Topografi Småland Lista 2

• Småland

Tillbaka till första sidan

Småland

8196. Gréen, Ernst: En Jönköpingskrönika: Smålands allehanda 1879–1949. Jönköping: Smålands Allehanda, 1949. Linneband utan skyddsomslag, bägge omslagen medbundna. Biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. 240 s. + 20 planschblad.   140 kr
 

7980. Selling, Eva: Huseby Bruk och Bruksherrgård. Domänverket, 1984. Klammerhäftad. 49 s. Rikt illustrerad med foton, mestadels i färg.   60 kr
 

3333. Aldén, Gustaf A.: Hemma och i Uppsala: gymnasist-, student- och folkhögskoleminnen. Hökerbergs förlag, 1927. Vackert privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 286 s. Några blyertsanteckningar.   70 kr
 

8193. Anderek, Eric H. och Karl Kronberg: Älmhults historia: utgiven med anledning av köpingens 50-årsjubileum. Smålandsposten, 1950. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Bägge omslagen medbundna. 203 s. + 3 kartblad. Illustrerad.   200 kr
 

8426. Andersson, Aron: Från det gamla Säby. Hågkomster av Aron Andersson i Warfvestorp, ”Hösbons Aron”. Tranås, 1949. Häftad. 102 s. Illustrerad. Litet ryggsläpp.   150 kr
 

3960. Andersson, Fredr.:  När minnesklockorna ljuda: återklanger från ”den gamla goda tiden”. Restauratörens förlag, 1931. Privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 194 s. Illustrerad. Författaren föddes i Jönköping och prisar i boken sin ”Smålandstur” som hjälpt honom genom livet. Exlibris.   70 kr
 

3613. Andersson, Helge: Rådhusen i Västervik genom tiderna. Västervik, 1961. Häftad. 47 s. Särtryck ur Tjustbygdens kulturhistoriska förenings årsbok 1961.   50 kr
 

3335. Andersson, Ulla: Mössebergsparken: minnen från en kurort. Av Ulla Andersson, Eyvor Hedberg och Ulla Nordmark. Falköping, 1986. [Ny uppl.] Dekorerat pappband. 108 s. Illustrerad. Kvarto.   100 kr
 

8194. Bengtsson, Otto: Kristianopel: en vandring genom seklerna. Brömsebro: författaren, 1953. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Främre omslag medbundet. 219 s. Sparsamt illustrerad. Inklistrat vykort på titelsidan.  150 kr
 

3151. Bjurulf, Hjalmar: Nordvästra Småland. Utgiven av Vätterns och Jönköpings läns turisttrafikförening, 1933. Häftad. 80s. + 1 karta. Illustrerad.   90 kr
 

3791. Blackstads församlingsskrift och hembygdsbok 1953. Sjunde årgången. Västervik, 1954. Klammerhäftad. 61 s. Illustrerad. Utgavs åren 1947-1961.   50 kr
 

3792. Blackstads församlingsskrift och hembygdsbok 1954. Åttonde årgången. Västervik, 1955. Häftad. 135 s. Illustrerad. Utgavs åren 1947-1961. Anteckning på pärmens framsida.   50 kr
 

3793. Blackstads församlingsskrift och hembygdsbok 1956-1959. Tionde årgången. Västervik, 1960. Häftad. 103 s. Illustrerad. Utgavs åren 1947-1961.   50 kr
 

3794. Blackstads församlingsskrift och hembygdsbok 1960. Elfte årgången. Västervik, 1961. Häftad. 71 s. Illustrerad. Utgavs åren 1947-1961.   50 kr
 

7250. Boström, Maud: Helvetesprästen och Hallingeberg. Blackstad, 1967. Pocket. 416 s. Veck på främre omslag. Namnteckning.   40 kr
 

6413. Broomé, Hans: Källvik: en småländsk brunns- och badort. Kalmar: Kalmar läns museum, 1970. Pappband. 94 s. Illustrerad. 1 utvikbar karta.   90 kr
 

3796. Cappelin, Ola: Anteckningar till en småländsk bibliografi. Växjö, 1926. Vackert privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 203 s. (Hyltén-Cavalliusföreningen för hembygdskunskap och hembygdsvårds årsbok, 1926).   250 kr
 

3618. Celander, Thorsten: Jönköpings studenter jämte rektorer åren 1864-1920. Biografier samlade och utgivna. Jönköping, 1921. Klotband. 301 s.   110 kr
 

7433. Celander, Torsten: Jönköpings studenter jämte rektorer åren 1864–1920. Biografier samlade och utgivna. Jönköping, 1921. Klotband. 301 s.   100 kr
 

8304. Christensen, Jan: Industrins tidevarv. Några huvudlinjer i Kalmar läns industriella utvecklingar. Kalmar Län 2001. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Län hembygdsförbund/Stiftelsen Kalmar läns museum, 2001. Dekorerat linneband. 284 s. Illustrerad.   70 kr
 

3103. Cronqvist, Theodor: Växjö stift vid 1800-talets mitt: Utdrag ur A. G. Ahlstrands brev till J. A. Ahlstrand 1840-1860. Nya Växjöbladet, 1946. Häftad. 87s.   50 kr
 

4647. Crælius, M. R.: Försök till en landskapsbeskrivning: uti en berättelse om Tunaläns, Sefwede och Asbolands häraders fögderi uti Calmar höfdingadöme. Vimmerby: J. Söderbergs förlag, 1930. 2:a upplagan, bibliofilupplaga, nr 681. Första upplagan kom 1774. Klotband med skinnrygg. 288 s. Diskret namnteckning, ägarstämpel.  280 kr
 

7629. Det grönskande Kalmar. Utgiven av Kalmar naturvetenskapliga sällskap. Kalmar: Appeltoffts tryckeri, 1953. Häftad. 158 s.+ ett utvikbart kartblad. Liten skada upptill på ryggen samt mindre fläck på den vita framsidan. Namnteckning.  120 kr
 

3515. Då och nu i Nässjöbygden. Utgiven av Nässjöbygdens hembygdsråd i samarbete med Nässjö kommuns kulturnämnd. Nässjö, 1988. Årgång 11. Häftad. 143 s. Illustrerad.   60 kr
 

3105. Då och nu i Nässjöbygden. Utgiven av Nässjöbygdens hembygdsråd i samarbete med Nässjö kommuns kulturnämnd. Nässjö, 1976. Årgång 1. Häftad. 93 s. Illustrerad. Ägarstämpel. Svag rygg.  50 kr
Mer information

6639. Döderhultarns konst i ord och bild. Oskarhamns-bladets boktryckeri, 1928. Häftad. 112 sidor. Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst, utgivet av Hjalmar Svensson. Artiklar av Albert Engström, Herman Seldener, Axel L.Romdahl, Hasse Z. m.fl. Rikligt illustrerad. Något svag rygg.   100 kr
 

4347. Edberg, Bengt O.: Lokalredaktören eller Mitt liv som fotojournalist under fyra årtionden. Gamleby. Författarens förlag, 1998. Dekorerat pappband. 148 s. Huvudsakligen illustrerad. Nyskick.   150 kr
 

4210. Edberg, Bengt O.: Lokalredaktören eller Mitt liv som fotojournalist under fyra årtionden. Gamleby. Författarens förlag, 1998. Dekorerat pappband. 148 s. Huvudsakligen illustrerad. Nyskick.   150 kr
 

3812. Edberg, Bengt O.:  Det var dans bort vid vägen: berättelser och bilder från festplatser i Tjust. Gamleby: B. Edberg, 2003. Dekorerat pappklotband. 191 s. Illustrerad.
Förlagsny bok.   250 kr
 

4211. Ek, Gustaf: Ramkvilla sockens historia. Växjö. 1951. Klotryggband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 293 sid. Illustrerad främst med fotografier av Leif Wirén. Namnteckning.   200 kr
 

7251. Ekbaeck, Anders: Utförlig Beskrifning öfwer Locknevi Lofl. Församling försedd med enkla råd, påminnelser och undervisningar wid hwar sina ämnen uti Landthushållningen m.m. Ankarsrum: Erik Lehmanns förlag, 1948. 3:e upplagan. Häftad. 131 s. Första upplagan utkom 1828. Namnteckning.   180 kr
 

3619. Elgqvist, Eric: Studier i södra Smålands bebyggelsehistoria: anmärkningar till en karta över Värends järnåldersbebyggelse. Växjö , 1931 233 s. + utvikbar karta, Illustrerad. Separattryck ur Hyltén-Cavalliusföreningens årsbok 1931.   80 kr
 

3961. Engström, Albert:  Döderhultarn. Av Albert Engström, Axel L. Romdal & Hasse Z. Oskarshamn: Hembygdsföreningens Döderhultarmuseum, 1974 Häfatd. 30 s. Illustrerad. Omtryckt ur: Minnesbilder över Döderhultarn och hans konst.   30 kr
 

3620. Festskrift utgiven vid Sällskapet Delta Sigmas sjuttiofemårsjubileum 1 november 1942. Västervik, 1942. Häftad. 22 s. Förening vid Högre allmänna läroverket, Västervik. Innehåller dikter.   50 kr
 

7166. Filén, Thure: Om Tranås och Säbybygden: några geologiska, historiska och kulturhistoriska samt geografiska anteckningar. Linköping: H. Carlsons bokhandel, 1921. Hemmagjort halvklotband utan omslag. 317 s. Illustrerad.   120 kr
 

7919. Fischer, Walther: Ur ett gammalt förnämligt bruksarkiv. Västervik, 1954. Klammerhäftad. 20 s. Illustrerad. Särtryck ur Tjustbygdens Årsbok 1954. Bruksarkivet tillhör Ankarsrums bruk.  40 kr
 

3623. Folkskolans lärarekår i Växjö stift 1926. Skånetryckeriets förlag, 1926. Dekorerat klotband. 560 s. Illustrerad. Porträtt och biografier över alla tjänstgörande läsåret 1926.   120 kr
 

8516. Frosterud-Jägerhorn, Åsa: Förtjust i Tjust. Tjustgalleriet, 1996. Dekorerat pappband. 135 s. Illustrerad. Dedikation.   70 kr
 

8516. Frosterud-Jägerhorn, Åsa: Förtjust i Tjust. Tjustgalleriet, 1996. Dekorerat pappband. 135 s. Illustrerad. Dedikation.   70 kr
 

3107. Från Småland och Hellas: studier tillägnade Bror Olsson 6/8 1959 Allhem, 1959. Helklotband med främre omslag medbundet. 389 s.+ 36 planschblad. Illustrerad.   350 kr
 

3798. Från tidevarv till tidevarv. Historik utgiven av Hjorteds sockens fattigvårdsstyrelse, 1952. Klammerhäftad. 52 s. Illustrerad. Gulnat omslag.   50 kr
 

4190. Fröjmark, Anders: Kalmarunionens tidevarv: platser och minnen. Av Anders Fröjmark, K.G. Jan Gustafson, Anders Johansson. Kalmar Högskola/Barometern, 1996. Dekorerat pappband. 107 s. Illustrerad huvudsakligen i färg. Oläst skick.   100 kr
 

7978. Fürst, Lotte: Inredningsmåleri i Kalmar län ca 1650–1900. Kalmar läns fornminnes- och hembygdsförbund, 1981. Klammerhäftad. 33 s. Illustrerad. Särtryck ur Kalmar län 1980. (Kalmus; 7)   40 kr
 

4868. Gamla Kalmarbilder. lanschverk med teckningar av John Sjöstrand, redigerat av Gösta Thalén. Del 2. Kalmar, 1928 Häftad. Tvärformat. 109 s. Slitet omslag, fin inlaga.   100 kr
 

8271. Gamla vyer från Högsby med omnejd. Utgiven av Högsby Fotoklubb, 1975. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Främre omslag limmat på bandets framsida. Stort format. 48 s. Genomillustrerad med svartvita fotografier från slutet av 1800-talet till och med första decennierna av 1900-talet.   120 kr
 

4580. Gamleby folkhögskola 1876-1976. Redaktör Sven Ekberg. Västervik, 1976. Häftad. 104 s. Illustrerad.   70 kr
 

3962. Garpenby, Sune: Från Ingolf Karlo till Folke Holmberg. Västerviks jurisdiktion under sekler. Rapsodi kring landsrättsförläggningen. Klammerhäftad. 15 s. Särtryck ur Västerviks-Tidningen 24 december 1959.   30 kr
 

3930. Gladhammars församlings församlingsskrift och hembygdsbok 1952. Västervik, 1953. Fjärde årgången. Klammerhäftad. 44 s. Illustrerad. Utkom 1949-1960.   40 kr
 

3931. Gladhammars församlings församlingsskrift och hembygdsbok 1953. Västervik, 1954. Femte årgången. Klammerhäftad. 38 s. Illustrerad. Utkom 1949-1960. Liten fläck samt hörnveck på omslagets framsida.   40 kr
 

3932. Gladhammars församlings församlingsskrift och hembygdsbok 1957. Västervik, 1958. Nionde årgången. Klammerhäftad. 36 s. Illustrerad. Utkom 1949-1960.   40 kr
 

3933. Gladhammars församlings församlingsskrift och hembygdsbok 1959. Västervik, 1960. Elfte årgången. Klammerhäftad. 38 s. Illustrerad. Utkom 1949-1960.   40 kr
 

4914. Gunnarsson, Gunnar: Historik över Smålands gille i Västerås 1926-1946. Sammanställd ur bevarade handlingar och andra källor samt i anslutning till R. V. Hults högtids- och minnestal vid jubileumsfesten ... den 26 oktober 1946. Västerås : Vestmanlands läns tidning, 1947. Häftad. 52 s. Illustrerad. Försättsblad med en skriven välkomsthälsning till nye medlemmen Karl Gustav Bolander. Omslaget med lite nötta kanter.   60 kr
 

3624. Gustafson, Algot Em.: Några uppgörelser: folklivsberättelser. Vetlanda: Förlaget Excelsior, 1936. Andra upplagan, 3:e tusendet. Häftad. 133 s.   50 kr
 

4213. Gustafsson Willy: Från tullkvarn till tapetfabrik. En liten berättelse om Anneberg, fabriken och samhället. Utgiven av Tarkett AB i samarbete med Annebergs Samhällsförening och Norra Solberga Hembygdsförening,
1979. Klotband med skyddsomslag. 72 sid. Illustrerad.   100 kr
 

4348. Gustafsson, Willy:  Danstorpsbygden och missionsförsamlingen: en liten beskrivning av bygden, folket och verksamheten, med anledning av Danstorps missionsförsamlings hundraårsjubil. Smålands Anneberg: Församlingen, [1978]. Imiterat skinnklotband med bägge omslagen medbundna. 64 s. Illustrerad.   70 kr
 

3935. Hedström, Gunnar:  Ordstudier i anslutning till P. Rydholms anteckningar om Långarydsmålet i Västbo. Del 1-2:1. Gleerup, 1948. Häftad. 204 s. Dedikation från ”vännen förf.” på omslagets framsida. Västbo tillhör Jönköpings län. Del 2:2 utkom 1954.   100 kr
 

6642. Hjord, Bengt: Litteratur om Kalmar. Karlshamn, 2005. Klotband med skyddsomslag av Björn Gidstam.3 13 s. Förtecknar 5456 böcker och artiklar om Kalmar, med register. (Smålands bibliografi, 11). Förlagsnytt exemplar.  250 kr
 

3626. Hjorteds sparbank 100 år. Hjorted: Sparbanken, 1969. Klammerhäftad. 23 s. Illustrerad.   50 kr
 

8306. Hultin, Magnus (Måns): En gammal knekts minnen. Ankarsrum: Erik Lehmanns förlag, 1955. Ny upplaga. Häftad. 176 s. + 2 planschblad. Solbränt omslag.   150 kr
 

6226. Jansson, Karl O.: Storpampar och småfolk. Smålandshistorier. Smålänningens förlag AB, 1966. Häftad. 300 s. Lite snedläst. Namnteckning.   70 kr
 

5894. Jönköpings läns kungl. hushållningssällskaps historia 1814–1913. Gunnar Säve m.fl. Jönköping, 1914–1917. 3 delar i 2 band. Häftade. 572+186+414 s. Illustrationer, planschsidor och utvikbara tabeller. Del 1: Den inre historien; Del 2: Personhistoriska afdelningen; Del 3: Specialberättelserna. Gott skick.   300 kr
 

4872. Jönköpings läns äldre kyrkoarkivalier: örteckning upprättad av Vadstena landsarkiv. Med en inledning av Gösta Lext. Jönköping : Lundgrenska boktryckeriet, 1953. Häftad. 65 s. Särtryck ur Meddelanden från Jönköpings läns hembygdsförbund; 26.  60 kr
 

7738. Kalmar Län 1959. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1962. Redaktör Manne Hofrén. Häftad. 110 s. + ca 40 annonssidor. Illustrerad. Bl.a. Till Stora alvarets kulturhistoria. Per Olsson herredagskarl. En studieresa genom Kalmar län anno 1775. Ägarstämpel på frampärmens insida.   50 kr
 

6486. Kalmar Län 1961. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård Kalmar Läns Fornminnesförening, 1961. Redaktör Manne Hofrén. Häftad. 170 s. + ett stort antal annonssidor. Illustrerad. Innehåller till större delen Bygdesnickaren och spelmannen Karl Stenholms minnen. Omslaget med skriven hälsning från Manne Hofrén.  50 kr
 

6487. Kalmar Län 1962. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1962. Redaktör Manne Hofrén. Häftad. 101 s. + annonssidor. Illustrerad. Bl.a. På kyrkbacken. prästgårdsladorna i Resmo och Sandby. Knallakorset i Björkmossa. Folktradition och verklighet.   50 kr
 

6489. Kalmar Län 1964. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1964. Redaktör Dagmar Selling. Häftad. 165 s. Illustrerad. Bl.a. Hälso- och sjukvård i Söderåkrabygden. Gammal bygd i Virserum. Nils Anderssons resa till Öland för insamling av folkmusik. Byskrinet i Vickleby.   50 kr
 

6490. Kalmar Län 1965. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1965. Redaktör Dagmar Selling. Häftad. 124 s. Illustrerad. Bl.a. Grimskär i Kalmarsund. Tillverkning av papper vid Ösjöfors gamla handpappersbruk. Föra gamla sockenskola. Gravfynd från Kulltorp i Resmo socken.   50 kr
 

6491. Kalmar Län 1966/67. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1967. Redaktör Dagmar Selling. Häftad. 101 s. Illustrerad. Bl.a. Ett arbetsår vid Tofvehults masugn. Johannes Galejas märkebok och andra öländska märkesböcker. Vad lekte barnen i kalmarbygden för femtio år sedan?   50 kr
 

7770. Kalmar Län 1969. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1969. Redaktör Dagmar Selling. Häftad. 103 s. Illustrerad. Bl.a. Kring Kalmar mosaiska församlings tillblivelse. 1952 års kommunreform i Kalmar län. Fuktfläck på främre snitt.   40 kr
 

6494. Kalmar Län 1970/72. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1972. Häftad. 168 s. Illustrerad. Bl.a. Vapenprakt från bronsåldern. Ett par Olofsbilder från Källa. En karolinsk husfru (Beata Oxenstierna). Krusenstiernska gårdens väggar berättar. Bjudhammare från Öland. Herman Sandberg, fotograf.   50 kr
 

6496. Kalmar Län 1974. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1974. Häftad. 153 s. Illustrerad. Bl.a. Städerna i blickfånget. Om bevaringsfrågor och byggnadsminnesförklaringar i Kalmar län. Öländsk bebyggelse. Dröstorp.   50 kr
 

6497. Kalmar Län 1975. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1975. Häftad. 171 s. Illustrerad. Bl.a. Manne Hofrén in memoriam. Byggnadsinventering kring Kalmar. Arkeologiska undersökningar i Gamla Staden i Kalmar. Borghs kyrka. Hur gammal är skurkvarnen och hur uppfanns väderskurverket på Öland? Sjöfart och skeppsbyggeri i Timmernabben. Breviks glasbruk i Västervik 1899–1905 och dess avveckling.   50 kr
 

6898. Kalmar Län 1976. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1976. Häftad. 142 s. Illustrerad. Bl.a. Med lie och yxa i kulturvårdens tjänst. Friherrinnan till Skälby (Hedvig Mörner). Boskapsläkaren Nils Wahlström – Kalmar läns förste veterinär. Om fotograferna och fotografin i Kalmar. Mindre hörnveck på bakre omslag.  50 kr
 

6499. Kalmar Län 1977. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1977. Häftad. 164 s. Illustrerad. Bl.a. Heraldik i Kalmar län. Gåtebo 3:4. Peter Bundi på Öland. Musik för luta i Kalmar (Tabulaturhandskriften KLM21072). Södra Vi hälsobrunn. Sista vargen i Kalmar län.   50 kr
 

6500. Kalmar Län 1978. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1978. Häftad. 159 s. Illustrerad. Olika artiklar om utgrävningsverksamheten på Öland.   50 kr
 

6501. Kalmar Län 1979. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1979. Häftad. 165 s. Illustrerad. Bl.a. Smålands folkmusik. En kort historisk översikt. Tjustökan. En genomgång av allmogebåtar i en del av norra Tjust.  50 kr
 

7187. Kalmar Län 1980. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1980. Häftad. 171 s. Illustrerad. Bl.a. Inredningsmåleri i Kalmar län ca 1650–1900. När filmen kom till Kalmar. Grönsaker i svunnen tid.   50 kr
 

7189. Kalmar Län 1982. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1982. Häftad. 168 s. Illustrerad. Bl.a. Försvarskyrkor på Öland. Johan Helmich Roman och Haraldsmåla. Torslunda hembygdsförening.   50 kr
 

7190. Kalmar Län 1983. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1983. Häftad. 146 s. Illustrerad. Bl.a. Hultserum. Människor och minnen från en smålandsby före laga skiftet 1878 d.1. Anna Ahlströms barndomsminnen. Hallingebergs hembygdsförening.  50 kr
 

7191. Kalmar Län 1984. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1984. Häftad. 144 s. Illustrerad. Bl.a. Ivan Svanström in memorian. Hultserum. Människor och minnen från en smålandsby före laga skiftet 1878 d. 2. Om sedlarna för Oskarshamns Enskilda Bank.  50 kr
 

7192. Kalmar Län 1985. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1985. Häftad. 152 s. Illustrerad. Bl.a. Hultserum. Människor och minnen från en smålandsby före laga skiftet 1878 d. 3. Har Kalmar en riktig domkyrka? Dans och folkdräkt i Kalmar län.   50 kr
 

7193. Kalmar Län 1986. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1986. Häftad. 167 s. Illustrerad. Bl.a. Inför ett nytt länsmuseum. Högsrums hembygdsförening.  50 kr
 

7194. Kalmar Län 1987. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1987. Häftad. 158 s. Illustrerad. Bl.a. Tal vid invigning av Kalmar läns museum. Byggnadsvård i några småländska prästgårdar under 1700- och 1800-talen.   50 kr
 

7195. Kalmar Län 1988. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1988. Häftad. 164 s. Illustrerad. Bl.a. Varför firar vi New Sweden ’88? Ur Tuna skates historia. Institutet för dövstumma i Hjorted 1864–1896. Ösjöfors handpappersbruk.   50 kr
 

7196. Kalmar Län 1989. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1989. Häftad. 159 s. Illustrerad. Bl.a. De öländska högsuleladorna. Kalmar Sjömanshem under 80 år. Västra Ed – en gränssocken i norr.  50 kr
 

7197. Kalmar Län 1990. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. . . Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1990. Häftad. 128 s. Illustrerad. Bl.a. Petrus Kastman om den småländska staden Vimmerby (akademisk avhandling från 1747). Det senmedeltida Pataholm. Hällristningar i Tjust.  50 kr
 

7198. Kalmar Län 1991. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1991. Häftad. 191 s. Illustrerad. Bl.a. Äldre marinarkeologiska undersökningar i länet. Oskarshamnskoggen. Kronanundersökningarna 10 år. Södra Vi-projektet. Stenålder i Hultsfredstrakten.  50 kr
 

7199. Kalmar Län 1992. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1992. Häftad. 151 s. Illustrerad. Bl.a. Carl olof Swanberg – biografi. Bildhuggaren JAGS i Seby. Om brännvin – Kyrkeby bränneri. Målilla-Gårdveda Hembygdsförening 50 år.  50 kr
 

7200. Kalmar Län 1993. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1993. Häftad. 168 s. Illustrerad. Bl.a. Tidig järnproduktion i Möre. En arkeologisk undersökning inför ombyggnaden av E22:an vid Västervik. Mystisk grav i Kleva.   50 kr
 

7201. Kalmar Län 1994. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1994. Häftad. 154 s. Illustrerad. Bl.a. Om glasindustrin i Kalmar län. Det medeltida Madesjö. Mordet på prästen i Högsby 1551.  50 kr
 

8307. Kalmar Län 1998. ”Så var det på min tid.” Länsbor minns. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Län hembygdsförbund/Stiftelsen Kalmar läns museum, 1998. Dekorerat pappband. 134 s. Illustrerad.   70 kr
 

8308. Kalmar Län 2000. När själarna räknar bilar. Glimtar ur Möres förhistoria Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Län hembygdsförbund/Stiftelsen Kalmar läns museum, 2000. Dekorerat pappband. 167 s. Illustrerad.  70 kr
 

6331. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLI. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1953. Häftad. 105 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Fiske, fiskare och fiskarbönder. Lilla Forssa.  60 kr
 

6332. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1954. Häftad. 88 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Misterhults hembygdsgård. Öländska offerkällor. Öländskt folkmål och småländskt.  60 kr
 

6333. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLIII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1955. Häftad. 108 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén: Kulturmiljöer och byggnadsminnen. Ölands väderkvarnar, en historik. Hur väderkvarnen bygges och arbetar. Vattenkvarnar och vattenhjul.   60 kr
 

6334. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLIV. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1956. Häftad. 145 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén: Ideer och människor kring Kalmar läns första landsting. Den första kvarninventeringen på Öland. Fingjuteri från småländska järnbruk. Innehållsförteckning över årsboken 1898–1955.  60 kr
 

6335. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLV. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1957. Häftad. 95 s. + annonser. Illustrerad. Innehåller framförallt olika bidrag om marknader i länet.   60 kr
 

6337. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLVII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1959. Häftad. 110 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén: till stora alvarets kulturhistoria. Per Olsson herredagskarl. Barchaeus: En studieresa genom Kalmar län anno 1775.   60 kr
 

6310. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XV Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1927. Häftad. 48 s. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Pelarne – en medeltida träkyrka. Gammal läkekonst. Notiser om öländskt dräktskick från år 1759. Fint exemplar.  90 kr
 

6314. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1934. Häftad. 106 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Tjustbygdens Kulturhistoriska Museum i Västervik. Riksgränsen mellan Södra Möre och Blekinge. Nött omslag, inlagan fin.   70 kr
 

6319. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXIX. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1941. Häftad. 118 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Krusenstiernska gården. Mönsterås gamla kyrka. Medeltidsminnen i Tjust. Vinö och Läckebo. Borgholms slotts medeltida byggnadshistoria.  70 kr
 

6316. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXV Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1937. Häftad. 153 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll: I Möre och Handbörd på 1860- och 1870-talen. Östsmåländska Runinskrifter.   80 kr
 

6317. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXVI. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1938. Häftad. 133 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Järnbruket Flerohopp 1725–1879. Etnologiska undersökningar i Kalmar län.  80 kr
 

6318. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXVII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1939. Häftad. 163 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Om Kalmar läns forntid. Nabberör i Böda. En småländsk-öländsk garvarsläkt (Fogelberg). Vargjakt i Sevede. Något slitet omslag.   70 kr
 

6320. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXX. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1942. Häftad. 118 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Kalmar län – en gammal industribygd. Timmernabben och Boda. Om ölänningarnas seder och bruk. Landsväg, samhälle, bebyggelse. Vägledning Kalmar slott och museum.  70 kr
 

6323. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXIII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1945. Häftad. 154 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Kläckeberga kyrka. Mastkorgen i Gamleby. Timmernabben och Dover.   70 kr
 

6324. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXIV. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1946. Häftad. 139 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Från Kalmarsund och Öland till Sevede och Tjust. Svartkonst. Soldatnamn vid Kalmar regemente. Ryggsläpp.   60 kr
 

6325. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXV Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1947. Häftad. 115 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Kalmar län i konst och bildverk. Melén; En prästgård på Öland. Från Sevede och Aspeland. Jan Brandes på Skälsebo. Köhlmanna-Pelle. Delvis ryggsläpp.  60 kr
 

6326. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXVI. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1948. Häftad. 134 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Fnyket i Oskarshamn – en bildserie. Gästgivarehagen i Vimmerby, vägledning. Bötterum. Fiskeplatser på nordligaste Öland. Blå Jungfrun, vägledning.   70 kr
 

6327. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXVII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1949. Häftad. 120 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén; På rättan tingstad. Som tingshäst på Öland. Kronolänsmannen. Kyrkstallarna i Vissefjärda. Hultfreds hembygdspark.   70 kr
 

6329. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXVIIII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1951. Häftad. 114 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén: Till det förlovade landet. En öländsk visitationsresa. Storökan från Strupö. Timmerkyrkan i Frödinge.   60 kr
 

5408. Kjellgren Sven: Västervik 1900 till 1930. En berättelse i ord och bild. Impactum, 1988. Pappklotband. Tvärformat. 208 s. Mycket rikt fotoillustrerad.   180 kr
 

8517. Kjellgren, Sven: Folksagor från Tjust. Impactum, 1992. Laminerat pappband. Stort tvärformat. 119 s. Illustrerad i färg av Tord Nygren.   120 kr
 

8518. Kjellgren, Sven: Vardag och högtid i Tjust under gångna tider. Impactum, 1997. Laminerat pappband. Stort format. 176 s. Illustrerad med äldre foton och bilder. Dedikation.  200 kr
 

4838. Kring Smedjegatan. Meddelanden från Jönköpings läns hembygdsförbund 1949. Redaktör Gunnar Svahnström. Jönköping, 1949. Häftad, 132 sid.+ 24 annonssidor. Illustrerad. Björn Helmfrids namnteckning.  100 kr
 

4349. Kvinnor i Småland. . Redaktion: Yvonne Teiffel, Ingrid Ydén-Sandgren. Halls Förlag, 1989. Pappband utan skyddsomslag. 192 s. (Smålands författarsällskaps skriftserie; 10) Namnteckning.   70 kr
 

7167. Kågén, Elis: Från Tranåsbygden åren 1780–1930. Tranås: Elis Kågéns förlag, 1975. Hemmagjort halvklotband med bägge omslagen medbundna. 407 s. Illustrerad.   120 kr
 

4581. Kågén, Elis: Tranås med omland: turisthandbok. Tranås: Elis Kågéns förlag, 1973. Häftad. 289 s. Illustrerad.   60 kr
 

6443. Landskap och bebyggelse i Västerviks kommun. Redaktion, layout och illustrationer Howard Nyblom konsult AB. Västervik Stadsarkitektkontoret, 1983. Häftad. 160 s. + 1 karta I llustrerad.V ästerviks kommuns jubileumsskrift 1983. Mindre veck på främre omslag.   150 kr
 

8197. Lidén, Oskar: Bidrag till Ljungby köpings historia: minnesskrift vid köpingens 100-årsjubileum 1928. På uppdrag av Ljungby Köpingsfullmäktige utarbetad. Smålänningen, 1928. Ryggklotband. 135 s. Illustrerad. Biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Gott skick.   120 kr
 

6841. Liepe, Anita: Medeltida lantkyrkobygge i Värend. Ett försök till relationsanalys kyrka–bygd. Kronoborgs läns hembygdsförbund i samarbete med Smålands museum, 1984. Dekorerat pappband. 335 s. Illustrerad. (Kronobergsboken 1984-85).   120 kr
 

4350. Lindencrona, Carl:  Indelta knektar: typer och minnen: dikter. Almqvist & Wiksell, 1913. Privatbundet halvklotband. 101 s.   70 kr
 

6547. Lindgren, Astrid: Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult. Bokvännerna, 1973. Häftad. 41 s. Illustrerad. Första utgåvan av denna klassiska kärleksskildring.  60 kr
 

6644. Lindgren, Erik: Posthistoria från Ljungby kommun. Ljungby: Författaren, 1980. Häftad. 144 s. Illustrerad.  70 kr
 

8198. Livin, Zacharias: Kyrkostötoschopia Sæbyensis: eller Eric Jonssons, kyrko-wäktares, brofogdes, samt orgel-trampares, lefwernes beskrifning. Första delen. Tranås typografiska anstalt, 1926. Ny utgåva med ett förord av professor Albert Nilsson. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Bägge omslagen medbundna. 151 s. + 4 planschblad. Upplaga 300 exemplar.   200 kr
 

4971. Lundahl, Ernst: Värnamo folkhögskola under 80 år. Historik. Dokument. Data. Minnesskrift utarbetad på uppdrag av Värnamo folkhögskoleförening. Häftad. 196 s. + tabeller. Illustrerad. Liten ryggskada upptill.   120 kr
 

1867. Lundqvist, Margit och Rolf: På utflykt i Småland med avstickare till Öland. Spektra, 1981. Förlagsband med skyddsomslag. 164 s. Illustrerad.   70 kr
 

4672. Malmberg, Sigvard: Det började vid Kalmarsund: möten med människor, kända och okända, från stad och bygd: Sparbanken i Kalmar 150 år.. Kalmar: Sparbanken, 1981. Klotband med skyddsomslag. 173 s. Illustrerad.  130 kr
 

7666. Meddelanden från Norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund XIX. Redaktör Egil Lönnberg. Jönköping, 1946. Häftad. 171 s. + 21 annonssidor. Illustrerad. Innehåller till större delen Sigurd Pira: Från Norra Smålands medeltid. Kyrkohistoriska studier.   80 kr
 

7434. Meddelanden från Norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. 1. 1907. Jönköping, 1907. Häftad. 192 + 48 s. Illustrerad. Innehåller Jönköpings stads tänkebok. Något sliten rygg.   120 kr
 

7437. Meddelanden från Norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. 7. 1924. Jönköping, 1924. Häftad. 148 s. Illustrerad. Gott skick.  100 kr
 

7438. Meddelanden från Norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. 8. 1926. Jönköping, 1926. Häftad. 131 s. Illustrerad. Sliten rygg.   60 kr
 

6843. Mellan Härån och Rasjön. Årsskrift 1981. Utgiven av hembygdsföreningarna i Bondstorp, Svenarum, Tofteryd och Åker. Värnamo, 1981. 180 s. Illustrerad.   70 kr
 

6844. Mellan Härån och Rasjön. Årsskrift 1982. Utgiven av hembygdsföreningarna i Bondstorp, Svenarum, Tofteryd och Åker. Värnamo, 1982. 156 s. Illustrerad. Blyertsnotering på eftersättsblad.   70 kr
 

6845. Molin, Gösta Gideon: Jönköpings skolbok (Liber Scholæ Jenecopensis) 1666–1681. Utgiven av Genealogisk tidskrift. Lund, 1951. Blått klotband med ryggtitel i guld. 95 s.   150 kr
 

6935. Möller, Olof: Forntid i Värnamo socken. Värnamo, 1986. Häftad. 136 s. Illustrerad. Kulspetsklotter på främre omslag.   50 kr
 

7741. Nyttoslöjd och konsthantverk kring Kalmarsund: en historik över Södra Kalmar läns hemslöjdsförening. Södra Kalmar läns hemslöjdsförening, 1970. Häftad. 166 s. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Bidrag av bl.a. Anna-Maja Nylén, Gertrud Grenander-Nyberg och Ann-Sofi Schotte-Lindsten. Tillskrift.  80 kr
 

8272. Ohs bruk – ett samhälle ur tiden? En etnologisk undersökning vid Sveriges minsta sulfitfabrik. Av Kerstin Arvidsson, Eva Fägerborg, Ann Lindholm och Eva Londos. Jönköpings läns museum, 1981. Klammerhäftad i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Stort format. 144 s. Illustrerad. (Jönköpings läns museum; Rapport 1)  100 kr
 

5967. Pennorna 1945. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1945. Häftad. 196 s. Sjätte årgången. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Alvar Bäckstrand, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, J. A. Göth, Josef Högstedt, Agda Forsbring, Jerker Isaksson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karl H. Rosengren, Henrik Valentin. Omslaget med åldersfläckar.  140 kr
 

5968. Pennorna 1947. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1947. Häftad. 196 s. Åttonde årgången. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, Agda Forsbring, J. A. Göth, Josef Högstedt, Jerker Isaksson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karl H. Rosengren, Ivan Svanström, Henrik Valentin. Omslaget med åldersfläckar. Dedikation från Pelle Näver (Josef Högstedt).   160 kr
 

5969. Pennorna 1948. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1948. Häftad. 206 s. + 1 svartvit plansch. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, J. A. Göth, Josef Högstedt, Wilhelm Karlsson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karin Lindblom, Johan Nilsson, O. W. Persson, Ivan Svanström, Henrik Valentin.   140 kr
 

5970. Pennorna 1949 Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1949. Häftad. 259 s. + 1 svartvit plansch. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, J.A. Göth, Victor Haak, Arthur Hermanson, Josef Högstedt, Vilhelm Karlsson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karin Lindblom, O. W. Persson, Karl Rosengren, Ivan Svanström, Henrik Valentin. Albert Wester. Fläckar på pärmens framsida.   120 kr
 

5971. Pennorna 1950 Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1950. Häftad. 212 s. + 1 svartvit plansch. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, J. A. Göth, Josef Högstedt, Jerker Isaksson, Vilhelm Karlsson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karin Lindblom, O. W. Persson, Karl Rosengren, Ivan Svanström, Henrik Valentin.   120 kr
 

5972. Pennorna 1951. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1951. Häftad. 211 s. + 1 svartvit plansch. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, J. A. Göth, Josef Högstedt, Jerker Isaksson, Vilhelm Karlsson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karin Lindblom, O. W. Persson, Karl Rosengren, Ivan Svanström, Henrik Valentin. Slarvigt uppskuren.   100 kr
 

5973. Pennorna 1952. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1952Häftad. 228 s. + 1 svartvit plansch. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, J. A. Göth, Jose.   80 kr
 

5974. Pennorna 1953. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1953. Häftad. 228 s. + 1 svartvit plansch. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, Josef Högstedt, Vilhelm Karlsson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karin Lindblom, Linnar Linnarsson, O. W. Persson, Karl Rosengren, Sture Stamming, Ivan Svanström, Henrik Valentin. 1  100 kr
 

5975. Pennorna 1954. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1954. Häftad. 240 s. + 1 svartvit plansch. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, Josef Högstedt, Vilhelm Karlsson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karin Lindblom, Linnar Linnarsson, Karl Rosengren, Sture Stamming, Ivan Svanström, Henrik Valentin. Ryggsläpp, annars gott skick.   80 kr
 

5976. Pennorna 1955. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1955. Häftad. 196 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, Josef Högstedt, Helfrid Jordan, Vilhelm Karlsson, R.G. Larson, Erik Lehmann, Karin Lindblom, Linnar Linnarsson, Sture Stamming, Ivan Svanström, Henrik Valentin.   100 kr
 

5977. Pennorna 1956. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1956. Häftad. 218 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, Josef Högstedt, Ingvar Jonsson, Helfrid Jordan, E. Karlsson, Vilhelm Karlsson, R. G. Larson, Erik Lehmann, Karin Lindblom, Th. Ljungdal, Karl Rosengren, Ivan Svanström, Henrik Valentin. Dedikation från Pelle Näver (Josef Högstedt).   140 kr
 

5979. Pennorna 1958. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1958. Häftad. 205 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, Helfrid Jordan, Josef Högstedt, Ingvar Jonsson, Vilhelm Karlsson, Erik Lehmann, Th. Ljungdal, Karl Rosengren, Sture Stamming, Ivan Svanström, Henrik Valentin. Dedikation från Pelle Näver (Josef Högstedt). Ouppskuren.   140 kr
 

5980. Pennorna 1959. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1959. Häftad. 220 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberg, Arvid Fredriksson, Josef Högstedt, Ingvar Jonsson, Nanny Öster, Vilhelm Karlsson, Erik Lehmann, Th. Ljungdal, Karl Rosengren, Sture Stamming, Ivan Svanström, Henrik Valentin, Nanny Öster.   100 kr
 

5981. Pennorna 1961. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1961. Häftad. 211 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Oscar Fagerberg, Bengt Forsberg, Arvid Fredriksson, Josef Högstedt, Helfrid Jordan, Selma Jakobsson, Ingvar Jonsson, Vilhelm Karlsson, Erik Lehmann, Karl Rosengren, Henrik Valentin. Lite småfläckigt omslag.  90 kr
 

5982. Pennorna 1962. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1962. Häftad. 199 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Oscar Fagerberg, Arvid Fredriksson, Josef Högstedt, Helfrid Jordan, Vilhelm Karlsson, Erik Lehmann, O. W. Persson, Karl Rosengren, Henrik Valentin.   100 kr
 

5983. Pennorna 1963. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1963. Häftad. 192 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Arvid Fredriksson, Josef Högstedt, Gunnar Johanson, Helfrid Jordan, Vilhelm Karlsson, Erik Lehmann, O. W. Persson, Karl Rosengren, Ivan Svanström, Henrik Valentin.   100 kr
 

5984. Pennorna 1964. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1964. Häftad. 228 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Arvid Fredriksson, Josef Högstedt (Pelle Näver), Gunnar Johansson, Vilhelm Karlsson, Helfrid Jordan, Erik Lehmann, Måns Månsson, Karl H. Rosengren. Namnteckning.   90 kr
 

5985. Pennorna 1965. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1965. Häftad. 197 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Arvid Fredriksson, Josef Högstedt (Pelle Näver), Vilhelm Karlsson, Erik Lehmann, Måns Månsson, Henrik Valentin.  100 kr
 

5986. Pennorna 1967 Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1965. Häftad. 157 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Ann Henryson, Torgny Rumert, Pelle Näver, Måns Hultin, Helfrid Jordan, Elna Högwall, Erik Lehmann, Eric Bengtsson (Jerker).   100 kr
 

5987. Pennorna 1968. Ankarsrum: Pennornas Förlag, 1968. Häftad. 202 s. + svartvita planscher. En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Ann Henryson, Torgny Rumert, Pelle Näver, Elna Högwall, Erik Lehmann, Eric Bengtsson (Jerker), Ferdinand Wistrand, Benedictus. Delvis ouppskuren.  100 kr
 

8519. Petersen, Clas: Curhus och lazarett under 1800-talet i Westervik. Gräv där du står-gruppen, [1989]. Dekorerat pappband. 112 + 10 s. Ägarnotering på pärmens insida.   120 kr
 

7382. Pira, Sigurd: Herrgårdar i Norra Vedbo härad: anteckningar om gamla gårdar och deras ägare. Samling 1. Tranås: Författaren, 1927. Häftad. 162 s. Liten ryggskada.  350 kr
 

7383. Pira, Sigurd: Herrgårdar i Norra Vedbo härad: anteckningar om gamla gårdar och deras ägare. Samling 2. Häftad. Tranås: Författaren, 1944. Häftad. 158, s. + 6 planschblad. Dedikation på omslagets framsida. Ouppskuren.   400 kr
 

7169. Påhlman, Axel och Sjölin, Walter: Överums hushållsförening 75 år. En minnesskrift. Stockholm, 1947. Häftad. 57 s. Illustrerad  60 kr
 

5230. Reinhold, Klaës: Skogsfrun. Historisk saga från Småland. Rundqvists Bokförlag, Göteborg 1941. Privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 297 s. Några blyertsnoteringar.   100 kr
 

8199. Rodén, Nils: Den evangeliska väckelsen i Kalmar län till greve A. Stackelbergs död (1871). Svenska kyrkans diakonistyrelse, 1952. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Främre omslag medbundet. 512 s. Sparsamt illustrerad.

  200 kr
 

2. Rosenblad, Leif: Herresäten i Tjust del II och Misterhult. Foto Johnny Franzén, grafisk formgivning Niklas Wrångberg. Västervik: Position förlag, 2009. Dekorerat pappklotband. 175 s. Rikt illustrerad med färgbilder på miljöer och interiörer. Förlagsny.  350 kr
 

8311. Rosman, Sven: Berättelse om utgrävningarna 1923-26 i Gamle-stan i Calmar. Ingår i: Sancte Christophers gilles chroenica 1926. Ryggklotsbiblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. 36 s. Illustrerad.  70 kr
 

6338. Rydell, Gerda: En bok om Bredaryd. Bredaryds kommun, 1967. Ryggklotband med främre omslag medbundet. 222 s. Illustrerad.   150 kr
 

8200. Rydén, Josef: Nässjö under järnvägsepoken: kommunen municipalsamhället staden 1863–1970. LiberFörlag, 1981. Pappklotband med biblioteks- och utgallringsstämplar. 263 s. Illustrerad. Tillskrift från Nässö kommun.   140 kr
 

8427. Rydström, Ada: Det gamla Adelsnäs. Västervik: Ekblads, 1913. Häftad.
58 s. Illustrerad. Namnteckning.   180 kr
 

6168. Sancte Christophers gilles chroenica III. Kalmar: Sancte Christophers gille, 1925. Häftad. 62 s. Sparsamt illustrerad. Behandlartill största delen skomakarskrået i Kalmar.   60 kr
 

6169. Sancte Christophers gilles chroenica IV. Kalmar: Sancte Christophers gille, 1926. Häftad. 44 s. + en utvikbar karta. Sparsamt illustrerad. Behandlartill största delen utgrävningarna i Kalmar 1923–1925.   60 kr
 

6170. Sancte Christophers gilles chroenica V. Utan ort och år. Häftad. 37 s. Sparsamt illustrerad. Behandlar till största delen Kalmar stads skråhistoria.  60 kr
 

6171. Sancte Christophers gilles chroenica VIII. Särtryck. Kalmar: Sancte Christophers gille, 1934 Häftad. 18 s. Sparsamt illustrerad. Innehåller till största delen ”Kalmarhistoriska notiser”.   40 kr
 

4938. Sandberg, Algot: En smålänning eller sin egen lyckas smed: roman.. Rikt illustrerad af C. Schubert. Svenska bokförlaget, 1910. Dekorerat klotband. 598 s. Snedläst.   80 kr
 

7384. Sandsjöbygd: Sandsjö hembygdsförening 1938-1988. Sandsjö hembygdsförening, 1988. Dekorerat pappklotband. 352 s. Rikt illustrerad med svart-vita fotografier. Behandlar både hembygdsföreningens historia och verksamhet och Bodafors (tätorten) och Norra Sandsjöns (församlingen) historia under 1900-talet.   120 kr
 

8201. Silfving, Jean: Gripenberg och Mörbylund. Ett utvidgat särtryck ur Från Sommabygd till Vätterstyrand. Jönköping, 1964. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Främre omslag medbundet. 83 s. Illustrerad.   180 kr
 

8520. Sjöberg, Ingvar: Och ändå var det - för inte så länge sedan. D. 2, Västerviksbilder 1951-1983. Västervik: Ekblads, 1983. Dekorerat pappband. 111 s. Illustrerad.  120 kr
 

7667. Småländska kulturbilder 1955. Meddelanden från Jönköpings läns Hembygdsförbund XXVIII. Redaktör Gunnar Svahnström. Jönköpings läns museum, 1955. Häftad. 83 s. + 19 annonssidor. Illustrerad. Innehåll bl.a. Holsby Brunn – en småländsk hälsokällas historia; Gyllenfors glasbruk; Smålands sista stångjärnshammare (Skogsfors bruk); Strömsbergs säteri.   70 kr
 

7668. Småländska kulturbilder 1962. Meddelanden från Jönköpings läns Hembygdsförbund XXXV. Redaktör Allan Nilson. Jönköpings Läns Museum, 1962. Häftad. 187 s. Illustrerad. Innehåll bl.a. Askeryds-mästaren;. Hook; Gamla lantmäterikartor; Almesåkra sockenstämma 1628–1760  70 kr
 

7669. Småländska kulturbilder 1963. Meddelanden från Jönköpings läns Hembygdsförbund XXXVI. Redaktör Allan T. Nilson. Jönköpings Läns Museum, 1963. Häftad. 190 s. Illustrerad. Innehåll bl.a. Om uppkomsten av Tråddrageriet i Gnosjö; Gamble Måns klockegjutare i Jönekiöping. Takmålningarna i Näsby kyrka; Ett regemente med färg. Några drag ur Jönköpings regementes uniformshistoria; Hook.   70 kr
 

7670. Småländska kulturbilder 1964. Meddelanden från Jönköpings läns Hembygdsförbund XXXVII. Redaktör Allan T. Nilson. Jönköpings Läns Museum, 1964. Häftad. 223 s. Illustrerad. Innehåll bl.a. Några drag ur Jönköpings läns historia. Från bajonettsmeder till plastfabrikörer. Småindustrin i Gnosjö-Anderstorp. Några märkliga kyrkor i Jönköpings län.   70 kr
 

7671. Småländska kulturbilder 1967. Meddelanden från Jönköpings läns Hembygdsförbund XXXX. Redaktör Gunnar Lindqvist. Jönköpings Läns Museum, 1967. Häftad. 213 s. Illustrerad. Innehåll bl.a. Säteriet Bordsjö och Bondeätten; Bidrag till Jönköpings boktryckerihistoria; Kanngjutaren Lars Persson Ödman; Schackmästaren David Wigant; När Jönköping fick nytt läroverk; Fackföreningsrörelsen i Gnosjö.   70 kr
 

7672. Småländska kulturbilder 1970. Meddelanden från Jönköpings läns Hembygdsförbund XXXXIII. Redaktör Gunnar Lindqvist. Jönköpings Läns Museum, 1970. Häftad. 158 s. Illustrerad. Innehåll bl.a. Pelle Malmborg – konstnär och författare; Järnvägskommunikationerna i Vetlanda; Julskrock från Finnveden.   70 kr
 

7673. Småländska kulturbilder 1971. Meddelanden från Jönköpings läns Hembygdsförbund XLIV. Redaktör Gunnar Lindqvist. Jönköpings Läns Museum, 1971. Häftad. 254 s. Illustrerad. Innehåll bl.a. Ödestugu gamla prästgård; Bruzaholms Bruks historia; Jönköpings Lantvärnsbrigad.  70 kr
 

4614. Snickarminnen från Virserum: berättelser m.m. från möbelepoken i Virserum Redaktörer: Gösta Lindström, Åke Sundell. Virserums Hembygdsförening och Möbelindustrimuseet, 1989. Häftad. 163 s. Illustrerad.  100 kr
 

6645. Stale, Harald (Hansson): Om Kalmar läns forntid. Särtryck ur Kalmar läns Fornminnesförenings Meddelande 1939. Häftad. 62 s. Illustrerad. Dedikation på omslaget.  60 kr
 

4673. Storebro: grundat år 1728. Storebro bruks AB, 1981. Klotband utan skyddsomslag. 108 s. Mycket rikt illustrerad i färg och svartvitt.  220 kr
 

4972. Svallhammar, Stig: Kronan på verket? Norsholm-Västervik-Hultsfreds järnvägar i med- och motlut. Malmö: Frank Stenvalls förlag, 2005. Pappklotband med skyddsomslag. 344 s. Kvarto. Illustrerad med över 500 foton, kartor och ritningar. Boken skildrar NVHJs historia under 125 år med tonvikt på de senaste fem decennierna. Rullande materiel vid NVHJ-banorna, framför allt under SJ-tiden, behandlas relativt utförligt.
Nyskick.   350 kr
 

8202. Svedenfors, Folke: Gränsbygden. [1], Södra Sunnerbo i gången tid. Gleerups, 1949. Helklots biblioteksband med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Främre omslag medbundet. Ryggen något nött. 407 s. Illustrerad.   150 kr
 

8544. Svensk bebyggelse. Kronobergs län. Bokförlaget Hellco 1952. Halvfranskt band med färgat snitt. 544 s. Rikt illustrerad. Något nötta pärmkanter, annars gott skick.  700 kr
 

8545. Svenska gods och gårdar. Småland. Kronobergs län (östra delen) Kinnevalds, Konga, Norrvidinge och Uppvidinge härader. Redaktion Wald. von Sydow m.fl. Uddevalla: Svenska gods och gårdar, 1940. Halvfranskt band. 956 s. Illustrerad. Gott skick förutom en 4 mm bred repa tvärs över frampärmen.   900 kr
 

4840. Svensson, Stig Olof: Eksjö stad och Ränneslätt: en jubileumsskrift till Norra Smålands regementes kamratförenings 40-årsjubileum. Kamratföreningen, 1985. Häftad. 143 s. Rikt illustrerad. Tvärformat. Tillskrift.  100 kr
 

5930. Tjustbygden 1951–1952. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1952. Häftad. 152 s. Illustrerad. Bl.a. något om de första skolförhållandena i Hallingebergs socken. Västerviks stadsplan i äldre och nyare tid. Från det gamla Gamleby. Trisrum, Lopta och Okna, Tjusts äldsta socknar. Medlemsmatrikel.   120 kr
 

5931. Tjustbygden 1955. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1955. Häftad. 112 s. Illustrerad. Bl.a. En stenåldersboplats i Västervik. Per Olsson. Väderskärs kapell. Kring några dräktdelar i Tjustbygdens museum. Nordöstringar i Stockholm vid sekelskiftet. Livet på en örlogsman för ett halvsekel sedan. Ankarsrums bruk 300 år.   90 kr
 

5933. Tjustbygden 1958. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1958. Häftad. 120 s. Illustrerad. Bl.a. Ada Rydström som kulturhistoriker och kulturpersonlighet. Studieresa till Kulla egendom i Odensvi socken. Tjustbygdens kulturhistoriska förening 1917–1957. Värskärs fiskeläges arkiv  90 kr
 

5934. Tjustbygden 1959. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1959. Häftad. 120 s. Illustrerad. Bl.a. Bruk i Tjust (Havtorns folkminnesuppteckningar). Elfsborgs lösen. Byggnaderna vid Torsfalls gruvfält år 1636. Västerviksoriginal.   90 kr
 

5935. Tjustbygden 1960. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1960. Häftad. 140 s. Illustrerad. Bl.a. Sista tinget i Gamleby. Rådhusrättens och Magistratens sista sammanträde. Totebo papersbruk. Ellen Key och hembygden. Från Yxern till havet. Styckegjutning och lodstöpning i Tjust. Förlikningskommittén i Gladhammar.   90 kr
 

5937. Tjustbygden 1962. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1962. Häftad. 104 s. Sidorna 97–104 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Helge Andersson död. Västerviks län. Vimmerbyryktet i folkmun, press och litteratur. När Yxered skulle få pappersbruk.   80 kr
 

5938. Tjustbygden 1963. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1963. Häftad. 108 s. Sidorna 100–108 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Två unika ankarsrumsporträtt. Västerviksbanornas personvagnar genom tiderna. Arkitekter och andra husritare i Västervik. Gamleby kyrka på 1700-talet. Västerviksborgare, lotsman och länsman.   80 kr
 

5939. Tjustbygden 1964. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. kulturhistoriska förening. Västervik, 1964. Häftad. 112 s. Sidorna 104–112 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Minnen och tankar kring en gammal skola (Flickskolan i Västervik). Gårdsarkiv i Tjust. Rapsodiska glimtar från Gölpa pappersbruk. De indelta soldaterna på Locknevi rotar och rusthåll 1709-1901. Auktion på Stora Askö 1828. Läsesällskapet i Tjust av år 1826.   80 kr
 

5941. Tjustbygden 1966. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1966. Häftad. 124 s. Sidorna 108–124 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Tjustbygdens hällristningar. Emigrantöden från Tjust. Solstad koppargruva. En 500-årig Tjustsläkt. En Tjustbygdens son (Rudolf Lindeskog).  80 kr
 

5942. Tjustbygden 1967. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1967. Häftad. 131 s. Sidorna 111–131 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Skeppsbyggeriet i Västervik genom tiderna (70 sidor). Stora varvet i Västervik.   80 kr
 

7170. Tjustbygden 1970. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1970. Häftad. 96 s. Sidorna 74–96 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Bronsålder i Tjust och Misterhult. Gamla fartygsmodeller. Odlargärning på Hästö i sjön Yxern.  70 kr
 

5944. Tjustbygden 1972. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1972. Häftad. 91 s. Sidorna 67–91 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Om Västervik fram till 1910. Ett 300-årigt arvsskifte (Tösse Jonsson, Snörum, Lofta socken). Skonertskeppet patria. Historien om Jehu.  70 kr
 

5946. Tjustbygden 1974. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1974. Häftad. 99 s. Sidorna 75–99 annonsbilaga. Illustrerad. Det sorgliga gravölet på Stuverum. Ett medeltida pergamentbrev i Odensviholmsarkivet. Tjust fornborgar. Inrättandet av komministratur i Hallingeberg. Skeppet Imes. Gruvhål i Tjust.   70 kr
 

5947. Tjustbygden 1975. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1975. Häftad. 100 s. Sidorna 76–100 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Tjustlandskapets utveckling. Trolldom och vidskepelse i Tjust. En bortglömd järnvägsfråga i Tjust.   70 kr
 

5948. Tjustbygden 1976. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1976. Häftad. 86 s. Sidorna 62–86 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Ringaren. Arkeologiska fyndnotiser. Erik Lehmann död. Båtsmannen Humbla på världsomsegling.  70 kr
 

5949. Tjustbygden 1977. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1977. Häftad. 102 s. Sidorna 78–102 annonsbilaga. Illustrerad. Bl.a. Kulturlandskap i omvandling. Fornlämningar och fornlämningsvård i Tjust. Ett nytt märkligt fynd av gårdsarkiv i Tjust (Hulta-arkivet). Väderleksrapporter från Odensviholm 1828–1857. Revolutionen i Västervik 1917.  70 kr
 

5952. Tjustbygden 1980. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1980. Häftad. 131 s. Illustrerad. Bl.a. litterära vandringar i norra Kalmar län. Den gamla kvarnen i Valstad. När stupstocken restes på torget i Västervik. Anders Nilsson i Gärdspånga, en locknevibondes öden under 1830- och 1940 talen. Allmogens trädgårdskultur i Tjust på 1870-talet. Carl Wadströms Journal för 1770.   70 kr
 

5953. Tjustbygden 1981. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1981. Häftad. 148 s. Illustrerad. Bl.a. Ett gravfält i Gladhammar. Kulturmiljöer kring Kulla gård i Odensvi socken. Smärtomannen i S:ta Gertruds kyrka. Västerviks tunnbindareämbete. En bergsmans (Daniel Tilas) besök i Tjust (1757 och 1764).   70 kr
 

6936. Tjustbygden 1982. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1982. Häftad. 109 s. Illustrerad. Bl.a. Några köpmanshus i Västervik. Kopparstickaren från Västervik. Gamla Norr i Västervik.  70 kr
 

5954. Tjustbygden 1983. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1983. Häftad. 135 s. Illustrerad. Bl.a. Reflektioner kring Västerviks sjöfartshistoria. Stegeholms slott i gångna tider. Delta Sigma – en gymnasieorden. Västerviksbranden.  70 kr
 

5956. Tjustbygden 1985. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1985. Häftad. 112 s. Illustrerad. Bl.a. Skolväsendets utveckling i Västerviks kommun 1940–1970. Västerviks varmbadhus 1910–1985. Västerviks pistolskytteförening 1945–1985.  70 kr
 

5958. Tjustbygden 1987. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1987. Häftad. 92 s. Illustrerad. Bl.a. Västervik 554 år? Västerviks vapen. Ett rättsfall från 1480-talets Tjust. Västerviks första lotsgård. Släkterna De Rees och Bauman på Kilmare. Harald Albinssons minnen 1917–1931.  70 kr
 

5959. Tjustbygden 1989. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1989. Häftad. 96 s. Illustrerad. Bl.a. Gamla Västervik – från vikingagårdar till medelsstad. Nikolaus Hermanni och Tjust – ett 600-årsminne. Två gamla Västervikskartor och åtta andra. Gamla bilder. Norénska Gården i Västervik.   70 kr
 

5960. Tjustbygden 1990. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1990. Häftad. 96 s. Illustrerad. Bl.a. Västerviks stads byggnadsnämnd 1875–84. Björling-Kallstenius polarexpedition. Gamla bilder.  60 kr
 

5961. Tjustbygden 1991. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1991. Häftad. 103 s. Illustrerad. Bl.a. Nils G Forling – en läkargärning. Båttrafiken på Långsjön 1880–1930. Gårdarna runt Gåsfjärden. Uno Steinholz. Gamla bilder. Småländsk järnhantering i gångna tider.   60 kr
 

7474. Tjustbygden 1992. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1992. Häftad. 95 s. Illustrerad. Bl.a.: En beskrivning av Västerviks pastorat 1847. Smålandskustens labyrinter. Sällsynta växter i Västervik. Isbrytaren Västervik.   60 kr
 

5962. Tjustbygden 1993. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 1993. Häftad. 95 s. Illustrerad. Bl.a. Mörka Småland – ett bevingat ord. Blidstena, en medeltida släktby. Då Västervik nedbrändes två gånger i följd. Kungens skepp Westerwijk. 25 årgångar av ”Tjustbygden”.   60 kr
 

5964. Tjustbygden 2000. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 2000. Dekorerat pappband. 104 s. Illustrerad. Bl.a. Wimmerströms i Västervik. Polismyndigheten i Västervik. Pesten 1710–1712. En fattigbacke i Gladhammarsskogen. Blåsmusik i Tjust.  70 kr
 

8521. Tjustbygden 2001. Årsbok utgiven av Tjustbygdens kulturhistoriska förening. Västervik, 2001. Dekorerat pappband. 118 s. Illustrerad. Bl.a. Gustaf Ideström. Fotografer i Västervik på 1800-talet. Ordlista från Västerviks skärgård. Ägarnoteringar på pärmens insida.  70 kr
 

8312. Torp och backstugor i Flisby. Minnesteckningar och samlingar. Utgivna av Flisby hembygdsförening genom Carl K:son Blomquist och Josef Carlson Flisby, 1955. Gediget biblioteksband i linne i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Främre omslag inklistrat. 158 s. Illustrerad.   120 kr
 

6092. Uflyktsmål i Tjust. En karta från Svenska Reproduktion AB. Utflyktskarta i skala 1: 100 000. Sammanställd och kommenterad av Harald Stale. 9 s. + karta. Utan år, troligen 1960-talets mitt.  70 kr
 

8565. Visingsö. Vägledning för turister. Med illustrationer. Jönköping, 1902. Klammerhäftad. Illustrerad. 15 s. Solblekt, lite svag rygg.  70 kr
 

7439. Vistrand, Per Gustaf Wilhelm: Smålands nation i Uppsala: biografiska och genealogiska anteckningar 1: 1637–1844. Utarbetad på uppdrag af Smålands nation. Uppsala, 1894. Halvfranskt band med skyddsomslagen medbundna. 661 s.  200 kr
 

5160. Värnamo hembygdsförenings årsskrift 1933. Värnamo hembygdsförening, 1933. Häftad. 48 s. Illustrerad.  40 kr
 

5161. Värnamo hembygdsförenings årsskrift 1940–1941. Värnamo hembygdsförening, 1941. Häftad. 62 s. + 14 s. annonser. Illustrerad. Tillskrift till Carl Fries på omslagets framsida.  40 kr
 

5162. Värnamo-orten i gången tid. Minnesskrift i anledning av hembygdsmuuseets i Värnamo invigning den 6 juni 1925. Värnamo hembygdsförening, 1925. Häftad. 34 s. + 6 s. annonser. Illustrerad. Namnteckning.   40 kr
 

5899. Växjö stift: Stiftsmatrikel. Växjö, 1966. Helklotband av bibliotekstyp. 190 s.   100 kr
 

5914. Wagnér, Gottfrid: Karlskoga. Karlskoga, 1933. Häftad. 76 s. + 16 s. annonser. Illustrerad.   90 kr
 

5231. Wahlén, Ingvar: Mitt småländska paradis. Askild & Kärnekull, 1972. Dekorerat pappband. 151 s. Illustrerad av Eric Palmquist. Främst från Ryssby-bygden.   50 kr
 

5898. Wallin, Sigurd: Gränna: en byggnadshistorisk översikt. Kommittén för Gränna stads historia, 1952. Häftad. Kvarto .37 s. + [32] planschsidor. Illustrerad. (Nordiska museets handlingar; 41)   100 kr
 

8204. Westergren, Ebbe: Fattighuset i Kläckeberga. Dörby-Kläckeberga hembygdsförening och Kalmar länsmuseum, 1983. Klammerhäftad. 28 s. Illustrerad. (Kalmus; 18)   40 kr
 

4675. Wiberg, Åke: En herrgårdsidyll: Flodinska släkten. Malmö, 1959. Klotband utan skyddsomslag. 264 s. Illustrerad. Om livet vid slutet av 1800-talet på gårdarna Dalskog och Gunillaberg i Småland.  150 kr
 

4842. Wikfors, Fridolf: Växjö fabriks- och hantverksförening 1847-1947: minnesskrift med anledning av föreningens 100-åriga verksamhet. Av F. Wikfors m.fl. Växjö: Föreningen, 1947. Halvfranskt band med främre omslag medbundet. Ägarens namn tryckt i guld på främre pärmens insida. 216 s. Illustrerad. Tryckt i 400 exemplar, varav 50 ex. numrerade. Detta är nr 24.   250 kr
 

8205. Wäxjö Stifts Hembygdskalender. År 1909. Första årgången. Häftad. 128 s. Illustrerad.   110 kr
 

6444. Åkerman, Helge: Gunnebo bruk 1764–1939. Minnesskrift utarbetad av Helge Åkerman på uppdrag av styrelsen för Gunnebo bruks aktiebolag . Västervik, 1939. Häftad. 199 s. + 54 planschsidor. Illustrerad. Ryggen med fläck, annars fint skick.   250 kr
 

4608. Åsedabygden 1991: bildkavalkad. Utgiven av Åseda hembygds- och fornminnesförening. Åseda, 1991. Dekorerat pappband. 178 s. Illustrerad.   80 kr
 

5924. Åsedabygden: bilder från svunna tider och våra dagar. Utgiven av Åseda hembygds- och fornminnesförening. Åseda, 1958. Dekorerat pappband. 143 s. Illustrerad. Utåtbuktande pärmar, några små fläckar på frampärmen.   70 kr
 

6172. Älghultskrönika 1965. Utgiven av Älghults sockens hembygdsförening. 22:a årgången. Häftad. 253 s. Illustrerad. Oläst skick.   70 kr
 

Tillbaka till första sidan

Tillbaka till denna listas topp