Topografi Östergötland

• Topografi Östergötland

Tillbaka till första sidan

Topografi Östergötland

4504. Kolmården : kommunen : hembygden I–II. Utgiven på uppdrag av Kolmårdens kommun. Motala 1965–1969. 2 volymer. 199 + 262 s. Illustrerad. Pappband. Del I utan skyddsomslag, del 2 har skyddsomslag med smärre revor. I övrigt gott skick.   580 kr
 

5014. Schiller, Harald: Hedersmän från fordom och nu. Wahlström & Widstrand 1934. 287 s. Halvklotband med främre omslag medbundet. Bl.a. om Finspongs Bruk och Ekman-släkten.   120 kr
 

8376. Tryserums hembygdsförenings årsskrift 2006. Trettonde årgången. Redaktör Lennart Karlsson. Valdemarsvik, 2006. Limhäftad. 216 s. Illustrerad.   70 kr
 

7141. Acta Ostrogothica I. Skriftserie utgiven av Östgöta nation i Uppsala. Uppsala, 1926. Häftad. 142 s. + Östgötars minne, ny följd, 55 s. Sparsamt illustrerad. Innehåller bl.a. en artikel om Medevi brunn. Svag rygg.  70 kr
 

7142. Acta Ostrogothica IV. Skriftserie utgiven av Östgöta nation i Uppsala. Uppsala, 1940. Häftad. 85 s. Sparsamt illustrerad. Behandlar till största delen Axel Hägerström.   60 kr
 

1427. Acta ostrogothica. Skriftserie utgiven av Östgöta nation i Uppsala. Del III. Uppsala, 1935. Häftad. 143 s. Innehåller även Östgötars minne: ny följd II utgiven av Ivar Hylander, 26 s. Illustrerad. Nr 21 av 125 numrerade exemplar. Ryggen sliten.   60 kr
 

1428. Acta ostrogothica. Skriftserie utgiven av Östgöta nation i Uppsala. Del VI. 1947-1955. Norrköping, 1955. Klotband. 146 s. Innehåller även berättelse och protokoll över Östgöta nations sjunde minneslandskap, CXXII s. Illustrerad. Nr 21 av 70 numrerade exemplar.   100 kr
 

4500. Adelswärd, Gösta: Charles Emil Hagdahl: försök till levnadsteckning. Linköping, 1971. Häftad. 127 s Illustrerad. (Skriftserie utgiven av Föreningen Gamla Linköping; 13)   80 kr
 

4363. Aurelius, Bengt: En gammal herrgård och andra ungdomsminnen. Dekorerat pappband. Stockholm: Magnus Bergvalls förlag, 1919. 46 s. Illustrerad med teckningar av Karin HildingerHjelmqvist. Det vita omslaget med små fläckar och streck efter kulpenna, inlagan fin.   80 kr
 

2469. Bagge, Georg: Ungdomsminnen från Östgötabygder. Linköping, Östgötens Förlag, 1922. Häftad. 178 s. Nöjsam läsning bl.a. om seder och bruk ”Åtvidaberg ... var denna tid ett mönstersamhälle av idoghet, välmåga och förnöjsamhet, som icke ägde sitt motstycke i Sverige.”   90 kr
 

6554. Bagge, Georg: Ungdomsminnen från Östgötabygder. Linköping, Östgötens Förlag, 1922. Vackert halvklotband med bägge omslag medbundna. 178 s. Nöjsam läsning bl.a. om seder och bruk ”Åtvidaberg ... var denna tid ett mönstersamhälle av idoghet, välmåga och förnöjsamhet, som icke ägde sitt motstycke i Sverige.”  140 kr
 

7723. Bengtsson, Charles: En bok om gamla Vadstena. Några blad ur en stads historia. Vadstena: Jonas Sagers bokhandel, 1921. Halvfranskt band. 255 sidor. Sparsamt illustrerad.   150 kr
 

8350. Bengtzon, Sara och Bengtzon, Olle: Skeninge marken. Östergötlands länsmuseum, 1987. Häftad. 109 s. En bildberättelse med minnesanteckningar. Genomgående fotoillustrerad i svart-vitt. Oläst skick.  90 kr
 

2195. Bergengren, Göran: Röster vid Tåkern. Bokförlaget Papilio, 1995. Dekorerat pappband. 240 s. Illustrerad. 2 försättsblad med liten reva.   120 kr
 

4201. Bergengren, Göran: Sommen. Illustrationer Gunnar Björkman och Erik Stålhandske. Interpublishing, 1984. Förlagsband med skyddsomslag. 71 s. Illustrerad. Kvarto.   70 kr
 

7923. Bergman, Örjan: Finspång och Risinge socken i litteraturen. Norrköping, 1985. Ny utgåva. Häftad. 113 s. De förtecknade titlarna är uppställda efter bibliotekens SAB-system. Dedikation till Björn Helmfrid ”från förf.”.  140 kr
 

6379. Berättelse över Linköpings stifts trettonde folkskolläraremöte i Söderköping den 3 och 4 augusti 1926: på uppdrag av bestyrelsen utgiven av mötets sekreterare A Söderköping: Gust. Thorén, 1926. Häftad. 160 s. Svag rygg.   80 kr
 

8209. Björnsson, Sven: Sommen-Åsundenområdet: en geomorfologisk studie. Gleerupska universitetsbokhandeln, 1937. Häftad. 234 s. + 5 utvikbara planschblad. Illustrerad. Akademisk avhandling med spikblad. (Meddelanden från Lunds universitets geografiska institution. Avhandlingar; 4)  120 kr
 

2502. Brandel, Sven: Bo Jonssons borg vid Bjärka-Säby: En utredning angående ruinerna på Bosholme. Diakonistyrelsens förlag, 1929. Häftad. 74 s.,9 planschblad. Illustrerad. Kvarto. (Bjärka-Säby i monografier). Liten ryggskada nedtill.   90 kr
 

8274. Brogren, A: Skänninge och dess omgivningar: en kortfattad vägledning för besökande. Skänninge: A. Hedbergs bokhandel, 1929. Häftad. 39 s. Illustrerad.   70 kr
 

3688. Bygatan: en vandring genom det förgångna med mästerfotografen August Christian Hultgren Östergötlands länsmuseum, 1972. Första upplagan. Dekorerat klotpappband. 260 s. Illustrerad.   100 kr
 

2470. Bygdén, Artur: Heliga Birgittas reliker. Av Artur Bygdén, Nils Gustaf Geivall och Carl Herman Hjortsjö. Gleerups förlag, 1954. Häftad. 111 s. Illustrerad. Ouppskuren.   80 kr
 

5164. Börrumsbilder från fem sekler. Text: Louise Montgomery f. Mörner med hembygdsvänner; teckningar: Valter Hejdevall. Söderköping : Hembygdsföreningen Vikingarna, 1977. Häftad. 90 s. Illustrerad.  70 kr
 

6380. Cantzler, Otto: För barnet och framtiden: en återblick på Föreningen för Östergötlands barn under 60 år. Linköping: Föreningen, 1981. Häftad. 138 s. Illustrerad.   60 kr
 

4364. Cantzler, Otto:  När radion kom till stan: eterhistoriska reflexioner från Linköping och länet. Linköping: Tender, 1982. Häftad. 87 s. Illustrerad.   40 kr
 

6510. Carlson, Sven Jacob: Anteckningar om Ulrika socken. Utgiven av Museistiftelsen, Ulrika; redigerad av Bengt Cnattingius. Linköping, 1958. Häftad. 206 s. Illustrerad.  100 kr
 

5411. Carlsson, DanÅke och Bo Cederqvist: Människor och miljö i Valdemarsvik. Valdemarsvik, 1983. Dekorerat pappband. Kvarto. Ca 215 s. Illustrerad.   175 kr
 

2348. Carlsson, Harry: Norrköping: bilderbok. Norrköping, 1955 . Dekorerat pappband. 190 s. Genomgående illustrerad med tecknade stadsvyer. Register. Omslaget solkigt, inlagan fin.   150 kr
 

8351. Cnattingius, Bengt och Dagny: Prästgårdsliv i Östergötland. Östergötlands länsmuseum, 1993.Häftad. 45 s. Illustrerad.   70 kr
 

2420. Cnattingius, Bengt: Studier i Linköpings domkyrkas byggnadshistoria. Almqvist&Wiksell international, 1977. Häftad. 112 s. Illustrerad. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar. Antikvariska serien; 29). Mit deutscher Zusammenfassung. Dedikation från ”vännen förf.” Nött rygg.   50 kr
 

2418. Cnattingius, Bengt: Linköpings domkyrkas kor. Almqvist&Wiksell, 1970 . Häftad. 120 s. Illustrerad. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar. Antikvariska serien; 22). Mit deutscher Zusammenfassung. Dedikation från ”författaren” på omslagets framsida. Nött rygg.   70 kr
 

2351. Det glada Östergötland. Redigerad av Bianca Bianchini. Wahlström&Widstrand, 1961. Förlagsband med skyddsomslag. 236 s. Sparsamt illustrerad.   100 kr
 

7745. Där vägarna mötas: en första bok om Motala och trakten däromkring. Motala hembygdsförening, 1958. Linneklotband med skyddsomslag. 76 s. Illustrerad.  90 kr
 

830. Ekholm, Ragnar: Serta Lincopensis. Strödda anteckningar till Linköpings läroverks äldre historia. Utgiven av Föreningen Linköpings Läroverkspojkar. Linköping 1963. Häftad. 132 s. Dedikation till Erik Wellander.   90 kr
 

6850. Ekström, Ragnar & Inga: Östgötabygd. Dikter och verser om Östgötabygden.. Svenska Budskap AB, 1981. Dekorerat pappband. 111 s. Illustrerad.   50 kr
 

8273. En bok om Kisa socken. Band 1. Redaktion Börje Nordström. Kisa sockenbokskommitté /Kisa bokhandel i distribution, 1973. Klotband med något naggat skyddsomslag. 49, 32, 64, 119, 53, 86 s. Illustrerad. Det lösa kartbladet saknas.   250 kr
 

8275. Enblom, Walfrid och Bengt Cnattingius: Lindenäs: en gårds historia. Linköping, 1931. Häftad. 42 s. Illustrerad. Tryckt i 200 numrerade exemplar av vilka detta är nummer 68.   100 kr
 

2236. Erik Aurelius in memoriam. Utgiven av Linköpings stiftsråd och Linköpings stifts ungdomsråd, 1936. Häftad. 293 s. Illustrerad.   100 kr
 

8428. Erixon, Sigurd: Söderköping och Söderköpingsorten under hundra år. Institutet för folklivsforskning, 1951. Häftad. S. 191-316. Illustrerad. (Skrifter utgivna av Samfundet för svensk folklivsforskning ; 8, Liv och folkkultur; 4) Namnteckning.   180 kr
 

8276. Erixon, Sigurd: Byar, gårdar och hus under Bjärka-Säby. Redigerad och kommenterad av Göran Rosander. Nordiska museet, 1984. Häftad. 170 s. Illustrerad med svartvita foton och ritningar.   100 kr
 

4905. Feilitzen, Hjalmar von: Gödselvården i Östergötlands län. sådan den är och sådan den borde vara: några reflektioner i anledning av en genom länets hushållningssällskap igångsatt gödselstadsinventering. Göteborg: Gumperts bokhandel, 1920. Klammerhäftad. 77 s. Illustrerad, tabeller. Föredrag vid jordbrukaremötena i Skenninge, Söderköping och Linköping i februari 1920. Liten ryggskada upptill, annars gott skick.   120 kr
 

8277. Filén, Thure: Torpa socken i Östergötland: en beskrivning, bilder ur det förflutna och socknen i våra dagar. Linköping: Författaren, 1952. Häftad. 360 s. Illustrerad.   220 kr
 

4906. Fogelqvist, Torsten: Östergötlands sju städer. 1938. Häftad. Illustrerad. Särtryck ur Svenska turistföreningens årsskrift, sidorna 211-242.   40 kr
 

6851. Folkestad, Ingegerd: Bottens skola i Norra Östergötland 1876–1959 samt Regna sockens skolor från tidigt 1800-tal. Bygd och Omgivning, Undervisning Lärare Elever. Gefede Konsult, 1992. Häftad. 92 s. Illustrerad.   80 kr
 

4973. Forsberg, Karin: Gusums bruks historia 1653–1953. Nordisk Rotogravyr, 1953. Förlagets linneryggband utan skyddsomslag. 221 s. + 4 s . ’Pris-courant’ i faksimiltryck. Illustrerad med fina svartvita fotografier.   200 kr
 

2473. Från Sommabygd till Vätterstrand: bilder ur Erik Kågéns arkiv. Tranås: E. Kågén: Sandbergs bokhandel i distribution, 1980. Häftad. 186 s. Kvarto. Huvudsakligen illustrerad. Namnstämpel.   100 kr
 

5845. Gerber, Tage von: Falla: en urgammal knapegård i Östergötlands skogbygd i Torpa socken, Ydre härad. Tranås-Postens tryckeri, 1946. Häftad. 64 s. Illustrerad. Dedikation.   120 kr
 

8352. Gothe, Richard: Gamla Wammarswyken. Kulturhistoriska strövtåg kring en svensk vik. Valdemarsviks Hembygdsförening, 2003. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Stort format. 117 s. Illustrerad med kartor i färg.  300 kr
 

5902. Gröndahl, Nils: ”Nisse på bon”: en lanthandlares hågkomster och hugskott. Nedtecknat av Curt Levi Carlsson. Jonsberg: författaren, 1958. Häftad. 103 s. Illustrerad. Lite småfläckigt omslag.   100 kr
 

6016. Gullers, K. W. och Gustaf Munthe: Norrköping. Svenska turistförlaget, 1953. Förlagsband med skyddsomslag. Kvarto. 80 s. Genomgående illustrerad. Engelsk text.   80 kr
 

6511. Gård och släkt: Tryserum-Hannäs kulturhistoriska stiftelses årsbok, 1996. Valdemarsvik, 1996. Häftad. 144 s. Illustrerad.   70 kr
 

8313. Göstrings härads och Skeninge stads sparbank 1867-1942. Linköping: Östgöta Correspondeten,1942. Häftad. Stort format. 52 s. Illustrerad. Svag rygg.   80 kr
 

7746. Hantverk och manufakturer i Linköping: ur näringsidkarnas verksamhet och föreningsliv. Minnesskrift utgiven av Linköpings Fabriks- och Hantverksförening vid dess 75-årsjubileum 1940. Utarbetad av Thord Lindell. Linköping, 1940. Linneklotband med ryggtext i läder. 390 s. + register, källor och utvikbar bilaga. Nummer 24 av 100 numrerade exemplar.   200 kr
 

2353. Hedberg, Olov och Bertil Öhrn: Omberg och Tåkern. Bokförlaget svensk natur, 1950. Häftad. 92 s.Illustrerad.   50 kr
 

4659. Helmfrid, Björn: Tre städers uppland: Ringarums näringsliv. Norrköping, 1971. Privatbundet klotband med främre omslag medbundet. S. 449-670. Illustrerad. Separattryck ur Bondebygd och bruksbygd; 1970. Dedikation.   200 kr
 

5009. Helmfrid, Björn: Ståthöga Norrköpingsgård. Bönder och herrskapsfolk på en östgötagård. Östgöta Correspondenten, 1952. Häftad. 505 s. Illustrerad med planscher. Frontespis i färg efter oljemålning av Jacob Hägg. Omslag med Daniel Leijonstiernas vapen. Med dedikation från ”Vännen Björn”. Ouppskuren.   200 kr
 

7631. Helmfrid, Björn: ”De på stenhuset”: studier från Holmens bruks första storhetstid tillägnade Christian von Sydow 5/6 1959 av Holmens bruks och fabriks aktiebolag. Med en byggnadshistorisk studie av Birgit Gejvall. Holmens bruk, 1959.Klotryggband. 224 s. (Acta Holmenensia; 2)   120 kr
 

7924. Helmfrid, Björn: Tre sekler med Häfla Bruk. Utgiven med anledning av Häfla Bruks 300-årsjubileum 1982. Ytforum Förlags AB, 1989. Häftad. 139 s. Illustrerad.   150 kr
 

8429. Helmfrid, Björn: Från masugn till sågverk: Lenna bruk under 200 år. Holmens bruk, 1960. Häftad. 51 s. Illustrerad. (Acta Holmenensia; 3)   100 kr
 

6031. Helmfrid, Björn: Tre sekler i Norrköpingsindustrins tjänst: Norrköpings fabriksförenings historia. I distribution Föreningen Gamla Norrköping , 1982. Häftad. 175 s. Illustrerad. Några blyertsförstrykningar.  70 kr
 

6257. Helmfrid, Björn: Norrköping brinner: skildring av några svåra brandkatastrofer i Norrköpings historia. Utgiven av Trygg-Hansa till firandet av Norrköpings 600-årsjubileum våren 1984. Stockholm: Trygg-Hansa, 1984. dekorerat pappband. Kvarto. 111 s. Illustrerad.   140 kr
 

6555.. Helmfrid, Björn: Sonstorp: det gamla järnbruket vid Emmaån. Norrköping: Föreningen Gamla Norrköping, 1990. Häftad. 195 s. Illustrerad. (Föreningen Gamla Norrköping; 17) Dedikation.   120 kr
 

6939. Henrikson, Gunnar: Från kvadraten Valnöten till Lida kullar. Hantverkande borgerskapets i Norrköping sjuk- och begravningskassa samt nödhjälpsfond 150 år: 1839–1989. Norrköping: Kassan, 1988. Förlagsband med skyddsomslag. 174 s. Illustrerad.   90 kr
 

6693. Hertzman, Fredrik: Norrköping och dess omgifningar. Rediviva, 1980. Häftad. 86 s. + 17 planschblad + 30 annonssidor. Illustrerad. (Suecica rediviva; 89) Faksimil av första upplagan från 1861.   90 kr
 

4822. Holmens bruk i dagens Sverige. Ett bildsvep. Rikligt fotoillustrerad. Norrköping, Holmens Bruks och Fabriks Aktiebolag, 1959. Halvfranskt band. Rikt fotoillustrerad. Kvarto. 63 s.  90 kr
 

7925. Hovstadius, Barbro: Brudkronor i Linköpings stift: förvärv, form och tillverkning intill år 1800. Nordiska museet, 1976. Häftad. 300 s. Akademisk avhandling. (Nordiska museets handlingar; 87) Omslagets framsida har ett hörnveck.   90 kr
 

3831. Hultgren, Teodor: Stumpa å stöcke på Ydremålet uttå Tedor i Snararp. Göteborg, 1927. Häftad. 141 s. Nmanteckning på omslagets framsida. Märke efter bifogat tidningsklipp.   100 kr
 

3227. Hultgren, Teodor: Från Sommens stränder till Svanesund vid Kattegatt: dikter på Ydremål och riksspråk: Teodor Hultgrens efterlämnade skrifter. Ydre: Kulturnämnden, 1983. 2. upplagan. Klotband. 178 s. Första upplagan kom 1937.   70 kr
 

4823. Hurra för Norrköpings 600 år. Jubelåret 1984 i bilder. En bildkavalkad från Norrköpings 600-års jubileum 1984 utgiven av Norrköpings Tidningar. Pappband med skyddsomslag. Kvarto. 95 s. Genomgående illustrerad.   50 kr
 

4660. Håkansson, Richard: Östergötlands jordbruk och dess föreningsrörelse. En översikt utarbetad i samverkan med Östergötlands läns hushållningssällskap samt jordbrukarnas ekonomiska och fackliga organisationer i Östergötland av Richard Håkansson. Norrköping, 1942 Privatbundet klotband med främre omslag medbundet. 237 s. Illustrerad med foton, diagram, kartor och tabeller. Upplaga 100 exemplar.   350 kr
 

8354. Håkansson, Richard: Östergötlands jordbruk och dess föreningsrörelse. En översikt utarbetad i samverkan med Östergötlands läns hushållningssällskap samt jordbrukarnas ekonomiska oc. Norrköping, 1942.Häftad. 237 s. Illustrerad med foton, diagram, kartor och tabeller. Liten ryggskada.   90 kr
 

8279. Hägglund, John: Kinda kanals historia. Linköping: Kinda kanals vänner, 1966. Häftad. 152 s. Illustrerad. Det ljusa omslaget småfläckigt.  80 kr
 

4031. Hälsokonst: en bok om konsten på Universitetssjukhuset i Linköping. Redaktör Nils G Stenqvist. Landstinget i Östergötland, 1996. 112 s. Huvudsakligen färgillustrerad.   50 kr
 

7208. Hörberg, Pehr: Min lefwernes beskrifning. Författad år 1791. Nytryck med inledning av Bengt Cnattingius. Andra upplagan utökad med skisser till altartavlor. Risinge hembygdsförening/Östgöta konstförening, 1968. Häftad. 131 s. + 8 planschsidor. Illustrerad med Pehr Hörbergs teckningar och målningar återgivna i svart-vitt.   80 kr
 

5010. Inbjudningsskrift med anledning av invigningen av Högre allmänna läroverkets i Linköping nya byggnad den 16 oktober 1915 Linköping: Östgöta Correspondenten, 1915. Klotband med gulddekorerad rygg med fem upphöjda bind och marmorerade för- och eftersättsblad. Främre omslag medbundet. 147 s. Illustrerad + 8 planscher med bl.a. ritningar. Exlibris.   200 kr
 

8355. Jansson, Sven B. F.: Stenfynden i Hovs kyrka. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, 1962. Häftad. 37 s. + 14 planschsidor. (Filologiskt arkiv 9) Blyertsnotering på framsidan av pärmen.  60 kr
 

5170. Johansson, Ivar: Människor och miljöer i vår hembygd Vikbolandet.. Östkinds hembygdsförening, 1980. Häftad. 289 s. Illustrerad.   120 kr
 

7294. Julin, Erik: Vessers udde. Mark och vegetation i en igenväxande löväng vid Bjärka-Säby. Akademisk avhandling. Uppsala, 1948. Häftad. 186 sidor + 65 tabeller, 80 kartor och 12 planscher. Kvarto. (Acta Phytogeographica Suecica/Svenska Växtgeografiska sällskapet; 23) Fläck på insidan av bakre omslag.  120 kr
 

4032. Jungstedt, Sigurd: Linköpingsgubbar ritade. Första till fjärde samlingen + Östgötabönder. Med vers av Marko P., D, Valentin samt H. Egarth. Linköping, 1917-1919. Alla delar sammanbundna i ett linneband. 49 + 53 + 53 + 53 + 55 s. + abonnentförteckning. Tryckt i 205 numrerade exemplar varav detta är nr 148. Kvarto.   300 kr
 

1714. Kling, Herbert: Östergötlands kyrkklockor kallar, lovar och berättar. Stockholm, 1980. Häftad. 82 s. Liten 8:o. Boken innehåller en genomgång av vad som finns skrivet på länets kyrkklockor.   60 kr
 

6275. Kraft, Salomon: Linköpings historia. Av Salomon Kraft och Folke Lindberg. 1946. 3 volymer. Alla volymer med Björn Helmfrids namnteckning. Alla volymer tillsammans 200 kr.
D. 1, Intill 1567. Av Salomon Kraft ; med inledning om Linköpingsbygden under förhistorisk tid av Thord Lindell och Bengt Cnattingius. Häftad. 340 s. + 25 planschblad. Illustrerad.
D. 2:1, Tiden 1567-1862. Av Folke Lindberg; jämte anteckningar om borgmästare och rådmän av Folke Lindberg och Arvid Kugelberg. Häftad. 383 s. + 19 planschblad. Illustrerad.
D. 2:2, Tiden 1567-1862. Av Folke Lindberg; jämte anteckningar om borgmästare och rådmän av Folke Lindberg och Arvid Kugelberg. Häftad. S. 389-722 + 27 planschblad. Illustrerad.
  200 kr
 

1715. Kugelberg, Arvid: Gamla Linköpingsgårdar: anteckningar. Linköping: Föreningen Gamla Linköping, 1975. Häftad. S. 401-574. Illustrerad. Detta är del 4, som också innehåller gårdsnamnsregister, gatunamnsregister och namnregister till hela verket.   50 kr
 

2198. Kugelberg, Arvid: Linköpings Handlandes Pensionskassa. 1847-1947: minnesskrift. Linköping, 1947. Häftad. 80 s. + annonser. Illustrerad. Tillskrift från ordförande Nils Karlson. Sliten rygg.   50 kr
 

2504. Kugelberg, Arvid: Gamla Linköpingsgårdar I-II. Linköping 1943-1949. Halvklotband med främre omslagen medbundna. 239 + 232 s. Illustrerad med foton, ritningar och kartor. Första delen med mindre fuktfläck på inlagans första sidor. 2 volymer tillsammans   300 kr
 

2423. Källström, O.: Medeltida kyrksilver från Östergötland: förlorat genom Gustav Vasas reduktion år 1540. Diakonistyrelsens bokförlag, 1935. Häftad. 166 s. Delvis ouppskuren.   90 kr
 

6941. Lagerqvist, Lars, O.: Medevi Brunn 300 år, 1678–1978. Historia och byggnadsbeskrivning. AB Medevi Brunn, 1978. Dekorerat pappband. 196 s. Rikt illustrerad med svart-vita bilder och foton. Tillskrift.   80 kr
 

5012. Landshövdingskorna på Linköpings slott under ett sekel. Förord av Carl Hamilton. Linköping: H. Carlsons bokhandel, 1955. Privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 99 s.+ 26 planschblad. Illustrerad med porträtt och interiörbilder. En sida med lagning i marginalen utan textförlust.   150 kr
 

4863. Lihoff, Svante: Emil Ström: en Söderköpingsfotograf. S:t ragnhilds Gille, 1997. Dekorerat pappband. 111 s. Genomgående fotoillustrerad.  90 kr
 

6576. Lindblom, Andreas: Vadstena klosters öden. Till 600-årsminnet av Birgittas död. Vadstena, 1973. Klotband utan skyddsomslag. 171s + 16 s planschsidor i färg. Illustrerad. Dedikation.  80 kr
 

8280. Lindell, Thord och Evert Wadenstein: Skeninge: en liten stad med stora minnen. Utarbetad på uppdrag av Skeninge stadsfullmäktige och Skeninge-Allhelgona kyrkofullmäktige.Klammerhäftad. 44 s. Illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. Det ljusa omslaget småfläckigt.  70 kr
 

2238. Linköpings historia: 1900-talet. Linköping, Centrum för lokalhistoria, 1999. Dekorerat pappklotband utan skyddsomslag. 584 s. Illustrerad. Snedläst.   125 kr
 

6260. Linköpingsbygden. Linköpings kommun, 1987. Dekorerat pappklotband med skyddsomslag. 592 s. Illustrerad. Fristående del i serien Linköpings historia. Tillskrift.   120 kr
 

4864. Lithzenius, Pehr Vilhelm: Dissertatio de Norcopia. 1, 2, Upsala 1742, 1743. Översatt från latinet av Yvonne Sörbom. Norrköping: Föreningen Gamla Norrköping, 1953. Häftad. 132 s. + 1 utvikbar stadsvy, 2 utvikbara kartor, 1 utvikbar faksimil. (Föreningen Gamla Norrköping; 5) Den första stadsbeskrivningen över Norrköping. Oläst skick.150 kr.  150 kr
 

4662. Lundberg, Erik B.: Stegeborgs slott. Almqvist & Wiksell, 1964. Häftad med skyddsomslag. 218 s. Illustrerad. (Kungliga Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar. Antikvariska serien; 12.) Dedikation till Björn Helmfrid från ”förf.”.   180 kr
 

2358. Lundberg, Erik: Vadstena slott: en bilderbok tillägnad Gerda Boëthius. Utarbetad av Erik Lundberg och Carl-Th. Thäberg; under medverkan av Per Olof Westlund. Stockholm: Nordisk rotogravyr, 1940. Häftad. 157 s. Illustrerad.   170 kr
 

1405. Lundgren, Hjalmar: Borgmästarens testamente och andra skildringar från boksal och sommaräng. Stockholm: Wahlström&Widstrand, 1944. Häftad. Osprättad. 194 s.   70 kr
 

2240. Lundmark, Efraim: Handelshus med rederi under etthundrafemtio år. J. Ringborg AB: historik. Norrköping, 1949Dekorerat pappband. 118 s. + 4 planschblad. Illustrerad. Dedikation.   90 kr
 

2241. Lyttkens, Yngve: Dramat på Broxvik. Bonniers, 1948. Förlagsband utan skyddsomslag, bägge omslagen medbundna. 199 s. Mord vid Bråviken? Advokat Lyttkens tar upp ett fall från 1895. Dedikation till Johan Nordenfalk med maka ”från förf.”.   120 kr
 

6694. Läder: kort handbok i läderkunskap med utgångspunkt från verksamheten i ett svenskt garveri. Utgiven av C.J. Lundbergs läderfabriks AB Valdermarsvik, 1944. Pappklotband utan skyddsomslag. 94 s. Illustrerad.   130 kr
 

6258. Löfstad slott. Redaktion: Inger Lindström, Gunnel Mörkfors, Anne Olsson; engelsk översättning: Kerstin Halldin-Skyrman och Harold Huddart; fotograf: Lars Ekelund. Östergötlands länsmuseum, 1992. Dekorerat pappband. 278 s. Illustrerad. (Östergötland 1991/1992. Med sammanfattning på engelska.   100 kr
 

6467. Magnell Per: En bok om Hov i Östergötland. Linköping 1943. Linneband. 462 s. + 5 utvikbara kartor. Illustrerad. Det ljusa linnebandet något solbränt.   250 kr
 

6032. Malmberg, Arne: Linköping därute på slätten. Illustrationer av Lars Guth. Bonniers, 1968. Förlagsband med skyddsomslag. 200 s. Illustrerad. Gulnat skyddsomslag.   80 kr
 

486. Med bönder och fiskare i Östergötland: Östergötlands läns hushållningssällskap 1914-1964. Norrköping, 1964. Häftad. 238 s. Illustrerad.   110 kr
 

1407. Medan molnen seglar. Utgiven av föreningen Östgötaspegel. Linköping, 1981. Häftad. 96 s. Dikter, berättelser och bilder av föreningens medlemmar.   20 kr
 

3356. Meddelande från Östergötlands fornminnes- och museiförening 1929-30. Utgivna av Bengt Cnattingius. Linköping, 1929. Häftad. 115 s. Illustrerad. Diskret namnteckning.   60 kr
 

5458. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1917. Linköping 1917. Häftad. 51 s. + planscher. Illustrerad. Innehåller bl.a. ”Cederbergs glas”. Gott skick.   100 kr
 

5459. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1918. Linköping 1918. Häftad. 114 + XI s. + planscher samt utvikbar karta över Alvastra kungsgård. Illustrerad. Fläck (av klister?) på omslagets framsida, annars gott skick.   80 kr
 

5460. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1919. Linköping 1919. Häftad. 83 s. + vacker utvikbar karta över 1696 års Linköping. Illustrerad. Ouppskuren.   100 kr
 

5461. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1920. Linköping 1920. Häftad. 63 s. Illustrerad. Gott skick.   80 kr
 

5464. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1923–24. Linköping 1924. Häftad. 126 + 6 s. Illustrerad. Med register över årgångarna 1913–1924. Ouppskuren.   100 kr
 

5465. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1925–26. Linköping 1926. Häftad. 141 s. Illustrerad. Ouppskuren.  100 kr
 

5466. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1927–28. Linköping 1928. Häftad. 183 s. Illustrerad. Innehåller bl.a. ”Fröken Emilie Pipers testamente rörande Löfstads slott, (med karta)”. Delvis ouppskuren.   80 kr
 

5467. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1929–30. Utgivna av Bengt Cnattingius. Linköping 1930. Häftad. 115 s. Illustrerad.   80 kr
 

5468. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1930–31. Utgivna av Bengt Cnattingius. Linköping 1931. Häftad. 184 s. Illustrerad. Innehåller bl.a. ”Gästgivaregårdar och stråkvägar i 1600-talets Östergötland”. Nr 96 av en upplaga på 100 exemplar, tryckta för ”stödjande medlemmar”.  80 kr
 

5471. Meddelanden från Östergötlands Fornminnes- och Museiförening 1945–47. Utgivna av Bengt Cnattingius. Linköping 1947. Häftad. 237 s. + annonssidor. Illustrerad. Innehåller bl.a. ”Norsholm II.”. Med register över årgångarna 1935–1947.   80 kr
 

2476. Mellan Sommen och Vättern. Utgiven av Elis Kågén. amling 2: Ett hembygdsverk. Tranås, 1970. Häftad. 259 s. Kvarto. Illustrerad.   100 kr
 

2475. Mellan Sommen och Vättern. Utgiven av Elis Kågén. Samling 1: Ett bildverk. Tranås, 1966. Häftad. 259 s. Kvarto. Genomgående illustrerad. Svensk, engelsk, fransk och tysk parallelltext.   100 kr
 

7927. Miljöer och hus i Norrköpings innerstad. Kulturmiljökommitténs förslag 1973. Med kartbilaga. Norrköping 1974. Häftad. 148 s. + bilaga med med 6 utvikbara kartor. Rikt illustrerad med foton, teckningar och tabeller.   150 kr
 

6558. Miljöer och hus inom Norrköpings kommun (exklusive innerstaden): kulturkommitténs förslag 1976. Norrköping, 1976. Häftad. 232 s. Mycket rikt fotoillustrerad. Medföljer kartbilaga.   100 kr
 

8281. Morén, John: Skeningeboken: historiska och romantiska skildringar jämte vägledning i Skeninge. Till turisters tjänst. Linköping, Henric Carlsons bokhandel i distribution, 1929. Häftad. Illustrerad. 63 s.  80 kr
 

1868. Mossberg, Robert: Norrköpings stadshypoteksförening: en minnesskrift. Norrköping, 1945. Häftad.147 s. Illustrerad. Omslaget solblekt och fransigt i framkant, inlagan fin.   60 kr
 

5412. Motala i helg och söcken. Bildverk utgivet av Motala fotoklubb, 1950. Linneband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. Opaginerad, ca 100 s. Genomillustrerad. Omslaget med två svaga fläckar.  100 kr
 

4508. Nisbeth, Åke: Luststället Abborreberg. Norrköping, 1965. Häftad. 66 s. 1 utvikbart kartblad. Illustrerad. (Föreningen Gamla Norrköping; 11)   60 kr
 

6852. Noreen, Sven E: Östergötland. AWE/Gebers, 1983. Dekorerat pappband. 231 s. Illustrerad i färg och svart-vitt.   120 kr
 

6018. Norrköpings gymnastikförening 1878–1928. Minnesskrift. Redaktör Emil Löfvenius. Norrköping: Föreningen, 1928. Häftad. Kvarto. 167 s. Illustrerad. Namnteckning.  80 kr
 

7982. Norrköpings högre allmänna läroverks katalog. Höstterminen 1931. Norrköping, 1931.. Klammerhäftad. 31 s. Förtecknar eleverna med uppgift om fädernas yrken. Blyertsförstrykningar kan förekomma.   50 kr
 

7983. Norrköpings högre allmänna läroverks katalog. Höstterminen 1933. Norrköping, 1933. Klammerhäftad. 30 s. Förtecknar eleverna med uppgift om fädernas yrken. Blyertsförstrykningar kan förekomma.   50 kr
 

7984. Norrköpings högre allmänna läroverks katalog. Höstterminen 1934. Norrköping, 1934. Klammerhäftad. 31 s. Förtecknar eleverna med uppgift om fädernas yrken. Blyertsförstrykningar kan förekomma.   50 kr
 

7985. Norrköpings högre allmänna läroverks katalog. Höstterminen 1935. Norrköping, 1935. Klammerhäftad. 31 s. Förtecknar eleverna med uppgift om fädernas yrken. Fläck på omslagets baksida. Blyertsförstrykningar kan förekomma.   50 kr
 

7986. Norrköpings högre allmänna läroverks katalog. Höstterminen 1936. Norrköping, 1936. Klammerhäftad. 31 s. Förtecknar eleverna med uppgift om fädernas yrken. Blyertsförstrykningar kan förekomma.  50 kr
 

8359. Pira, Sigurd: Om helgonkulten i Linköpings stift. Med särskild hänsyn till södra Östergötland och norra Småland. Svenska Kykans Diakonistyrelses förlag i distribution, 1952. Häftad. 270 s. Illustrerad. Tillskrift på frampärmens insida.   150 kr
 

8315. Pyk, C. G. L:son: Sätesgården Kyleberg och dess ägare 1313-1916: några anteckningar. Linköping, 1916. Häftad. Stort format. 25 s. Illustrerad, kartor, tabeller.   100 kr
 

7987. Redogörelse för Norrköpings högre allmänna läroverk under läsåret 1931–1932. Av rektor Einar Engström. Norrköping, 1932. Klammerhäftad. 51 s.   50 kr
 

7988. Redogörelse för Norrköpings högre allmänna läroverk under läsåret 1932–1933. Av rektor Einar Engström. Norrköping, 1933. Klammerhäftad. 47 s.   50 kr
 

7989. Redogörelse för Norrköpings högre allmänna läroverk under läsåret 1933–1934. Av rektor Einar Engström. Norrköping, 1934. Klammerhäftad. 36 s.  50 kr
 

4509. Rhyzelius, Andreas Olavi, 1677-1761: Om Linköping. Linköping, 1968. Häftad. 35 s. (Skriftserie utgiven av Föreningen Gamla Linköping; 10)   40 kr
 

2425. Romdahl, Axel L.: Ornamentik och stil i Linköpings domkyrka. Göteborg, 1914. Häftad. 33 s. + 12 planschsidor. (Göteborgs kungl. vetenskaps- och vitterhets-samhälles handlingar; följd 4, 17:1) Stämpel. Dedikation från ”vännen förf.” på omslagets framsida. Nött rygg.   40 kr
 

2426. Romdahl, Axel L.: Studier i Linköpings domkyrkas byggnadshistoria. Norstedts, 1910. Häftad, försedd med senare pappband. 44 s. Illustrerad.   50 kr
 

8360. Rydbäck, E. O.: Boxholm omkr. år 1790. Skildring på vers. Första gången tryckt 1794, ånyo utgiven 1926 av Carl Sahlin. Linköping, 1926. Häftad. 19 s. Liten fläck på titelsidan.  100 kr
 

7345. Rääf, Leonhard Fr.: Ydre härads i Östergöthland Kyrkliga förhållanden, m.m. Örebro, N.M. Lindh, 1865. Boken bunden i ett helklotband från Isbergs i Norrköping. 433 s. (Samlingar och anteckningar till en beskrifning öfver Ydre härad i Östergöthland. Fjärde delen.) Inlaga i mycket gott skick.  1500 kr
 

7341. Rääf, Leonhard Fr.: Ydremålet eller folkdialekten i Ydre härad i Östergöthland. Ordbok samt förteckning på alla oregelbundna och starka verber, som i Ydre begagnas, jemte gamla dop. Örebro, N.M. Lindh, 1859. Helklotband med stämpel; Sthlms högre allmänna läroverk för flickor. 128 s. (Samlingar och anteckningar till en beskrifning öfver Ydre härad i Östergöthland. Andra delen.) Spår efter biblioteksficka på bakre pärmens insida. Gott skick med obetydliga lagerfläckar.  1200 kr
 

7340. Rääf, Leonhard Fr.: Samlingar och anteckningar till en beskrifning öfver Ydre härad i Östergöthland. Linköping, C.F. Ridderstad, 1856. Helklotband med blekt rygg. 373 s. + tre planschsidor. Mycket gott skick.  1600 kr
 

7344. Rääf, Leonhard Fr.: Ydre härads i Östergöthland civila och juridiska förhållanden, m.m. Örebro, N.M. Lindh, 1861. Boken bunden i ett helklotband från Isbergs i Norrköping. 415 s. + 1 planschsida. (Samlingar och anteckningar till en beskrifning öfver Ydre härad i Östergöthland. Tredje delen.) Anteckningar på titelbladets tomma sida, som slår igenom på nästa sida. Liten fläck på främre pärm. Inlaga i gott skick med enstaka lagerfläckar.  1200 kr
 

7346. Rääf, Leonhard Fr.: Ydre härads i Östergöthland Kyrkliga förhållanden, m.m. Örebro, N.M. Lindh, 1865. Halvfranskt band. 433 s. (Samlingar och anteckningar till en beskrifning öfver Ydre härad i Östergöthland. Fjärde delen.) Namnteckning. Ägarstämpel: Apoteket i Arvika. Första sidorna fuktfläckade, för övrigt obetydliga lagerfläckar.  1200 kr
 

7343. Rääf, Leonhard Fr.: Ydremålet eller folkdialekten i Ydre härad i Östergöthland. Ordbok samt förteckning på alla oregelbundna och starka verber, som i Ydre begagnas, jemte gamla dopnamn. Örebro, N.M. Lindh, 1859. 126 s. + 2 rättelsesidor.
SAMT: Rääf, Leonhard Fr.: Ydre härads i Östergöthland civila och juridiska förhållanden, m.m. Örebro, N.M. Lindh, 1861. 415 s. + 1 planschsida.
Böckerna sammanbundna i ett klotband från C.A. Ömanssons bokbinderi, Uppsala. Namnteckning. Inlaga i mycket gott skick.
  1800 kr
 

5248. Sachs, Joen: Kraftverk och stadsmiljö vid Motala Ström. Göteborg, 1985. Häftad. 219 s. + bilagor och 8 utvikbara kartor. Kvarto. Illustrerad. (IACTH: industriplanering - arkitektur - Chalmers tekniska högskola; 1985:6 ).   150 kr
 

6417. Samtal i Horn: att leva i glesbygd. Meddelanden från Östergötlands länsmuseum, 1993. Dekorerat pappband. 127 s. Illustrerad. Nyskick.   80 kr
 

8173. Sandberg, Arnold: Linköpings stifts kyrkoarkivalier till och med år 1800: en arkivhistorisk undersökning. Linköping: Sahlströms (i distribution), 1948. Häftad. 761 s. Akademisk avhandling. Spikblad medföljer. Ouppskuren. Vikt 1,6 kilo. Veck på bakre omslag.  150 kr
 

7724. Sellin, Erik: Vadstena, Omberg och Alvastra: historiska och topografiska anteckningar. Vadstena: Victor Jansson, 1890. Dekorerat pappband. 110 s. Sparsamt illustrerad + 1 karta. Sigurd Erixons namnteckning. Några blyertsanteckningar. Sammanbunden med
Brilioth, Herman: Wreta: klosterminnen. Westervik: Författaren, 1892. 67 s. Sparsamt illustrerad.   200 kr
 

4664. Skedevi-krönikan. Året 1997. Utgivare: ABF Finspång. Häftad. 64 s. Sparsamt illustrerad.  40 kr
 

5172. Skänninge stads historia efter uppdrag av stadsfullmäktige i Skänninge. Utgiven av därtill utsedda kommitterade under redaktion av Adolf Schück och under medverkan av Bengt Cnattingius, Erik Fant, Carl M. Kjellberg, Sven T. Kjellber. Linköping, 1929. Linneklotband utan skyddsomslag, bägge omslagen medbundna. 236 s. Illustrerad. Kvarto. Exlibris. Björn Helmfrids namnteckning.   350 kr
 

7255. Skänninge stads historia efter uppdrag av stadsfullmäktige i Skänninge: Utgiven av därtill utsedda kommitterade under redaktion av Adolf Schück och under medverkan av Bengt Cnattingius, Erik Fant, Carl M. Kjellberg, Sven T. Kjellber. Linköping, 1929. Häftad. 236 s. Illustrerad. Kvarto. Omslaget med någon liten fläck. Handtextad ryggtext.   180 kr
 

3832. Skärblacka: krönikor från gången tid. Kullerstad-Skärblacka hembygdsförening, 1982. Häftad. 191 s. Illustrerad. Ett hörn på omslagets framsida med vikskada.   70 kr
 

3833. Skärblackabygd: hävd ur skrift och minne. Kullerstad-Skärblacka hembygdsförening, 1987. Häftad. 192 s. + vikt kartblad. Illustrerad.   90 kr
 

2479. Smith, Gustaf: Östergötlands Kreatursförsäkringsbolag 1877-1952: en minnesskrift. Linköping, 1952. Rött helskinnband med fem upphöjda bind. 132 s. Illustrerad. Upplaga 500 exemplar. Detta är nummer tre av 150 numrerade ex.   110 kr
 

6019. Sparbanken i Söderköping 1851-1951 samt stadens och ortens utveckling under 100 år. Utgiven under redaktion av Sigurd Erixon. Stockholm, 1951. Pappklotband utan skyddsomslag. 316 s. Illustrerad. Namnteckning. Ryggtexten nött.   100 kr
 

8284. Sterner, Jan: Kisa socken. Häfte 3, Ortnamnen i Kisa. Kisa sockenbokskommitté, 1973. Häftad. 64 s. Sparsamt illustrerad.  90 kr
 

4511. Stillström, Alma: Mitt Linköping: minnesbilder från slutet av 1800-talet: nedtecknade av Alma Stillström. Linköping, 1963. Häftad. 88 s. Illustrerad. (Skriftserie utgiven av Föreningen Gamla Linköping; 7)  40 kr
 

7725. Stolpe, Sven: Vadstena och andra studier. Bonniers, 1949. Häftad. 272 s. Ouppskuren.   90 kr
 

1167. Stråhle, Nils: Utredning rörande den med Holmens bruks och fabriks aktiebolags fastigheter i Norrköping förenade vattenrätten. Norrköping 1917. Häftad. 448 s. Solkigt omslag med spår av namnteckning.   90 kr
 

2428. Svenaeus, Gösta: Epokens bild: Henrik Sörensens altarmålningar i Linköpings domkyrka. Meta bokproduktion, 1978. Häftad. 141 s. Illustrerad.   80 kr
 

4867. Svensson, Stig: Åpromenad med Stig Svensson och Marja Bergström. Söderköping, 1974. Dekorerat klotryggband. Tvärformat. Utan sidnumrering. Genomgående illustrerad. Behandlar Storån, Söderköping.   90 kr
 

6942. Söderbäck, Olof: En högviktig angelägenhet. Skolans historia i Åtvidabergs kommun. Linköping, 1984 Dekorerat pappband. 274 s. Illustrerad med svart-vita bilder och foton.   80 kr
 

2362. Te dä språk ja älsker: rimmerier och raljerier på östgötamål: en antologi av Christer Topelius. Östergötlands bildningsförbund/Östergötlands länsmuseum, 1994. Dekorerat pappband. 172 s.   80 kr
 

7172. Thorngren, Harald: Den till sitt ursprung outgrundliga och till sitt ändamål sympatiska och överraskande Wiknings-commissionen i Linköping: några minnesblad till 100-årsdagen den. Nedskrivna av Calamus Secularwik alias Harald Thorngren. Norrköping: Östergötlands Dagblad, 1939. Pappklotband med båda omslag medbundna. 212 s. Illustrerad. Omslagstitel: Wiknings-commissionen i Linköping 1839–1939. Tryckt i 177 numrerad exemplar varav denna är nummer 125.  120 kr
 

7476. Tidersrum: en bok om Träkläppesockna. Kisa: Tidersrums hembygdsförening, 1995. Dekorerat pappband. 259 s. Illustrerad. Sidorna 248–259 gårdsbeskrivningar. Tillskrift.   200 kr
 

2482. Törnqvist, Einar: Substantivböjningen i Östergötlands folkmål: bestämd form singularis maskulinum. Del I. Kartor. Del 2. Text. Uppsala, 1953. Häftad. 202 s. + kartor. Stämplar.   100 kr
 

4909. Törnqvist, Einar: Substantivböjningen i Östergötlands folkmål: bestämd form singularis maskulinum. Del 1, kartor. Uppsala: Lundequistska bokhandeln i distribution, 1953. 70 s. Enbart kartor (Studier till en svensk dialektgeografisk atlas, 2:1 ). (Skrifter utgivna av Kungliga Gustav Adolfs akademien för folklivsforskning, 23:1.) Omslaget slitet.   40 kr
 

2363. Unnerbäck, Eyvind: Vadstena slott 1545-1554: en byggnadshistorisk undersökning. Almqvist&Wiksell, 1966. Häftad. 197 s., + 10 planschblad. Illustrerad. (Kungl. Vitterhets-, historie- och antikvitetsakademiens handlingar. Antikvariska serien; 17). Med tysk sammanfattning.   150 kr
 

6853. Vadstena slott: från residens till landsarkiv. Redaktör Anita Rudh. Byggpaul AB,1985. Dekorerat pappband. 103 s. Illustrerad.   80 kr
 

2365. Vadstena slott: från residens till landsarkiv. Redigerad av Anita Rudh. Byggpaul, Vadstena Wetterheds bok- & pappershandel i distribution, 1985. Dekorerat pappband. 103 s. Illustrerad.   100 kr
 

8377. Vår hembygd Vikbolandet. Utgivare: Alf Ericson. Norrköping: Bygdedokumentation Öst, 1997. Blått dekorerat helklotband med skyddsomslag. Stort format. 560 s. Bygdedokumentationen i de tolv socknarna omfattar i första hand samtliga fastigheter som har åretruntboende. Boken är genomgående illustrerad med svartvita husbilder, färgbilder av kyrkor, slott och herresäten samt översiktsbilder. Något så ovanligt som ett nutida bokverk som liknar den klassiska ”Sveriges bebyggelse” med uppgifter om fastigheter och ägare, sex bilder per sida. Utgiven i 1000 exemplar varav detta är nr 294.   1600 kr
 

459. Välkommen till Norrköping: en bok till den nyblivne norrköpingsbon. [Stockholm, 1966]. Pappband. 135 s. Illustrerad. Innehåller bl.a. tidstypiska annonser från de utgivande företagen och institutionerna.   50 kr
 

8361. Westling, Gottfrid: Om Linköpings hospital. Linköping, 1919. Häftad. 67 s. Dedikation på omslagets framsida. Liten ryggförlust nertill.   90 kr
 

8210. Wettergren, Elis: Miniatyrsäteriet Stjärnesand och dess ägare. Linköping, 1954. Klammerhäftad. 25 s. Illustrerad. Dedikation ”Till professor Sigurd Erixon med hälsning från vännen förf.”  70 kr
 

7928. Widegren, Per David: Försök till en ny beskrifning öfver Östergöthland. Första bandets första häfte. Om Östergötland i allmänhet och städerne. Linköping 1817. 293 med en utvikbar tabell. Senare brunt helklotband. Ägarstämplar här och var i boken. Gott skick.   400 kr
 

4910. Wiede, Levin Christian: Några folkseder i Vånga socken under 1840-talet. Utgiven med förord och efterskrift av Bengt Cnattingius och Sigurd Erixon. Linköping, 1970. Klammerhäftad. 30 s. Illustrerad. Första sidan med liten fuktfläck.  50 kr
 

7385. Ydre-boken. Redigerad av Th. Filén. Linköping 1960. Linneband med sliten ryggetikett. 593 s. Illustrerad.   300 kr
 

2484. Ålander, Anders Teodor: Konsonanterna i Östergötlands folkmål: ljudhistorisk och dialektgeografisk översikt. 2 volymer. Uppsala: Appelberg, 1932-1935. Häftade. 303 + 183 s. Akademisk avhandling. Dedikation på omslagens framsida från ”vännen författaren”. 2 volymer tillsammans   150 kr
 

4911. Önfelt, Christina: Sekelskiftesbebyggelsen i Åtvidaberg: med tonvikt på bostadsbebyggelsen, speciellt egna-hemsbebyggelsen. Åtvidaberg: Kulturnämnden, 1985. Klammerhäftad. 45s. + 33 sidor bilagor med ritningar och förteckningar. Illustrerad, kartor. Dedikation ”från tillgivna förf.”.  100 kr
 

488. Östergötland - ett bildverk. Redaktion: Sigurd Erixon, Richard Holmström och S. Artur Svensson. Foto Erik Liljeroth. Malmö: Allhem, 1958. 735 s. Illustrerad.   350 kr
 

490. Östergötland från forntid till nutid. Redaktör Eric Theander. Linköping, 1958. 2:a upplagan. Häftad. 190 s. Illustrerad. Tillskrift.   70 kr
 

6259. Östergötland. Utgiven av Östgöta nation genom en kommitté under redaktion av Thord Lindell. J. A. Lindblad, 1937. Klotband utan skyddsomslag, bägge omslagen medbundna. (Hembygdsböckerna)   80 kr
 

6382. Östgöta runor: a publication issued by the Östgöta Organization’s Central Committee Minneapolis, Minnesota, 1943. Häftad. 68 s. Illustrerad. Svensk och engelsk text. Småfläckigt omslag.  80 kr
 

4912. Östgöta-Lantmännens Centralförening 1906-1946. Norrköping: Centralföreningen, 1946. Häftad, 93 s. Illustrerad, diagram, tabeller, 2 vikta kartor. S. 50-9: Ur östgötaspannmålens marknadshistoria av Tom Söderberg.  80 kr
 

6695. Östgötahistorier. Samlade av Thord Lindell och med förord av Sven Jerring. Wahlström & Widstrand, 1946. Häftad. 182 s. Illustrerad med teckningar av Ernst Åkerbladh.  50 kr
 

Tillbaka till första sidan

Tillbaka till denna listas topp