![]() Uppslagsböcker, årsböcker, matriklar Matriklar Uppslagsböcker Årsböcker Matriklar 8243. Svenskt porträttgalleri XII. Lärarekåren. Häfte 3. De allmänna läroverken och seminarierna i Lunds, Göteborgs och Kalmar stift. Med biografiska uppgifter af Torsten Uggla. Hasse W. Tullbergs förlag, 1906. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 116 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 90 kr 8245. Svenskt porträttgalleri XIV. Akademier samt vittra och lärda samfund. Med biografiska uppgifter af K.G. Odén. Hasse W. Tullbergs förlag, 1904. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 338 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8436. Carlsson, Gotthard och Johansson, Uno: målands Nation i Lund 1668-1918. Dess öden och personligheter. Lund, 1918. Vackert halvfranskt band med bägge omslag medbundna. 173 s. Illustrerad. Tryckt i 100 numrerade exemplar varav detta är nummer 97. Fuktspår i nedermarginalen på de sista fem bladen. 200 kr 7464. Folkskolans lärarekår i Linköpings stift 1927. Skånetryckeriets förlag, 1927. Dekorerat klotband. 487 s. Illustrerad med svartvita porträtt. kr 7599. Forsstrand, Carl; Swahn, Waldemar; Magnuson Carl: Stockholms borgerskap. Stockholm 1929. Halvfranskt band. 800 s. Storformat. Illustrerad. Inleds av en historik på 218 sidor, följt av porträtt och biografier över flera tusen personer. Personregister finns. 2,5 kg. 300 kr 7657. Gerber, Tage von: Sveriges ointroducerade adels kalender.. 1941. Elfte årgången. Malmö, Röhr’s Boktryckeri, 1940. 160 s. Välbevarat dekorerat grönt originalklotband. 120 kr 8180. Hildebrand, Bengt, Engström, Margit & Lilliestam, Åke: Matrikel över ledamöter av Kungl. Vitterhetsakademien och Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1753–1953. 1954–1990 jämte tillägg till föregåend. Almqvist & Wiksell, 1992. Utökad andra upplaga. Häftad. 240 s. Hildebrands matrikel t.o.m 1953 utkom 1954. Fortsättningen och tilläggen är av Engström och Lilliestam. 150 kr 4558. Justitiematrikel. Utgiven af Hjalmar Gullberg.C & E Gernandts förlags aktiebolag, 1902. Ryggskinnband med bägge omslagen medbundna. 293 s. Exlibris. 200 kr 6583. Kungliga Livgrenadjärregementet 1928–1961. Del. 2, Biografiska anteckningar. Redaktör Rune Svanström. Linköping: Kungl. Livgrenadjärregementets historiekommitté, 1974. Klotryggband med främre omslag medbundet. 418 s. Rikligt illustrerad med porträtt. 120 kr 8181. Nygren, C[arl] E[manuel]: Biografiska anteckningar öfver lärjungar intagna vid Karlstads h a läroverk åren 1850-1863 + 1864-1874 + 1875-1885, 1886–1900. Göteborg 1912–1913. 136 s + 139 s + 134 s. + 143 s. sammanbundet i ett halvfranskt band med något svag rygg. Ganska utförliga biografiska uppgifter med födelseort, föräldrar och andra data även från vuxen ålder som karriär, giftermål, barn och dödsår. Anteckningar förekommer. 150 kr 7655. Svensk officersmatrikel. 1, Generalitetet, generalstaben och infanteriet. Utgiven av Severin Hallberg. Hasse W. Tullbergs förlag, 1921. Helklotband med bägge omslag medbundna. 534 s. 150 kr 8227. Svenskt porträttgalleri II. Kungliga svenska hofstaterna. Med biografiska uppgifter af Edvard Bergenstråhle. Hasse W. Tullbergs förlag, 1899. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 117 s. + 1 planschblad. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8228. Svenskt porträttgalleri III. Konungens statsråd, Konungens högsta domstol, Kungl. Maj:ts kansli, Kungl. Maj:ts beskickningar till främmande makter samt svenska Med biografiska uppgifter af Edvard Bergenstråhle. Hasse W. Tullbergs förlag, 1899. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 93 s. + 2 planschblad. Illustrerad. Blekt rygg med ett par fläckar, annars gott skick. 120 kr 8229. Svenskt porträttgalleri IV. Öfverrätter och kollegier samt öfriga centrala ämbetsverk. Med biografiska uppgifter af Torsten Uggla. Hasse W. Tullbergs förlag, 1900. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 187 s. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8234. Svenskt porträttgalleri IX. Kungl. Maj:ts befallningshafvande med landsstaten. Öfverståthållareämbetets i Stockholm samt länsstyrelsernas ämbets- och tjänstemän Med biografiska uppgifter af Hj. Gullberg. Hasse W. Tullbergs förlag, 1908. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt . 253 s. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 100 kr 8230. Svenskt porträttgalleri VI. Häradshöfdingar, städernas styrelser samt Sveriges Advokatsamfund. Med biografiska uppgifter af K. G. Odén. Hasse W. Tullbergs förlag, 1903. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 202 s. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8235. Svenskt porträttgalleri X. Prästerskapet. Häfte 1. Konsistorium och ordinarie innehafvare af prästerlig tjänst i Uppsala ärkestift med Stockholms stads prästers Med biografiska uppgifter af Albin Hildebrand. Hasse W. Tullbergs förlag, 1901. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 94 s. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8240. Svenskt porträttgalleri X. Prästerskapet. Häfte 11. Konsistorium och ordinarie innehafvare af prästerlig tjänst i Hernösands stift. Häfte 12. Konsistorium och o Med biografiska uppgifter af Albin Hildebrand. Hasse W. Tullbergs förlag, 1909. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 49 + 36 + 50 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 100 kr 8236. Svenskt porträttgalleri X. Prästerskapet. Häfte 2. Konsistorium och ordinarie innehafvare af prästerlig tjänst i Linköpings stift. Med biografiska uppgifter af Albin Hildebrand. Hasse W. Tullbergs förlag, 1902. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 68 s. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 100 kr 8237. Svenskt porträttgalleri X. Prästerskapet. Häfte 3. Konsistorium och ordinarie innehafvare af prästerlig tjänst i Skara stift. Med biografiska uppgifter af Albin Hildebrand. Hasse W. Tullbergs förlag, 1897. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 61 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 90 kr 8238. Svenskt porträttgalleri X. Prästerskapet. Häfte 5. Konsistorium och ordinarie innehafvare af prästerlig tjänst i Västerås stift. Med biografiska uppgifter af Albin Hildebrand. Hasse W. Tullbergs förlag, 1899. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 48 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 90 kr 8239. Svenskt porträttgalleri X. Prästerskapet. Häfte 6. Konsistorium och ordinarie innehafvare af prästerlig tjänst i Växjö stift. Med biografiska uppgifter af Albin Hildebrand. Hasse W. Tullbergs förlag, 1900. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 52 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick 90 kr 8241. Svenskt porträttgalleri XI. Upsala och Lunds universitet, Karolinska mediko-kirurgiska institutet samt Stockholms och Göteborgs högskolor. Med biografiska uppgifter af K.G. Odén. Hasse W. Tullbergs förlag, 1896. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 103 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick 90 kr 8242. Svenskt porträttgalleri XII. Lärarekåren. Häfte 2. De allmänna läroverken och seminarierna i Skara, Strängnäs, Västerås och Växjö stift. Med biografiska uppgifter af Torsten Uggla. Hasse W. Tullbergs förlag, 1901. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 102 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 90 kr 8244. Svenskt porträttgalleri XIII. Läkarekåren. Med biografiska uppgifter af Alfred Levertin. Hasse W. Tullbergs förlag, 1899. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 306 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 100 kr 8246. Svenskt porträttgalleri XV. Författare. Med bio- och bibliografiska uppgifter af Sigrid Leijonhufvud. Hasse W. Tullbergs förlag, 1900. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 213 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8249. Svenskt porträttgalleri XXI. Tonkonstnärer och sceniska artister. Med biografiska uppgifter af Adolf Lindgren och Nils Personne. Hasse W. Tullbergs förlag, 1897. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 131 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 100 kr 8250. Svenskt porträttgalleri XXII. Idkare af handel, industri och sjöfart i Stockholm. Med biografiska uppgifter af Hj. Gullberg. Hasse W. Tullbergs förlag, 1906. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 171 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8251. Svenskt porträttgalleri XXIII. Sällskapet Idun 1862–1896. Med matrikeldata af A. Levertin. Hasse W. Tullbergs förlag, 1896. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 175 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 100 kr 8252. Svenskt porträttgalleri XXV. Riksdagens första och andra kammare 1867–1904. Del 2, Riksdagens andra kammare. Med biografiska uppgifter af Albin Hildebrand. Hasse W. Tullbergs förlag, 1905. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 389 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 100 kr 8231. Svenskt porträttgalleri. Del VII. Häfte 2. Armén. Första arméfördelningen samt Kungl. Vaxholms grenadierregemente. Med biografiska uppgifter af Otto Bergström. Hasse W. Tullbergs förlag, 1904. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 197 s. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8232. Svenskt porträttgalleri. Del VII. Häfte 7. Armén. Fjärde arméfördelningen. Med biografiska uppgifter af Otto Bergström. Med biografiska uppgifter af Otto Bergström. Hasse W. Tullbergs förlag, 1897. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 140 s. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 8233. Svenskt porträttgalleri. Del VIII. Kungliga flottan. Med biografiska uppgifter af Thorsten Nissen. Hasse W. Tullbergs förlag, 1902. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 188 s. Illustrerad. Blekt rygg, annars gott skick. 120 kr 7656. Sveriges statskalender för år 1914. Utgifven efter Kongl. Maj:ts nådigste förordnande af dess Vetenskapsakademi. Uppsala, 1914. Rött gulddekorerat klotband. 1175 s. Ryggen blekt, veck på titelbladet, annars mycket gott skick. 100 kr 7872. Uppsala universitets matrikel 1937–1950. Utgiven av Åke Dintler och J.C. Sune Lindqvist. Almqvist & Wiksell, 1953. Helklotband. 628 s. 100 kr 6792. Vem är det: svensk biografisk handbok 1923. Norstedts, 1922. Sjätte årgången. Dekorerat klotband utan skyddsomslag. 740 s. 80 kr 3303. Vem är vem? Götalandsdelen utom Skåne. Huvudredaktör Paul Harnesk. Vem är vem bokförlag, 1948. Halvklotband. 1057 s. 80 kr 8248. venskt porträttgalleri XIX. Bankmän. Med biografiska uppgifter af A. Drakenberg. Hasse W. Tullbergs förlag, 1903. Vackert brunrött gulddekorerat halvfranskt band med marmorerat pärmpapper och rött snitt. 381 s. Illustrerad. Fläckigt blekt rygg, annars gott skick. 120 kr Uppslagsböcker 832. Björke, Harry: Varulexikon för speceri- och livsmedelshandlare. Stockholm: Wahlström&Widstrand, 1935. Klotband utan skyddsomslag. 303 s. 120 kr 5242. Varulexikon, beklädnadsvaror och hemtextilier. Redaktörer H. Willny och Jarl Lublin. Kooperativa förbundets bokförlag, 1945. Linneband utan skyddsomslag. 457 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. 90 kr 834. Varulexikon: livsmedel. Utgivet av Kooperativa förbundet. Stockholm: KF, 1942. Klotband utan skyddsomslag. 429 s. Illustrerad. Namnteckning. 200 kr 2783. Wright, Wendel W.: The Rainbow Dictionary. Illustrated with drawings in four colors by Joseph Low. 2300 Words defined. Over 1100 Pictures. The World Publishing Company, Cleveland/New York, 1947. Dekorerat klotband utan skyddsomslag. 433 s. Kvarto. Illustrerad. 200 kr Årsböcker 1534. Birger Sjöbergsällskapet. Häftade årgångar, omkring 200 sidor, i osprättat skick. Illustrerade.
3318. Bygd och natur. Årsbok 1946. Utgiven av Samfundet för hembygdsvård och Svenska naturskyddsföreningen. Stockholm, 1946. Häftad. 160 s. Illustrerad. Utgjorde1939-1967 1 nr/år av tidskriften Bygd och natur. 50 kr 838. Fataburen. Nordiska museets och Skansens årsbok 1960. Stockholm, 1960. Häftad. 339 s. Illustrerad. Sliten. 40 kr 839. Fataburen. Nordiska museets och Skansens årsbok. 1982. Uddevalla, 1982. Pappband. 222 s. Illustrerad. 60 kr 1535. Insikt och handling. Studier utgivna av Hans Larsson samfundet. Finns årgångarna 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, utgivna mellan 1955 och 1979. Häftade, på dryga hundratalet sidor. Gott skick. Per volym 40 kr 843. Kulturen: en årsbok till medlemmarna av kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. 1955. Tema: Bibeln. Lund 1956. Pappband. 205 s. Illustrerad. Ryggen skadad nertill. Namnetikett. 70 kr 844. Kulturen: en årsbok till medlemmarna av kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. 1960. Lund 1961. Pappband. 238 s. Illustrerad. Pennstreck på omslagets framsida. 60 kr 845. Kulturen: en årsbok till medlemmarna av kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. 1961. Tema: Boktryckarkonst. Lund 1962. Pappband. 199 s. Illustrerad. 70 kr 846. Kulturen: en årsbok till medlemmarna av kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. 1962. Lund 1963. Pappband. 200 s. Illustrerad. 60 kr 847. Kulturen: en årsbok till medlemmarna av kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. 1964. Tema: Ölets käril. Lund 1964. Pappband. 191 s. Illustrerad. 70 kr 1473. Publicistklubbens årsbok. Häftade årgångar. Finns årgångarna 1965, 1967, 1968,1969, 1971, 1972, 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1985, 1988, 1989, 1992. Per volym 20 kr 3600. Svenska Kalendern. Almanack och årsbok. 1912. Dekorerat klotband. 303 s. Illustrerad. Gott skick. 90 kr 3988. Vindros: litterär kalender. 1945. Redaktör Sven Barthel. Bonniers, 1945. Häftad. 162 s. Kalendern utkom 1945-1948. Detta nummer innehåller bidrag av bl.a. Elin Wägner, Karl Vennberg, Eyvind Johnson, Piraten, och Harry Martinson. Illustrerad med teckningar av bl.a. Bull Hedlund, Georg Lagerstedt och Roland Svensson. Ett hörn skadat på främre omslaget. 100 kr 3199. Vintergatan 1942. Sveriges författareförenings kalender. Redaktör Sven Barthel. Bonniers, 1942. Häftad. Illustrerad. 127 s. Ur innehållet: bl. a. bidrag av Eyvind Johnson, Erik Lindegren, Jan Fridegård och Gunnar Ekelöf. Delvis ryggsläpp. 60 kr 3200. Vintergatan 1944. Sveriges författareförenings kalender. Redaktör Sven Barthel. Bonniers, 1941. Häftad. Illustrerad. 128 s. Ur innehållet: bl. a. bidrag av Eyvind Johnson, Elmer Diktonius och Aksel Sandemose. Delvis ryggsläpp. 80 kr 1538. Vintergatan 1956. Sveriges författareförenings kalender. Stockholm: Bonnier 1959. Häftad, med omslag av Anders Beckman. Illustrerad. 95 s. Ur innehållet: Maria Wine: Två dikter; Werner Aspenström: Arken; Folke Isaksson: Tibetanska strövtåg. 40 kr |