Filosofi, religion

• Filosofi, allmänt • Mystik, ockultism m.m. • Religion • Särskilda filosofer

Tillbaka till första sidan

Filosofi, allmänt

5989. A modern introduction to philosophy: readings from classical and contemporary sources. Edited by Paul Edwards and Arthur Pap. New York: Free Press; London: Collier-Macmillan, 1965.Rev. ed. Förlagsband med skyddomslag. 797 s. (The Free press textbooks in philosophy). Omslaget lite skrynkligt.   140 kr
 

6474. Hirn, Yrjö: Det estetiska lifvet. Söderström, 1913. Halvfranskt band med fyra upphöjda bind. 288 s.   100 kr
 

5761. Joad, Cyril Edwin Mitchinson: Vetenskap och livsåskådning: en orientering. Gebers, 1946. Häftad. 279 s. (Levande debatt)   60 kr
 

3032. Lind, Lis: Søren Kierkegaard själv: psykoanalytiska läsningar. Carlssons, 2000. Häftad. 206 s. Illustrerad. Nyskick.   100 kr
 

8159. Molander, Bengt: Vetenskapsfilosofi. En bok om vetenskapen och den vetenskapande människan. Bokförlaget Thales, 1988. Andra upplagan. Häftad. 285 s.  70 kr
 

6252. Nietzsche, Friedrich: Så talade Zarathustra. Svensk tolkning av Wilhelm Peterson-Berger baserad på en översättning av Albert Eriksson. Forum, 1991. Nyutgåva. Dekorerat pappband.   294 kr
 

Mystik, ockultism m.m.

3287. Achen, Sven Tito: Symboler omkring oss: från prästkragen till zodiaken. Norstedts, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 287 s.Illustrerad.   100 kr
 

3288. Björkhem, Örjan: Människan och verkligheten: om mystiker i dagens Sverige. Zindermans, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 196 s.   70 kr
 

6631. Geddins, Sheila: Allemans bok om astrologi: en praktisk vägledning för den vetgirige. Liber, 1976(?). Häftad. 96 s. Illustrerad. Prislapp på omslagets baksida.   60 kr
 

7052. Gustafsson, G.: Europas framtid enligt Nostradamus. Härnösand: författaren, 1956. Häftad. 209 s.   100 kr
 

4478. Jacobson, Nils-Olof: Liv efter döden? Om parapsykologin, mystiken och döden. Zindermans, 1971 Andra upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. 350 s. Något slitet skyddsomslag.   80 kr
 

3292. Malmström, Robert: Astrologins verklighetsförankring. Spektra, 1982. Dekorerat pappband. 237 s. Illustrerad, diagram, tabeller. (Spektras handboksserie).   80 kr
 

4586. Ohlmarks, Åke: Konsten att spå: i kort, i hand, i kaffesump och bly. Sjöstrands, 1979. Dekorerat pappband. 173 s. Illustrerad.   70 kr
 

8513. Sperlings, Mats: Slagrutan. Försök till lösning af dess mysterium. C.E. Fritzes, 1912. Häftad. 89 s. Gott skick.   150 kr
 

8513. Sperlings, Mats: Slagrutan. Försök till lösning af dess mysterium. C.E. Fritzes, 1912. Häftad. 89 s. Gott skick.   150 kr
 

Religion

3595. Andersson, Sven L.: En romantikens kyrkoman. Frans Michael Franzén och den andliga förnyelsen i Sverige under förra delen av 1800-talet. Uppsala, 1977. Häftad med skyddsomslag. 218 sidor. ( Studia Historico-Ecclesiastica Upsaliensia; 31).   100 kr
 

2100. Andrae, Tor: Fader vår. Förklarande text av Tor Andrae; originallitografier av Björn Jonson. Hökerberg, 1949. 2:a upplagan. Förlagsband med skyddsomslag. 124 s. Illustrerad. Namnteckning. Något naggat skyddsomslag.   60 kr
 

1212. Bibelpoesi. Urval av Johannes Edfelt. Lund. Lund: FIB:s Lyrikklubb/Gleerups, 1963. Dekorerat pappband. 368 s. Bandet något skavt i kanterna.   50 kr
 

7427. Brandt, Gustaf: C. O. Rosenii förkunnelse. En studie i svensk lekmannapredikan. Akademisk avhandling. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1918. Häftad. 231 s. Ouppskuren. Omslagspärmen med mindre ryggsläpp.   100 kr
 

670. Briem, Efraim: Helgon och helgonliv. Lund: Gleerups, 1942. Häftad. 301 s. Ouppskuren.   200 kr
 

3983. Dalai Lama: Lycka!: en handbok i konsten att leva. Av Dalai Lama och Howard C. Cutler Richters, 2001. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. 316 s.   80 kr
 

7428. Dussaud, René: Utgrävningarna i Ras Schamra och Gamla Testamentet. Bemyndigad översättning av Oscar Löfgren. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1937. Häftad. 150 s. Sparsamt illustrerad. Ouppskuren.  90 kr
 

3193. En bok om Nydala kloster. Redigerad av Egil Lönnberg. Jönköping, 1943. Dekorerat pappband.138 s. Illustrerad. Numrerad upplaga om 200 ex tryckt på bättre papper, varav detta är nr 92. Exlibris.   220 kr
 

8593. Ferm, Olle: Det visa leendet och det narraktiga gapskrattet. Skrattet och den medeltida kyrkan. Sällskapet Runica et Mediævalia och Svenska Humanistiska Förbundet, 2008. Häftad. 162 s. Illustrerad. Gott skick.   90 kr
 

8024. Geels, Antoon och Owe Wikström: Den religiösa människan: en introduktion till religionspsykologin. Med bidrag av Jan Hermanson, Petra Junus och Ulf Sjödin. Natur och kultur, 1999. Fjärde, kraftigt omarbetade utgåvan. Dekorerat pappband. 439 s. Nära nyskick.   140 kr
 

8025. Goldman, Anita: Guds älskarinnor. Om hängivna kvinnor i en livrädd värld. Natur och Kultur, 2005. Häftad. 238 s. Nära nyskick.  90 kr
 

7067. Grönbech, Vilhelm: Nordiska myter. Bildval och bildtexter av Maj Odelberg. Natur och Kultur, 1980. Häftad. 153 s. Illustrerad.   60 kr
 

4331. Hagberg, Knut: Den svenska högmässan. 1951. Pappband med skyddsomslag. 117 s. Om högmässans betydelse och historia.  50 kr
 

7429. Hagelin, Gösta: Människoöden i psalmboken. Lindblads, 1943. Halvklotband med medbundet främre omslag. 319 s. Illustrerad med 30 porträtt. Snedläst. Tillskrift.  60 kr
 

3314. Handlingar angående prästmötet i Växjö 1947. Växjö, 1947. Pappband. 508 s. Sparsamt illustrerad. Nötta pärmkanter.   80 kr
 

1754. Henrikson, Alf: Storkyrkan: en svensk krönika. Stockholm: Bonniers, 1979. Förlagsband med skyddsomslag. 142 s. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson.   100 kr
 

7262. Holmbäck, L. M.: Klockor och klockringning. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses förlag, 1951. Häftad. 104 s. Några sidor gulfärgade av medföljande recensionsurklipp  70 kr
 

2884. Jesus Syrachs bok i 1541 års svenska Bibel. Utgifven med språklig inledning och ordlista af Otto von Friesen. Uppsala, 1912. Häftad. 90 s. Namnteckning på omslagets framsida och någon blyertsanteckning.   70 kr
 

909. Jörgensen, Johannes: Den Heliga Birgitta av Vadstena. Del I och II. Stockholm: Bonnier, 1942, 1944. Häftad. 307 + 361 s. Namnteckning (?) bortklippt.   150 kr
Mer information

2529. King Henry’s Bible: MS Bodley 277: the revised version of the Wyclif Bible. Edited by Conrad Lindberg. Vol. 1: Genesis-Ruth. Almqvist&Wiksell International, 1999. Häftad. 402 s. Nyskick.   170 kr
 

6254. Klein, Georg: Ateisten och den heliga staden: möten och tankar. Bonniers, 1987. Förlagsband med skyddsomslag. 248 s.   70 kr
 

7559. Koranen. I översättning och sammandrag med historisk inledning av Åke Ohlmarks. Forum, 1961. Häftad med skyddsomslag. 345 s (Forumbiblioteket) Reva i skyddsomslaget.  60 kr
 

6081. Lehmann, Edvard: Myter och sagor på väg genom världen. Natur & Kultur, 1925. Klotband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 219 s. (Myter och sagor)   90 kr
 

5192. Lindblom, Andreas Birgittas sista färd. Birgittastiftelsen/Nordiska museet, 1955. Helklotband med bägge omslagen medbundna. 36 s. Illustrerad. Särtryck ur tidskriften Rig 1955.   120 kr
 

1383. Luther, Johannes: Luther: en minnesskrift till reformationens fyrahundraårsdag. Stockholm: Bonniers, 1917. Häftad. 161 s. Rikt illustrerad.   70 kr
 

4335. Minnesskrift: illustreradt album. . Utgifvet af Svenska ev. Lutherska Immanuelsförsamlingen i Chicago med anledning af dess femtioårsjubileum den 16–18 januari 1903. Rock Island, Illinois: Augustana Book Concern, [1902]. Dekorerat klotband. 186 s. Illustrerad. Tvärformat. Något svag rygg.   200 kr
 

8458. Mjöberg, Lotte: Klosterliv i 1990-talets Sverige. Ekerlids förlag, 1995. Dekorerat pappband. 103 s. Illustrerad med svartvita foton av Karl-Einar Löfqvist. Namnteckning.  90 kr
 

1469. Møller-Christensen, Vilh. och K.E. Jordt Jørgensen: Bibelns växtvärld. Stockholm: Missionsförbundets förlag, 1957. Förlagsband med skyddsomslag. 146 s. Sparsamt illustrerad. Namnteckning.   120 kr
 

7329. Olén, Gunnar: Boken om Häst-August. Pappband med skyddsomslag. Bokförlaget Libris, 1954. Tredje upplagan. 135 s. Skyddsomslaget något slitet.  40 kr
 

1573. Psalmbok för Svenska kyrkan. Förslag avgivet den 29 februari 1936. Uppsala: Diakonistyrelsens förlag, 1936. Häftad. 97 s.   70 kr
 

3596. Puaux, N.-A.-François: Franska protestantismens historia skildrad för folket. Något sammandragen öfversättning af G.S. Löwenhielm. Bonniers, 1895. Dekorerat klotband. 480 s. samt 8 porträtt. Illustrerad.   100 kr
 

7858. Reformationen i Europa. Utgiven av Oskar Thulin; under medverkan av Ingetraut Ludolphy; översättning Stig Lindhagen. SKDB, 1967. Linneklotband med skyddsomslag. 352 s. Illustrerad. Mindre revor i skyddsomslaget.  140 kr
 

7731. Rosén, Hugo: Förhållandet mellan moral och religion med särskild hänsyn till ”den Ritschelska skolan”. Lund: Ph. Lindstedts universitetsbokhandel, 1919. Häftad. 293 s. + spikblad. Akademisk avhandling. Ouppskuren.   140 kr
 

7560. Sayers, Dorothy: Tro eller kaos: essäer.. Översättning av Daniel Andrae. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1951. Häftad. 125 s.  60 kr
 

3754. Scott, Benjamin: Roms katakomber och hvad de hafva att lära oss om den ursprungliga kristendomen i motsats mot hedendomen och den romersk-katolska kyrkan. Fosterlands-stiftelsens förlags-expedition, 1890. Dekorerat pappband. 160 s.   80 kr
 

6680. Stadganden angående kyrka och dess egendom. Utgiven af Wilh. Beskow. Norstedts, 1898. Klotband utan skyddsomslag. 266 s.   90 kr
 

630. Svenska psalmboken med evangelier och epistlar af konungen gillad och stadfästad år 1819. Stockholm: Beijers förlag, 1869. Helskinnband med helt guldsnitt. 515 s. Något blekt rygg, annars så gott som nyskick!   100 kr
 

631. Svenska psalmboken med koraler, evangelier och epistlar af konungen gillad och stadfästad år 1819. Stockholm: Fröléen&comp, 1899. Dekorerat klotband. 568 + 384 + 120 s. Koralerna utgivna av J: C. F. Hæffner, genomsedda av Albert Lindström. Framstående psalmförfattares biografier av Fredrik Sandberg. Översikt av äldre tiders andliga musik samt musikaliska instrument med talrika illustrationer. Uppgifter om psalmmelodiernas ålder, härkomst och klassindelning samt psalmernas författare. Blekt rygg, annars gott skick.   100 kr
 

8514. Söderblom, Nathan: Om religionsurkunder. Med inledning av professor Erland Ehnmark. Gleerups. 1954. Häftad. 221s. Ouppskuren. Märke efter prislapp på omslagets framsida.  70 kr
 

6374. Vågman, O: Vreta kloster: historik jämte vägledning vid besök i Vreta kloster kyrka och dess omgifning. Norstedts, 1904. Vackert privatbundet halvklotband med bägge omslagen medbundna. 103 s.  120 kr
 

6300. Wachtmeister, Arvid: Primitiv själavandringstro. Natur och kultur, 1925. Klotband utan skyddsomslag, omslagen finns inlagda i boken. 128 s.   70 kr
 

6754. Wiesel, Elie: Porträtt och legender. Om Chassidismen. Forum, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 305 s.   90 kr
 

3755. Ysander, Torsten: Herdabrev till Linköpings stift. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses bokförlag, 1948. Häftad. 175 s.   50 kr
 

Särskilda filosofer

4170. Boström, Chr. Jac.: Om religion, vishet och dygd. Översättning jämte företal, anmärkningar och bihang av Karl Pira. 1943. 68 s. (Berömda filosofer XXXIX.)   70 kr
 

7431. Fredriksson, Gunnar: Wittgenstein. Bonniers, 1993. Förlagsband med skyddsomslag. 272 s. Illustrerad. Tillskrift.   80 kr
 

2217. Holm, Rurik: oannes Elai Terserus: hans insats i samtidens kyrkliga, vetenskapliga och politiska lif. I: Terseri lif och verksamhet intill år 1659. Lund, 1906. Pappband med handskriven ryggetikett. 378 s. Akademisk avhandling.   80 kr
 

7732. Key, Ellen: Tankar: utdrag ur författarinnans ”Lifslinjer”. Bonniers, 1907. Helklotband. 216 s. En sida delvis loss från trådbindningen. Ägarstämpel på pärmen.  60 kr
 

4976. Mill, John Stuart: Om individualitetens betydelse för det allmänna bästa samt Om gränserna för samhällets myndighet över individen. Översättning av Hjalmar Öhrvall. Bonniers, 1922. Andra upplagan. Häftad. 55 s. (Studentföreningen Verdandis småskrifter; 95) Namnteckning.   50 kr
 

4977. Mill, John Stuart: Om nyttan av religion. Översättning av Hjalmar Öhrvall. Bonniers, 1919. Häftad. 46 s. (Studentföreningen Verdandis småskrifter; 227)   50 kr
 

4978. Mill, John Stuart: Om tanke- och yttrandefrihet. Öfversättning från engelskan af Hjalmar Öhrvall. Bonniers, 1906. Tredje genomsedda upplagan. Häftad. 59 s. (Studentföreningen Verdandis småskrifter; 15)   50 kr
 

8161. Montaigne I urval och med inledning av André Gide. Översättning av Torsten Kassius. Bonniers, 1948. Halvklotband utan skyddsomslag. 189 s. (De stora filosoferna)  70 kr
 

8161. Montaigne. I urval och med inledning av André Gide. Översättning av Torsten Kassius. Bonniers, 1948. Halvklotband utan skyddsomslag. 189 s. (De stora filosoferna  70 kr
 

8162. Pascal I urval och med inledning av François Mauriac. Inledning och provinsialbreven översatta av Karin Stolpe. Den övriga texten efter Richard Hejlls översättning. Bonniers, 1947. Halvklotband utan skyddsomslag. 178 s. (De stora filosoferna)  70 kr
 

8162. Pascal. I urval och med inledning av François Mauriac. Inledning och provinsialbreven översatta av Karin Stolpe. Den övriga texten efter Richard Hejlls översättning. Bonniers, 1947. Halvklotband utan skyddsomslag. 178 s. (De stora filosoferna)   70 kr
 

4174. Platon: Två dialoger. Sokrates sista samtal och hans död. I. Samtalet med Kriton som ville förmå Sokrates att rymma ur fängelset (dialogen Kriton, fullständigt tolkad). II: Samtalet mellan Sokrates och hans lärjungar om livet efter detta, hållet på mästarens dödsdag. Hans död. (Utdrag ur dialogen Phaidon.) Svensk tolkning från grekiskan jämte en inledande studie över Platon och hans tid av Johan Bergman. Björck & Börjesson, 1924. Andra uppl. 87 s. + frontespis. (Berömda filosofer X.) Namnteckning.   80 kr
 

8163. Rousseau I urval och med inledning av Romain Rolland. Översättning av Göran Salander. Bonniers, 1942. Halvklotband med skyddsomslag. 215 s. (De stora filosoferna)  80 kr
 

8163. Rousseau. I urval och med inledning av Romain Rolland. Översättning av Göran Salander.. Bonniers, 1942. Halvklotband med skyddsomslag. 215 s. (De stora filosoferna)  80 kr
 

5837. Russell, Bertrand: Portraits from Memory and other Essays. George Allen & Unwin Ltd, 1956. Klotband utan skyddsomslag. 227 s.   80 kr
 

7733. Tegen, Einar: Studier till uppkomsten av Kants kritiska kunskapslära. 1, Rationalismen i Kants Nova dilucidatio. Uppsala, 1918. Häftad. 297 s. Akademisk avhandling. Ouppskuren.   150 kr
 

8164. Voltaire I urval av André Maurois. Översättning av Göran Salander. Bonniers, 1942. Halvklotband utan skyddsomslag. 212 s. (De stora filosoferna)  70 kr
 

8164. Voltaire. I urval av André Maurois. Översättning av Göran Salander. Bonniers, 1942. Halvklotband utan skyddsomslag. 212 s. (De stora filosoferna)  70 kr
 

5838. Wood, Alan: Bertrand Russell. The Passionate Sceptic. George Allen & Unwin Ltd, 1957. Klotband utan skyddsomslag. Namnteckning. 249 s.   80 kr
 

2623. Wright, Georg Henrik von: Att förstå sin samtid: tanke och förkunnelse och andra försök: 1945-1994. Bonniers, 1996. Förlagsband med skyddsomslag. 361 s. Namnteckning.   90 kr
 

Tillbaka till första sidan

Tillbaka till denna listas topp