![]() Topografi Småland Lista 2 Småland Småland 8196. Gréen, Ernst: En Jönköpingskrönika: Smålands allehanda 1879–1949. Jönköping: Smålands Allehanda, 1949. Linneband utan skyddsomslag, bägge omslagen medbundna. Biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. 240 s. + 20 planschblad. 140 kr 7980. Selling, Eva: Huseby Bruk och Bruksherrgård. Domänverket, 1984. Klammerhäftad. 49 s. Rikt illustrerad med foton, mestadels i färg. 60 kr 3333. Aldén, Gustaf A.: Hemma och i Uppsala: gymnasist-, student- och folkhögskoleminnen. Hökerbergs förlag, 1927. Vackert privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 286 s. Några blyertsanteckningar. 70 kr 8193. Anderek, Eric H. och Karl Kronberg: Älmhults historia: utgiven med anledning av köpingens 50-årsjubileum. Smålandsposten, 1950. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Bägge omslagen medbundna. 203 s. + 3 kartblad. Illustrerad. 200 kr 8426. Andersson, Aron: Från det gamla Säby. Hågkomster av Aron Andersson i Warfvestorp, ”Hösbons Aron”. Tranås, 1949. Häftad. 102 s. Illustrerad. Litet ryggsläpp. 150 kr 3960. Andersson, Fredr.: När minnesklockorna ljuda: återklanger från ”den gamla goda tiden”. Restauratörens förlag, 1931. Privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 194 s. Illustrerad. Författaren föddes i Jönköping och prisar i boken sin ”Smålandstur” som hjälpt honom genom livet. Exlibris. 70 kr 3613. Andersson, Helge: Rådhusen i Västervik genom tiderna. Västervik, 1961. Häftad. 47 s. Särtryck ur Tjustbygdens kulturhistoriska förenings årsbok 1961. 50 kr 3335. Andersson, Ulla: Mössebergsparken: minnen från en kurort. Av Ulla Andersson, Eyvor Hedberg och Ulla Nordmark. Falköping, 1986. [Ny uppl.] Dekorerat pappband. 108 s. Illustrerad. Kvarto. 100 kr 8194. Bengtsson, Otto: Kristianopel: en vandring genom seklerna. Brömsebro: författaren, 1953. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Främre omslag medbundet. 219 s. Sparsamt illustrerad. Inklistrat vykort på titelsidan. 150 kr 3151. Bjurulf, Hjalmar: Nordvästra Småland. Utgiven av Vätterns och Jönköpings läns turisttrafikförening, 1933. Häftad. 80s. + 1 karta. Illustrerad. 90 kr 3791. Blackstads församlingsskrift och hembygdsbok 1953. Sjunde årgången. Västervik, 1954. Klammerhäftad. 61 s. Illustrerad. Utgavs åren 1947-1961. 50 kr 3792. Blackstads församlingsskrift och hembygdsbok 1954. Åttonde årgången. Västervik, 1955. Häftad. 135 s. Illustrerad. Utgavs åren 1947-1961. Anteckning på pärmens framsida. 50 kr 3793. Blackstads församlingsskrift och hembygdsbok 1956-1959. Tionde årgången. Västervik, 1960. Häftad. 103 s. Illustrerad. Utgavs åren 1947-1961. 50 kr 3794. Blackstads församlingsskrift och hembygdsbok 1960. Elfte årgången. Västervik, 1961. Häftad. 71 s. Illustrerad. Utgavs åren 1947-1961. 50 kr 7250. Boström, Maud: Helvetesprästen och Hallingeberg. Blackstad, 1967. Pocket. 416 s. Veck på främre omslag. Namnteckning. 40 kr 6413. Broomé, Hans: Källvik: en småländsk brunns- och badort. Kalmar: Kalmar läns museum, 1970. Pappband. 94 s. Illustrerad. 1 utvikbar karta. 90 kr 3796. Cappelin, Ola: Anteckningar till en småländsk bibliografi. Växjö, 1926. Vackert privatbundet halvklotband med främre omslag medbundet. 203 s. (Hyltén-Cavalliusföreningen för hembygdskunskap och hembygdsvårds årsbok, 1926). 250 kr 3618. Celander, Thorsten: Jönköpings studenter jämte rektorer åren 1864-1920. Biografier samlade och utgivna. Jönköping, 1921. Klotband. 301 s. 110 kr 7433. Celander, Torsten: Jönköpings studenter jämte rektorer åren 1864–1920. Biografier samlade och utgivna. Jönköping, 1921. Klotband. 301 s. 100 kr 8304. Christensen, Jan: Industrins tidevarv. Några huvudlinjer i Kalmar läns industriella utvecklingar. Kalmar Län 2001. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Län hembygdsförbund/Stiftelsen Kalmar läns museum, 2001. Dekorerat linneband. 284 s. Illustrerad. 70 kr 3103. Cronqvist, Theodor: Växjö stift vid 1800-talets mitt: Utdrag ur A. G. Ahlstrands brev till J. A. Ahlstrand 1840-1860. Nya Växjöbladet, 1946. Häftad. 87s. 50 kr 4647. Crælius, M. R.: Försök till en landskapsbeskrivning: uti en berättelse om Tunaläns, Sefwede och Asbolands häraders fögderi uti Calmar höfdingadöme. Vimmerby: J. Söderbergs förlag, 1930. 2:a upplagan, bibliofilupplaga, nr 681. Första upplagan kom 1774. Klotband med skinnrygg. 288 s. Diskret namnteckning, ägarstämpel. 280 kr 7629. Det grönskande Kalmar. Utgiven av Kalmar naturvetenskapliga sällskap. Kalmar: Appeltoffts tryckeri, 1953. Häftad. 158 s.+ ett utvikbart kartblad. Liten skada upptill på ryggen samt mindre fläck på den vita framsidan. Namnteckning. 120 kr 3515. Då och nu i Nässjöbygden. Utgiven av Nässjöbygdens hembygdsråd i samarbete med Nässjö kommuns kulturnämnd. Nässjö, 1988. Årgång 11. Häftad. 143 s. Illustrerad. 60 kr 3105. Då och nu i Nässjöbygden. Utgiven av Nässjöbygdens hembygdsråd i samarbete med Nässjö kommuns kulturnämnd. Nässjö, 1976. Årgång 1. Häftad. 93 s. Illustrerad. Ägarstämpel. Svag rygg. 50 kr 6639. Döderhultarns konst i ord och bild. Oskarhamns-bladets boktryckeri, 1928. Häftad. 112 sidor. Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst, utgivet av Hjalmar Svensson. Artiklar av Albert Engström, Herman Seldener, Axel L.Romdahl, Hasse Z. m.fl. Rikligt illustrerad. Något svag rygg. 100 kr 4347. Edberg, Bengt O.: Lokalredaktören eller Mitt liv som fotojournalist under fyra årtionden. Gamleby. Författarens förlag, 1998. Dekorerat pappband. 148 s. Huvudsakligen illustrerad. Nyskick. 150 kr 4210. Edberg, Bengt O.: Lokalredaktören eller Mitt liv som fotojournalist under fyra årtionden. Gamleby. Författarens förlag, 1998. Dekorerat pappband. 148 s. Huvudsakligen illustrerad. Nyskick. 150 kr 3812. Edberg, Bengt O.: Det var dans bort vid vägen: berättelser och bilder från festplatser i Tjust. Gamleby: B. Edberg, 2003. Dekorerat pappklotband. 191 s. Illustrerad. 4211. Ek, Gustaf: Ramkvilla sockens historia. Växjö. 1951. Klotryggband utan skyddsomslag, främre omslag medbundet. 293 sid. Illustrerad främst med fotografier av Leif Wirén. Namnteckning. 200 kr 7251. Ekbaeck, Anders: Utförlig Beskrifning öfwer Locknevi Lofl. Församling försedd med enkla råd, påminnelser och undervisningar wid hwar sina ämnen uti Landthushållningen m.m. Ankarsrum: Erik Lehmanns förlag, 1948. 3:e upplagan. Häftad. 131 s. Första upplagan utkom 1828. Namnteckning. 180 kr 3619. Elgqvist, Eric: Studier i södra Smålands bebyggelsehistoria: anmärkningar till en karta över Värends järnåldersbebyggelse. Växjö , 1931 233 s. + utvikbar karta, Illustrerad. Separattryck ur Hyltén-Cavalliusföreningens årsbok 1931. 80 kr 3961. Engström, Albert: Döderhultarn. Av Albert Engström, Axel L. Romdal & Hasse Z. Oskarshamn: Hembygdsföreningens Döderhultarmuseum, 1974 Häfatd. 30 s. Illustrerad. Omtryckt ur: Minnesbilder över Döderhultarn och hans konst. 30 kr 3620. Festskrift utgiven vid Sällskapet Delta Sigmas sjuttiofemårsjubileum 1 november 1942. Västervik, 1942. Häftad. 22 s. Förening vid Högre allmänna läroverket, Västervik. Innehåller dikter. 50 kr 7166. Filén, Thure: Om Tranås och Säbybygden: några geologiska, historiska och kulturhistoriska samt geografiska anteckningar. Linköping: H. Carlsons bokhandel, 1921. Hemmagjort halvklotband utan omslag. 317 s. Illustrerad. 120 kr 7919. Fischer, Walther: Ur ett gammalt förnämligt bruksarkiv. Västervik, 1954. Klammerhäftad. 20 s. Illustrerad. Särtryck ur Tjustbygdens Årsbok 1954. Bruksarkivet tillhör Ankarsrums bruk. 40 kr 3623. Folkskolans lärarekår i Växjö stift 1926. Skånetryckeriets förlag, 1926. Dekorerat klotband. 560 s. Illustrerad. Porträtt och biografier över alla tjänstgörande läsåret 1926. 120 kr 8516. Frosterud-Jägerhorn, Åsa: Förtjust i Tjust. Tjustgalleriet, 1996. Dekorerat pappband. 135 s. Illustrerad. Dedikation. 70 kr 8516. Frosterud-Jägerhorn, Åsa: Förtjust i Tjust. Tjustgalleriet, 1996. Dekorerat pappband. 135 s. Illustrerad. Dedikation. 70 kr 3107. Från Småland och Hellas: studier tillägnade Bror Olsson 6/8 1959 Allhem, 1959. Helklotband med främre omslag medbundet. 389 s.+ 36 planschblad. Illustrerad. 350 kr 3798. Från tidevarv till tidevarv. Historik utgiven av Hjorteds sockens fattigvårdsstyrelse, 1952. Klammerhäftad. 52 s. Illustrerad. Gulnat omslag. 50 kr 4190. Fröjmark, Anders: Kalmarunionens tidevarv: platser och minnen. Av Anders Fröjmark, K.G. Jan Gustafson, Anders Johansson. Kalmar Högskola/Barometern, 1996. Dekorerat pappband. 107 s. Illustrerad huvudsakligen i färg. Oläst skick. 100 kr 7978. Fürst, Lotte: Inredningsmåleri i Kalmar län ca 1650–1900. Kalmar läns fornminnes- och hembygdsförbund, 1981. Klammerhäftad. 33 s. Illustrerad. Särtryck ur Kalmar län 1980. (Kalmus; 7) 40 kr 4868. Gamla Kalmarbilder. lanschverk med teckningar av John Sjöstrand, redigerat av Gösta Thalén. Del 2. Kalmar, 1928 Häftad. Tvärformat. 109 s. Slitet omslag, fin inlaga. 100 kr 8271. Gamla vyer från Högsby med omnejd. Utgiven av Högsby Fotoklubb, 1975. Gediget helklots biblioteksband i gott skick med biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Främre omslag limmat på bandets framsida. Stort format. 48 s. Genomillustrerad med svartvita fotografier från slutet av 1800-talet till och med första decennierna av 1900-talet. 120 kr 4580. Gamleby folkhögskola 1876-1976. Redaktör Sven Ekberg. Västervik, 1976. Häftad. 104 s. Illustrerad. 70 kr 3962. Garpenby, Sune: Från Ingolf Karlo till Folke Holmberg. Västerviks jurisdiktion under sekler. Rapsodi kring landsrättsförläggningen. Klammerhäftad. 15 s. Särtryck ur Västerviks-Tidningen 24 december 1959. 30 kr 3930. Gladhammars församlings församlingsskrift och hembygdsbok 1952. Västervik, 1953. Fjärde årgången. Klammerhäftad. 44 s. Illustrerad. Utkom 1949-1960. 40 kr 3931. Gladhammars församlings församlingsskrift och hembygdsbok 1953. Västervik, 1954. Femte årgången. Klammerhäftad. 38 s. Illustrerad. Utkom 1949-1960. Liten fläck samt hörnveck på omslagets framsida. 40 kr 3932. Gladhammars församlings församlingsskrift och hembygdsbok 1957. Västervik, 1958. Nionde årgången. Klammerhäftad. 36 s. Illustrerad. Utkom 1949-1960. 40 kr 3933. Gladhammars församlings församlingsskrift och hembygdsbok 1959. Västervik, 1960. Elfte årgången. Klammerhäftad. 38 s. Illustrerad. Utkom 1949-1960. 40 kr 4914. Gunnarsson, Gunnar: Historik över Smålands gille i Västerås 1926-1946. Sammanställd ur bevarade handlingar och andra källor samt i anslutning till R. V. Hults högtids- och minnestal vid jubileumsfesten ... den 26 oktober 1946. Västerås : Vestmanlands läns tidning, 1947. Häftad. 52 s. Illustrerad. Försättsblad med en skriven välkomsthälsning till nye medlemmen Karl Gustav Bolander. Omslaget med lite nötta kanter. 60 kr 3624. Gustafson, Algot Em.: Några uppgörelser: folklivsberättelser. Vetlanda: Förlaget Excelsior, 1936. Andra upplagan, 3:e tusendet. Häftad. 133 s. 50 kr 4213. Gustafsson Willy: Från tullkvarn till tapetfabrik. En liten berättelse om Anneberg, fabriken och samhället. Utgiven av Tarkett AB i samarbete med Annebergs Samhällsförening och Norra Solberga Hembygdsförening, 4348. Gustafsson, Willy: Danstorpsbygden och missionsförsamlingen: en liten beskrivning av bygden, folket och verksamheten, med anledning av Danstorps missionsförsamlings hundraårsjubil. Smålands Anneberg: Församlingen, [1978]. Imiterat skinnklotband med bägge omslagen medbundna. 64 s. Illustrerad. 70 kr 3935. Hedström, Gunnar: Ordstudier i anslutning till P. Rydholms anteckningar om Långarydsmålet i Västbo. Del 1-2:1. Gleerup, 1948. Häftad. 204 s. Dedikation från ”vännen förf.” på omslagets framsida. Västbo tillhör Jönköpings län. Del 2:2 utkom 1954. 100 kr 6642. Hjord, Bengt: Litteratur om Kalmar. Karlshamn, 2005. Klotband med skyddsomslag av Björn Gidstam.3 13 s. Förtecknar 5456 böcker och artiklar om Kalmar, med register. (Smålands bibliografi, 11). Förlagsnytt exemplar. 250 kr 3626. Hjorteds sparbank 100 år. Hjorted: Sparbanken, 1969. Klammerhäftad. 23 s. Illustrerad. 50 kr 8306. Hultin, Magnus (Måns): En gammal knekts minnen. Ankarsrum: Erik Lehmanns förlag, 1955. Ny upplaga. Häftad. 176 s. + 2 planschblad. Solbränt omslag. 150 kr 6226. Jansson, Karl O.: Storpampar och småfolk. Smålandshistorier. Smålänningens förlag AB, 1966. Häftad. 300 s. Lite snedläst. Namnteckning. 70 kr 5894. Jönköpings läns kungl. hushållningssällskaps historia 1814–1913. Gunnar Säve m.fl. Jönköping, 1914–1917. 3 delar i 2 band. Häftade. 572+186+414 s. Illustrationer, planschsidor och utvikbara tabeller. Del 1: Den inre historien; Del 2: Personhistoriska afdelningen; Del 3: Specialberättelserna. Gott skick. 300 kr 4872. Jönköpings läns äldre kyrkoarkivalier: örteckning upprättad av Vadstena landsarkiv. Med en inledning av Gösta Lext. Jönköping : Lundgrenska boktryckeriet, 1953. Häftad. 65 s. Särtryck ur Meddelanden från Jönköpings läns hembygdsförbund; 26. 60 kr 7738. Kalmar Län 1959. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1962. Redaktör Manne Hofrén. Häftad. 110 s. + ca 40 annonssidor. Illustrerad. Bl.a. Till Stora alvarets kulturhistoria. Per Olsson herredagskarl. En studieresa genom Kalmar län anno 1775. Ägarstämpel på frampärmens insida. 50 kr 6486. Kalmar Län 1961. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård Kalmar Läns Fornminnesförening, 1961. Redaktör Manne Hofrén. Häftad. 170 s. + ett stort antal annonssidor. Illustrerad. Innehåller till större delen Bygdesnickaren och spelmannen Karl Stenholms minnen. Omslaget med skriven hälsning från Manne Hofrén. 50 kr 6487. Kalmar Län 1962. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1962. Redaktör Manne Hofrén. Häftad. 101 s. + annonssidor. Illustrerad. Bl.a. På kyrkbacken. prästgårdsladorna i Resmo och Sandby. Knallakorset i Björkmossa. Folktradition och verklighet. 50 kr 6489. Kalmar Län 1964. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1964. Redaktör Dagmar Selling. Häftad. 165 s. Illustrerad. Bl.a. Hälso- och sjukvård i Söderåkrabygden. Gammal bygd i Virserum. Nils Anderssons resa till Öland för insamling av folkmusik. Byskrinet i Vickleby. 50 kr 6490. Kalmar Län 1965. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1965. Redaktör Dagmar Selling. Häftad. 124 s. Illustrerad. Bl.a. Grimskär i Kalmarsund. Tillverkning av papper vid Ösjöfors gamla handpappersbruk. Föra gamla sockenskola. Gravfynd från Kulltorp i Resmo socken. 50 kr 6491. Kalmar Län 1966/67. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1967. Redaktör Dagmar Selling. Häftad. 101 s. Illustrerad. Bl.a. Ett arbetsår vid Tofvehults masugn. Johannes Galejas märkebok och andra öländska märkesböcker. Vad lekte barnen i kalmarbygden för femtio år sedan? 50 kr 7770. Kalmar Län 1969. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1969. Redaktör Dagmar Selling. Häftad. 103 s. Illustrerad. Bl.a. Kring Kalmar mosaiska församlings tillblivelse. 1952 års kommunreform i Kalmar län. Fuktfläck på främre snitt. 40 kr 6494. Kalmar Län 1970/72. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1972. Häftad. 168 s. Illustrerad. Bl.a. Vapenprakt från bronsåldern. Ett par Olofsbilder från Källa. En karolinsk husfru (Beata Oxenstierna). Krusenstiernska gårdens väggar berättar. Bjudhammare från Öland. Herman Sandberg, fotograf. 50 kr 6496. Kalmar Län 1974. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1974. Häftad. 153 s. Illustrerad. Bl.a. Städerna i blickfånget. Om bevaringsfrågor och byggnadsminnesförklaringar i Kalmar län. Öländsk bebyggelse. Dröstorp. 50 kr 6497. Kalmar Län 1975. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1975. Häftad. 171 s. Illustrerad. Bl.a. Manne Hofrén in memoriam. Byggnadsinventering kring Kalmar. Arkeologiska undersökningar i Gamla Staden i Kalmar. Borghs kyrka. Hur gammal är skurkvarnen och hur uppfanns väderskurverket på Öland? Sjöfart och skeppsbyggeri i Timmernabben. Breviks glasbruk i Västervik 1899–1905 och dess avveckling. 50 kr 6898. Kalmar Län 1976. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1976. Häftad. 142 s. Illustrerad. Bl.a. Med lie och yxa i kulturvårdens tjänst. Friherrinnan till Skälby (Hedvig Mörner). Boskapsläkaren Nils Wahlström – Kalmar läns förste veterinär. Om fotograferna och fotografin i Kalmar. Mindre hörnveck på bakre omslag. 50 kr 6499. Kalmar Län 1977. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1977. Häftad. 164 s. Illustrerad. Bl.a. Heraldik i Kalmar län. Gåtebo 3:4. Peter Bundi på Öland. Musik för luta i Kalmar (Tabulaturhandskriften KLM21072). Södra Vi hälsobrunn. Sista vargen i Kalmar län. 50 kr 6500. Kalmar Län 1978. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1978. Häftad. 159 s. Illustrerad. Olika artiklar om utgrävningsverksamheten på Öland. 50 kr 6501. Kalmar Län 1979. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening, 1979. Häftad. 165 s. Illustrerad. Bl.a. Smålands folkmusik. En kort historisk översikt. Tjustökan. En genomgång av allmogebåtar i en del av norra Tjust. 50 kr 7187. Kalmar Län 1980. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1980. Häftad. 171 s. Illustrerad. Bl.a. Inredningsmåleri i Kalmar län ca 1650–1900. När filmen kom till Kalmar. Grönsaker i svunnen tid. 50 kr 7189. Kalmar Län 1982. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1982. Häftad. 168 s. Illustrerad. Bl.a. Försvarskyrkor på Öland. Johan Helmich Roman och Haraldsmåla. Torslunda hembygdsförening. 50 kr 7190. Kalmar Län 1983. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1983. Häftad. 146 s. Illustrerad. Bl.a. Hultserum. Människor och minnen från en smålandsby före laga skiftet 1878 d.1. Anna Ahlströms barndomsminnen. Hallingebergs hembygdsförening. 50 kr 7191. Kalmar Län 1984. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1984. Häftad. 144 s. Illustrerad. Bl.a. Ivan Svanström in memorian. Hultserum. Människor och minnen från en smålandsby före laga skiftet 1878 d. 2. Om sedlarna för Oskarshamns Enskilda Bank. 50 kr 7192. Kalmar Län 1985. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1985. Häftad. 152 s. Illustrerad. Bl.a. Hultserum. Människor och minnen från en smålandsby före laga skiftet 1878 d. 3. Har Kalmar en riktig domkyrka? Dans och folkdräkt i Kalmar län. 50 kr 7193. Kalmar Län 1986. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1986. Häftad. 167 s. Illustrerad. Bl.a. Inför ett nytt länsmuseum. Högsrums hembygdsförening. 50 kr 7194. Kalmar Län 1987. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1987. Häftad. 158 s. Illustrerad. Bl.a. Tal vid invigning av Kalmar läns museum. Byggnadsvård i några småländska prästgårdar under 1700- och 1800-talen. 50 kr 7195. Kalmar Län 1988. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1988. Häftad. 164 s. Illustrerad. Bl.a. Varför firar vi New Sweden ’88? Ur Tuna skates historia. Institutet för dövstumma i Hjorted 1864–1896. Ösjöfors handpappersbruk. 50 kr 7196. Kalmar Län 1989. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1989. Häftad. 159 s. Illustrerad. Bl.a. De öländska högsuleladorna. Kalmar Sjömanshem under 80 år. Västra Ed – en gränssocken i norr. 50 kr 7197. Kalmar Län 1990. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. . . Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1990. Häftad. 128 s. Illustrerad. Bl.a. Petrus Kastman om den småländska staden Vimmerby (akademisk avhandling från 1747). Det senmedeltida Pataholm. Hällristningar i Tjust. 50 kr 7198. Kalmar Län 1991. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1991. Häftad. 191 s. Illustrerad. Bl.a. Äldre marinarkeologiska undersökningar i länet. Oskarshamnskoggen. Kronanundersökningarna 10 år. Södra Vi-projektet. Stenålder i Hultsfredstrakten. 50 kr 7199. Kalmar Län 1992. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1992. Häftad. 151 s. Illustrerad. Bl.a. Carl olof Swanberg – biografi. Bildhuggaren JAGS i Seby. Om brännvin – Kyrkeby bränneri. Målilla-Gårdveda Hembygdsförening 50 år. 50 kr 7200. Kalmar Län 1993. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1993. Häftad. 168 s. Illustrerad. Bl.a. Tidig järnproduktion i Möre. En arkeologisk undersökning inför ombyggnaden av E22:an vid Västervik. Mystisk grav i Kleva. 50 kr 7201. Kalmar Län 1994. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Läns Fornminnesförening/Kalmar läns museum, 1994. Häftad. 154 s. Illustrerad. Bl.a. Om glasindustrin i Kalmar län. Det medeltida Madesjö. Mordet på prästen i Högsby 1551. 50 kr 8307. Kalmar Län 1998. ”Så var det på min tid.” Länsbor minns. Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Län hembygdsförbund/Stiftelsen Kalmar läns museum, 1998. Dekorerat pappband. 134 s. Illustrerad. 70 kr 8308. Kalmar Län 2000. När själarna räknar bilar. Glimtar ur Möres förhistoria Årsbok för kulturhistoria och hembygdsvård. Kalmar Län hembygdsförbund/Stiftelsen Kalmar läns museum, 2000. Dekorerat pappband. 167 s. Illustrerad. 70 kr 6331. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLI. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1953. Häftad. 105 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Fiske, fiskare och fiskarbönder. Lilla Forssa. 60 kr 6332. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1954. Häftad. 88 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Misterhults hembygdsgård. Öländska offerkällor. Öländskt folkmål och småländskt. 60 kr 6333. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLIII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1955. Häftad. 108 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén: Kulturmiljöer och byggnadsminnen. Ölands väderkvarnar, en historik. Hur väderkvarnen bygges och arbetar. Vattenkvarnar och vattenhjul. 60 kr 6334. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLIV. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1956. Häftad. 145 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén: Ideer och människor kring Kalmar läns första landsting. Den första kvarninventeringen på Öland. Fingjuteri från småländska järnbruk. Innehållsförteckning över årsboken 1898–1955. 60 kr 6335. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLV. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1957. Häftad. 95 s. + annonser. Illustrerad. Innehåller framförallt olika bidrag om marknader i länet. 60 kr 6337. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XLVII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1959. Häftad. 110 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén: till stora alvarets kulturhistoria. Per Olsson herredagskarl. Barchaeus: En studieresa genom Kalmar län anno 1775. 60 kr 6310. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XV Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1927. Häftad. 48 s. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Pelarne – en medeltida träkyrka. Gammal läkekonst. Notiser om öländskt dräktskick från år 1759. Fint exemplar. 90 kr 6314. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1934. Häftad. 106 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Tjustbygdens Kulturhistoriska Museum i Västervik. Riksgränsen mellan Södra Möre och Blekinge. Nött omslag, inlagan fin. 70 kr 6319. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXIX. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1941. Häftad. 118 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Krusenstiernska gården. Mönsterås gamla kyrka. Medeltidsminnen i Tjust. Vinö och Läckebo. Borgholms slotts medeltida byggnadshistoria. 70 kr 6316. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXV Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1937. Häftad. 153 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll: I Möre och Handbörd på 1860- och 1870-talen. Östsmåländska Runinskrifter. 80 kr 6317. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXVI. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1938. Häftad. 133 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Järnbruket Flerohopp 1725–1879. Etnologiska undersökningar i Kalmar län. 80 kr 6318. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXVII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1939. Häftad. 163 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Om Kalmar läns forntid. Nabberör i Böda. En småländsk-öländsk garvarsläkt (Fogelberg). Vargjakt i Sevede. Något slitet omslag. 70 kr 6320. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXX. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1942. Häftad. 118 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Kalmar län – en gammal industribygd. Timmernabben och Boda. Om ölänningarnas seder och bruk. Landsväg, samhälle, bebyggelse. Vägledning Kalmar slott och museum. 70 kr 6323. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXIII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1945. Häftad. 154 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Kläckeberga kyrka. Mastkorgen i Gamleby. Timmernabben och Dover. 70 kr 6324. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXIV. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1946. Häftad. 139 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Från Kalmarsund och Öland till Sevede och Tjust. Svartkonst. Soldatnamn vid Kalmar regemente. Ryggsläpp. 60 kr 6325. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXV Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1947. Häftad. 115 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Kalmar län i konst och bildverk. Melén; En prästgård på Öland. Från Sevede och Aspeland. Jan Brandes på Skälsebo. Köhlmanna-Pelle. Delvis ryggsläpp. 60 kr 6326. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXVI. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1948. Häftad. 134 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Fnyket i Oskarshamn – en bildserie. Gästgivarehagen i Vimmerby, vägledning. Bötterum. Fiskeplatser på nordligaste Öland. Blå Jungfrun, vägledning. 70 kr 6327. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXVII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1949. Häftad. 120 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén; På rättan tingstad. Som tingshäst på Öland. Kronolänsmannen. Kyrkstallarna i Vissefjärda. Hultfreds hembygdspark. 70 kr 6329. Kalmar Läns Fornminnesförening. Meddelanden XXXVIIII. Redaktör Manne Hofrén. Kalmar, 1951. Häftad. 114 s. + annonser. Illustrerad. Innehåll bl.a.: Hofrén: Till det förlovade landet. En öländsk visitationsresa. Storökan från Strupö. Timmerkyrkan i Frödinge. 60 kr 5408. Kjellgren Sven: Västervik 1900 till 1930. En berättelse i ord och bild. Impactum, 1988. Pappklotband. Tvärformat. 208 s. Mycket rikt fotoillustrerad. 180 kr 8517. Kjellgren, Sven: Folksagor från Tjust. Impactum, 1992. Laminerat pappband. Stort tvärformat. 119 s. Illustrerad i färg av Tord Nygren. 120 kr 8518. Kjellgren, Sven: Vardag och högtid i Tjust under gångna tider. Impactum, 1997. Laminerat pappband. Stort format. 176 s. Illustrerad med äldre foton och bilder. Dedikation. 200 kr 4838. Kring Smedjegatan. Meddelanden från Jönköpings läns hembygdsförbund 1949. Redaktör Gunnar Svahnström. Jönköping, 1949. Häftad, 132 sid.+ 24 annonssidor. Illustrerad. Björn Helmfrids namnteckning. 100 kr 4349. Kvinnor i Småland. . Redaktion: Yvonne Teiffel, Ingrid Ydén-Sandgren. Halls Förlag, 1989. Pappband utan skyddsomslag. 192 s. (Smålands författarsällskaps skriftserie; 10) Namnteckning. 70 kr 7167. Kågén, Elis: Från Tranåsbygden åren 1780–1930. Tranås: Elis Kågéns förlag, 1975. Hemmagjort halvklotband med bägge omslagen medbundna. 407 s. Illustrerad. 120 kr 4581. Kågén, Elis: Tranås med omland: turisthandbok. Tranås: Elis Kågéns förlag, 1973. Häftad. 289 s. Illustrerad. 60 kr 6443. Landskap och bebyggelse i Västerviks kommun. Redaktion, layout och illustrationer Howard Nyblom konsult AB. Västervik Stadsarkitektkontoret, 1983. Häftad. 160 s. + 1 karta I llustrerad.V ästerviks kommuns jubileumsskrift 1983. Mindre veck på främre omslag. 150 kr 8197. Lidén, Oskar: Bidrag till Ljungby köpings historia: minnesskrift vid köpingens 100-årsjubileum 1928. På uppdrag av Ljungby Köpingsfullmäktige utarbetad. Smålänningen, 1928. Ryggklotband. 135 s. Illustrerad. Biblioteks- och utgallringsstämplar samt kortficka. Gott skick. 120 kr 6841. Liepe, Anita: Medeltida lantkyrkobygge i Värend. Ett försök till relationsanalys kyrka–bygd. Kronoborgs läns hembygdsförbund i samarbete med Smålands museum, 1984. Dekorerat pappband. 335 s. Illustrerad. (Kronobergsboken 1984-85). 120 kr 4350. Lindencrona, Carl: Indelta knektar: typer och minnen: dikter. Almqvist & Wiksell, 1913. Privatbundet halvklotband. 101 s. 70 kr 6547. Lindgren, Astrid: Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult. Bokvännerna, 1973. Häftad. 41 s. Illustrerad. Första utgåvan av denna klassiska kärleksskildring. 60 kr 6644. Lindgren, Erik: Posthistoria från Ljungby kommun. Ljungby: Författaren, 1980. Häftad. 144 s. Illustrerad. 70 kr |