Litteraturhistoria

• Essäer • Litteraturhistoria

Tillbaka till första sidan

Essäer

5757. Holmlöv, Olle: Haren och snön. Essäer. Carlssons, 2000. Häftad. 231 s. Nyskick.  70 kr
 

191. Andersson, Lars: Försöksgrupp: essäer. Stockholm: Norstedt, 1980. Häftad. 161 s. Namnt.   50 kr
 

860. Bengtsson, Frans G: För nöjes skull. Stockholm: Norstedt, 1947. 4:e upplagan. Klotband med bägge omslagen medbundna. 216 s.   75 kr
Mer information

4291. Ekelund, Vilhelm:  Valda sidor och essays 1908-1930. Bonniers, 1933. Häftad. 310 s.   90 kr
 

6228. Ekelöf, Gunnar: Lägga patience: essäer. Bonniers, 1969. Häftad. 195 s. Omslag Vidar Forsberg. Originalutgåva. Mindre hörnveck på omslaget.   100 kr
 

8049. Ekerwald, Carl-Göran: Motljus. Marginalanteckningar.. Carlssons, 1999. Häftad. 233 s. Nyskick.  100 kr
 

4624. Heyman, Viveka: Den oärlige sanningssägaren och andra essayer. Carlsson Bokförlag, 2000. Häftad. 292 s. Nyskick.   70 kr
 

740. Rowse, A.L.: Engelskt väsen. Stockholm: Ljus, 1947. Klotband utan skyddsomslag, bägge omslagen medbundna. 327 s. Namnteckning.   70 kr
 

741. Steckzén, Birger: Svenskt och brittiskt: sex essayer. Uppsala: Gebers, 1959. Förlagsband utan skyddsomslag. 322 s. Namnteckning.   80 kr
 

743. Wästberg, Per: Berättarens ögonblick. Malmö: Wahlström&Widstrand, 1977. Häftad. 239 s. Oläst skick.   110 kr
Mer information

Litteraturhistoria

8044. Clarke, Gerald: Capote: en biografi. Svenska förlaget, 2006. Ny utgåva. Häftad. 638 s. + 16 planschsidor med svartvita fotografier.  70 kr
 

7960. Hebbe P. M.: Svenskarna i Böhmen och Mähren. Studier i tjeckisk folktradition och litteratur.. Almqvist & Wiksell, 1932. Häftad. 230 s. Sparsamt illustrerad. Akademisk avhandling. Delvis ouppskuren. Liten ryggskada.  809 kr
 

8365. Hedvall, Ruth: Runeberg och hans diktning. Söderströms, 1941. Andra upplagan. Häftad. 245 s. Ouppskuren. Dedikation till Professor Erik Wellander ”från förf”. Mycket gott skick.   90 kr
 

5506. Mårtensson, Gunnar: Lectoren Runeberg och andra essäer. Söderströms 1962. Häftad. 264 sid. Illustrerad. Namnteckning.   80 kr
 

5545. Warburg, Karl: Viktor Rydberg. Hans levnad och diktning. Ny förkortad upplaga av författarens större levnadsteckning. Bonniers, 1913. Klotband. 663 s. Illustrerad.   90 kr
 

4899. Ahlenius, Holger: Arbetaren i svensk diktning. Norstedts, 1934. Helklotband. 265 s. Sparsamt illustrerad. (Norstedts lilla bibliotek).   60 kr
Mer information

240. Ahlgren, Stig: Det kritiska uppdraget. Stockholm: Bonnier, 1946. Häftad. 245 s. Utgiven i serien ”Idé och debatt”.   90 kr
 

43. Almqvist, C.J.L.: Brev 1803-1866: ett urval med inledning och kommentarer av Bertil Romberg. Stockholm: Bonnier, 1968. Häftad. 300 s. Illustrerad. Osprättad. Namnt.   100 kr
 

4292. Almqvist, C.J.L.: Brev 1803-1866. Ett urval med inledning och kommentarer av Bertil Romberg. Bonniers, 1968. 300 s. Privatbundet halvklotband med bägge omslagen medbundna.   120 kr
 

6715. Anderson, Håkan: Landskapets lycka. Vandringar och poesi i brittiska landskap. Med illustrationer av författaren. Carlssons, 2005. Förlagsband med skyddsomslag. 274 s. Illustrerad. Förlagsny.   100 kr
 

5521. Attorps, Gösta: Pelle Molin.Hans liv och diktning. Norstedts, 1930. Häftad. 297 s. Författarens doktorsavhandling. Delvis ouppskuren. Omslagsryggen nött.   80 kr
 

5180. Av och om Vilhelm Moberg. Redaktör Stig Tornehed. Carlssons, 2005. Förlagsband med skyddsomslag. 153 s. Illustrerad i färg och svartvitt. (Vilhelm Moberg-sällskapets skriftserie; 17) Oläst skick.   80 kr
 

2433. Axberger, Gunnar: Lilla Paris’ undergång: en bok om Birger Sjöberg. Rabén&Sjögren, 1960. Häftad. 427 s. + 2 planschblad.   90 kr
 

5497. Axberger, Gunnar: Den osynlige gästen. En studie i Fredrika Bremers mystik. Natur och Kultur, 1956. Häftad. 95 s. Namnteckning.   60 kr
 

4623. Balzamo, Elena: Den engagerade skeptikern: Hjalmar Söderberg och politiken. Carlsson Bokförlag, 2001. Förlagsband med skyddsomslag. 198 s. Illustrerad. Nyskick.   80 kr
 

6369. Bendz, Emma: A. U. Bååth och hans krets. Hugo Gebers förlag, 1926. Häftad. 147 s. Illustrerad. Omslaget med fläckar.  60 kr
 

4294. Bergman, Hjalmar: Brev. I urval av Johannes Edfelt. Bonniers, 1964. 212 sidor. Privatbundet halvklotband med bägge omslagen medbundna. Namnteckning.   90 kr
 

2768. Bernhard, Waldemar: En bok om Dan Andersson. Tidens bokklubb, 1955. Ny utgåva. Förlagsband med skyddsomslag. 252 s. + 16 planschblad. Skyddsomslaget slitet.   60 kr
 

7807. Björck, Gudmund: Ord och tanke i hellensk dikt. Gebers, 1958. Ryggklotband med skyddsomslag. 231 s.  90 kr
 

6526. BLM: Bonniers Litterära Magasin 2/1951 Bonniers, 1951. Häftad. Bl.a. Ing-Marie Eriksson: Sabotören. Novelldebut. Vilgot Sjöman: En Hjalmar Bergman-studie. Johannes Edfelt tolkar Nelly Sachs. Arthur Sjögren in memoriam.   60 kr
 

6529. BLM: Bonniers Litterära Magasin 2/1952. Bonniers, 1952. Häftad. Bl.a. Johannes Edfelt: Ex tempore. två prosadikter, Bo Widerberg: Badortsbibliotek. Novelldebut, Ingalisa Munck: Klockbojen och koltrampe. Harry Martinsons lyriska genombrott. Omslagets insida med blyertsanteckningar.   50 kr
 

6527. BLM: Bonniers Litterära Magasin 3/1951. Bonniers, 1951. Häftad. Bl.a. Gunnar Ekelöf: Två dikter, Arnold Ljungdahl: Rilkes Duinoelegier, Elisabeth Tykesson: Bakom stängsel. En orientering bland frikyrkliga romaner.   60 kr
 

6528. BLM: Bonniers Litterära Magasin 5/1951. Bonniers, 1951. Häftad. Bl.a. Bengt Anderberg: Stormningen av Tengor, Stina Aronson: Trio, Alfred Kazin: Faulkners vision av människans integritet, Björn von Rosen: Ur de gamles zoologi.   60 kr
 

6523. BLM: Bonniers Litterära Magasin 7/1949. Bonniers, 1949. Häftad. Bl.a. Karl Vennberg: Du måste värja ditt liv. Dikt, Vilhelm Moberg: Bönder på havet. Novell (Ur en kommande roman, Utvandrarna) Thomas Mann: Goethe och demokratin, Ingrid Arvidsson: 40-talet i barnkammaren.   60 kr
 

6525. BLM: Bonniers Litterära Magasin 8/1950. Bonniers, 1950. Häftad. Bl.a. Elmer Diktonius: Förvittrad sfinx. Dikt. Vilgot Sjöman: I hennes rum. Novell, Erik Asklund: Josef Kjellgren: Kamratskapets diktare. Harry Schein: Filmkrönika, Många recensioner.   60 kr
 

6522. BLM: Bonniers Litterära Magasin 9/1948. Bonniers, 1948. Häftad. Bl.a. Guillaume Apollinaire: Tre dikter i svensk tolkning av Artur Lundkvist, Clas Engström: Scener. Novell, Einar Malm: I djupa skogen. Dikt, W. Somerset Maugham: Hur jag skriver noveller, C. G. Bjuström: Brev från Paris, Klara Johanson in memoriam.  60 kr
 

44. Boëthius, Ulf: Strindberg och kvinnofrågan: till och med Giftas I. Halmstad: Prisma, 1969. Originalpocket i Prismaserien. 527 s. Illustrerad. Namnt.   70 kr
 

2930. Boëthius, Ulf: Strindberg och kvinnofrågan: till och med Giftas I. Halmstad: Prisma, 1969. Originalpocket i Prismaserien. 527 s. Illustrerad. Exlibris, namnteckning.   60 kr
 

8364. Bolin, Bengt: A.U. Bååth. Hallsberg, 1946. Häftad. 256 s. Akademisk avhandling. Dedikation. Ouppskuren.  90 kr
 

4113. Brandell, Gunnar:  Konsten att citera och andra återblickar. Bonniers, 1966. Häftad. 127 s. Originalutgåva i Alduspocket.   40 kr
 

5522. Bäckman Ida: Mitt liv med Selma Lagerlöf I-II. En skildring byggd på 30 års korrespodens och vänskap. Bokförlaget Norden, 1944. Två halvfranska band. 272 + 277. Båda tillsammans   90 kr
 

6561. Böcker ska blänka som solar. En bok till Vivi Edström 6/6 1988. Redaktör Boel Westin. Rabén & Sjögren 1988. Dekorerat pappband. 263 s. Texter av Lars Furuland, Lennart Hellsing, Ulla Lundqvist, Kjell Espmark med flera. Namnteckning. En sida med skadat hörn, utan textförlust.   70 kr
 

5523. Böök, Fredrik: Rannsakan. Bonniers. 1953. Förlagsband med skyddsomslag. 267 s. Skyddsomslaget något slitet. Dedikation.  90 kr
 

2931. Carlson, Harry Gilbert: Strindberg och myterna. Förord av Olof Lagercrantz; översättning från engelskan av Sven Erik Täckmark. Författarförlaget, 1979. Förlagsband med skyddsomslag. 286 s. Exlibris.   90 kr
 

8043. Clarke, Gerald: Truman Capote. En biografi. Svenska Dagbladet, 1989. Förlagsband med skyddsomslag. 638 s. + 16 planschsidor med svartvita fotografier. Revor i skyddsomslaget.  90 kr
 

8045. Dagerman, Stig: Brev. Sammanställda och kommenterade av Hans Sandberg. Norstedts, 2002. Förlagsband med skyddsomslag. 335 s. Oläst skick.  90 kr
 

1920. Dahlström, Britt: Britt: Landet och staden: dröm och verklighet i historien och litteraturen. Värnamo: Arena, 1991. Förlagsband med skyddsomslag. 145 s. Illustrerad.   70 kr
 

2440. De Quincey, Thomas: Soldatnunnan; och Om mordet som skön konst. Förord och översättning av Majken Johansson. Rabén&Sjögren, 1966. Pocket. 253 s. (Tema-serien).   60 kr
 

1921. Delblanc, Sven: Agnar. talien: Bonnier, 1993. Förlagsband med skyddsomslag. 181 s. Innehåller minnen från Sven Delblancs ungdom.   60 kr
 

5524. Downs, Robert B.: Världsberömda böcker. Kopernikus till Kant. Robert Larson AB, 1971. Häftad. 204 . Recensionssstämpel.   80 kr
 

2442. Edfelt, Johannes: Strövtåg. Bonniers, 1941. Häftad. 178 s. Ouppskuren.   40 kr
 

7179. Ek, Sverker: Skämtare och allvarsmän i Stockholms Postens första årgångar: studier i tidningens prosainlägg och Kellgrens utveckling 1778-81. Gleerups, 1952. Häftad. 382 s. Illustrerad.   70 kr
 

7959. Ekelund, Louise: Rabbe Enckell: gräshoppans och Orfeus diktare. Ordfront/Svenska humanistiska förbundet, 1999. Förlagsband med skyddsomslag, 262 s. Illustrerad.   80 kr
 

4573. Ekerwald, Carl-Göran: Essäer. Carlssons, 2002. Förlagsband med skyddsomslag. 599 s. Förlagsny.
Innehåller Lotusätarna, Diogenes lykta, Sommarhus i Arktis, Ciceros barn, + Ytterligare två. Nyskick.   200 kr
 

4900. Elgström, Jörgen - La Cour, Tage - Runnquist, Åke: Mord i biblioteket. Detektivromanens märkvärdiga historia. Bonniers, Stockholm. 1961. Häftad. 223 s. + 8 planschsidor. Med litteraturförteckning, författarregister, detektivregister och titelregister. Namnteckning.  200 kr
 

2837. Engström, Albert: En brevbok: brev till Sigrid 1892-1939. Valda av Malin Engström och Helmer Lång. Bonniers, 1953. Förlagsband utan skyddsomslag. 292 s. Illustrerad.   70 kr
 

235. Europas litteraturhistoria 1918-1939 redigerad av Artur Lundkvist. Stockholm: Forum, 1947. Häftad. 656 s.   100 kr
 

6578. Fehrman, Carl: Diktaren och de skapande ögonblicken. Norstedts, 1974. Förlagsklotband med skyddsomslag. 237 s. Skyddsomslaget har ett par skador. Namnteckning.   80 kr
 

6563. Fem Norstedtsförfattare. Norstedts, 1945. Häftad. 23, 35, 31, 24, 32 s. Tidigare utgiven i fem delar. Innehåll: Harald Beijer av Elisabeth Tykesson; Olle Hedberg av Elis Andersson; Gurli Hertzman-Ericson av Barbro Alving; Berit Spong av Sten Linder; Prins Wilhelm av Karl Asplund. Delvis ouppskuren.   70 kr
 

242. Franzén, Lars-Olof: Danska bilder: punktnedslag i dansk litteratur 1880-1970. Malmö: W&W, 1971. Originalpocket i W&W-serien. 211 s. Oläst. Namnteckning.   60 kr
 

6564. Franzen, Lars-Olof: Omskrivningar. Wahlström & Widstrand. 1968. Häftad. 178 s.   60 kr
 

1842. Fraser Catherine C.: Ensam och Allén: ord och bild hos Strindberg. Värnamo: Ordfront, 1994. Förlagsband med skyddsomslag. 124 s. Illustrerad.   125 kr
Mer information

5263. Fredberg, Carl Rudolf A:son: Aron Jonason och Göteborgsvitsen: skisser och axplockningar från humorns och kvickhetens fält. Förord av Axel Engdahl. Svenska bokförlaget, 1915. Andra upplagan. Häftad. 80 s. Läsveck i ryggen.   70 kr
 

4532. Frykenstedt, Holger: Goethes Faust: verket och forskningen. Norstedts, 1969. Häftad. 237 s. (Svenska humanistiska förbundet; 79). Ouppskuren.   60 kr
 

7348. Frykenstedt, Holger: Johan Gabriel Oxenstiernas skördarne. En proveniens- och motivundersökning. Almqvist & Wiksell, 1961. Häftad. 369 s. (Stockholms studies in history of literature 6.) Det ljusa omslaget lite fläckigt. Ouppskuren.  90 kr
 

1574. Frykman, Erik: Litterära strövtåg i London. Italien: Bra Böcker, 1996. Dekorerat pappband. 152 s. Illustrerad. Namnteckning.   90 kr
 

1696. Furuland, Lars, Örjan Lindberger och Mary Ørvig: Ord och bilder för barn: historik, texturval, kommentarer. Lund: Rabén&Sjögren, 1979. Dekorerat pappklotband. 384 s. Illustrerad. Namnteckning.   80 kr
 

6565. Fyhr, Lars: Att rätt förstå och missförstå ... En studie i den svenska introduktionen av Kafka 1918–1945. Anthropos, 1979. Häftad. 261 s. Akademisk avhandling. Ouppskuren.   100 kr
 

3473. Författarnas litteraturhistoria. Den andra boken. Redaktörer: Lars Ardelius & Gunnar Rydström. Författarförlaget, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 464 s. Illustrerad.   100 kr
 

3474. Författarnas litteraturhistoria. Den tredje boken. Redaktörer: Lars Ardelius & Gunnar Rydström. Författarförlaget, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 479 s. Illustrerad.   100 kr
 

2446. Författarnas litteraturhistoria: de utländska författarna Del 2: Från Hölderlin till Tolstoj. Redaktörer Björn Håkanson (huvudred.), Lars Ardelius och Lars Forsell. Författarförlaget, 1980. Förlagsband med skyddsomslag. 384 s. Illustrerad.   120 kr
 

2445. Författarnas litteraturhistoria: de utländska författarna. Del 1: Från Bibeln till Goethe. Redaktörer Björn Håkanson (huvudred.), Lars Ardelius och Lars Forsell. Författarförlaget, 1980. Förlagsband med skyddsomslag. 352 s. Illustrerad.   120 kr
 

5499. Gavelius Renwik, Ingrid: Bo Bergmans tidigare lyrik. Norstedts, 1966. Häftad. 340 s. Akademisk avhandling.   80 kr
 

6532. Gobom, Nils: Axel Gabriel Silverstolpe: bidrag till belysning av hans personlighet och tidigare författarskap. Uppsala, 1923. Häftad. 182 s. Akademisk avhandling. Omslaget med dedikation från ”vännen förf.”. Stötskada på ryggen. Ouppskuren.   80 kr
 

7454. Gyllenbåga, Nils H.: Kellgrens rytm. En litteraturhistorisk undersökning. Uppsala, 1943. Häftad. 245 s. Akademisk avhandling. Ouppskuren. Dedikation till Erik Wellander.  120 kr
 

2447. Hagberg, Knut: Från Rudbeck till Regulus. Stockholm, Bonniers, 1943. Häftad. 101 s. + 8 planscher. Behandlar den svenska djurskildringens historia. Namnteckning.   70 kr
 

2254. Hagsten, Allan: Den unge Strindberg. Del I. Bonniers, 1951. Häftad. 515 s. En del II med exkurser och noter utkom också, saknas här. Ouppskuren. Något solkigt omslag.   80 kr
 

3886. Hallgren, Bengt: Som Heine i Paris. Alba, 1982. Häftad. 107 s. Illustrationer av Grandville. (Törnrosböcker).   60 kr
Mer information

4418. Hansen, Hagmund: Ivar Lo-Johansson: statarnas diktare. Översätting av Ragnar Oldberg. Bonniers, 1946. Häftad. 166 s. Ouppskuren.   60 kr
 

6716. Hansson, Sven G.: Satir och kvinnokamp i Hedvig Charlotta Nordenflychts diktning. Några konflikter, motståndare och anhängare. Carlssons, 1991. Förlagets illustrerade pappband. 222 s. + 4 planschblad. Dedikation ”från vännen förf.”.   80 kr
 

1308. Harrie, Ivar: Legenden om Bengtsson. Stockholm: Norstedt, 1971. Förlagsband med skyddsomslag. 346 s. Rispor i skyddsomslaget. Ilagt tidningsurklipp.   100 kr
 

5526. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med rallarkärra mot dikten. Drömmar och dagsverken. Kooperativa förbundets bokförlag, 1946. Andra upplagan. Häftad med skyddsomslag. 184 s.   50 kr
 

4115. Hedlund, Tom:  Den svenska lyriken från Ekelund till Sonnevi: översikt. FIB:s lyrikklubb/Tiden, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 427 s. (FIB:s lyrikklubbs bibliotek; 201). Skyddsomslaget något slitet.   80 kr
 

6964. Hegerfors, Sture: Pratbubblan!: en bok om serier. Bra böcker, 1978. Häftad. Kvarto. 143 s. Mycket rikt illustrerad.   90 kr
 

5527. Hellman Lillian: Och ändå... Norstedts, 1971. Häftad. 227 s. Ouppskuren.   80 kr
 

236. Henriques, Alf: Svensk litteratur efter 1900. (1900-1940). Övers. Herbert Friedländer. Stockholm: Forum, 1944. Förlagsband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 308 s. Diskret namnt. (En dansk litteraturkritikers syn på broderlandets litteratur.)   80 kr
 

5528. Herold, Christopher: Madame de Staêl. Härskarinna över en epok. Forum, 1960. Häftad. 456 s. Illustrerad. Ouppskuren.  90 kr
 

3084. Hjelm-Milczyn, Greta: ”Gud nåde alla fattiga översättare”: glimtar ur svensk skönlitterär översättningshistoria fram till år 1900. Carlssons, 1996. Dekorerat pappband. 416 s. Illustrerad. Nyskick.   110 kr
 

5529. Hjort, Daniel: Bifigurer och några andra. Atlantis förlag, 1980. Dekorerat pappband. 238 s. Illustrerad med foton i svartvitt. Namnteckning.   80 kr
 

1922. Holmberg, Olle: Skratt och allvar i svensk litteratur. Studier från fyra århundraden. Lund: Bonnier, 1964. 2:a upplagan. Alduspocket. 240 s.   40 kr
 

4903. Holmberg, Olle: Viktor Rydbergs lyrik. Bonniers förlag, 1935. Häftad. 489 s. Häftad. Namnteckning. Någon blyertsunderstrykning.   90 kr
 

2450. Holmberg, Olle: Hjalmar Gullberg: en vänbok. Bonniers, 1966. Förlagsband med skyddsomslag. 214 s. Något snedläst.   60 kr
 

5501. Holmberg, Olle: Thomas Mann och det tredje riket. Bonniers, 1942. Häftad. 84 s. Ouppskuren.   60 kr
 

139. Holmqvist, Bengt: Kritiska ögonblick. Uddevalla: Bonnier, 1987. Linneklotband med skyddsomslag. 611 s. Nästan nyskick.   100 kr
 

5530. Hotchner, A.E.: Papa Hemingway. Personliga minnen. Översättning av Olov Jonason. Norstedts,1967. 327 s.+ 16 planschsidor med foton. Snedläst.   60 kr
 

5532. Isaksson, Hans: Hängivenhet och distans: en studie i Lars Gyllenstens romankonst. Bonniers, 1974. Originalpocket. 244 s. (Aldusserien; 422.) Författarens doktorsavhandling.   50 kr
 

4621. Ja, må han leva! 22 kvinnor om August Strindberg. Redaktörer Anita Persson & Barbara Lide. Carlsson Bokförlag, 2001. Häftad. 209 s. Illustrerad. Nyskick.   70 kr
 

2934. Jacobsen, Harry: Strindberg och hans första hustru. Bonniers, 1946. Häftad. 215 s. Namnteckning.   50 kr
 

2451. Jonsson, Thorsten: Sidor av Amerika: intryck och resonemang. Bonnier, 1946. Häftad. 308 s. Nött rygg.   70 kr
 

4535. Kamras, Hugo: Om Proust och några till. Almqvist & Wiksell/Gebers, 1956. Häftad. 196 s. Ägarstämplar. Ouppskuren.  60 kr
 

5533. Karin Boyes liv och diktning VI. Minnesskrift utgiven femtio år efter Karin Boyes död. Karin Boye sällskapet, 1991. Häftad. 138 s. Illustrerad.   70 kr
 

2206. Key, Ellen: Sveriges modernaste diktare: Carl Jonas Ludvig Almqvist. Faksimilupplaga, Rekolid, 1992. Häftad.53 s. Illustrerad. 1. uppl. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1897 (Skrifter utgifna af Ord och bild ; 2)   80 kr
 

5534. Kusin-Bref från Gustaf Fröding 1880–1898. Björck & Börjesson, 1916. Häftad. 92 s. Omslaget med nötta kanter och ryggsläpp, inlagan fin. Namnstämpel.  60 kr
 

853. Lagercrantz, Olof: Stig Dagerman. Stockholm: Norstedt, 1958. Häftad. 250 s. Namnteckning.   120 kr
Mer information

5502. Lagercrantz, Olof: Stig Dagerman. Norstedts, 1958. Förlagsband med skyddsomslag. 250 s. Snedläst.   90 kr
 

5535. Lagerkvist Pär: Verner von Heidenstam: inträdestal i Svenska akademien. Bonniers,1940. Häftad. 52 s. Namnteckning.  60 kr
 

5536. Lamm, Martin: August Blanche som Stockholmsskildrare. Gebers, 1931. Häftad. 148 s. Illustrerad. Nött omslag.  70 kr
 

6533. Lamm, Martin: August Strindberg. Del 1, Före infernokrisen. Bonniers, 1940. Häftad. 468 s. + 16 planschblad.  70 kr
 

6566. Langenfelt, Gösta: Brittiska brottstycken. Gebers, 1944. Häftad. 168 s. Snedläst. Namnteckning. Behandlar engelsk litteratur mellan 1340–1640.   70 kr
 

2963. Liebert, Arthur: Strindberg och nutidens andliga problem. Till svenska och med förord av Alf Ahlberg. Natur och Kultur, 1925. Linneband utan skyddsomslag. 136 s. Namnteckning.   80 kr
 

8177. Lindahl, Per-Erik: ”Ångest-hjulets svängningar”: en biografi om Eric Hermelin. Cavefors, 1976. Helklotband av bibliotekstyp med bägge omslagen medbundna. 448 s. Sparsamt illustrerad.  200 kr
 

2454. Lindroth, Sten: Löjtnant Åhls äventyr: svenska studier och gestalter. Wahlström&Widstrand 1967. Häftad. 232s. Namnteckning. Något solkigt omslag.   80 kr
 

7349. Lindskog, Claes: Grekiska kvinnogestalter. Gebers, 1923. Fjärde upplagan. Häftad. 279 s. Namnteckning. Sliten rygg. Ouppskuren.  70 kr
 

5537. Linnés språk och stil. Studier i Linnés svenska författarskap av Margit Abenius, Sixten Belfrage, Sigurd Fries och Jöran Sahlgren. Samlade och utgivna av Sigurd Fries. Prisma, 1971. Originalpocket. 143 s.   50 kr
 

6567. Litteraturhandboken. Författarlexikon och litteraturöversikter Huvudredaktör Britt Dahlström. Forum 1994. Femte omarbetade och utökade upplagans tredje tryckning. Dekorerat pappband. 800 s. Illustrerad. Svag fläck på främre snitt.   80 kr
 

5503. Litteraturtolkning: debattinlägg. Redaktör Arne Häggqvist. Gebers, 1948. Häftad. 98 s. (Skrifter utgivna av Samfundet för stilforskning; 13)   70 kr
 

6568. Lyrisk tidsspegel. Diktanalyser av Carl-Erik af Geijerstam, Erik Hörnström, Gunnar Svanfeldt och Gunnar Tideström. Gleerups. 1947. Häftad. 256 s. Namnteckning.  70 kr
 

4298. Lång, Helmer:  Den unge Albert Engström. Bonniers, 1959. Häftad. 377 s. + 8 planschblad. Illustrerad. Enligt baksidestexten den första biografi som ägnades Engström.   80 kr
 

4419. Mangård, Carl: Carl Larsson i By: mannen och verket. LT, 1948. Häftad. 196 s. Illustrerad.   40 kr
 

5504. Mangård, Carl: En bok om Karlfeldt. J. A. Lindblads förlag, 1931. Häftad. 226 s. Illustrerad. Svag rygg.   70 kr
 

5539. Mangård, Carl: En bok om Karlfeldt. . A. Lindblads förlag, 1931. Halvklotband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 226 s. Illustrerad.   90 kr
 

5505. Maurois, André: Olympio. Victor Hugos liv.
Bonniers, 1956. Klotryggband utan skyddsomslag. 559 s. + 14 planscher.   70 kr
 

2839. Michanek, Germund: Fröding och Ida Bäckmann. Bonniers, 1955. Häftad. 335 s. Sparsamt illustrerad. Ouppskuren.   90 kr
 

6579. Mjöberg, Jöran: Livets ansikten. Litterära essayer. Gleerups, 1956. Häftad. 185 s.   70 kr
 

7258. Mjöberg, Jöran: Arkitektur i litteratur. Carlssons, 1999. Dekorerat pappband. 264 s. Illustrerad.   80 kr
 

5507. Mårtensson, Sigvard: Vilhelm Moberg. En bildbiografi. Bonniers, 1963. Förlagsbanbd med slitet skyddsomslag. 112 s. Mycket rikt illustrerad med svartvita fotografier.   60 kr
 

5540. Neergaard Ebbe: Vilt åstad över himmel och jord. Kaj Munk en diktare mellan två världskrig. Kooperativa förlaget, 1944. Häftad. 316 s.   80 kr
 

2964. Nilsson, Albert: Tre fornnordiska gestalter: Helge, Frithiof och Kung Fjalar. Gleerups, 1928. Häftad. 415 s. Ouppskuren.   80 kr
 

5508. Nilsson, Gustaf-Adolf: Birger Sjöberg och Frida: kamratporträtt. Oskar Eklunds bokförlag, 1943. Häftad, 223 s. Illustrerad. Delvis ouppskuren.   70 kr
 

4299. Noreen, Erik: Från Birgitta till Piraten. Litteraturstudier av en filolog. 1942. Häftad. 190 s.   80 kr
 

5542. Och minns du Ali Baba ... Cecilia Fröding berättar om sin bror Med inledning och kommentarer av Henry Olsson. Norstedts, 1960. Klotryggband utan skyddsomslag. 185 s. + planschsidor med fotografier. Namnteckning.   70 kr
 

2141. Ollén, Gunnar: Strindbergs dramatik. Sveriges radio, 1962. Omarbetad och utvidgad upplaga. Häftad. 546 s. Illustrerad. Oläst skick.   110 kr
 

5543. Ollén, Gunnar: Kaj Munk. Lindblads, 1944. Privatbundet klotband med namnsigill päglat på pärmens framsida, bägge omslaget medbundna. 333 s. Illustrerad.   80 kr
 

2841. Olsson, Henry: Vinlövsranka och hagtornskrans: en bok om Fröding. Norstedts, 1970. Förlagsband med skyddsomslag. 308 s. + 8 planschblad. Illustrerad. Naggat skyddsomslag.   80 kr
 

4536. Olsson, Henry: C.J.L. Almquist före Törnrosens bok. Bonnier, 1927. Häftad. 461 s. Författarens doktorsavhandling. Nött rygg.   40 kr
 

7757. Olsson, Henry: Carl Jonas Love Almquist: till 1836. Gebers, 1937. Häftad. 371 s. Illustrerad. Namnteckning. Delvis ouppskuren.   100 kr
 

8366. Olsson, Henry: Carl Snoilsky. Norstedts, 1981.Häftad med skyddsomslag. 350 s + planscher. (Svenska Akademiens Minnesanteckningar.) 2 bruntonade sidor efter tidningsurklipp. Något snedläst.   80 kr
 

6569. Pagrot, Lennart: Den klassiska verssatirens teori: debatten kring genren från Horatius t.o.m. 1700-talet. Almqvist & Wiksell, 1961. Häftad. 461 s. (Stockholm studies in history of literature; 5). Summary in English: The theory of formal verse satire. Akademisk avhandling. Ouppskuren.   120 kr
 

5544. Peterson, August: Birger Sjöberg, den okände. Natur och Kultur, 1944. Halvklotband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 427 s. Illustrerad. Tillskrift.   80 kr
 

2458. Reberg, Arne: Möten med Vilhelm Moberg. Brevskolan, 1995. Dekorerat pappband. 192 s. Illustrerad. S. 123-189: Med Vilhelm Mobergs egna ord.   80 kr
 

1840. Romberg: Carl Jonas Love Almqvist: liv & verk. Ordfront, 1993. Förlagsband med skyddsomslag. Snedläst. 340 s. Illustrerad.   100 kr
Mer information

6534. Ruin, Hans: Poesins mystik. Gleerups, 1960. Andra upplagan med en efterskrift. Häftad. 418 s.   100 kr
 

6570. Ruin. Hans: Drömskepp i torrdocka. Wahlström & Widstrand, 1951. Häftad. 185 s. Namnteckning.   50 kr
 

7961. Rydén, Per: Verner & Oscar. En kärlekshistoria. Heidenstam och Levertin 1888–1906. Carlssons, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. 670 s. Illustrerad. Nyskick.  160 kr
 

6571. S:t Cyr, Irma: Hjalmar Bergman privat: familjebilder och miljö. Natur och kultur, 1973. Häftad. 141 s.   60 kr
 

6572. Setterlind, Bo: Poeten och samhället. Bonniers, 1954. Häftad. 72 s.   60 kr
 

1925. Solsjenitsyn, Alexander: En kalv med eken stångades. Uddevalla: Wahlström&Widstrand, 1975. Förlagsband med skyddsomslag. 449 s.   70 kr
 

6535. Stockenström, Göran: Ismael i öknen: Strindberg som mystiker. Uppsala Universitet, 1972. Häftad. 547 s. Sparsamt illustrerad. Akademisk avhandling. (Historia litterarum; 5)   120 kr
 

2461. Stolpe, Sven: Kämpande dikt: 18 författarporträtt. Kooperativa förbundets bokförlag, 1938 Häftad. 192 s.. Omslaget något solkigt. Illustrerad.   60 kr
 

6573. Strandberg, Olle: Pegas på villovägar: en lyrisk läsebok. Under medverkan av Bengt Åhlén. Wahlström & Widstrand, 1957. Andra upplagan. häftad. 246 s. illustrationer och omslag av Bertil Bull Hedlund.   80 kr
 

6536. Strindberg, August: Breven till Harriet Bosse. 1987. Häftad. (Prisma Magnum). Första upplagan utkom 1965. Överstruken namnteckning.   60 kr
 

2462. Svensk renässanslitteratur: ett urval till skolans och allmänhetens tjänst. Utgivet av Birger Lövgren. Bonniers, 1928. Häftad. Ouppskuren. Dedikation ”Från utgivaren”. 273 s.   60 kr
 

1926. Svenson, Frey: Gustaf Frödings diktning: bidrag till dess psykologi. Stockholm: Bonnier, 1916. Häftad. 245 s. Osprättad. Sliten rygg.   60 kr
 

6580. Svensson, K.A.: Vilhelm Ekelund. Moralisten. Kulturkritikern. Några essayer. Fritzes förlag, 1946. Häftad. 150 s.   70 kr
 

2842. Så minns vi Gustaf Fröding. Sammanställd av Germund Michanek. Lindblads, 1960. 2:a upplagan.Pappband med främre omslag medbundet. 333 s. Illustrerad. Namnteckning samt ett par förstrykningar.   80 kr
 

3557. Tegner, Esaias: Brev. I urval och med förklaringar av Fredrik Böök. Bonniers, 1949. Andra upplagan. Förlagsband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 350 s. [Utgör del 3 av Böök, F., Esaias Tegnér. En levnadsteckning]   60 kr
 

6574. Toijer-Nilsson, Ying: fantasins underland. Myt och idé i den fantastiska berättelsen.. FS-förlaget 1981. Häftad. 238 s.   70 kr
 

4301. Tykesson, Elisabeth: Atterbom. En levnadsteckning. Norstedts, 1954. Häftad. 313 s.   80 kr
 

4622. Törnqvist, Egil: Det talade ordet: om Strindbergs dramadialog. Carlsson Bokförlag, 2001. Dekorerat pappband. 262 s. Nyskick.   80 kr
 

241. Uhlén, Axel: Arbetardiktningens pionjärperiod 1885-1909. Borås: Bokförlaget Vanadis, 1964. Klotband utan skyddsomslag. 348 s. Illustrerad.   160 kr
 

7455. Vegesack, Thomas von: Makten och fantasin. Författare i revolutionen. Norstedts, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 228 s.  80 kr
 

6651. Viksten, Hans: Resa med livstecken: dagbok, dikter, teckningar. Bonniers, 1976. Häftad. 146 s. Illustrerad. Ouppskuren.   80 kr
 

5509. Wallin, Sigurd: Kring Svecia Antiqua. Norstedts, 1967. Häftad med skyddsomslag. 127 s. Rikt illustrerad. (Svenska humanistiska förbundet; 77). Ouppskuren.  70 kr
 

2967. Wangson, Otto R.: Strindberg som nykterhetsagitator: en tendensiös studie. Malmö, 1922. Privatbundet klotband. 80 s.   90 kr
 

8178. Werkmäster, Johan: Pär Rådström. Ett författarliv.. Wahlström & Widstrand, 1990. Förlagsband med skyddsomslag. 394 s. + planschsidor med svartvita foton. Skyddsomslaget avklippt en centimeter.   80 kr
 

6650. Wieselgren, Per: Georg Stiernhielm. Natur och kultur, 1948. Häftad. 100 s. (Svenska författare) Ryggsläpp.   50 kr
 

3729. Wrangel, E.: Den blåögda: Ur Hilda Wijks litterära minnen. Wahlström & Widstrand, 1908. Vackert privatbundet halvklotband. 188 s. Sparsamt illustrerad.   90 kr
 

5758. Wästberg, Per: Tal i Röda rummet. Höjering, 1982. Häftad. 85 s. Illustrerad med teckningar av Hasse Erikson. (Höjerings bokförlags skriftserie Stockholmiana; 20). Här hyllas mottagarna av Bernspriset.   60 kr
 

3558. Yrlid, Rolf: Svenska diktarhem: en kulturhistorisk bilderbok med 32 svenska författarmiljöer från 1600-talet fram till våra dagar från Svedberg och Linné till Piraten och Ah. Foton av Ola Terje och text av Rolf Yrlid. Bonnier, 1965. Dekorerat pappband. 205 s. Illustrerad. (Bokklubben Svalan).   70 kr
 

7457. Österling, Karin: Älskade Verner! En romantisk biografi om Heidenstam.. Bonniers, 1989. Förlagsband med skyddsomslag. 277 s. Illustrerad.  70 kr
 

Tillbaka till första sidan

Tillbaka till denna listas topp