![]() Teknik, naturvetenskap Astronomi Bilar, flyg, tåg Byggnadskonst Fysik och kemi Matematik Teknik, allmänt Astronomi 1012. Nicolson, Iain och Patrick Moore: Solsystemet. Köpenhamn: Fogtdals förlag, 1987. Förlagsband med skyddsomslag. 124 s. Illustrerad. (Fogtdals vetenskapens värld) 50 kr 722. Nordenmark, N.V.E.: Världsrymdens under: populär stjärnkunskap. Stockholm: Fröléen&Comp, 1910. Halvfranskt. 864 s. Illustrerad. Bilagor: karta över Norra stjärnhimmelen af A. Rooth och orienteringskarta för hvar dag på året öfver Norra stjärnhimmeln. Diskret namnteckning. Kartan sliten. 350 kr 6890. Sandow, Stuart A.: Tidernas Bok. En uppslagsbok om tidrymder. Forum. Stockholm. 1978. Förlagets dekorerade pappband. 243 s. Recensionsstämpel på eftersättsbladet. 70 kr 8013. Serviss, Garrett P.: Stjärnhimlen sedd genom en teaterkikare. Populär inledning till studiet av stjärnhimlen med de enklaste optiska instrumenten. Gleerups, 1902. Helklotband. 162 s. Illustrerad med bl.a. stjärnbilder. Ryggen skadad, inlagan fin. 60 kr 8413. Thiel, Rudolf: Och det vart ljus. Hur astronomerna sökt lösa universums gåtor. Bonniers, 1958. Inbunden med skadat skyddsomslag. 363 s. Illustrerad. 80 kr 6445. Zim, Herbert S., & Baker, Robert H.: Astronomi. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1971. Andra upplagan. Dekorerat pappband. 160 s. Illustrerad i färg av James Gordon Irving. Namnteckning. 70 kr Bilar, flyg, tåg 1254. Amazonklubben. Matrikel 1995. (Amazonbladet nr 4 1995.) Utan ort: Svenska Volvo Amazonklubben, 1995. Häftad. 144 s. T.o.m. s. 35 historik och statistik, resten medlemsförteckning. Illustrerad. Anteckningar på titelbladets baksida. 30 kr 8583. Avgas 2000/01. Perssons, 1999. Häftad i A-4 format. 595 s. Illustrerad. Gott skick 150 kr 8582. Avgas. KAM, 1993. Häftad i A-4 format. 214 s. Illustrerad. Gott skick. 150 kr 8584. Bilplåt 1993-94. Katalog över: Karosseridelar. Kompletta delar. Bensintankar. Stötfångare. Kylargrillar. Fjädrar. Lampor. KAM, 1993. Häftad i A-4 format. 399 s. Illustrerad. Fläckig framsida och reva i ryggen, några veck på enstaka blad i inlagan. 150 kr 7150. Bilråd, bilvård. Rabén & Sjögren/Motormännen, 1959. Häftad. 174s. Illustrerad. (M:s bilnyckel) 90 kr 3879. Buremalm, Nils: Lilla maskinkursen: godkänd av Kungl. Lantbruksstyrelsen LTK, 1960. 2:a upplagan. Dekorerat pappband. 208 s. Illustrerad. Föregående upplaga med titeln: Ungdomens maskinlära. 60 kr 8433. Cronstedt, Rudolf: Beskrifning öfver stambanan genom Norrland. Omfattande redogörelse för de förhandlingar som föregått banans byggandearbetenas fortgång - tekniska bestämmelser - terrängförhållanden och anmärkningsvärdare konstarbeten … Stockholm, F. & G. Beijer, 1882. 151 s. + 2-sidig tabell ”Afstånd i mil emellan stationerna å Stambanan genom Norrland”. Mjukt brunt originalklotband med förgylld rygg- och pärmtitel och pärmdekor. Ägarstämplar och Exlibris. Kartorna saknas. 8478. Eriksson, Johan: Stockholmska Mötesplatser - på Spårvagnarnas tid. Trafik-Nostalgiska förlaget, 2001. Dekorerat laminerat pappband. Tvärformat. 136 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Tvärformat. Yvig ägarnotering på insidan av frampärmen. 120 kr 3020. Från de svenska järnvägsmännens organisatoriska samlings- och genombrottsperiod. Av Svenska järnvägsmannaförbundets styrelse utarbetad redogörelse. Stockholm: Svenska järnvägsmannaförbundet, 1924. Häftad. 311 s. Illustrerad. Omslaget med åldersfläckar. Delvis ouppskuren. 150 kr 1744. Green, William och Gerald Pollinger: The Observer’s Book of Aircraft. Great Britain: Frederick Warne & Co Ltd, 1958. Förlagsband med skyddsomslag. 287 s. 12:o. Illustrerad. Describing one-hundred and fifty-two aircraft with 274 illustrations. Snedläst. Skyddsomslaget lite solkigt. 70 kr 3721. Gustafsson, Bertil: Instruktionsbok för körkortssökande. Författaren, 1948. 12:e upplagan. Häftad. 152 s. Illustreard. Namnteckning på omslagets framsida, ägarstämpel på baksidan. 80 kr 3467. Gustafsson, Nils: Förbränningsmotorer: speciellt för bilar. Bonniers, 1939. Halvklotband. 246 s. Illustrerad med planschblad samt ett stort antal tecknade figurer. (Tekniskt folkbibliotek). Tar även upp båtmotorer och flygmotorer. Skavmärken på bokens framsida. 120 kr 3722. Handbok för standard 8. AB Nyköpings Automobilfabrik. 1954. Klammerhäftad. 48 s. + utvikbart smörjschema. Anteckning på omslagets framsida. 70 kr 7151. Holmqvist, C.-E.: Flygning. Bonniers, 1940. Halvklotband. 249 s. Illustrerad med svart-vita foton och teckningar. Tarbl.a. upp trafikflyg, militärflyg. flygmotorer, segelflygning, flygfotografering och konstflygning. (Tekniskt Folkbibliotek; 8) 120 kr 7153. Ikaros. Flygmusei Årsbok 1998. Pappklotband med skyddsomslag. 143 s. Illustrerad. Oläst skick. 70 kr 7152. Ikaros. Flygmusei Årsbok 1999. Pappklotband med skyddsomslag. 131 s. Illustrerad. Oläst skick. 70 kr 8188. Inlandsbanan: en järnväg genom den svenska historien: en framtidsväg genom Sverige. Utarbetad av Katarina Sundberg och Harald Sundlin. Riksantikvarieämbetet, Sveriges järnvägsmuseum och Inlandsbanan, 2008. Häftad. Kvarto. 77 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. 150 kr 1100. Johansson, George och Dag E. Hogsten: När Sverige fick hjul. Borås: Bonnier, 1981. Dekorerat pappband. 95 s. Kvarto. Rikt illustrerad. En bok om bilismens genombrott i Sverige av den händige Mulle Mecks pappa. 110 kr 7154. Langby, Sten: Reaktionsflyg. En ny epok i flygets utveckling. Natur och Kultur, 1947. Klotryggsband. 246 s. Bandet med något nötta pärmkanter. Illustrerad med svartvita foton samt ritningar över motorer, propellrar m.m. Avslutas med en femsidig litteraturförteckning. Namnteckning. Ett par småfläckar på försättsbladet, några understrykningar. 120 kr 3065. Livförsäkringsbolaget Svenska järnvägsmännen ömsesidigt och Svenska järnvägsmännens ömsesidiga brandförsäkringsförening: minnesskrift 1883-1933. Stockholm: R. W. Statlander, 1933. Häftad. 229 s. + 17 planschblad. Illustrerad. Nötta pärmar, fin inlaga. 160 kr 7119. Med ånga och elektricitet. Sveriges Lokomotivmannaförbund 1908–1933. Minnesskrift. Redigerad och utgiven av förbundstyrelsen, 1933. Häftad. 245 s. Illustrerad med svart/vita fotografier samt teckningar, vinjetter och anfanger av Birger Olsson. Slitet omslag. 120 kr 6647. Molander, Örjan: Järnvägsstationen i Karbenning: förslag till varsam ombyggnad. Göteborgs Universitet, Institutionen för kulturvård, 1993. Häftad. 93 s. Illustrerad. Kvartoformat. Med sammanfattning på engelska. 120 kr 2054. Scania Cavalcade 1891 - 1991. Rolling Stock, Cars, Buses, Trucks. Tyskland: Streiffert, 1990. Dekorerat pappband. 144 s. Rikligt illustrerad, helt i färg. 110 kr 6351. Schivelbusch, Wolfgang: Järnvägsresandets historia: om rummets och tidens industrialisering under artonhundratalet. Översättning av Gunnar Sandin. Gidlunds, 1984. Dekorerat pappklotband. 207 s. +8 planschblad. 120 kr 8191. Skånsk järnväg. Redaktör: Åke Werdenfels. Skånes hembygdsförbund, 1990. Dekorerat pappband. 253 s. Illustrerad. (Skånes hembygdsförbund årsbok 1989/90) 150 kr 3021. Small, C. S.: Far wheels: a railroad safari. London: Cleaver-Hume Press Ltd, 1959. Förlagsband med skyddsomslag. 153 s + appendix med lokomotivdata. 140 kr 3066. Statens Järnvägar 1906-1931. I-II. Minnesskrift i anledning av de svenska statsbanornas 75-åriga tillvaro med Kungl. Maj:ts nådiga bemyndigande utgiven. Stockholm 1931. Halvfranska band med övre guldsnitt. 808 + 795 s. 808 + 795 s. Rikt illustrerad, delvis i färg ,s/v fotografier, diagram, faksimil, kartor, skisser, tabeller. 2 volymer 400 kr 8454. Sveriges Järnvägsstationer. Andra distriktet. Under redaktion av E.G. Mihnoss. Bokförlaget Orbis, Malmö 1950. Förlagets blå halvfranska band med SJ:s emblem samt angiven ägare i guldtryck på främre pärm. 661 sidor. Rikt fotoillustrerad. 800 kr 8585. VW GOLF & JETTA 1984-1989. 1,6-1,8 (inkl. 16V) och kat. Haynes/Thorsells, 1990. Dekorerat pappband i A4-format. 264 s. Illustrerad i svartvitt. Gott skick. 100 kr 6040. Vägsignaler och andra säkerhetsanordningar vid korsning i plan mellan järnväg och väg, samt vägfarandes skyldigheter beträffande dem. Kungl. Järnvägsstyrelsen 1930. Klammerhäftad i rött omslag. Visar i teckningar och fotografier vad som bör iakttagas av vägfarande vid passerande av dylika korsningar. + blad med Allmänna regler ”att medföra i varje motorfordon”. Fint exemplar. 100 kr 8434. Åkerman, Helge: Norsholm-Västervik-Hultsfreds järnvägar 1879-1929. Minnesskrift i anledning av N.V.H.J:s 50-åriga tillvaro. Västervik: C.O. Ekblad & Co, 1929. Dekorerat klotband. 267 s. + 5 bilagor. Illustrerad i svartvitt. Fläck på omslagets framsida. 700 kr. 700 kr Byggnadskonst 7954. Hollstrand, Kurt: Tomt och fritidsstuga. ICA-förlaget, 1960. Häftad. 87 s. Illustrerad. 60 kr 538. Bygga om och bygga till: en handbok från Statens institut för byggnadsforskning. Stockholm: Hem i Sverige. Häftad. 175 s. Illustrerad. Veck på omslaget. Med utvikbart schema över hur en ombyggnad genomförs. 40 kr 7449. Bönisch, H.: Byggnadshandboken. AB Seelig & Co 1935. Rött klotband. 592 s. Illustrerad. Snedläst. 60 kr 7867. Hultqvist, Lars Ingemar: Garageboken. Svensk byggtjänst, 1993. Femte, reviderade upplagan. Häftad. 125 s. Illustrerad med foton, ritningar och tabeller. Nyskick. 90 kr 8479. Husbyggnad. Del I och II. Redaktör Otar Hökerberg. Nordiska bokförlaget, 1944-1945. 2:a omarbetade upplagan. Två mycket välbevarade linneband. 684 + 1008 s. Rikt illustrerade. 5-kilospaket. 400 kr 4283. Karlström, Teodor: Handbok i bygge: råd och anvisningar för stuge- och villabyggare m.fl. Eksjö: G.A. Petterssons förlag, 1938. Andra upplagan. Häftad. 108 s. Illustrerad. Några små fläckar på omslaget. 90 kr 6959. Nyström, Birger och Lilliehöök, Bertil: Jordbrukets driftsbyggnader. Moderna driftsanläggningar och driftsmetoder. Stockholm: LTK 1960. Förlagets pappband med omslagsbild. 216 s. Illustrerad med foton och ritningar. Behandlar byggnader för bl.a. torkning och lagring, höberedning, maskiner och redskap, ensilage och ladugårdar för bundna och lösgående nötkreatur, häststallar, svinstallar och hönshus. 150 kr 6920. Ohlsson-Leijon, Karin och Reppen, Laila: Landskapshus. Svensk byggtradition. Hus & Hem, 2001. Dekorerat pappband. 62 s. Illustrerad med färgteckningar och ritningar. 70 kr 7868. Persson, Judit: Undertak. Persson, Judit: Undertak. Teckningar: Simone Cederquist och Anna Kvant. Svensk byggtjänst, 1988. Laminerat pappband. 112 s. Illustrerad. 120 kr 8414. Rosén, Bo och Elsbeth: Det gränslösa hantverket - kulturarv och framtid. Byggforskningsrådet, 1992. Dekorerat pappband. 244 s. Illustrerad i färg och svartvitt. 110 kr 8415. Schütz, Fredrik: Från fornborgar till flygfält. Ur anläggningsarbetenas historia i vårt land. Byggförlaget, 1978. dekoreart pappband med skyddsomslag. 123 s. Rikt illustrerad. Med exempel från kanaler och slussbyggen, järnvägsbyggandet, broar, vägar, hamnar, kraftanläggningar, flygfält m.m. Rikt illustrerad. Liten reva i skyddsomslaget. 70 kr 8480. Sveriges Byggmästare. Huvudredaktör Björn Ekbom. Skånetryckeriet, Malmö 1950. Dekorerat skinnband med övre guldsnitt. 842 s. Kvartoformat. Detta verk är tryckt i en numrerad upplaga av 1800 exemplar varav detta är nr 1568 och tryckt för Sture Fahlstedt. Innehåll;Del I. Praktisk byggnadskonst, illustrerad med fotografier och ritningar. Del II. Sveriges byggmästare, illustrerad med porträtt. 5-kilospaket. 300 kr Fysik och kemi 1311. Davis, Kenneth S. och John Arthur Day: Vatten - vetenskapens spegel. Solna: Prisma, 1962. Pocket. 164 s. Illustrerad. Namnstämpel. 25 kr 2031. Friesen, Sten von: Om mått och män. Spanien: Bra bok, 1987. Förlagsband med skyddsomslag. 216 s. Illustrerad, (huvudsakligen i färg), tabeller. Nyskick. 100 kr 1313. Hartmann, Britt: Laser - det nya ljuset. Stockholm: Aldus, 1965. Pocket. 130 s. Illustrerad. 25 kr 2032. Heath Chemistry. Canadian edition. Canada: D.C. Heath, 1987. Pappband. 742 s. Stor 8:o. Illustrerad. Namnetikett. 90 kr 1317. Isaacs, Alan och Valerie Pitt.: Fysik. Italien: Forum, 1973. Pocket. 160 s. Illustrerad. (Forums färgpocket) 30 kr 1319. MacDonald, D.K.C.: Vid absoluta nollpunkten. Solna: Prisma, 1963. Pocket. 89 s. Illustrerad. Namnstämpel. 25 kr 7155. Polyesterhandbok. AB Syntes, 1969. Tredje upplagan. Pappklotband. 127 s. Illustrerad med svartvita foton, tabeller och diagram. 70 kr Matematik 1245. Berg, Fridtjuv och Hjalmar Berg: Lärobok i geometri för folkskolan. Stockholm: Norstedt, 1899. 2:a upplagan. Pappband. 83 s. Illustrerad. Bandet slitet, hälften av sidorna har vikta hörn. Diskret namnteckning. 40 kr 3471. Freudenthal, Hans: I matematikens värld. Fackgranskning av Ingemar Widegren. Aldus/Bonniers, 1967. Häftad. 254 s. Illustrerad. (Aldusuniversitetet). 50 kr 1248. Moscovich, Ivan: Lek med slumpen. Hong Kong: Bonnier, 1987. Dekorerat pappband. Stor 8:o. 63 s. Illustrerad. 40 kr 1250. Wallenborg, Gösta: Räkning A. Kurs för inträdessökande till 1(4) och motsvarande klasser. Lund: Hermods, 1939. Klotband utan skyddsomslag. Saknar genomgående paginering, ca 120 s. Ett par fläckar på framsidan. 30 kr Teknik, allmänt 3553. Aversten, Joel: Svetsning. Svenska bokförlaget / Bonniers, 1957. Andra upplagan. Dekorerat pappklotband. 122 s. Illustrerad. (Läroböcker i verkstadsteknik) Liten fläck på framsidan. 70 kr 7176. Bohlin, Helge: Elektricitetslära och elektroteknik för tekniska läroverk. Stockholm: Svenska bokförlaget/Norstedts, 1950. Femte upplagan. Ryggklotband. 582 s. Illustrerad. Namnteckning. 120 kr 4979. Brandt, Edwin Silket som natur och konstprodukt. Hugo Gebers förlag, 1928. Häftad. 196 s. Illustrerad. (Teori och teknik) Liten ryggskada nertill. 100 kr 7728. Brennert, Sven: Materiallära: metaller, polymerer, trä. Maskin-AB Karlebo, 1964 Sjätte upplagan. Bått klotband med pärmtext i guld. 301 s. Illustrerad. Mycket gott skick. 120 kr 3080. Engström, Einar: Engelsk-svensk teknisk ordbok. Svensk Trävaru-Tidning, 1971. 12:e upplagan. Helklotband. 858 s. 200 kr 961. Geitel, Max: Världsindustrien: teknikens segertåg i ord och bild. Med bidrag av de förnämsta auktoriteter på olika tekniska områden. Del I och II. Stockholm: Nordiska bokförlaget, 1917. Klotband utan skyddsomslag. 1320 s. + bilaga med Tekniskt porträttgalleri år 1300-1900. Rikt illustrerad med svartvita foton och teckningar. Utvikbara färgplanscher över telefonen och dess apparater, över trådlös telegrafi och dess apparater, automobil och dess detaljer, lokomotiv samt dynamomaskiner. Blekta ryggar. 500 kr 2464. Kampen mot elden. Huvudredaktör: Sven Sönnerberg. Del 1: Brandförsvaret genom tiderna: det moderna brandförsvarets organisation, män och maskiner: medel och metoder för eldens bekämpande. Del 2: Eldens natur: antändningskrafterna hos brännbara, fasta, flytande och gasformiga ämnen: brandförsvarets sociala och ekonomiska betydelse. Bernces, 1951-1952. Halvklotband. Kvarto. 464 + 532 s. Illustrerade. 2 volymer tillsammans 400 kr 4054. Mekanisk teknologi för tekniska läroverk. Av Lennart Elfman, Gunnar Lindqvist, Birger Carlson & Oscar Stage. Med företal av N. Fredriksson. Svenska bokförlaget, 1946 3:e upplagan. Pappband. 447 s. Namnstämpel. 150 kr 3881. Nilsson, Lennart: Järnfloden. En bok om hur man gör järn. Text och layout: Lennart Nilsson, bild: Bo Trenter. Lindblads, 1968. Dekorerat pappband. 39 s. Genomillustrerad. Berättar för barn hur järn kommer till. Dedikation från ”tillgivne Lennart”. 100 kr 4055. Sundblad, Gunnar: Plastteknik (konsthartsteknik). Teknisk Informations förlag, 1948. Häftad. 96 s. Illustrerad. (TI:s handböcker; 1) Nött rygg. 40 kr 575. Söderberg, Sten: Den snillrika människan: teknik under miljoner år. Lund: Rabén&Sjögren, 1979. Klotband med skyddsomslag. 478 s. Illustrerad. 120 kr 372. Talbot, Frederick A.: Uppfinningar och upptäckter. Stockholm: Bonnier, 1920. Häftad. 382 s. Sparsamt illustrerad. 70 kr 4414. Tekniken idag. 1958. Redaktion Stig Sandelin och Lasse Schultz. Teknikens värld, 1957. Dekorerat pappband. 166 s. Illustrerad. 70 kr 6398. Uppfinningarna III. Av ”Uppfinningarnas” redaktion under medverkan av många fackmän. Järnindustrien, kraftmaskiner och kraftöverföring. Första delen: Järnindustrien, samt hiss- och transportanordningar. Andra delen: Inledande begrepp, enkla maskiner, muskel-, vind- och vattenkraftmaskiner. Tredje delen: Värmemotorer samt mekaniska pneumatiska och hydrauliska kraftöverföringsmedel. fjärde delen: Elektriska maskiner och kraftöverföring. Folkböckernas förlag, 1930. Halvklotband. 478 s. Illustrerad. 300 kr 2255. Vilja och kunnande: teknikhistoriska uppsatser tillägnade Torsten Althin på hans åttioårsdag den 11 juli 1977 av vänner. Uppsala: Hyllningskommittén,1977. Häftad med grått omslag utan text. 261 s. Illustrerad. Torsten Althin byggde upp Tekniska museet samt grundade dess årsbok, Dædalus. 100 kr |