med veck. 40 kr. 40 kr 7910. Götlind, Johan: Saga, sägen och folkliv i Västergötland. Urval och studier. Uppsala, 1926. Grönt helklotband med ryggetikett. 201 s. 175 kr 6480. Handelsminnen. Redigerad av Mats Rehnberg. Nordiska museet, 1961. Häftad. 240 s. Illustrerad. (Svenskt liv och arbete; 26). Ouppskuren. 90 kr 6195. Hvarfner, Harald: Kräftfångst i Sjuhäradsbygden: en etnologisk undersökning. Stockholm, 1952. Häftad. 64 s. Illustrerad. (Skrifter utgivna av Samfundet för svensk folklivsforskning; 10, Liv och folkkultur, Vol. 6). Hörnveck på omslagets framsida. 150 kr 3210. Ingers, Enoch: Bonden i svensk historia. Lantbruksförbundets tidskriftsaktiebolag, 1943-1956. Linneryggband med skyddsomslag. 3 volymer, 356 + 519 + 544 s. Illustrerade. D. 3 av Sten Carlsson, med bidrag av Albert Eskeröd. Del I med hemmagjort(?) skyddsomslag. 3 volymer 800 kr 5789. Intressant att leva: dagböcker 14 maj 1991. Redaktörer Stefan Bohman och Ottonie Nyberg. Nordiska museet/Sveriges hembygdsförbund, 1992. Dekorerat pappband. 260 s. Illustrerad. (Årsbok Bygd och natur) 50 kr 6927. Johansson, Karin: Jag gratulerar: namnsdags- och födelsedagsfirandet under fyrahundra år. LTs förlag, 1973. Dekorerat pappband. 94 s. Illustrerad. Namnteckning. 50 kr 6757. Johansson, Oscar Vilhelm: Väderspåmannens bondepraktika: enligt 500 gamla väderleksmärken. Natur o. kultur, 1929. Vackert privatbundet halvklotband med bägge omslagen medbundna. 142 s. 250 kr 6481. Järnbruksminnen. Redigerad av Mats Rehnberg. Nordiska museet, 1952. Häftad. 243 s. Illustrerad. (Svenskt liv och arbete; 14). 70 kr. 3211. Kulturart och folkliv. Utgiven av Samfundet för Svensk Folklivsforskning genom Sigurd Erixon. Institutet för folklivsforskning vid Nordiska museet i samarbete med Stockholms Högskola, 1943. Linnehalvklotband. 244 s. Illustrerad. Kvarto. (Skrifter utgivna av Samfundet för svensk folklivsforskning; 1). 300 kr 5157. Lingegård, Ingeborg: Livet i Gammalsvenskby: svenskbybornas mattraditioner, seder och bruk. LT, 1981. Dekorerat pappband. 110 s. Illustrerad. 70 kr 4177. Ljungström, Åsa: Öster om Arlanda: en etnologisk studie av berättelser och föremål i en hemslöjdsinventering. Etnologiska avdelningen, Uppsala universitet, 1997. Häftad. 232 s. Illustrerad. (Etnolore; 18.) Omslaget slitet, inlagan fin. 70 kr 1152. Lundberg, Willy Maria: Ting och tycken. Uddevalla: Raben&Sjögren, 1960. Häftad. 126 s. Illustrerad. 50 kr 6196. Löfström, Inge: Julen i tro och tradition. Verbum, 1985. Tredje upplagan. Dekorerat pappband. 118 s. + 4 planschblad. Illustrerad. 70 kr 3212. Marknadsliv: kommers och gyckel i alla landsändar. Utgiven av Christer Topelius. LT, 1970. Förlagsband med skyddsomslag. 237 s. Illustrerad. 140 kr 762. Melander, E: I arbetströja och med vandringsstav. Stockholm: Norstedt, 1921. 4:e upplagan. Förlagsband med slitet skyddsomslag. 255 s. Illustrerad. Namnteckning. 80 kr 6928. Mokvist, Åke (foto) och Larry Sährendahl (text): Svenska folkfester. ICA-förlaget, 1984. Dekorerat pappband. 128 s. Mycket rikt illustrerad. 60 kr 3213. Molin, Adrian: Landskapskynnen. Norstedts, 1930. Privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 192 s. Med vinjetter tecknade av Akke Kumlien. 140 kr 6760. Neumüller, Anders: God Jul. Svenska jultraditioner på helgkort från förr. Bonniers, 1981. Andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. 93 s. Genomgående illustrerad i färg. Revor i skyddsomslaget. Namnteckning. 80 kr 3042. Nilsson, Axel: Skansens kulturhistoriska afdelning: vägledning för besökande. Nordiska museets förlag, 1913. Privatbundet halvklotband med båda omslagen medbundna. 103 s. 100 kr 3043. Norlind, Tobias: Svenska allmogens liv. I folksed, folktro och folkdiktning. Bohlin 1925. 2:a upplagan. Halvfranskt band med fyra upphöjda bind. 636 s + 5 färgplanscher. Illustrerad. Spår av namnteckning. Bandet något nött. 300 kr 6930. Nörgaard, Eric: Jazz, guldfeber och farliga damer. Raben & Sjögren, 1967. Förlagsband utan skyddsomslag. 142 s. Mycket rikt illustrerad med svart-vita foton och teckningar. Omslaget småfläckigt. 90 kr 5839. Odlarmöda 1986. Årsbok. Lund: Mandelgrenska samfundet, 1986. Redaktör K. Arne Blom. Häftad. 123 s. Illustrerad. Utgiven med 1 nr/kvartal 1982–1985. 80 kr 5221. Olsson, Helmer: Folkliv och folkdikt i Vättle härad under 1800-talet. AB Lundequistska Bokhandeln, 1945. Häftad. 300 s. (Skrifter utgivna av Kungl. Gustav Adolfs Akademien, 12.) Ouppskuren. 120 kr 7496. Pettersson, Johan: Den svenska skagerakkustens fiskebebyggelse. En etnologisk studie. C.W.K. Gleerups Förlag, 1953. Häftad med skyddsomslag. 263 s. + en utvikbar karta. Illustrerad. Akademisk avhandling. Mindre fläck på skyddsomslaget. 250 kr 6931. Rehnberg, Mats: Svensk Jul. Gamla och nya bilder med korta kommentarer. Wahlström & Widstrand, 1957. Dekorerat pappband. 47 s. Rikt illustrerad i svart-vitt. Namnteckning. 60 kr 5222. Rosengren, Annette: När resan var ett äventyr. Om resor i Sverige under tusen år. Natur & kultur i samarbete med Nordiska museet,1979. Dekorerat pappband. 165 s. Illustrerad. 140 kr 4561. Seder & bruk om våren. Sammanställare Margareta Stigsdotter. Liber läromedel, 1977. Dekorerat pappband. 144 s. Illustrerad. 50 kr 6761. Skånska matvanor. Redaktör: Nils-Arvid Bringéus. Kristianstad: Skånes hembygdsförbund, 1971. Häftad. 212 s. Illustrerad. (Årsbok Skånes hembygdsförbund; 1971). 60 kr 6461. Sköld, Per Edvin: Blekingesägner om skogsnuvor, drakar, gastar m.m. samlade i Tvings socken. Malmö: Maiander, 1917. Litet klotband. 95 s. (Goodtemplarordens folkminnessamlingar; 1) Bandet lite nött, titelsidan lös. Fin inlaga. Biblioteksficka samt stämplar. 100 kr 6482. Statarminnen. Ny samling Redigerad av Mats Rehnberg. Nordiska museet, 1949. Häftad. 258 s. Illustrerad. (Svenskt liv och arbete; 5) 100 kr 6762. Stavenow, Åke: Nils Månsson Mandelgren. Utgiven av ElisabetStavenow-Hidemark. Nordiska museet, 1972. Häftad. 187 s. Illustrerad. Mit deutscher Zusammenfassung. (Nordiska museets handlingar; 79). Veck på främre omslag. 80 kr 6302. Svenska sagor och sägner. 8. Sagor från Närke Berättade av Nils Müntzing. Utgivna av Maja Forsslund. I. Stockholm 1943. Klotband med bägge omslag samt rygg medbundna. 234 s. Berättelser på folkmål (Ekeby). 200 kr 6763. Swahn, Jan-Öjvind: Snöbollar kramade och kastade. Bonniers, 1967. Förlagsband med skyddsomslag. 128 s. + 16 planschsidor. Illustrerad. 80 kr 7248. Tilander, Gunnar: Stång i vägg och hemlighus: kulturhistoriska glimtar från mänsklighetens bakgårdar. , 1980. Tredje upplagan. Dekorerat pappband. 143 s. Illustrerad. 50 kr 5223. Tillhagen, Carl-Herman: Arbetsliv och julglädje. Mimer, 1985. Dekorerat pappband. 123 s. Illustrerad. 80 kr 4338. Tillhagen, Carl-Herman: Våra folkminnen. En ”dagbok” över ett folks liv. Carlssons, 1999. Förlagets dekorerade pappband. 160 s. Nyskick. 80 kr 6765. Tillhagen, Carl-Herman: Barnet i folktron. Tillblivelse, födelse och fostran. LT:s förlag, 1983. Förlagsband med skyddsomslag. 412 s. Illustrerad. 150 kr 7564. Törner, Johan J.: Johan J. Törners samling af widskeppelser; med inledning och anmärkningar utgiven av K. Rob. V. Wikman. Uppsala, 1946. 219 s. (Skrifter utgivna av Kungl. Gustav Adolfs akademien för folklivsforskning; 15). Veck på bakre omslagspärm, annars gott skick. 350 kr 6484. Verkstadsminnen. Redigerad av Mats Rehnberg. Nordiska Museet, 1953. Häftad. 243 s. Illustrerad. (Svenskt liv och arbete; 19) 60 kr 4628. Verktygslådan. Kulturvetenskapliga perspektiv på yrke och arbetsliv. Redaktör Sören Jansson. Carlsson Bokförlag, 1997. Häftad. 202 s. Nyskick. 70 kr 6303. Wallensteen-Jaeger, Rut: Mat och dryck när seklet var ungt. LT, 1973. Pocket. 152 s. Illustrerad. Litet hörnveck. 50 kr 6304. Wallensteen-Jaeger, Rut: Mat till vardags och fest när seklet var ungt. LT, 1981. Dekorerat pappband. 147 s. Illustrerad. Omredigerad utgåva av författarens Mat och dryck när seklet var ungt; Fester och kalasmat när seklet var ungt. 90 kr 5159. Wallensteen-Jaeger, Rut: Fester och kalasmat när seklet var ungt. LT, 1974. Pocket. 126 s. Illustrerad. Namnteckning. 50 kr |