![]() Mat och dryck Mat och dryck Mat och dryck 8018. Sandquist-Bolin Britt: Den nya fisken. Askild & Kärnekull, 1979. Dekorerat pappband. 304 s. Illustrerad i färg. 70 kr 82. Adlercreutz, Maud: Den moderna värdinnan. Stockholm: Forum, 1955. Häftad. 87 s. Exlibris. 40 kr 8014. Andersson Carl A.: Vinets doft. På strövtåg i vinets värld. Carlssons, 1990. Dekorerat pappband. 120 s. Illustrerad. Oläst skick. 80 kr 217. Andersson, Carl A: Vinets lov: vinprovaren berättar. Malmö: Carlsson&Jönsson bokförlag, 1984. Pappband. 142 s. Illustrerad med teckningar av Bertil Kumlien. 40 kr 7964. Apicius: The Roman cookery book: a critical translation of the Art of cooking by Apicius.. By Barbara Flower and Elisabeth Rosenbaum. London: George G. Harrap & Co. Ltd., 1958. Förlagsband med skyddsomslag. 240 s. Med teckningar av Katerina Wilczynski. Namnteckning. 130 kr 221. Asklund, Torsten: Gott handlag i köket. Stockholm: Bonnier, 1954. 3:e omarbetade upplagan. Häftad. 110s. 40 kr 5193. Baka, koka, stek elektriskt: kokbok. Utgiven av Aktiebolaget Elektrohelios, Stockholm ; recepten sammanställda av hushållslärare Eva Göthberg. Aktiebolaget Elektrohelios, 1962. Andra upplagan. Häftad. 84 s. Illustrerad. 60 kr 8485. Bergenström, Anna och Fanny Bergenström: Vinterns goda ting: maten, julen, blommorna. Foto Nisse Peterson. Bonnier Alba, 1997. Laminerat pappband. 199 s. Mycket rikt illustrerad med färgfoton. 200 kr 6403. Bergquist, Elin: Hemmets kokbok: praktisk ekonomisk hjälpreda för sparsamma hem. Utarbetad av Elin Bergquist och Jenny Bergquist. Weijmers Bokförlag, 1911. Dekorerat klotband. 364 s. Illustrerad. Ryggen blekt. 200 kr 5194. Bergström, Greta och Mary E. Thorburn: Sparmat. Kooperativa förbundet, 1943. Sjätte upplagan. Häftad. 80 s. Genomgående fuktrand upptill. 40 kr 5196. Billing, Stina: Vardagsmat med helgdagssmak: en receptsamling av skolkökslärarinnan Stina Billing. Bokförlaget Margenta, 1939. Klotband. 318 s. 140 kr 7220. Bjuda på kalas. 50 bjudningar utan hemhjälp. Åhlén & Åkerlunds förlag, 1949. Helklotband utan skyddsomslag. 126 s. Illustrerad i svartvitt. (Husmoderns bibliotek) 50 kr 5443. Björksten Ingmar: Middagar. Trevi, 1988. 270 s. Förlagsband med skyddsomslag. 100 kr 5200. Bornstedt, Marianne von: Välkommen hem till oss: värdinneråd för små och stora bjudningar. Teckningar: Rosa Horowitz. Ica-förlaget, 1967. Dekorerat pappband. 111 s. +4 planschblad. 60 kr 8586. Brinck, Lotta: Det vegetariska köket. Den goda gröna maten från hela världen. Prisma, 2002. Dekorerat förlagsband. 224 s. Rikt illustrerad med foton av Nisse Peterson. Skick som oläst. 120 kr 1236. Brown, Sarah: Vegetarisk mat. Värnamo: Alba, 1986. Dekorerat pappband. 238 s. Illustrerad. Överstruken namnteckning. 50 kr 8587. Caldicott, Chris & Carolyn: World Food Café. Vegetarisk mat från hela världen. Max Ström Bokförlag, 2002. Förlagsband med skyddsomslag. 192 s. Rikt illustrerad i färg. Litet veck på skyddsomslaget, annars gott skick. 140 kr 772. Chi Yun’s kokbok. Stockholm: Forum, 1959. Häftad. 95 s. Liten 8:o. 40 kr 1237. Clinell, Lillie: Drycker i tiden: Juicer, nektar och andra drycker. Helsingborg: LT, 1980. Dekorerat förlagsband. 109 s. Illustrerad. 40 kr 6718. Conradson, Birgitta: Karameller. Om kulturhistorisk godis från skådebröd till sega råttor. Nordiska museet, 1975. Första upplagan. Häftad. 43 s. Illustrerad. Prislapp på omslagets baksida. 70 kr 5202. Conran, Terence and Maria Kroll: The vegetable book. How to grow and cook your own vegetables. Treasure Press, 1984. Andra upplagan. Dekorerat pappband. 96 s. Illustrated with paintings by Faith Shannon. Kvarto. Tillskrift. 80 kr 8588. Desser, Klara: Klaras GI-mat. 100 recept med lågt glykemiskt index. Prisma. 2004. Kartonage. 160 s. Rikt illustrerad i färg med foton av Hans Desser. Gott skick. 80 kr 8589. Dyberg, Jan: Skånska sillerier. En odyssé i sillens förlovade land. Albert Bonniers förlag, 1998. Förlagsband med skyddsomslag. 112 s. Illustrerad. 80 kr 1238. Ellwood, Caroline: Kinesisk mat. Hongkong: Informationsförlaget, 1984. Dekorerat pappband. 92 s. Illustrerad. (Lätt och läckert) 40 kr 6539. Fransén, Karin: Dukning och servering. Stockholm: LTK, 1957. Häftad. 59 s. Illustrerad. Namnteckning. 40 kr 5445. Friberg Elvira och Hildegard: Vårt Hems Stora Kokbok. Del II. Åhlens och Åkerlunds förlag, 1933. Dekorerat klotband. 190 sidor. Illustrerad. Några mindre fläckar på bakre pärm. 80 kr 5204. Friberg, Elvira och Hildegard: Bakning: jäsbröd, mjuka kakor, småbröd, tårtor och bakelser m.m. Bonniers, 1939. Dekorerat pappband. 132 s. Illustrerad. Namnteckning. 70 kr 219. Fridén-Abelson, Ingrid: Grillboken. Stockholm: Norstedt,1966. 4:e upplagan. Pappband. 100 s. Illustrerad. Mycket gott skick. 60 kr 7180. Friis, Margit: Bord duka dig!: Margit Friis’ kokbok. Allhem, 1948. Halvklotband utan skyddsomslag, trasigt skyddsomslag medföljer. Kvarto. 320 s. Illustrerad i färg och svart-vitt. 120 kr 7222. Gastronomisk kalender 1975. Årgång 15. Utgiven av Gastronomiska akademien. Norstedts, 1974. Klotryggband utan skyddsomslag. 132 s. Illustrerad. Innehåller bl.a. Människor och mat hos Tjechov av Nils Åke Nilsson, En och enbär av Thomas Göransson, Järnspisens äldsta historia av Teje Colling, Några historiska ”silleblixtar” av Tore Wretman. 70 kr 7223. Gastronomisk kalender 1982/83. Årgång 22/23. Utgiven av Gastronomiska akademien. LT, 1982. Förlagsband med skyddsomslag. 134 s. Illustrerad. Innehåller bl.a. Régis Cadier av Mats Rehnberg, Svenska matgestalter av David H. Ingvar, Grekisk mat av Ernst Nathorst-Böös, Att skriva restaurangkritik av Bengt Frithiofsson. 80 kr 7224. Gastronomisk kalender 1990. Utgiven av Gastronomiska akademien. LT, 1989. Förlagsband med skyddsomslag. 153 s. Illustrerad. Innehåller bl.a. Franska revolutionen - det franska kökets defintiva genombrott av Herman Lindqvist, Några glimtar ur gurkinläggningarnas historia i Sverige av Göran Eriksson. 80 kr 8526. Goodman, Naomi, Marcus, Robert och Woolhandler, Susan: Bibeln bjuder till bords. Recept och menyer från biblisk tid. Cordia, 1996. Förlagets pappband med skyddsomslag. 95 s. Illustrerad med färgfoton. 120 kr 5205. Gott bröd och nya kakor: praktisk handbok i bakning med närmare 400 speciellt utprovade, läckra recept utgivna av Husmodern genom Vivi [Laurent-] Täckholm. Åhlén & Åkerlund, 1946. Pappklotband med skyddsomslag. 212 + xvi s. Illustrerad. (Husmoderns bibliotek) 80 kr 7221. Grönsaksgott. 180 goda, lättlagade recept på alla slag av grönsaksrätter. Ica-förlaget, 1945. Klammerhäftad. 56 s. Illustrerad med svartvita foton. 40 kr 3268. Holm, Thora: Svenska helger: högtider och bemärkelsedagar i svenska hem. Thora Holms förlag, 1931. Grönt klotband. 203 s. Illustrerad. Gott skick. 140 kr 5207. Holm, Thora: Hembakning: jäsbröd, munkar, småbröd, tårtor, bakelser m.m. med 38 illustr. Åhlén & Åkerlund, 1925. Tredje upplagan. Klotband med monterad omslagsbild. 79 s. Illustrerad. (Husmoderns handböcker) Namnteckning. 80 kr 7226. Husmoderns sätt-bok. Del 1. Utgiven av Husmodern. Åhlen och Åkerlunds förlag, 1937. Gulddekorerat helklotband. 208 s. Illustrerad med 4 planscher i färg. (Husmoderns bibliotek) Receptsamling. 50 kr 8591. Hvitfeldt, Lillemor: Kloka kokboken. Natur och kultur, 1999. Dekorerat förlagsband. 142 s. Rikt illustrerad i färg. 90 kr 5208. Högstedt, Ida: Konserveringsbok: 190 recept för syltning, saft- och kompottberedning, inkokning, torkning m.m. av bär, frukt och grönsaker ävensom konservering av animaliska f. Bonniers, 1939. pappklotband. 184 s. (Husmoderns handböcker) 70 kr 7228. Ingelström, Einar: Svampar till husbehov. En lättfattlig orientering om matnyttigt och giftigt i svamparnas värld. Ica-förlaget, 1951. Dekorerat klotryggband. 121 s. Litet format. Rikt illustrerad med teckningar i färg. 70 kr 5448. Kalastårtan. Helg fest hemma. Tingen omkring oss. Helgpynt och festpyntning. Recept på kalastårtor. Redaktion Willy Maria Lundberg och Elisa Steenberg. Folket i Bild, 1956. 107 s. + 4 planschblad i färg. Förlagets dekorerade pappband. Ryggen lätt skadad upp- och nedtill. (FIB:s hemböcker 7) 50 kr 5210. Kokbok från Göteborgs skolkök [Av Alma Peterson, Erika Cavallin, Ellen Wadell.] Göteborg, 1916. Tredje upplagan. Pappklotband. 272 s. Något svag rygg. 100 kr 4314. Launay, André: Kaviar - och sedan: sanningen om lyxmat. Beckmans, 1968. Dekorerat pappband. 207 s. Illustrerad. (Sir-serien) Rärmarna svagt utåtbuktande. 90 kr 7231. Lemby, Anna-Maria: Med många goda kryddor. Rabén & Sjögren, 1962. Förlagets pappband med något nött skyddsomslag. 102 s. Illustrerad i färg och svartvitt. 60 kr 5211. Lindgren, Vera: Gröna kokboken. Under medverkan av Greta Håkanson, Therese Stamer, Lennart Warodell. Stockholm, 1946. Andra upplagan. Häftad. 95 s. 60 kr 7159. Modern bakning. Handbok i bakpulverbak Marabou, 1941. Tredje upplagan. Ryggklotband. 87 s. + 4 planschblad. Illustrerad. Svag rygg och fläckar på pärmarnas insidor. 40 kr 5450. Möller, Christina: Vilt och fiskkokboken. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, 1975. Dekorerat pappband. 111 s. + 16 planschsidor. Illustrerad. 90 kr 85. Nathorst-Böös, Ernst, Stig Witton: Om ost. Stockholm: Norstedt, 1959. Förlagsband utan skyddsomslag. 159s. Vinjetter av Yngve Kernell. Anteckningar på insidan av bakpärmen. 70 kr 6783. Nilsson, Ernst: Kung Haralds blodkorv: en studie om timjan och mejram. Illustrerad av Åke Eriksson. Fabel, 1965. Dekorerat pappband. 89 s. Illustrerad. Litet format. (Fabels lilla handbibliotek). 40 kr 5213. Nilsson, Gunda: Margaretas kokbok: 400 recept på god och billig mat inklusive bakverk. Förvandlingstabell m.m. Råd angående inköp och tillagning av våra inköp och tillagning av våra viktigaste födoämnen. Smörgåsberedning. Matsedelsförslag för vardag och fest i hemmet. Göteborg: AB Bokförmedlingen, 1947. Häftad. 191 s. 80 kr 7232. Nilsson, Nils Åke: Biffstek, ostron och Eugene O’Neill. Kåserier om mat och människor. Forum, 1985. Förlagsband med skyddsomslag. 158 s. 70 kr 357. Nytt och gott av grönsaker. Redigerad av Elsa Sjöman. Göteborg: ICA-förlaget, 1954. Pappband. 95 s. Illustrerad, bl.a. med tidstypiska färgplanscher. 50 kr 5214. Olsson, Anna: Praktisk kokbok för enkla och finare hushåll. J. A. Lindblads förlag, 1922. Sjätte tillökade upplagan. Klotband. 278 s. Fyra mindre fläckar på omslagets baksida. 100 kr 774. Patten, Marguerite: Stekboken. Madrid: Wahlström&Widstrand, 1985. 2:a upplagan. Pappband. 168 s. Illustrerad. 160 kr 7233. Rasmusson, Birgitta: Smaklig måltid. Enkelt Inspirerande Gott. Ica förlaget, 2004. Laminerat förlagsband med omslagsbild. 64 s. Rikt illustrerad med färgfoton. 50 kr 7129. Reynolds,Mary: Italiensk mat. Informationsförlaget, 1984. Dekorerat pappband. 92 s. Rikt illustrerad i färg. 70 kr 5451. Rosalies recept. 20 recept från det berömda Lyonköket. Redigerade av Margit Engnes och Karl Erik Lorentz. Bonniers, 1965. Förlagets pappband med skyddsomslag. 133 s. Illustrerad. (Gastronomiska akademiens bibliotek.) Skyddsomslaget något gulnat. 90 kr 5215. Rumford nya bakbok. Stockholm: Rumford AB, 1934. Sjunde upplagan. Häftad. 64 s. Illustrerad. Utkom 1–7:e upplagan 1932–1934. 40 kr 3389. Scandinavian World Cooking. By SAS and the best chefs in Scandinavia. SAS, 1997. Förlagsband med skyddsomslag. 168 s. Illustrerad. Text in English. 100 kr 218. Sellert, Åke: Lätt att laga, gott att äta. Tjeckoslovakien: LäsaBra, 1981. Klotband med skyddsomslag. 292 s. Stor 8:o. Illustrerad. Recept från hela världen. 120 kr 7130. Sju sorters kakor. 325 recept på vetebröd, mjuka kakor, småkakor, tårtor och bakelser. Ica bokförlag 1985. Sextionde upplagan. Dekorerat pappband. 188 s. Rikt illustrerad i färg. 70 kr 5453. Sju sorters kakor. 325 recept på vetebröd, mjuka kakor, småkakor, tårtor och bakelser. Ica bokförlag 1975. Femtionionde upplagan. Dekorerat pappband. 185 s. Rikt illustrerad. 60 kr 6405. Sjögren, Bengt: Brännvinskryddor i skog & mark. Teckningar av Kristian Holmqvist. Norstedts, 1975. Häftad. 196 s. Illustrerad. 60 kr 7131. Sjöstrand, John: Den lille snapsblandaren. Brännvinsrecept, samlade och utgivna av Jochum. Wahlström & Widstrand, 1936. Häftad. 39 s. Ryggsläpp. 40 kr 7236. Stora boken om sallader. Ica förlaget, 1983. Laminerat förlagsband med omslagsbild. 199 s. Rikt illustrerad med färgfoton. Recepten från Ica provkök. 70 kr 5454. Ståhlbrandt, Marianne: à la Marianne. En samling recept, menuer och goda råd om god mat. Forum, 1963, Dekorerat pappband. 118 s. Liten skada överst på ryggen. Sista blanka sidan med handskrivna recept. 70 kr 3390. Söderström, Malin: Kycklingköket: 100 recept tillagade och fotograferade på Restauranghögskolan i Grythyttan. Prisma, 2000. Förlagsband med skyddsomslag. 159 s. Illustrerad. 120 kr 5217. Tornérhielm, Vera: Det är serverat: den nya kaloriboken: 200 recept. Under medverkan av Margit Engnes. Lindqvist, 1951. Dekorerat pappband. 127 s. Illustrerad. (Husmoderns bibliotek; 2) Med bilaga ”Födoämnestabeller”. 60 kr 5218. Wenström, Kerstin: Husmoderns kokbok. . Wahlströms förlag, 1922. Andra och tredje upplagan samma år. Klotband. 399 s. Illustrerad. Omslaget nött. 100 kr 5455. Wenström, Kerstin: Husmoderns kokbok. B. Wahlströms förlag, 1923. Femte upplagan. Klotband. 399 s. Illustrerad. Omslaget nött. 80 kr 3896. White, Ingeborg: Bordet är dukat: från Danmark, Finland, Norge, Sverige. ICA-förlaget, 1956. Dekorerat pappband. 97 s. 1950-talets namnkunniga inredare och designers dukar upp. Illustrerad med vackra färgfoton av dukningarna. Namnteckning. 120 kr 5456. Zeltner Renate: Vitlök. Forum, 1994. Dekorerat pappband. 78 s. Rikt illustrerad med färgfoton. (De bästa recepten). Namnteckning. 50 kr 5220. Österlandets gåva till västerlandet: Anvisningar för té-tillagning. Göteborg, 1935. Häftad. 29 s. Illustrerad. 40 kr |