![]() Topografi Småland Lista 1 Småland Lista 1 Småland Lista 2 Småland Lista 1 2297. Andersson, Karl David: Askeryd, en gammal smålandssocken. K. D. Andersson och Jean Silfving. Askeryds hembygdsförening, 1981. Klotband med skyddsomslag. 208 s. Illustrerad. 170 kr 2260. Bjurulf, Hjalmar: Sandseryd. En smålandssockens krönika genom 200 år. Jönköping: Hall, 1944. Häftad. 238 s. Illustrerad + 1 utvikbar karta. Dedikation ”från tillgivne vännen förf.”. 125 kr 2326. Blomén, Stig: Älghult vår hemsocken: en studiehandledning. Nybro, 1955. Dekorerat pappband. 156 s. Dedikation ”fr. tillgivne förf.” 120 kr 2227. Bramzelius, Abbe W. Smålandskonstnärer och några andra: historik, kritik, polemik. AW:s förlag, 1957 Häftad. 320 s.+14 planschblad. (Föreningen Smålandskonstnärers publikation; 1) 110 kr 2328. Bråkenhielm, Per: Skirö, en liten Smålandssocken. Del 4: Bebyggelse (forts.), fornminnen, jordbruket. Vetlanda: Björns bokhandel i distribution, 1973. Häftad. Sid. 289-384. Illustrerad. 80 kr 2330. Bråkenhielm, Per: Skirö, en liten Smålandssocken. Del 6: Föreningsliv, befolkning, folkliv. Vetlanda: Björns bokhandel i distribution, 1976. Sid. 481-583. 80 kr 2329. Bråkenhielm, Per: Skirö, en liten Smålandssocken. Del 5: Jordbruket, hantverkare, industrier, skolor, lokalstyre. Vetlanda: Björns bokhandel i distribution, 1975. Häftad. Sid. 385-481. Sparsamt illustrerad. Första bladet (innehållsförteckn.) delvis loss. 80 kr 7722. Edberg, Bengt O.: Edsbruk : ett samhälles uppgång och fall eller historiens vingslag över Edsbruk. Gamleby, 2003. Andra reviderade upplagan. Dekorerat pappband. 215 s. Rikt ilustrerad med svartvita foton. 200 kr 3050. En blick tillbaka: drag ur Västra Eds kulturhistoriska utveckling. Redigerad av Lars-Magnus Håkansson. Linköping: Östgöta-correspondenten, 1955. Pappklotband. 172 s. Kvarto. Illustrerad. Tillskrift. 200 kr 2261. En bok om Mönsterås: historik. Redaktionskommitté: Åke Domeij m.fl. Mönsterås kommunalfullmäktige, 1963. Klotband utan skyddsomslag. 670 s. Illustrerad + en utvikbar karta i ficka. Lite svag främre fals samt nedre snitt något fläckigt. 250 kr 2107. Eneström, Frans Johan Elof: Finvedsbornas seder och lif. Med 50 afbildningar. Norstedts, 1914. 2. upplagan. Häftad. 269 s. Illustrerad. 170 kr 2304. Franzén, Gunnar: Värend och världen: en bok av och om Gunnar Franzén. Växjö: Smålandspostens boktryckeri, 1977. Förlagsband med skyddsomslag. 221 s. Illustrerad. Bl.a. krönikor ur Smålandsposten. 100 kr 2305. Frinnaryd i Småland: bygdefotografen Oskar Jaréns värld. Sammanställd av Henry Sjöstrand. Jönköpings läns museum, 1983 Dekorerat pappband. 159 s. Illustrerad. 120 kr 2263. Gislaveds historia. Huvudredaktör Sven-Gunnar Sundberg. Gislaved: Gislaveds kommun, 1972Pappband med skyddsomslag. 451 s. Illustrerad. 180 kr 1583. Hofrén, Manne: Timmerkyrkan i Frödinge. Särtryck ur Kalmar Län 1951. Vimmerby, 1969. 2:a upplagan. Klammerhäftad. 26 s. Solkigt omslag. 30 kr 2306. Johansson, Knut: Voxtorpsboken: historisk beskrivning över Voxtorps socken. Värnamo, 1953. Privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 413 s. 220 kr 2231. Jönköpings historia: på uppdrag af stadsfullmäktige i Jönköping utgifven af en den 27 september 1913 tillsatt kommitté. I - IV. Jönköping 1917-21. 463 + 327 + 491+ 726 + 75 (registersidor). Illustrerad. Fyra halvfranska band med medbundna främre omslag. 800 kr 819. Kalmar län: årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Häftad. Illustrerad. Årgångarna 1952, 1953, 1958, 1962, 1974, 1976, 1979, 1984, 1985, 1986. Per årgång: 40 kr 2307. Karlsson, Johan: Vislanda-Blädingeboken D. 4. Vislanda hembygdsförening, 1976. Dekorerat pappband. 150 s. Illustrerad. Omslaget nött. 100 kr 1866. Larsson, Lars-Olof: Länsstyrelsen och Kronobergs län under 350 år. Växjö: Länsstyrelsen i Kronobergs län, 1984. Klotband med skyddsomslag. 171 s. Illustrerad. 100 kr 2576. Lenhovda: en värendssocken berättar. Utgiven av Lenhovda hembygdsförening, 1948. Halvklotband med skyddsomslag. 813 s. Illustrerad. Solkigt skyddsomslag. 300 kr 2995. Ljungcrantz, David: Människor och händelser under senare delen av 1800-talet. Utgiven av Erik Ljungcrantz. Virestad, 1972. Dekorerat pappband med skyddsomslag. 92 s. Illustrerad. 80 kr 434. Lundqvist, Margit och Rolf: På småländska stigar. Halmstad: Spektra, 1974. Pappband med skyddsomslag. 125 s. Illustrerad. 70 kr 7662. Meddelanden från Norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund XI. Redaktör Egil Lönnberg. Jönköping, 1938. Häftad. 191 s. + 17 annonssidor. Illustrerad. Innehåll bl.a. Antikvarisk resa i Östbo, Västo och Mo härader sommaren 1870; Medeltidsborgen på Visingsö, Borgruinen; Upptäckten av Ädelfors; Äldre litteratur rörande Jönköpings läns fasta fornlämningar. Nyskick. 80 kr 7663. Meddelanden från Norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund XII. Redaktör Egil Lönnberg. Jönköping, 1939. Häftad. 201 s. + 25 annonssidor. Illustrerad. Innehåll bl.a. Byn och laga skiftet. Några kulturhistoriska notiser över Huskvarna stads äldre bebyggelse; Järn i Arvid Trolles jordebok av år 1498; Romansk träskulptur i norra Småland. Ett urklipp gjort i en annons. 80 kr 7664. Meddelanden från Norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund XIII. Redaktör Egil Lönnberg. Jönköping, 1940. Häftad. 202 s. + 17 annonssidor. Illustrerad. Innehåll bl.a. Jönköpings smedämbetes tänkebok 1643–1657; Boktryckerier och boktryckare i Jönköping; Kampen mot vargplågan i Villstads socken under 1800-talet; Takdukarna i Västbo. 80 kr 1514. Minnesskrift vid Förbundet Frihetsbrödernas 50-årsjubileum 1936. Stockholm, 1936. Halvklotband utan skyddsomslag. 199 s. Innehåller porträtt och personuppgifter över medlemmarna i Stockholms- och Västerviksavdelningarna. Illustrerad. 75 kr 2335. Nothin, Torsten: Finnvedens ansikte. Wahlström&Widstrand, 1958. förlagsband med skyddsomslag. 213 s. Märke efter prislapp på främre omslag. Illustrerad. 80 kr 2578. Något om ett tioårigt hembygdsarbete. Reftele hembygdsförening, 1948. Vackert privatbundet halvklotband med bägge omslagen medbundna. 183 s. Illustrerad. 120 kr 435. Olsson, Bror: Småländskt: studier och minnen. Malmö: Allhem, 1952. Häftad. 177 s. Illustrerad. 90 kr 2589. Ramm, Axel: Nässjö-boken 1. Göteborg, 1922. Häftad. 69 s. Illustrerad. 50 kr 2315. Sjögren, Ivan: Östrabo: Ett Tegnérdrama. Bonnier, 1943. Häftad. 120 s. Ett drama onm biskopsstället Östrabo och Tegnérs kamp mot demonerna. Recensionsstämpel. 90 kr 2234. Småland i litteraturen: Smålandsförfattare från Linné till nutid. I urval och redigering av Jöran Mjöberg och Thorsten Petersson under medverkan av NBV-studiegrupper i Jönköpings, Kalmar och Kronobergs län. Sober i samarbete med Nykterhetsrörelsens bildningsverksamhet (NBV), 1982. Förlagsband utan skyddsomslag. 355 s. Illustrerad. (Sobers landskapsböcker) 50 kr 441. Smålänningar i Stockholm. Malmö: Skånetryckeriets förlag, 1941. Halvfranskt. 616 s. Genomgående illustrerad med porträtt. 180 kr 433. Sockenbeskrivning över Lönneberga. Utgiven av Lönneberga kommun. Manuskriptet sammanställt av kantor V. Haak, Lönneberga. Vimmerby, 1954. Helklotband. 255 s. Illustrerad. Avslutas med Lönnebergabornas hembygdssång. 120 kr 2580. Stenholm, Karl: Bygdesnickaren och spelmannen Karl Stenholms minnen. Kalmar läns fornminnesförening, 1961. Pappband. 97 s. 70 kr 1024. STF:s årsskrift 1968. Småland. Stockholm: STF, 1968. Häftad. 336 s. Illustrerad. 40 kr 448. Storgatan i Vimmerby. Utgiven av Riksantikvarieämbetet. Utan ort och år, troligen 1965. Häftad. Kvarto. 143 s. Maskinskriven stil. Tre utvikbara kartor, varav en med fasadteckningar. 70 kr 3000. Tarstad, Henning: Urshultssägner och andra berättelser om platser och föremål i en socken i Värend: samlade och återgivna. Urshult, 1964. Pappband. 127 s. Illustrerad. (Hembygdsföreningen Gamla Urshult). 140 kr 3001. Teleman, Helmer: Bondpojke i ungt sekel i Småland: minnen. Settern, 1983. Dekorerat pappband. 202 s. Illustrerad. 70 kr 3006. Virdestam, Gotthard: Kring Östrabo och Sankt Sigfrids källa: person- och kulturhistoriska anteckningar. Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag, 1934. Dekorerat pappband. 216 s. Illustrerad. 60 kr 2584. Växjö Ljungby med omgivningar. Huvudredaktör Paul Harnesk. Ringström&Ringström, 1957. 300 s. Blått skinnband med helt guldsnitt. Kvarto. Illustrerad. Numrerad upplaga av 375 exemplar varav detta är nr 102. (Svenska stadsmonografier). 250 kr 2373. Wallerström, Arvid: Smålands näringsliv i ord och bild. Del 2: Jönköpings och Huskvarna handel och industri. Nässjö: Wallerströms boktryckeri, 1918. Dekorerat klotband. 32 + 55 + 33 + 31 s. Kvarto. Illustrerad. Omslaget nött. Veck på titelsidan. 180 kr 3005. Wendeberg, Birgitta: Gnosjöandan: myt eller verklighet. Värnamo: U. B. Wendeberg, 1982Dekorerat pappband. 325 s. Illustrerad. Solkiga pärmar. 50 kr 1289. Wingborg, Olle: Linnébygdens litteratur - en bibliografi över Älmhults kommun. Utgiven av Länsbibliotek Kronoberg/Smålands bibliografiska sällskap. Västervik, 1996. Klotband. 91 s. (Smålands bibliografi 4) Ämnesregister, Författarregister, Personregister, Ortregister. Nytt exemplar. 100 kr 1290. Wingborg, Olle: Litteratur om Uppvidinge - en kommun i glesbygd. Utgiven av Länsbibliotek Sydost/Smålands bibliografiska sällskap. Västervik, 1999. Klotband. 140 s. (Smålands bibliografi 7) Ämnesregister, Författarregister, Personregister, Ortregister. Nytt exemplar. 100 kr 2272. Wrangel, Ewert: Småländska kulturbilder. Gleerup, 1925 Halvfranskt band. 244 s. Illustrerad. 180 kr 2894. Zweigbergk, Brita von: Manne Hofréns tryckta skrifter under femtio år: en bibliografi upprättad till 70-årsdagen. Kalmar: Stadsbiblioteket, 1966. Dekorerat pappband. 87 s. Namnteckning. 70 kr 1660. Åberg, Alf: Sydkraft: ett kraftföretags utveckling under femtio år. Sydsvenska Kraftaktiebolaget 1906 - 1956. Göteborg, 1956. Pappklotband med skyddsomslag. 268 s. Kvarto. Illustrerad. Ett par små revor i skyddsomslaget. 90 kr 3008. Åkerhielm, Erik: Småländska fideikomiss: herrgårdsskildringar och sägner: med 47 illustrationer. Norstedts, 1904. Halvklotband. 224 s. Illustrerad. 350 kr 2976. Åsberg, Axel: Hjorted - vad arkiven berättar. Västervik, [1970]. Dekorerat klotband. 288 s. Illustrerad. 210 kr Småland Lista 2 3626. Hjorteds sparbank 100 år. Hjorted: Sparbanken, 1969. Klammerhäftad. 23 s. Illustrerad. 50 kr 3627. Hjorth, Börje: Nykterhetsrörelsen i Jönköpings län: en kort rapsodi. Av Börje Hjorth och Per Ericsson. Jönköping: Länsmuseet, 1978. Klammerhäftad. 53 s. Illustrerad. (Jönköpings läns museums serie för småskrifter; 5). 50 kr 3964. Hofrén, Manne: Pataholm: kulturhistoriska notiser kring Smålandskustens gamla köpingsväsende. Med bildbidrag av Oscar Hullgren. Stockholm, 1946. Klotband med skyddsomslag. 129 s. Illustrerad. Kvarto. (Nordiska museets handlingar; 25). Något slitet skyddsomslag. 280 kr 3337. Hägg, Fritz: Vänner - märkeskvinnor, märkesmän: tidsskildring från förra århundradet. Jönköping: Hall, 1941. Häftad. 434 s. Illustrerad. Ouppskuren. 120 kr 3153. Hörlén, Ad.: I By och Broby: folklivsskildring från Norra Småland. Eget förlag, Ingarp, Höreda. Häftad. 131 s. 80 kr 3166. Hörlén, Adolf: Humoresker från skollivet i Spartomta. Eksjö: författaren, 1941. Privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 110 s. Illustrerad. 50 kr 3520. I Guds tjänst. Minnesskrift utgiven i anledning av Kronobergs läns missionsförenings 75-åriga tillvaro 1886-1961. Redaktionskommitté: Karl Espner, Gustaf Landmér och Edv. Zackrisson. Växjö: Familjevännen, 1960. Helklotband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 223 s. Illustrerad. Tillskrift. 90 kr 3113. Johansson, Svea: Ostämd fiol: dikter. Dekorerat pappband. Åseda, 1960. 58 s. Dedikation. 40 kr 3112. Johansson, Svea: Ett stråkdrag: dikter. Dekorerat pappband. Åseda, 1963. Andra upplagan. 61 s. Dedikation. 60 kr 3628. Järakamraten: Jära folkhögskolas elevförbunds årsskrift 1951. Redaktör Karl L. de Vylder. Jönköping, 1951. Häftad. 83 s. + ett trettiotal annonssidor. 50 kr 4005. Jönköpings läns kalender 1917. Falköping, 1917. Dekorerat pappklotband. 336 s. Ett stort antal annonser. Pärmhörnen nötta. 200 kr 3114. Karlgren, M.: Ur Finnvedens hävder: Östbo härad i ord och bild. Eksjö: Hembygdens förlag, 1932. Häftad. 96 s. Illustrerad. Omslaget nött. 100 kr 3630. Kronobergs län. Porträttgalleri. W. Zachrissons boktryckeri, 1928. Klotband. 166 s. Genomgående illustrerad. 100 kr 4216. Kvinnor i Småland. Redaktion: Yvonne Teiffel, Ingrid Ydén-Sandgren. Halls Förlag, 1989. Pappband utan skyddsomslag. 192 s. (Smålands författarsällskaps skriftserie; 10) Namnteckning. 70 kr 3523. Liljevall-Wengelin, Olga: Sök sanning ur dikten: lyriska dikter. Högsby: Bokförlaget, 1963. Imiterat helklotband. 160 s. Illustrerad. 50 kr 4217. Lindencrona, Carl: Indelta knektar: typer och minnen: dikter. Almqvist & Wiksell, 1913. Privatbundet halvklotband. 101 s. 80 kr 4010. Lindgren, Gunnar: Något om kyrkor och kyrkoinventarier. Anteckningar ur Törnsfalls kyrkböcker m.m. Västervik 1911. Klammerhäftad. 13 s. Illustrerad. 50 kr 3119. Lindhe, Olof: Rydaholms medeltidskyrka. Jönköpings läns hembygdsförbund / Jönköpings läns museum, 1978. Häftad. 159 s. Illustrerad. Särtryck ur Småländska kulturbilder, 1978. 100 kr 4218. Ljungbyholmskrönika. Utgiven av Ljungby Hembygdsförening, 1970. Dekorerat pappband. 152 s. Illustrerad. Tillskrift. 180 kr 3525. Lokaliseringsutredning för Kronobergs län 1959. Utgiven av Kungliga Arbetsmarknadsstyrelsen, Lokaliserings- och utredningsbyrån, 1959. Vackert privatbundet halvfranskt band med bägge omslagen medbundna. 161 s. samt 35 kartblad. 180 kr 3633. Lundell, Clara: Ena wretunge berättar från gamla Småland. Växjö, 1979. 136 s. Häftad. 50 kr 3120. Längesen och nu: om människor i bygden kring en å. Öja sockens hembygds- och kulturminnesförening, 1987. Förlagsband med skyddsomslag. 208 s. Illustrerad. 120 kr 3641. Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening utgifna genom museiföreståndaren. Kalmar, 1914. Årgång 8. Häftad. 138 s. Illustrerad. 150 kr 3634. Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening utgifna genom sekreteraren. Kalmar, 1898. Årgång 1. Häftad. 54 s. Illustrerad. Namnteckning på omslagets framsida. Dålig rygg, annars gott skick. 300 kr 3637. Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening utgifna genom sekreteraren. Kalmar, 1904. Årgång 4. Häftad. 80 s. + 4 planschsidor och en karta. Illustrerad. Namnteckning på omslagets framsida. Dålig rygg, annars gott skick. 200 kr 3638. Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening utgifna genom sekreteraren. Kalmar, 1907. Årgång 5. Häftad. 80 s. + 16 planschsidor. Illustrerad. Namnteckning på omslagets framsida. Delvis ryggsläpp. 175 kr 3639. Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening utgifna genom sekreteraren. Kalmar, 1912. Årgång 6. Häftad. 67 s. Illustrerad. 150 kr 3640. Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening utgifna genom sekreteraren. Kalmar, 1913. Årgång 7. Häftad. 56 s. + 9 utvikbara planschsidor. Illustrerad. Namnteckning på omslagets framsida. 150 kr 3642. Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening utgifna genom sekreteraren. Kalmar, 1915. Årgång 9. Häftad. 86 s. + 1 utvikbar karta. Illustrerad. 150 kr 3643. Meddelanden. Kalmar Läns Fornminnesförening. Redigerad av Manne Hofrén. Kalmar, 1939. Årgång 19. 90 s. + annonssidor. Illustrerad. 100 kr 3156. Minnen från Växjö läroverk: upptecknade av forna lärjungar. Samlade och utgivna genom Ludvig Larsson. Gleerups, 1928. Häftad. 272 s. Illustrerad. (Minnen från svenska läroverk; 2). Namnteckning. Omslaget något solkigt. 70 kr 3157. Möller, Maj Lise: Mosaik: dikter. Vetlanda: Hembygdsförlaget, 1964. Privatbundet halvklotband. 63 s. Skavmärken på omslagets framsida. 60 kr 3526. Natio Smolandica: årsskrift för Smålands nations kamratförening, Uppsala. Smålands nations kamratförening, 1945. Årgång VIII. Inplastat klotband med bägge omslagen medbundna. 104 s. Illustrerad. Spår efter biblioteksficka. 60 kr 3644. Natur i Småland. Under redaktion av Albert Eklundh och Kai Curry-Lindahl; med förord av Torsten Nothin. Svensk natur, 1950. Halvklotband. 442 s. Kvarto. Illustrerad. (Svensk naturs landskapsserie) 120 kr 3968. Norra Smålands erkända centralsjukkassa 1933-1943. Minnesskrift. Jönköping, 1944. Klammerhäftad. 29 s. Illustrerad. 40 kr 3528. Norrvidinge i ord och bild. Artiklar av Lars-Olof Larsson, Sven Erik Rydeman, Kjell Gustafsson och Karl Johan Krantz. Foton av Lammhults fotoklubb. Växjö: Kronobergs läns hembygdsförbund i samarbete med Smålands museum, 1990. Dekorerat pappband. 160 s. Rikt illustrerad. (Kronobergsboken 1990). 140 kr 3125. Nothin, Torsten: Finnvedens ansikte. Wahlström & Widstrand, 1958. Häftad. 213 s. + 12 planschblad. Ouppskuren. 90 kr 3127. Nylén, Einar: Östra härads sparbank 1857-1932: minnesskrift med anledning av bankens 75-årsjubileum: på uppdrag av sparbankens styrelse utarbetad. Vetlanda, 1932. Häftad. 219 s Illustrerad. Inlagans sista blad fläckat. 150 kr 3131. Olsson, Bror: Småländskt: studier och minnen. Malmö: Allhem, 1952. Vackert privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 177 s. Illustrerad. 200 kr 3531. Petersson, Gunnar: Kalmar län: kommuner, näringsliv. Av Gunnar Petersson och Eric Anderson. Brevskolan; ABF; SLS, utan år, troligen tidigt 1960-tal. Häftad. 139 s. + trettonsidig statistikbilaga. Illustrerad. Medföljer 3 vikta kartor med regional indelning, kommunkarta samt antalet sysselsatta inom industrin år 1957. 80 kr 3969. Petersson, Harald: Yxeredstrakten i äldsta tider och nytt om namnet Tjust. Västervik, 1961. Häftad. 23 s. Särtryck ur Tjustbygdens Kulturhistoriska Förenings årsbok 1961. 40 kr 3340. Pihl, Carl: Carl Franz Rydeman: prästen, läkaren, människovännen: en minnesskrift i anledning av femtioårsdagen av hans död i Gödebergs komministerboställe i Almesåkra sock. Nässjö: Grafia, 1948.Klammerhäftad. 19 s. Illustrerad. 40 kr 3341. Pleijel, Hilding: Kävsjökaplanen Abr. Alméns almanackor: småländsk kyrkosed och prästgårdstradition under gustaviansk tid. Verbum, 1971. Häftad. 118 s. (Samlingar och studier till svenska kyrkans historia; 40). Anteckningar på omslaget, samt spår av prislapp. 80 kr 3805. Qvarnström, Allan: S:ta Gertruds kyrka i Västervik: några anteckningar om dess öden genom tiderna. Västervik: C.O. Ekblad & Co., 1952. Andra utvidgade upplagan. Klammerhäftad. 39 s.Illustrerad. 50 kr 3532. Rejmyre - utpost i glasriket. Utgiven av I glasriket - människan, miljön, framtiden, ett studieprojekt inom ABF och Svenska fabriksarbetareförbundet i Kalmar och Kronobergs län. ABF, 1983. Häftad. 158 s. Illustrerad. 90 kr 3342. Reutersvärd, Adolf: Minnen från den gamla goda tidens hembygd och skola. Kulturskildring. Andra utökade upplagan. Växjö, 1924. Vackert privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 248 sid. Namnteckning. Tryckt i 300 numrerade exemplar hvaraf detta är nr 44. Skildrar Öster Korsberga socken i Jönköpings län. 280 kr 3533. Reuterswärd, Adolf: En nittioårig krigare berättar från fordom: [överstelöjtnant Knut Reuterswärd 1838-1930]. Upptecknat av Adolf Reuterswärd. Växjö: Smålandsposten, 1927. Häftad. 135 s. Namnteckning på omslagets framsida. 120 kr 3944. Rydén, Josef: Guide över Nässjöbygdens kulturhistoriska minnesmärken. Nässjö kommuns kulturnämnd, 1975. Häftad. 71 s. Illustrerad. En utvikbar karta. 80 kr 3646. Sallnäs, Hilding: Albert Engström och Småland. Tidningen Studiekamraten, 1950. Klammerhäftad. 24 s. Illustrerad. 40 kr 3137. Schlegel, Bernhard: Bergqvara gods och slott i Småland. Stockholm, 1897. Häftad. 96 s. + 1 pl. Upplaga 300 ex. Nött rygg. 250 kr 4013. Sjöbring, Pehr: Tjenstemän vid församlingarne och läroverken uti Kalmar stift: Clerus Calmariensis. Fortsättning från 1841 till närvarande tid. Ombesörjd af stiftets biskop [P.. Kalmar: A Petersson & sons förlag, 1885. Häftad. 228 s. Hemgjort omslag, trasig rygg, inlagan fin. 250 kr 3534. Sjögren, Otto: En liten smålandssläkts levnadsminnen huvudsakligen från småländsk hembygd. I korthet sammanfattade. Växjö: Smålandspostens boktryckeri, 1913. Vackert privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 97 s. Författaren, född i Lemnhults socken, levde mellan 1844 och 1917. 200 kr 3807. Småland i Göteborg 1873-1973. En bok till Smålands gilles i Göteborg hundraårsjubileum. Redaktionskommitté: Johannes Hedberg, Sven Schånberg; foto och illustrationer: Lars Gillis. Smålands gille, 1972. Häftad. 96 s. 80 kr 3537. Smålands nation i Uppsala 1933-1944. Smålands nation, 1945. Häftad. 173 s. Illustrerad. (Porträttmatrikel). 120 kr 3536. Smålands nation i Upsala 1924-1933. Uppsala, 1933. Häftad. 162 s. Illustrerad. (Porträttmatrikel). 120 kr 3647. Smålands nation i Upsala 1924-1933. Upsala, 1933. Häftad. 162 s. Porträttmatrikel med biografier. Ryggskada nedtill. 80 kr 3141. Småländsk bystämma: Östraby och Västraby i Lenhovda socken. Utarbetad av Mats Rehnberg. Nordiska museet, 1951. Klotband. 197 s. (Svenskt liv och arbete,; 12) 90 kr 3809. Stenvall, Gunnar: Växjö stifts matrikel. Växjö: Smålandspostens boktryckeri, 1930. Halvklotband med främre omslag medbundet. 388 s. Yvig tillskrift. 150 kr 3538. Svenson-Graner Carl: Landshövdingarna och länsstyrelsen i Kalmar: en historik. Kalmar, 1935. Häftad. 144 s. + 22 planschblad. (Södra Kalmar län. 4) Liten reva i ryggen. 100 kr 3810. Sällberg, Thure: På kyrkobacke och i gillestuga: skisser från bygden. Med 19 illustrationer. Chicago: Engberg-Holmberg Publ. Co., 1907. Halvklotband. 188 s. Illustrerad. Svag rygg, delvis fläckig inlaga. 150 kr 4014. Söderhult, Artur: Glimtar från Västerviks kommunala liv under 100 år: föredrag vid högtidlighållandet av Västerviks stadsfullmäktiges 100-årsjubileum den 16 december 1962. Västervik: Stadsfullmäktige, 1963. Klammerhäftad. 47 s. Illustrerad. 60 kr 4017. Vår hembygd i Kalmar län. Kalmar läns fornminnes- och hembygdsförening, 1977. Häftad. Ca 125 s. Kvarto. Varje hembygdsförening i länet presenterar sig själva på en sida. 50 kr 3972. Västerviks landsrättsförläggning. Västervik, 1960. Häftad. 48 s. Illustrerad. Särtryck ur Tjustbygdens Kulturhistoriska Förenings årsbok 1960. Om sista tinget i Gamleby, Kämnärsrätten i Västervik m.m. 40 kr 3973. Västerviks missionsförsamling. De första femtio åren. Minnesskrift utgiven till jubiléet mars 1966. Västervik, 1966. Klammerhäftad. 28 s. Illustrerad. 40 kr 4018. Västerviksutställningen 26-29 maj 1983. Katalog med program. Västervik 1983. Klammerhäftad. 48 s. Illustrerad. 40 kr 3162. Västra Småland. Utgiven av Hjalmar Bjurulf, under medverkan av Per Thomée. Lindblads, 1931. Halvfranskt band. 424 s. + 1 karta. Illustrerad. (Hembygdsböckerna). Exlibris. 120 kr 3957. Växjö brandförsvar: en jubiléumsskrift. Brandstyrelsen, 1968. Häftad. 112 s. Illustrerad. 60 kr 3653. Växjö grafiker 100 år. Växjö, 1983. Pappklotband utan skyddsomslag. 72 s. Rikt illustrerad med svartvita foton. Innehåller bland annat presentationer av 25 tryckerier. 50 kr 3649. Wallqvist, Olof: Minnen och bref. Utgifna af E.V. Montan. Haeggström, 1878. Halvklotband. 216 s. (Bidrag till Sveriges historia). Författaren var biskop i Växjö stift. Namnteckning, exlibris. 100 kr 3811. Wilstadius, Paul: Fortsatta anteckningar till en småländsk bibliografi. Växjö, 1936. Vackert privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 154 s. Separattryck ur: Hyltén-Cavalliusföreningens årsbok. 1936. Utgör komplettering och supplement till Ola Cappelin, Anteckningar till en småländsk bibliografi. 1926. Supplement t.o.m. år 1925. II. Fortsättning 1926-1935. III. Smålandslyrik och tonsättningar. 200 kr 3816. Wägner, Elin: Släkten Jerneploogs framgång. Bonniers, 1916. Privatbundet halvklotband. 325 s. Enda upplagan. 120 kr 3955. Wästerviks nya kyrka: minnesskrift vid kyrkoinvigningen den 3 December 1905. Västervik, 1905. Häftad. 32 s. Illustrerad. Gott skick. 120 kr 3795. [Böttiger, Carl Wilhelm]: En majdag i Wärend. Swenskt tillfällighetsstycke i en akt, med sång och dans. Första gången uppfördt på Kongl. theatern i Stockholm, thorsdagen den 11 maj 1843, årsdagen af h. m. konungens kröning. Stockholm: Hörbergska boktryckeriet, 1843. 76 s. Häftad. Liten ryggskada nertill. 400 kr |