![]() Genealogi/Släktforskning Genealogi/Släktforskning Genealogi/Släktforskning 7606. Almén, Johannes: Ätten Bernadotte: biografiska anteckningar. Med 210 illustrationer. Gernandts förlag AB, 1896. Andra, tillökade upplagan. Två volymer sammanbundna i ett vackert halvfranskt band. 215 + 162 s. Illustrerad. 250 kr 7607. Andersson, Per: Ölmstadsättlingar: häradsdomaren Måns Haraldssons i södra Långeberg descendenter under fyra århundraden. Mjölby: Författaren, 1989. Dekorerat linneklotband. 252 s. En andra del utkom 1994. Framsidan av omslagspärmen är fläckig. 150 kr 6986. Beijbom, Ulf: Släkt- och hembygdsforskning. Natur och kultur, 1978. Häftad. 160 s. (Natur och kultur-serien). Namnteckning. 60 kr 2962. Beijbom, Ulf: Släkt- och hembygdsforskning. Natur och kultur, 1978. Häftad. 160 s. (Natur och kultur-serien). 60 kr 2939. Bygdesägen och gårdsarkiv: LT, 1947. Häftad. 112 s. Illustrerad. 80 kr 7467. Cederberg, Dan: Cederbergska släkten från Röddinge. Halmstad, 1946. Häftad. 274 s. Dedikation. 300 kr 7610. Dahlgren, Lotten: En svensk herrgårdssläkt: familjepapper ur Baldersnäs arkiv under medverkan af Maria Waern sammanförda och utgifna. Norstedts, 1910. Andra upplagan. Linneklotband med främre omslag medbundet. 359 s. + två släkttavlor. 120 kr 7468. Elgqvist, Eric: Råbygrenen av Malmösläkten Bager. Studier rörande Peter Bagers och Anna Margareta Kihlmans förfäder och närmaste avkomlingar. Lund, 1949. Häftad. 90 s. Sparsamt illustrerad. 150 kr 7613. Enghoff, Karl: Personhistoriska anteckningar rörande Kristianstads magistrat och andra statens tjänstemän under åren 1700–1800. Personhistoriska samfundet, 1910. Häftad. 132 s. (Skrifter utgivna av Personhistoriska samfundet; 4) Ryggen med mindre skada. 100 kr 7247. Furtenbach, Börje: Släktforskning för alla. Ica-förlaget, 1971. Häftad. 134 s. 8 planschblad. Illustrerad. 70 kr 7409. Gellerstedt, Nils O.: . Släkten Gellerstedt från slutet av 1400-talet samt andra släkter med namnet Gellerstedt, vilkas samband med huvudsläkten ej kunnat klarläggas : Uppgifterna samlade och ordnade av Nils O. Gellerstedt. Författarens förlag, 1954. Häftad. 129 s.+ 5 utvikbara tabellblad. Illustrerad. Omslagstitel: Släkten Gellerstedt från Gällersta socken i Närke 1490-1953. Liten ryggskada. 180 kr 7615. Hammarstrand, Einar: Släkten Hammarstrand från Loftahammar. Uddevalla, 1962. Helklotband utan skyddsomslag. 160 s. Illustrerad. 250 kr 4340. Lewenhauptska arkivet på Sjöholm: bref och handlingar: d. 1. . Utgifna af Adam Lewenhaupt. Stockholm, 1919. Vacker halvklotband med bägge omslagen medbundna. 128 s. (Meddelande från grefliga ätten Lewenhaupts släktförening; 3) Avslutad med del 1. Tryckt i 400 numrerade exemplar, varav detta är nr 271. Namnteckning. 250 kr 2947. Ljungmark, Lars: Svenskarna i Winnipeg: porten till prärien 1872-1940. Emigrantinstitutets vänner, 1994. Dekorerat pappband. 241 s. Illustrerad, kartor, tabeller. (Emigrantinstitutets vänners skriftserie ; 5). 100 kr 6083. Möller, Pontus: Svensk släktforskarförteckning 1970. Stockholm, 1971. Häftad. 140 s. (Skrifter utgivna av Genealogiska Föreningen nr 8) 50 kr 6084. Olsson Mari-Anne: Svensk släktforskarförteckning 1978. Stockholm, 1978. Häftad. 189 s. (Skrifter utgivna av Genealogiska Föreningen nr 11, Släkt och hävd 1977:4.) 50 kr 4936. Rydberg, Sven A.: Släktforskning: en vägledning. Lantbruksförbundets tidskriftsaktiebolag, 1955. 5:e upplagan. Klammerhäftad. 47 s. Illustrerad. 40 kr 4482. Segerstråle, Nils: Hamiltonska slott och gårdar i Sverige: anteckningar. Uppsala: Hamiltonska släktföreningen, 1976. Konstläderband. 312 s. Illustrerad. 300 kr 7619. Silfving, J: Två medeltida lagmanssläkter från Värend och Tiohärad: 1. Karl Ingeborgsson och hans söner (lejonbjälke) : 2. Tuko Jonsson och hans söner (fyrdelad sköld med st. Lund, 1951.Häftad. 51 s. Särtryck ur Genealogisk tidskrift. Mindre fläckar på omslagets framsida. 60 kr 5916. Skuggsidor – sjukdom, nöd och utanförskap i arkiven. Årsbok för Riksarkivet och Landsarkiven 1999. Västervik, 1999. Dekorerat pappband. 302 s. Illustrerad. Nyskick. 100 kr 8536. Släktforskarnas årsbok 2000. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2000. Dekorerat pappband. 352 s. Illustrerad. Gott skick. 100 kr 8537a. Släktforskarnas årsbok 2001. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2001. Dekorerat pappband. 352 s. Illustrerad. Liten stötskada på ett hörn. 90 kr 8537. Släktforskarnas årsbok 2002. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2002. Dekorerat pappband. 352 s. Gott skick. 100 kr 7717. Släktforskarnas årsbok 2003. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2003. Dekorerat pappband. 352 s. Illustrerad. 90 kr 8539. Släktforskarnas årsbok 2004. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2004. Dekorerat pappband. 360 s. Illustrerad. Gott skick. 100 kr 7718. Släktforskarnas årsbok 2004. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2004. Dekorerat pappband. 360 s. Illustrerad. 90 kr 8541. Släktforskarnas årsbok 2006. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2006. Dekorerat pappband. 362 s. Illustrerad. Liten stötskada på ett hörn. 80 kr 8542. Släktforskarnas årsbok 2007. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2007. Dekorerat pappband. 376 s. Illustrerad. Gott skick. 100 kr 5795. Släktforskarnas årsbok ’00. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 2000. Dekorerat pappband. 352 s. Illustrerad. 120 kr 8531. Släktforskarnas årsbok ’95. Framtiden, Ångermanland, varia. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 1995. Dekorerat pappband. 283 s. Illustrerad. Något snedläst. 80 kr 8532. Släktforskarnas årsbok ’96. Resor, Östergötland, varia. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 1996. Dekorerat pappband. 351 s. Illustrerad. 120 kr 8533. Släktforskarnas årsbok ’97 Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 1997. Dekorerat pappband. 352 s. Illustrerad. Liten stötskada på ett hörn. 90 kr 5794. Släktforskarnas årsbok ’97. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 1997. Dekorerat pappband. 352 s. Illustrerad. Lite snedläst. 120 kr 8534. Släktforskarnas årsbok ’98. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 1998. Dekorerat pappband. 342 s. Illustrerad. Gott skick. 100 kr 8535. Släktforskarnas årsbok ’99. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 1999. Dekorerat pappband. 351 s. Illustrerad. Liten stötskada på ett hörn. 90 kr 2951. Släktforskarnas årsbok ’99. Redaktör Håkan Skogsjö. Sveriges släktforskarförbund, 1999. Dekorerat pappband. 351 s. Illustrerad. Nyskick. 120 kr 2954. Stadsbor i gångna tider. Släktforskaren och staden. Sveriges släktforskarförbund, 1989. Dekorerat pappband. 287 s. Illustrerad. 130 kr 8552. Stårck, J: Ätten Papegoja. Ur en utdöd adlig västgötasläkts historia. Utgiven av Nils Sandberg.Föreningen för Västgötalitteratur, Julgåva 1983. Klammerhäftad. 32 s. Gott skick. 60 kr 8554. Svenska Antavlor. Band I. Häfte 8. 1983. Utgiven av Genealogisk ungdom, Göteborg. Klammerhäftad. Sidorna 301-368. Innehåll: Ångermanländska anor, Upplandsanor, Anor i Vedbo och Vista m.m. 60 kr 8555. Svenska Släkter. Nr1:1 (Släkt och hävd 1979:4). Genealogiska Föreningen, 1980. Häftad. 102 s. Ett hörn med vikmärke på bakre pärmen. 60 kr 7622. Trägårdh, Kurt G.: Släkten Trägårdh från Skåne. Anteckningar samlade och sammanställda. Genealogiska föreningen, 1978. Häftad. 135 s. Illustrerad. (Genealogiska föreningens släktböcker; 14) 90 kr 2957. Vem är det: svensk biografisk handbok 1957. Norstedts, 1956. Klotband utan skyddsomslag. 1158 s. Slitet omslag. 50 kr 2958. Vem är det: svensk biografisk handbok 1967. Norstedts, 1966. Klotband utan skyddsomslag. 1068 s. 60 kr 2959. Vem är det: svensk biografisk handbok 1977. Norstedts, [1976]. Klotband utan skyddsomslag. 1178 s. 70 kr 2960. Vem är det: svensk biografisk handbok 1981. Norstedts, 1980. Klotband utan skyddsomslag. 1216 s. 70. Klotband utan skyddsomslag. 1216 s. 70 kr 8550. von Euler-Chelpin, Sten: Släkten Kjersén. Genealogiska Föreningen, 1972. Häftad. 53 s. (Genealogiska Föreningens Släktböcker 13.) Gott skick. 60 kr 7471. Zielfelt, Lennart: Kommerserådet Lundgrens i Ystad släkt. Helsingfors, 1950. Häftad. 158 s. Illustrerad. Tryckt i 175 numrerade exemplar av vilka detta är nr 48. Delvis ryggsläpp, inlagan fin. 300 kr 8556. Zielfelt, Lennart: Släkthistoriska källor för Jämtlands län. Genealogiska föreningen, 1970. Häftad. 77 s. (Skrifter utg. av Genealogiska föreningen 7) Namnteckning på bakpärmens insida. 70 kr 2961. Åberg, Alf: Läsning av gamla handstilar. Sjunde upplagan. Stockholm, 1979. Häftad. 52 s. (Skrifter utgivna av Genealogiska föreningen 5). Illustrerad med handstilsprover. 90 kr |