Musik, teater och film

• Film • Musik • Teater

Tillbaka till första sidan

Film

7969. Elisabeth Liljedahl: Stumfilmen i Sverige – kritik och debatt. Hur samtiden värderade den nya konstarten. Proprius 1975. Häftad. 330 s. Sparsamt illustrerad. Akademisk avhandling. Dedikation till Erik Wellander från ”tillgivna förf.”.  100 kr
 

5472. Filmen 100 år. Några glimtar ur de rörliga bildernas historia. Daedelus – Tekniska Museets Årsbok 1996. Redaktör Jan-Erik Pettersson.Tekniska Museet, 1996. Dekorerat pappband. 222 s. + 20 annonssidor. Bidrag från landets främsta filmhistoriker och filmkännare. Illustrerad med svartvita foton.   80 kr
 

8059. Fisher, Jude: Sagan om ringen: en bildberättelse om filmen. Den stora filmboken om folk och platser i Midgård. Norstedts, 2001 Förlagets pappband med skyddsomslag. Stort format. 65 +7 s. Mycket rikt illustrerad i färg.   120 kr
 

2779. Idestam-Almquist, Bengt: Den svenska filmens drama: Sjöström och Stiller. Av Robin Hood; förord av Victor Sjöström. Åhlen & söner, 1939. Häftad. 309 s., 20 planschblad. Illustrerad. S. 291-298: Sjöströms och Stillers filmer. Medföljer pamflett: Svensk film är icke kulturfara. Något svag rygg. Delvis ouppskuren.   250 kr
 

328. Leiser, Erwin: Om dokumentärfilm. Stockholm: Norstedt/Svenska filminstitutet, 1967. Originalutgåva i Pan-serien. Häftad. 122 s. Oläst skick. Namnt.   60 kr
 

3913. Mankell, Henning: Nattens dagar. Startsladd: Stefan Jarl. Göteborg: Filmkonst, 1999. Häftad. 109 s.   40 kr
 

4460. Marcussen, Elsa Brita: Film. Ehlins, 1950. Dekorerat pappband. 234 s. + 8 planschblad. (Folkbildningsserien)  40 kr
Mer information

724. Motbilder: svensk socialistisk filmkritik i urval av Gunder Andersson, Eva Bjärlund och Ingmari Eriksson. Kristianstad: Tiden, 1978. Pocket. 337 s. (Tidens samhällsstudier)   50 kr
 

725. Skogsberg, Bertil: På filmens vingar: flygfilmens historia i ord och bild. Ungern: Bra Böcker, 1981. Klotband med skyddsomslag. 224 s. Illustrerad.   90 kr
Mer information

4553. Waldekranz, Rune:  Så föddes filmen: ett massmediums uppkomst och genombrott. PAN/Norstedt, 1976. Pocket. 501 s. + planschsidor. Namnteckning.   60 kr
 

7023. Wennerholm, Eric: Pappa Sandrew. Rabén & Sjögren, 1964. Andra upplagan. Helklotband med främre omslag medbundet. Fotoillustrationer. 216 s. Exlibris. Dedikation från ”tillgivne författaren”.   90 kr
 

Musik

7761. Sjömansvisor i urval av svenskt visarkiv. Urval och redigering av Monica Lantz och med en inledning av Bengt R. Jonsson. LT, 1980. Häftad. Illustrerad, noter. 143 s.  90 kr
 

6726. Bahro, Rudolf: Tidens stora fuga: exemplet Beethoven och sju dikter. Översättning av Horace Engdahl. Bokomotiv, 1980. Häftad. 100 s.   70 kr
 

180. Bellman, Carl Michael: Fredmans epistlar. Stockholm: Bonnier, 1953. Dekorerat förlagsband utan skyddsomslag, bägge omslagen medbundna. 309 s. Kvarto. Illustrerad av Yngve Kernell.   200 kr
Mer information

181. Bellman, Carl Michael: Fredmans epistlar. Musik arrangerad av Lillebror Söderlundh. Stockholm: Bonnier, 1953. Dekorerat förlagsband utan skyddsomslag, bägge omslagen medbundna. 241 s. Kvarto.  200 kr
Mer information

3915. Bellman, Carl Michael: Fredmans sånger och Fiskarstugan. Arrangerade för piano med ackordanalyser av Knut Brodin. Westin & Co, 1960. Spiralhäftad. 160 s. Illustrerad.   100 kr
 

5475. Bellman, Carl Michael: Fredmans sånger: ord och musik. Bonniers, 1927. Halvfranskt band. 252 s. Tillskrift, exlibris.   60 kr
 

5474. Bellman, Carl Michael: Fredmans epistlar: ord och musik. Bonniers, 1927. Halvfranskt band. 260 s. Tillskrift, exlibris.   60 kr
 

6875. Davis, Marilyn K.: Illustrerat musiklexikon. Spektra, 1976. Dekorerat pappband. 88 s. Illustrerad.  60 kr
 

6240. Ekman, Karl: Sibelius och hans verk. Holger Schildts förlag, 1956. Förlagsband med skyddsomslag. 396 s. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. Namnteckning.  60 kr
 

5478. En bok till Hilding Rosenberg 21/6 1977. Redaktionskommitté: Bo Wallner m.fl. Kungliga Musikaliska akadademien, 1977. Häftad. 200 s. Illustrerad, musiknoter (Kungl. Musikaliska akademiens skriftserie; 19). Sidorna 164–200: Verkförteckning av Peter Lyne.   120 kr
 

8060. Eriksson, Ola: Musiklära, gehörsträning, visharmonisering. AWE/Geber, 1987. Andra upplagan. Dekorerat pappband. 240 s. Illustrerad med notexempel av Leif Jonsson.   80 kr
 

7462. Franzén, Nils-Olof: Mozart och hans tid. Natur och Kultur, 1991. Andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. 260 s. Illustrerad. Första utgåva 1978.  70 kr
 

502. Friedenthal, Richard: Georg Friedrich Händel. Borås: CETE bokförlag, 1981. Dekorerat pappband. 197 s. Illustrerad.   90 kr
Mer information

7759. Hahn, Gunnar: Visor från hela världen – i urval och arrangemang. Bokförlaget Prisma, 1981. Nu upplaga i Prisma-serien. Häftad. 139 s. Noter för piano och ackordanalyser för gitarr. Text på originalspråket. 66 folkvisor från 10 länder.   100 kr
 

6472. Hambraeus, Bengt: Om notskrifter : paleografi, tradition, förnyelse. Nordiska musikförlaget., 1970. Dekorerat klotband med skyddsomslag. 134 s. + 48 sidor notexempel. (Publikationer utgivna av Kungl. Musikaliska akademien med Musikhögskolan)” cm reva i skyddsomslaget.   150 kr
 

4626. Hammarlund, Anders: Kulturbrytningar: musik & politik i Centraleuropa. Carlsson Bokförlag, 1999. Dekorerat pappband. 286 s. Illustrerad. Nyskick.   80 kr
 

5549. Hermodsson, Elisabet: Disa Nilsons visor: visor om sommaren, samhället, mannen och universum: i ord, ton och bild. Rabén & Sjögren, 1974. Häftad med skyddsomslag. 132 s. Illustrerad av författaren, notskrift.   70 kr
 

5929. Jacobsson, Stig: Musiken i Sverige: skivlyssnarens handbok i svensk musik från äldsta tid till 1970-talet. Med utförlig skivförteckning. ICA-förlaget, 1975. Dekorerat pappband. 285 s. Illustrerad.  80 kr
 

5481. Kraus, Joseph Martin: Synfonie c-moll C Minor (1783) [Musiktryck]. Herausgegeben von/edited by Richard Engländer. Svenska samfundet för musikforskning/Almqvist & Wiksell 19650. Häftad. Kvarto. 64 s. Förord på tyska och engelska. (Monumenta musicae Svecicae; 2) Recensionsstämpel.   100 kr
 

5482. Liliedahl, Karleric: Ernst Rolf.. Kungliga biblioteket, 1970. Häftad, A4-format. 71 stencilerade blad. (Nationalfonotekets diskografier; 501).   100 kr
 

3483. Ling, Jan: Svensk folkmusik: bondens musik i helg och söcken. Prisma, 1970. 2:a upplagan. Pocket. 149 s Illustrerad. Oläst skick.   50 kr
 

5553. Marschkängan och andra slagnummer ur de militära radiokabareterna. Utvalda och redigerade av Fänrik Finn Svenonius. Illustratör: Åke Brovik . Göteborg: Bokförmedlingen, 1941. Andra upplagan. Häftad. 114 s.   80 kr
 

7463. McLeish, Kenneth: Lyssnarens guide till klassisk musik: de stora kompositörerna och deras verk. Av Kenneth och Valerie McLeish; översättning: Stig Jacobsson; granskning och bearbetning: Lars Sjöberg. ICA Bokförlag, 1990. Dekorerat pappband. Stor 8:o. 302 s.  120 kr
 

5483. Murgia, Adelaide: Chopin. Hans liv och verk. Allhem, 1968. Dekorerat laminatband. Kvarto. 75 s. Mycket rikt illustrerad, mestadels i färg. (Gestalter och öden ur världshistorien).   80 kr
 

499. Neumann, Werner: J. S. Bach. Salzburg: Generalstabens litografiska anstalts förlag, 1972. Pappband. 114 s. Liten 8:o. Illustrerad.   50 kr
 

5484. Norlind, Tobias och Emil Trobäck: Kungl. Hovkapellets Historia 1526–1926. Wahlström &Widstrand, 1926. Häftad. Kvarto. 298 s. Omslaget nött, inlagan fin, delvis ouppskuren.   200 kr
 

2861. Operan 200 år: jubelboken. Redaktör Klas Ralf. Prisma, 1979. Andra tryckningen. Dekorerat förlagsband. 252 s. Illustrerad.   80 kr
 

498. Pablé, Elisabeth: Schubert. Salzburg: Generalstabens litografiska anstalts förlag, 1968. Pappband. 116 s. Liten 8:o. Illustrerad.   50 kr
 

7760. Psalm och sång. Studier tillägnade Emil Liedgren 1959. Gleerups, 1959. Häftad. 347 s. Kvarto. Innehåller tjugosex bidrag av bl.a. Albert Wifstrand, Algot Werin, Oscar Lövgren, Gunnar Axberger med flera.   100 kr
 

500. Rech, Géza: Mozart. Salzburg: Generalstabens litografiska anstalts förlag, 1968. Pappband. 117 s. Liten 8:o. Illustrerad.   50 kr
 

497. Robbins Landon, H. C.: Haydn. Salzburg: Generalstabens litografiska anstalts förlag, 1968. Pappband. 133 s. Liten 8:o. Illustrerad.   50 kr
 

5554. Rosenberg, Hilding: Toner från min örtagård. Redigerad av Karin Jacobsson. Natur och kultur, 1978. Förlagsband med skyddsomslag. 180 s.+ 8 planschblad.  70 kr
 

5487. Sandberg, Ingrid: Våra populäraste operor och operetter l–lll. Bokförlaget Hermes, 1946–1948. 4:o. Linneband med dekorerade främre pärmar. Rikt illustrerade i svartvitt. 525 + 550 + 547 s.   300 kr
 

5556. Sandblad, Håkan: Popmusik: extas, revolt och industri. Prisma, 1969. Originalpocket. 168 s. Illustrerad. Recensionsstämpel.   70 kr
 

4323. Stora boken om rock. Redigerad av Tony Russell. Informationsförlaget, 1984. Häftad. 160 s. Kvarto. Rikt illustrerad. Veck på omslagets framsida.   120 kr
 

5557. Strindberg, Axel: Chopin: porträtt av en diktare i toner.. Bok och bild, 1966. Förlagsband med skyddsomslag. 123 s.   80 kr
 

5489. Sundkvist, Axel V: Sven Kjellström-Institutet för rikskonserter. Sverige runt med Cremonesare. Umeå: eget förlag, 1978. Häftad. 224 sidor. Illustrerad.  80 kr
 

5559. Så sjöng man i Västergötland: gamla visor. Samlade av Arnold Josefsson; notskrift: Jonne Persson. LTs förlag, 1979. Häftad. 141 s.   90 kr
 

5490. Sånger för socialism. Sammanställda av Pierre Ström. Arbetarkultur, 1981. Dekorerat pappband. 310 s. Illustrerad + musiknoter. Recensionsstämpel.   90 kr
 

4591. Sørensen, Inger: Operalexikonet. Svensk bearbetning Anders Jansson. Forum, 1995. Andra tryckningen. Helklotband med skyddsomslag. 647 s. (Tvåspalt.) Illustrerad.   150 kr
 

5491. Taube, Evert: Hjärtats nyckel heter sång: sextionio visor och en dikt.. I urval av Sven-Bertil Taube. Bonniers, 1973. Förlagsband med skyddsomslag. 364 s. Illustrerad, musiknoter.  80 kr
 

5494. Vår hörsel och musiken. Sex föredrag vid ett seminarium, anordnat av Musikaliska akademiens musikakustiska nämnd.. Kungl. Musikaliska Akademien, 1973. Häftad. 105 s. (Kungl. Musikaliska Akademiens skriftserie; 23.)   70 kr
 

5492. Wallner, Bo: Sinfonia Vocale. Om Wilhelm Stenhammars och Ture Rangströms kantat Sången. En verkmonografi. Kungliga Musikaliska akademien, 1977. Häftad. 57 sidor. (Kungl. Musikaliska akademiens skriftserie; 20)  80 kr
 

Teater

7025. Wåhlberg, Per Arne: Inte bara glitter … Möten med cirkusartister. Carlssons, 2005. Dekorerat pappband. 359 s. Illustrerad. Nyskick.   150 kr
 

5561. Danielsson, Alf: Cirkusliv. Askild & Kärnekull, 1974. Förlagsband med skyddsomslag. 253 s. Illustrerad. Namnteckning.  90 kr
 

727. Diderot, Denis: Skådespelaren och hans roll. Översättning och kommenterande efterskrift av Teddy Brunius. Solna: Prisma, 1963. Pocket. 92 s.   60 kr
Mer information

4462. Eklund, Hans: Från Humlan till Intiman: Stockholms privatteatrar. Av Hans Eklund; med bidrag av Barbro Stribolt och Bengt Wittström. Signum, 1990. Förlagsband med skyddsomslag. 248 s. Illustrerad. Nyskick.   120 kr
 

5881. Engel, Per Gunnar: Sju decennier: svensk teater under 1900-talet. Av P. G. Engel och Leif Janzon. Forum, 1974. Dekorerat pappband. 212 s. Illustrerad. (När-Var-Hur-serien).  60 kr
 

3744. Ericson, Uno Myggan: På nöjets estrader: bondkomiker. Bonniers, 1971. Dekorerat pappband. Illustrerad med svartvita fotografier. 232 s.   90 kr
 

6152. Fraser, Peter: Vi bygger en dockcirkus: handbok för både yngre och äldre om hur man bygger och leker fram en dockteater i cirkusmiljö. Spektra, 1975. Dekorerat pappband. 141 s. Med illustrationer av författaren. (Spektras handboksserie)   70 kr
 

1301. Harrie, Ivar: Molière: komediant i Paris. Kristianstad: Sveriges Radios Förlag, 1969. Häftad. 260 s. Illustrerad. Oläst skick.   50 kr
 

324. Haslum, Bengt: Operett och musical. Uddevalla: Sveriges radios förlag, 1979. Pappband. 286 s. Illustrerad.   110 kr
Mer information

7762. Hedberg, Frans: Svenska Skådespelare. Karakteristiker och porträtter. Med tjugo illustrationer af V. Andrén. C. E. Fritze’s Hofbokhandel, 1884. Vackert dekorerat klotband. Mycket gott skick.   80 kr
 

1670. Hillbom, Rune: Ett sekel med Thalia på Bollhus och Branta berg. Karlskrona, 1974. (Föreningen Gamla Karlskrona årsbok 1974). Häftad. 154 s. Illustrerad.   40 kr
 

7241. Jungmarker, Gunnar: Gycklare. Max Alexander, Brazil Jack och showfamiljen Rhodin. Atlantis, 1979. Dekorerat pappband. 161s. Illustrerad.  80 kr
 

730. Klercker, Edla af: David Garrick och hans motspelare i livet och på scenen. Stockholm: Gebers, 1928. Privatbundet modernare klotband, bägge omslagen medbundna. 371 s. Illustrerad.   110 kr
Mer information

6540. Mailer, Norman: Marilyn: en biografi. Illustrerad med fotografier av 21 av världens ledande fotografer. Översättning av Nils Petter Sundgren. Bonniers, 1973. Förlagsband med skyddsomslag. 292 s. Illustrerad.   150 kr
 

5562. Malmsten, Fritiof: Varité. Fritiof Malmsten berättar minnen från en nära 50-årig verksamhet bland artister, nöjesföretag och samlare. Folkets Parkers centralstyrelses förlag, Stockholm 1945. Vackert halvklotband med bägge omslagen medbundna. 179 s. Illustrerad.   120 kr
 

5496. Molander, Olof: Harriet Bosse: en skiss. Norstedts, 1920. Privatbundet halvklotband. 72 s. Illustrerad.  70 kr
 

7492. Nordberg, Carl-Eric: Garbo. Wahlström & Widstrand, 1959. Häftad. 94 s. + 24 planchsidor med foton i svartvitt. Mindre hörnveck på pärmens framsida.   120 kr
 

5830. Nordén, Arthur: Norrköpings äldre teatrar. Saltängsteatern 1798–1850. Norrköping, 1957. Häftad. 346 s. Illustrerad. (Föreningen Gamla Norrköpings publikationsserie nr 7) Ouppskuren. Det vita omslaget lite solbränt.  90 kr
 

3918. Nordensvan, Georg: Svensk teater och svenska skådespelare från Gustav II till våra dagar. Del 1. 1772-1842. Del 2. 1842-1918. Bonniers, 1917-1918. Dekorerade klotband. 370 + 504 s. Illustrationer i texten samt planschblad. Mycket gott skick. Två volymer tillsammans   450 kr
 

1671. Oreglia, Giacomo: Commedia dell’arte. Stockholm: Bonnier, 1971. Häftad. 150 s. llustrererad. Oläst skick. Namnteckning.   80 kr
 

1134. Rundberg, Alfred: Cirkus. Uddevalla: Zindermans, 1965. Förlagsband med skyddsomslag. 159 s. Illustrerad. Skildrar cirkusliv och artister från antiken fram till våra dagar. Veck på skyddsomslaget.  100 kr
 

5882. Sjögren, Henrik: Teater i Sverige efter andra världskriget. Natur och Kultur, 1982. Häftad. 170 s. Illustrerad.   70 kr
 

6727. Stora teatern 100 år: en krönika i ord och bild om skiftande teateröden under ett sekel. Redaktör Åke Axelsson. Göteborg: Stora teatern, 1959. Häftad. 103 s. Mycket rikt illustrerad.   80 kr
 

734. Wahlund, Per Erik: Avsidesrepliker: teaterkritik 1961-1965. Stockholm: Bonnier, 1966. Häftad. 269 s. Osprättad.   70 kr
Mer information

735. Wahlund, Per Erik: Sortirepliker: teaterkritik i urval 1970-1985. Stockholm: Bonnier Alba, 1986. Kartonnage. 236 s.   80 kr
 

5883. Wieselgren, Oscar: Teaterns historia i grunddrag. Norstedts, 1933. Förlagsband med skyddsomslag. 273 s. (Norstedts lilla bibliotek) Skyddsomslaget lite nött. Namnteckning.   90 kr
 

Tillbaka till första sidan

Tillbaka till denna listas topp